سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

تراژدی ناتمام کهریزک

چکیده :تاکنون مرگ محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی در بازداشتگاه کهریزک تایید شده و نام رامین پوراندرزجانی هم به عنوان یکی از قربانیان کهریزک عنوان شده...


کلمه:پزشک وظیفه کهریزک درگذشت. این خبری بود که ناگهان پس از چهار ماه بار دیگر نام بازداشتگاهی غیرقانونی را زنده کرد.

در حالی که با گذشت چهار ماه از وقایع کهریزک، هنوز گزارش کمیته ویژه مجلس و کمیته شورای عالی امنیت ملی منتشر نشده، با تایید خبر مرگ مشکوک پزشک کهریزک، پرونده این بازداشتگاه وارد مرحله پیچیده تری شده است.

«کهریزک» نام آشنای روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، خود به خود و به همین سادگی ها از اذهان و افکار عمومی بیرون نمی رفت چه رسد به آنکه به فاصله چهار ماه پس از مرگ محسن روح الامینی فرزند رئیس انستیتو پاستور تهران و دستور تعطیلی این بازداشتگاه غیرقانونی توسط رهبر معظم انقلاب و آغاز پیگیری ها برای شناسایی و محاکمه عاملان جنایات کهریزک، رامین پوراندرزجانی نیز در شمار جان باختگان این بازداشتگاه قرار گیرد. پزشک وظیفه 26ساله در ماه های آخر خدمت سربازی خود بود و تنها سه ماه قبل از ترخیص از خدمت جان خود را در میان سخنان ضد و نقیض بسیاری از دست داد.

کهریزک این روزها به نام بدی بدل شده است حال آنکه روزگاری محلی بود برای توانمندان که قربانیان خود را در قالب نذورات به آنجا می بردند تا به سالمندان محتاج برسد اما امروز نامی پردغدغه و التهاب آور به حساب می آید. بیستم آبان ماه گذشته بود که خبری به سرعت در محافل رسانه یی منتشر شد. رامین پوراندرزجانی پزشک وظیفه یی که ماه های واپسین خدمت سربازی خود را در بازداشتگاه کهریزک می گذراند، جان باخت.

خودکشی، ایست قلبی و… دلایلی بود که مسوولان ذی ربط درباره مرگ این پزشک وظیفه عنوان کردند. هرچه گفته شد اما بر ابهامات ماجرا افزود چراکه رسانه ها هر یک خبری منتشر ساختند و مسوولان نیز هر کدام حرف هایی زدند که گاه نقیض یکدیگر بودند و همین برای پرونده پیچیده کهریزک کافی بود تا پیچیده تر شود. دکتر رامین پوراندرزجانی، فارغ التحصیل رشته پزشکی سرباز وظیفه یی بوده که معاینه زندانیان کهریزک را بر عهده داشته است. گفته می شود در حالی که سه ماه از خدمت وظیفه وی مانده بود، وی برای معاینه به کهریزک فرستاده شده و پس از وقایع کهریزک او به عنوان یکی از متهمان پرونده به دادسرا احضار شده است. او اما بی شک می توانست کوچک ترین خاطی پرونده کهریزک باشد. پیکر این پزشک در 21 آبان ماه تشییع شد و برخی رسانه ها مدعی شدند خانواده این پزشک اجازه کالبدشکافی پیدا نکردند. سایت جهان، نزدیک به رئیس کمیته ویژه شورای امنیت ملی از این پزشک به عنوان یکی از متهمان پرونده جنایت کهریزک نام برد و اعلام کرد وی خودکشی کرده است. به نوشته این سایت، پوراندرزجانی که گفته می شود پزشک مامور در بازداشتگاه کهریزک بوده است چندی قبل پس از بازجویی به عنوان یکی از متهمان پرونده کهریزک بازداشت و سرانجام با قید وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود. خبر خودکشی این فرد در حالی منتشر شد که گفته می شد با توجه به شواهد و مستندات پرونده حداکثر مجازات این فرد پنج سال بوده است. رسانه ها مدعی شدند این پزشک وظیفه در روزهای پیش از مرگ خود تلاش داشته با برخی نمایندگان مجلس دیدار کند، اما این دیدار محقق نشد.

واکنش فرمانده ناجا به مرگ پزشک کهریزک

پس از انتشار این اخبار ضد و نقیض بود که واکنش اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی برانگیخته شد که البته همین سخنان او نیز در محافل خبری بی واکنش نبود. فرمانده نیروی انتظامی در رابطه با مرگ مشکوک پزشک وظیفه بازداشتگاه کهریزک گفت؛ این پزشک وظیفه به عنوان متهم احضار شده و با قرار آزاد بود. جسد او نیز در آسایشگاه جمعی در دادسرا کشف شد و وصیتنامه یی هم در کنارش کشف شد که در آن از تهدیدهایی که علیه او وجود داشت، گلایه کرده بود. احمدی مقدم ادامه داد؛ پزشک وظیفه یی که ظاهراً خودکشی کرده و پزشکی قانونی در رابطه با خودکشی اش باید پاسخگوی قطعی باشد در کهریزک مستقر هم نبوده و هفته یی یکی دو روز حضور می یافته است. وی با اشاره به اینکه جسد این پزشک در آسایشگاه جمعی در دادسرا به همراه یک وصیتنامه که ممکن است با نظر قاضی منتشر کنیم، کشف شد، گفت؛ او به عنوان متهم احضار شده و با قرار آزاد بود و در وصیتنامه یی که از او کشف شد نیز گلایه کرده که تهدید شده یا اینکه به او گفته شده پنج سال زندانی می شود. فرمانده نیروی انتظامی اظهار کرد؛ فکر می کنم دلیل خودکشی انگیزه شخصی یا از دست دادن روحیه بوده و اینکه مرگ مشکوک عنوان می شود درست نیست.

