سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تصویب تاسیس 10 سایت جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران و واکنش غرب...

تصویب تاسیس 10 سایت جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران و واکنش غرب

چکیده :ساعاتى پس از اعلام ایران مبنى بر تصویب طرح ساخت و طراحى ۱۰ مركز جدید غنى سازى اورانیوم در این كشور، آمریكا، آلمان و بریتانیا با ابراز نگرانى شدید از این اقدام تهران اعلام كردند كه چنین تصمیمى نقض جدى دوباره قطعنامه هاى شوراى امنیت خواهد...


کلمه: هیات وزیران  دولت حاضر با رأی قاطع، سازمان انرژی اتمی را مکلف کرد نسبت به طراحی و پیش‌بینی تأسیس 10 سایت غنی‌سازی در مقیاس سایت نطنز را تا دو ماه اقدام کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در جلسه بعدازظهر روز یکشنبه هیات وزیران که به ریاست محمود احمدی‌نژاد برگزار شد، مقرر گردید سازمان انرژی اتمی تا دو ماه آینده کار احداث پنج سایت جدید را که مکان آنها در سراسر کشور پیش‌بینی شده است را آغاز کند و برای پنج سایت جدید نیز مکان مناسب پیشنهاد کند.

براساس برنامه چهارم توسعه، دولت باید برای 20 هزار مگاوات برق مورد نیاز نیروگاه‌های کشور سوخت تولید کند که گام مهم در این مسیر احداث 10 سایت غنی‌سازی در مقیاس نطنز است.

احمدی‌نژاد در این جلسه با بیان اینکه برای تأمین 20 هزار مگاوات برق به 500 هزار سانتریفیوژ در مقیاس فعلی آن نیازمند هستیم، گفت: البته سانتریفیوژهای جدیدی که در جمهوری اسلامی ایران طراحی شده است با ظرفیت بالاتر و با تعداد کمتر از این کار را انجام می‌دهند که به محض به بهره‌برداری رسیدن آنها از این سانتریفیوژهای جدید استفاده خواهیم کرد.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: باید به جایگاهی برسیم که بتوانیم 250 تا 300 تن سوخت در سال تولید کنیم و برای این کار از سانتریفیوژهای جدید و با سرعت بالاتر بهره بگیریم.

رییس شورای امنیت ملی همچنین از بررسی تولید سوخت 20 درصد در جلسه چهارشنبه هیات دولت خبر داد و تصریح کرد: ما با همه دنیا برخورد دوستانه و محبت‌آمیز داریم اما در عین حال اجازه نمی‌دهیم سرسوزنی از حق ملت ایران ضایع شود.

ساعاتى پس از اعلام ایران مبنى بر تصویب طرح ساخت و طراحى ۱۰ مركز جدید غنى سازى اورانیوم در این كشور، آمریكا، آلمان و بریتانیا با ابراز نگرانى شدید از این اقدام تهران اعلام كردند كه چنین تصمیمى نقض جدى دوباره قطعنامه هاى شوراى امنیت خواهد بود.

به گزارش رادیو فردا رابرت گیبس، سخنگوى كاخ سفید آمریكا، در واكنش به تصمیم ایران گفت: «اگر این خبر درست باشد، این نقض جدى مجدد تعهدات روشن ایران در قبال قطعنامه هاى سه گانه شوراى امنیت سازمان ملل است.»

آقاى گیبس در بیانیه خود افزوده است: «چنین اقدامى نمونه دیگرى است از اینكه ایران راه انزوا را برگزیده است.»

سخنگوى كاخ سفید بار دیگر تاكید كه «زمان براى ایران در زمینه پاسخگویى به نگرانى هاى فزاینده جامعه بین المللى در باره برنامه اتمى اش در حال سپرى شدن است.»

على اكبر صالحى، رییس سازمان انرژى اتمى ایران، در این زمینه گفته است: «ساخت ۱۰ سایت جدید غنى ‌سازى پاسخى محكم به حركت ناپسند ۱+۵ است.»

در واكنشى دیگر، بریتانیا كه همراه با روسیه، چین، فرانسه، آمریكا و آلمان از اعضاى گروه پنج به علاوه یك است از برنامه ایران براى ساخت این تاسیسات به عنوان یك «موضوع جدى نگران كننده» یاد كرده است كه به گفته لندن، ناقض قطعنامه هاى شوراى امنیت است.

یك سخنگوى وزارت امور خارجه بریتانیا در بیانیه اى گفته است: «گزارش هایى مبنى بر اینكه ایران ساخت تاسیسات غنى سازى بیشترى را مورد بررسى قرار مى دهد یك موضوع جدى نگران كننده است. این اقدام، ناقض قطعنامه هاى شوراى امنیت سازمان ملل است.»

وى كه نامش فاش نشده، افزوده است: «ما نیازمند آن هستیم تا پاسخ خود را در همراهى با آژانس بین المللى انرژى اتمى و دیگران مورد بررسى قرار دهیم.»

این سخنگو اظهار داشت: «همچنان كه ما بارها گفته ایم، آژانس نیز به روشنى اعلام كرده است كه حقوق ایران نادیده گرفته نخواهد شد ولى این كشور باید به تعهدات خود در قبال جامعه بین المللى عمل كند.»

كشورهاى گروه پنج به علاوه یك از ایران خواسته اند كه براى راستى آزمایى فعالیت هاى هسته اى خود با بازرسان آژانس همكارى كرده و غنى سازى اورانیوم را به حال تعلیق در آورد.

على اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، روز جمعه در واكنش به تازه ترین قطعنامه شوراى حكام در باره تاسیسات در دست ساخت فردو گفته است كه ایران براى یك دقیقه هم غنى سازى اورانیوم را متوقف نمى كند.

شوراى حكام آژانس روز ۲۷ نوامبر با صدور قطعنامه اى به اتفاق آراء، از تهران به دلیل پنهانكارى در ساخت سایت «فردو» در نزدیكى شهر قم شدیدا انتقاد كرده بود.

در همین حال، آلمان نیز «نگرانى» خود را از مصوبه روز یكشنبه دولت ایران اعلام كرد و یك سخنگوى وزارت امور خارجه این كشور از تهران خواست تا به «تعهدات خود در قبال جامعه بین المللى» عمل كند.


یک پاسخ به “تصویب تاسیس 10 سایت جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران و واکنش غرب”

  1. Freiheit گفت:

    Neshan-e digari az lajbazi-e va godiatt-e Ahmadinejad. In yek blof-e siyassi mibashad ke be mardom Iran latmehay-e bishtari vared mikonad.