شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» رهبر انقلاب: زيرسوال‌بردن اصل انتخابات بزرگترين جرم است

چهارشنبه, ۶ آبان, ۱۳۸۸

چکیده : در همان ساعات اول به آنها پيغام خصوصي دادم که شما در حال شروع برخي مسائل هستيد اما ديگران از آن‌ها سوءاستفاده مي‌کنند و شما نمي‌توانيد ماجرا را کنترل کنيد و همانطور هم شد؛ در حالي که کساني که وارد عرصه سياست مي‌شوند بايد مثل شطرنج بازِ ماهر، حرکات و تغييرات بعدي عرصه را نيز محاسبه و پيش‌بيني کنند.


کلمه:شماري از نخبگان علمي – فرهنگي – ادبي کشور صبح چهارشنبه در ديدار صميمانه صدها نفر از نخبگان علمي – فرهنگي کشور با آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر انقلاب اسلامي، ديدگاهها و پيشنهادهاي خود را درباره مسائل مختلف با ايشان در ميان گذاشتند.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، آيت‌الله خامنه‌اي، پس از سخنان شماري از نخبگان جوان، ديدار با جوانان فرزانه را مثل هميشه بسيار شيرين و اميدبخش خواندند و تأکيد کردند: جوانان نخبه و تحصيل‌کرده‌اي که فرزانگي را با تعهد و احساس مسئوليت همراه کرده‌اند حقيقتاً اميد اصلي کشور و عامل اساسي تحقق آينده درخشان ايران محسوب مي‌شوند.

رهبر انقلاب اسلامي، با اشاره به اين که ديدگاهها و پيشنهادهاي نخبگان جوان هر سال در مقايسه با سال قبل برتر و عميق‌تر مي‌شود، افزودند: اين واقعيت نشان‌دهنده توجه جوانان به مسائل اساسي کشور و نشانه و معناي پيشرفت است و مسئولان بايد با توجه به اين حقايق، براي آينده برنامه‌ريزي و اقدام کنند.

ايشان، تأکيد نخبگان جوان بر مسائلي نظير ضرورت حرکت براساس نيازهاي ملي و بومي، توجه به عنصر معنويت ديني، تقويت فرهنگِ صحيح نخبگي و اخلاقي شدن جامعه را نکاتي بسيار مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: شنيدن اين نکات بسيار تعيين‌کننده از زبان نخبگان جوان، هر انسان متفکر، آگاه و متعهد را به يقين مي‌رساند که شجره طيبه نظام اسلامي و اين جامعه اصيل، در پرتو همين پيشرفت محسوس «مادي – معنوي – علمي و اخلاقي»، حتماً به اهداف خود خواهد رسيد.

رهبر انقلاب اسلامي، با اشاره به روشن شدن تدريجي برخي حقايق خاطرنشان کردند: واقعيت اين است که نظام اسلامي درگذر از حوادث پرفراز و نشيب سي سال اخير از جمله حوادث سياسي اخير، و به علت مقاومت در مقابل هجوم بي‌سابقه، همه‌جانبه و مستمر قدرتهاي امنيتي – سياسي – رسانه‌اي و تبليغاتي جهان، از نوعي مصونيت برخوردار و به مجموعه‌اي مستحکم و ضدضربه تبديل شده است.

آيت‌الله خامنه‌اي، توطئه‌هاي دشمنان ملت ايران را واقعيتي انکارناپذير خواندند و يادآور شدند: البته ممکن است کسي که در داخل، محور و هم جهت با اين توطئه‌ها قرار گرفته، خودش متوجه اين ماجرا نباشد اما اين مسئله، واقعيات را عوض نمي‌کند.

ايشان، جنجال‌سازي و لفاظي را باعث پيچيده‌ترشدن مشکلات دانستند و با اشاره به برخي مسائل قبل و بعد از انتخابات افزودند: آزادانديشي واقعي با اقداماتي مانند ايجاد کرسي‌هاي آزادِ «فکري – سياسي» و معرفتي در دانشگاهها و بحث منطقي دانشجويان براي درک حق و حقيقت محقق مي‌شود.

ایشان بحث منطقي، جوگير نشدن و بي‌توجهي به تشويق‌ها يا تعريض‌هاي دشمنان، شنيدن سخنان مختلف، آزادانه فکرکردن و برگزيدن بهترين سخنان را مبناي پيشرفت حقيقي و عناصر آزادي واقعي دانستند و تأکيد کردند: اگر غير از اين شد بايد منتظر حوادث و آشفتگي‌ها بود، همان گونه که جنجال قبل از انتخابات به جنجال بعد از انتخابات منجر شد به خصوص وقتي که دست بيگانه هم در مسائل دخالت کرد.

ایشان، انصاف در انتقاد را ضروري دانستند و افزودند: البته اگر صدا و سيما مي‌توانست واقعيات و پيشرفتهاي کشور را به طور کامل، به درستي و با هنرمندي منعکس کند، اميد نسل جوان به آينده و خشنودي و سرافرازي مردم، به مراتب بيش از وضع فعلي بود؛ اما بهرحال در انتقاد از هر مسئله و دستگاهي بايد انصاف را هم در نظر گرفت.

