سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه‌جبهه‌مشارکت مناطق شمال‏غرب کشور به میرحسین:هیچ اعتراضی با سرکوب از بین نخو...

نامه‌جبهه‌مشارکت مناطق شمال‏غرب کشور به میرحسین:هیچ اعتراضی با سرکوب از بین نخواهد رفت

چکیده :معتقدیم که تا اصلاحات لازم و جدی با تکیه بر اصول روشن قانون اساسی صورت نگیرد، آب رفته به جوی باز نخواهد گشت. ما ایمان داریم که قضاوت مردم، اساسی ترین معیار سنجش عملکرد حاکمان و قدرتمندان است، لذا برای جبران تخریب مشروعیت باید چاره سازی...


کلمه :جبهه مشارکت ایران اسلامی مناطق شمال‏غرب کشور(آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان) باانتشار نامه ای خطاب به میرحسین مسوی اعلام کرد: در این نابسامانی اوضاع کشور که با هدر رفتن سرمایه های عظیم ملی و طرد نیروهای اصیل، وفادار، دلسوز و باسابقه انقلاب و رواج و رشد فساد، فریب و دروغ در جامعه و از بین رفتن فرصت های طلایی توسعه کشور و تبدیل آنها به تهدیدات جدی برای استقلال و منافع ملی قرین گشته است، راه حل های عقلانی و مسالمت آمیز پیشنهادی شما، به عنوان بخشی از ظرفیت قانون اساسی، معبری برای عبور از بحران های عدم اعتماد، عدم مقبولیت و عدم مشروعیت نهادهای اجرایی جامعه گشوده است. به زعم ما نیز فائق آمدن بر مشکلات و مسائل جامعه امروز، از مسیری می گذرد که جنابعالی در بیانیه شماره 17 خود به آنها تاکید فرموده اید.

در این نامه که دومین نامه جبهه مشارکت مناطق شمال غرب کشور به میرحسین موسوی است، با تاکید بر اینکه “به دلیل سوءمدیریت نهادهای مسئول، بحرانی های جدی در ابعاد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه بوجود آمده است” نوشته شده است: به باور ما این حقیقتی انکارناپذیر است که حل مشکلات و موضوعات اجتماعی، نیازمند فهم درست ریشه ها و عوامل بروز آنهاست، نه انکار وجود آنان.

همان گونه که جنابعالی بارها تأکید فرموده اید، فائق آمدن بر مشکلات کنونی کشور، در درجه اول با پذیرش و به رسمیت شناختن وجود بحران امکان پذیر است. تجارب اجتماعی و سیاسی جهانی به ما می آموزد که هیچ نظام سیاسی صرفا با استفاده از نهادهای قدرت و نادیده گرفتن و نشنیدن صدای اعتراض، موفق به حکمرانی پایدار نمی گردد. از دیگر سو هیچ اعتراضی با سرکوب از بین نخواهد رفت.

لذا راهکارهای جنابعالی به تعبیر ظریف تان همچون آب زلال و پاکی است که آرام آرام از شدت آلودگی ها خواهد کاست و نخواهد گذاشت دشمنان این مملکت و ملت از آب گل آلود کنونی ماهی مراد بگیرند. این راهکارها نه ساختارشکنی است و نه مغایر قانون اساسی و نه غیرممکن. مسئولیت دولت و پاسخگو بودن آن در برابر مجلس، قوه قضاییه و مردم انتظاری فراقانونی نیست، آنچه که غیرقانونی است حمایت های ویژه و انکار نقاط ضعفی است که هر روز بنیان های اقتصادی و اجتماعی جامعه را ضربه پذیرتر می سازد.

آزادی انتخابات و آزادی مطبوعات نص صریح قانون اساسی است و آزادی زندانیان بی گناهی که صرفا به جرم تلاش برای برگزاری انتخاباتی پرشور ماه هاست در بازداشت بسر می برند نیز ساختارشکنی محسوب نمی شود، بلکه فضا را برای درک متقابل هموار می کند. بسیار جانسوز است که انتظار عمل به قانون اساسی سی سال پس از تصویب آن به ساختارشکنی تعبیر می شود. متاسفانه امروزه وقتی از حقوق ملت در قانون اساسی سخن به میان می آید عده ای چنان می پندارند که گویا قانون جدیدی وضع شده است!

نویسندگان این نامه ، پیشنهادهای مطرح شده از سوی میرحسین موسوی در بیانیه شماره 17 را نقطه آغاز مناسبی برای حل بحران های موجود در کشور دانسته و خطاب به نخست وزیر زمان جنگ تصریح کرده اند: راه حل های قانونی پیشنهادی شما نه تنها در اجرا غیرمقدور نیست، بلکه در شرایط کنونی، اجرای آنها، روش بی بدیل حصول اعتماد ملی، انسجام و یکپارچگی برای آحاد ملت ایران می باشد.

ما هم مانند شما معتقدیم که تا اصلاحات لازم و جدی با تکیه بر اصول روشن قانون اساسی صورت نگیرد، آب رفته به جوی باز نخواهد گشت. ما ایمان داریم که قضاوت مردم، اساسی ترین معیار سنجش عملکرد حاکمان و قدرتمندان است، لذا برای جبران تخریب مشروعیت باید چاره سازی کرد.


2 پاسخ به “نامه‌جبهه‌مشارکت مناطق شمال‏غرب کشور به میرحسین:هیچ اعتراضی با سرکوب از بین نخواهد رفت”

 1. arashh گفت:

  ya hoseyn ……. mir hoseyn

 2. محکوم به دانشجویی گفت:

  ما سرباز حسین (ع) ایم / یاور میر حسین ایم

  سبزیم و محکم و قوی / با میر حسین موسوی

  در صورت دیدن مردم طرفدار دولت (رو به آنها): تورم و بیکاری / دولتی که می خواستید # یا # ای ملت با غیرت / نمون کنار ذلت

  نظامی با غیرت / بیا کنار ملت

  ما ملت خوشه ای / نمی خواهیم نمی خواهیم

  انتخابات آزاد / حق مسلم ماست

  موسوی زنده باد / اسلام پاینده باد (شعار محبوب من)