نامه به جا مانده از او نیز دال بر خودکشی است. گفتنی است واکنش فرمانده ناجا به مرگ پزشک کهریزک پس از آن صورت گرفت که سایت های خبری از جمله جهان نیوز وابسته به علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای تهران در مجلس فوت پزشک کهریزک را به علت خودکشی اعلام کردند، اما همزمان برخی نمایندگان مجلس نحوه مرگ پزشک کهریزک را دارای ابهام دانستند و خواستار بررسی بیشتر آن شدند.

توضیحات گوناگون و متناقض

به رغم سخنان قاطع احمدی مقدم، اما با سخنان تازه یی از سوی برخی نمایندگان مجلس قطعیت درباره مرگ پوراندرزجانی بر هم ریخت. فرهاد تجری گفت؛ باید منتظر گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح در مورد پزشک کهریزک باشیم. عضو کمیته ویژه بررسی وضعیت بازداشت شدگان حوادث اخیر در حاشیه جلسه علنی مجلس تاکید کرد؛ آقای سروری رئیس کمیته با رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در این زمینه جلسه یی را برگزار کرده اند. وی با بیان اینکه تاکنون از نتیجه این جلسه اطلاعی به بنده نرسیده است، گفت؛ اما سازمان قضایی نیروهای مسلح به لحاظ وظیفه ذاتی خود مسوول پیگیری این مساله است. تجری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گویا این فرد دفن شده، پس چطور می توان به درخواست کالبدشکافی عمل کرد، تصریح کرد؛ در مواردی که مرگ افراد مشکوک است قبل از صدور جواز دفن به کالبدشکافی پرداخته می شود. وی با بیان اینکه احتمالاً قبل از تدفین، جسد پزشک کهریزک مورد کالبدشکافی قرار گرفته است، گفت؛ باید منتظر گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح باشیم. در همین حال اما کسان دیگری همچون ولی اسماعیلی نماینده گرمی در مجلس شورای اسلامی بر موضوع خودکشی پوراندرزجانی تاکید کردند؛ «به گفته مسوولان خودکشی علت قطعی مرگ این پزشک بوده اما دلایل این اقدام همچنان در دست بررسی است.» به گفته این نماینده مجلس و بر اساس گزارش های مسوولان هیچ ارتباطی بین خودکشی پزشک بازداشتگاه کهریزک و حوادث بعد از انتخابات وجود نداشته است. علی مطهری نماینده تهران اما از کمیته ویژه مجلس برای بررسی بازداشت های اخیر خواست مرگ پزشک بازداشتگاه کهریزک را پیگیری کنند. وی تاکید کرد؛ کمیته یی که مسوول پیگیری مسائل مرتبط با حادثه کهریزک، کوی دانشگاه و مجتمع سبحان بودند باید این مساله را هم دنبال کنند.

دادستانی در مسیر بررسی

پس از انتشار این اخبار بود که روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعیه یی، اعلام کرد پرونده مرگ رامین پوراندرزجانی پزشک بازداشتگاه کهریزک در دادسرای امور جنایی در حال رسیدگی است. دادسرای عمومی تهران در این اطلاعیه تاکید کرد بر اساس دستور عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران، تحقیقات در مورد مرگ این پزشک بازداشتگاه کهریزک ادامه دارد. بر اساس این اطلاعیه نتایج آزمایش های اولیه کالبدشکافی توسط پزشکی قانونی حاکی از آن است که فوت نامبرده بر اثر مسمومیت نبوده است.

تردید در احتمال خودکشی

با انتشار این اخبار ضد و نقیض بار دیگر بازار گمانه زنی داغ شد. علت مرگ پوراندرزجانی «سکته قلبی در خواب» عنوان شد اما رضاقلی پوراندرزجانی پدر پزشک بازداشتگاه کهریزک در مصاحبه یی، احتمال بیماری فرزندش را رد کرد. نبود سابقه بیماری قلبی، عدم مصرف دخانیات و شخصیت آرام و بدون استرس رامین پوراندرزجانی احتمال خودکشی را از نظر کارشناسان پزشکی تقریباً غیرممکن نشان می دهد. همچنین گزارش ها حاکی از آن هستند که احتمال خودکشی رامین پوراندرزجانی با توجه به اعتقادات مذهبی و مکالمات شب قبل از حادثه با خانواده و دوستان که همگی حاکی از سلامت و روحیه خوب وی بوده است کاملاً دور از واقعیت می نماید .

کهریزک ناتمام

با این حال اما خبر درگذشت پزشک جوان کهریزک در شرایطی اعلام شده است که هنوز نتیجه رسیدگی به وقایع کهریزک در روزهای پس از انتخابات 22 خرداد در کمیته ویژه مجلس و شورای امنیت ملی به ریاست محمود احمدی نژاد اعلام نشده است. تاکنون مرگ محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی در بازداشتگاه کهریزک تایید شده و نام رامین پوراندرزجانی هم به عنوان یکی از قربانیان کهریزک عنوان شده است. رامین پوراندرزجانی در سال 1380 در رشته پزشکی دانشگاه اردبیل با رتبه 1069 کشوری پذیرفته شد، سپس به دانشگاه تبریز انتقال یافت و در سال 1387 فارغ التحصیل شد.

منبع :اعتماد


یک پاسخ به “تراژدی ناتمام کهریزک”

  1. مریم گفت:

    شهدای راه ازادی و روح روح الامینی ودیگر عزیزان هرگز جنایت پیشه گان را راحت نمی گذارد و پزشک شهید کهریزک هم شاهد انان در
    هنگام ملاقات پروردگار است ومهر تایید جنایت پیشهگی وتوبه نکردن ظالمین است