ایشان، اصلي – فرعي نکردن مسائل را از جمله عوامل غيرمنصفانه عمل کردن برخي مطبوعات خواندند و افزودند: البته مسائل فرعي نيز کم اهميت نيست، اما در حوادث پس از انتخابات، اصل انتخابات و حضور پرعظمت و نصاب شکن مردم، مسئله اصلي و بقيه مسائل فرع بود، اما عده‌اي با بي‌انصافي به گونه‌اي ديگر عمل کردند.

رهبر انقلاب اسلامي، زير سوال بردن اصل انتخابات را بزرگترين جرم خواندند و با انتقاد از بي‌توجهي برخي به اين جرم افزودند: همان فرداي انتخابات عده اي بدون دليل و استدلال، آن انتخابات عظيم را دروغ خواندند؛ آيا اين جرم کمي است.

ايشان افزودند: دشمن هم از اين بي‌انصافي حداکثر استفاده را کرد و در داخل هم عده‌اي که از اول با نظام اسلامي موافق نبوده اند با توجه به صحنه‌گرداني و ميدان‌داري برخي از عناصر خود نظام، فرصت را مغتنم شمردند و آن حوادث پيش آمد.

رهبر انقلاب اسلامي با اعلام برخي مسائل پشت صحنه، به دادن پيغام به عناصر صحنه‌گردان در اولين ساعات پس از انتخابات اشاره کردند و افزودند: در همان ساعات اول به آنها پيغام خصوصي دادم که شما در حال شروع برخي مسائل هستيد اما ديگران از آن‌ها سوءاستفاده مي‌کنند و شما نمي‌توانيد ماجرا را کنترل کنيد و همانطور هم شد؛ در حالي که کساني که وارد عرصه سياست مي‌شوند بايد مثل شطرنج بازِ ماهر، حرکات و تغييرات بعدي عرصه را نيز محاسبه و پيش‌بيني کنند.

آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به سخنانشان در نماز جمعه پس از انتخابات افزودند: ابتدا پيغام خصوصي و نصيحت لازم داده شد اما وقتي انسان ناچار مي‌شود برخي مسائل را علناً نيز ابراز مي‌کند.

ايشان با اشاره به مخالفت و خط زدن شعار مرگ بر اسرائيل و مرگ بر امريکا در برخي حوادث اخير سوال کردند: معناي واقعي اين مسائل چيست؟

ایشان همچنين مواجه‌کردن مجموعه‌اي از مردم با نظام و کشور را آن هم در حالي که اين مجموعه، صادقانه و بدون سوءنيت وارد ميدان انتخابات شده بودند، خلافي بزرگ دانستند.

ايشان درباره انتقاد از رهبري نيز خاطرنشان کردند: البته انتقادها هم اکنون نيز بيان مي‌شود و بنده هم آنها را دريافت مي‌کنم.

رهبر انقلاب اسلامي، در بخش ديگري از سخنان خود پيشرفتهاي کنوني کشور را برآيند برنامه‌ريزيهاي گذشته و تلاشهاي جاري برشمردند و افزودند: بينش سياسي و رسوخ مفاهيم و مباني ديني در عمق انديشه‌هاي جوانان نشان مي‌دهد که نسل جوان امروز را نمي‌توان متوقف کرد و اين حقيقت ناب ضامن استمرار پيشرفت کشور است.

ايشان، علم و تحقيق را رمز پيشرفت و اقتدار هر کشور ناميدند و خاطرنشان کردند: بيگانگان با درک اين مسئله، محيطهاي دانشگاهي و دانشجويي را آماج توطئه قرار داده‌اند تا به هر شکل ممکن در روند فعاليتهاي علمي اختلال ايجاد کنند و جوانان عزيز و باهوش، نگذارند اين تير دشمن، به هدف بخورد.

رهبر انقلاب اسلامي، استقلال حرکات و فعاليتهاي علمي – هنري و سياسي کشور از خارج را لازمه استقلال واقعي ملت دانستند و با توصيه مؤکد به جوانان نخبه براي شکرگذاري نعمت هوش و استعداد خدادادي افزودند: شناخت نعمت، درک الهي بودن آن و استفاده از آن در جهت صحيح، سه عنصر اصلي شکر نعمات الهي هستند.

ايشان، مسئولان را هم به شکرگزاري نعمت وجود نخبگان فراخواندند و تأکيد کردند: بايد از مجموعه عزيز و محترم نخبگان در جهت صحيح و پيشرفت واقعي کشور بهره برد.

در اين ديدار همچنين معاون علمي و فناوري رياست‌جمهوري و رييس بنياد ملي نخبگان با اشاره به برگزاري سومين همايش نخبگان جوان کشور اعلام کرد: بنياد نخبگان براي شناسايي و حمايت مستمر از نخبگان علمي – فرهنگي – قرآني و ادبي سراسر کشور برنامه‌هاي مختلفي را در دست برنامه‌ريزي يا اجرا دارد.

دکتر سلطانخواه ارتقا و ثمردهي عيني تلاشهاي نخبگان را در جامعه محور سومين همايش نخبگان اعلام کرد و افزود: براي حمايت بيشتر از مبتکران و نوآوران لايحه‌اي تهيه و تقديم مجلس شده است که اميدواريم با تصويب آن گام مهمي براي حمايت از نوآوري علمي در کشور برداشته شود.