» گفتار

اِلّا رسول‌الله؟!

رسالت را نمی‌توان به قواعد تجارت آلود! جامعه‌ای که پیامبری هم در آن قیمتی مادی دارد نخست می‌بیند که دعوتِ پیامبرانه چند می‌ارزد؟ اگر کسی از راه رسید و با معارف‌اش منافعِ جماعتی را تهدید کرد، باید دید قیمتِ رسالت‌اش چند است تا أجرش را بردارد و برود؛ یا بماند و کوتاه بیاید.

ما علوم انسانی خوانده ها در ایجاد احساس یأس و بسته بودن افق ها نقش بسیار موثری بازی می کنیم

شما حجم کثیری از آثار مکتوب را در قبل از انقلاب می بینید که همه آنها را مهندسان و پزشکان نوشته اند، ولی بعد از انقلاب رشته های علوم انسانی در ایران گسترش خیلی زیادی پیدا کرد و هم فعالان سیاسی و هم دانشمندان حوزه علوم انسانی یک دفعه فضا را اشغال کردند؛ از سطوح عالی بگیرید تا سطوح خبرنگاران و ژورنالیست ها همه علوم انسانی خوانده بودند و با ادبیات و زبان علوم سیاسی آشنا بودند.

مِهر محمدی (ص)

ظهور مهر محمدی (ص) در هدایت فکری و تکامل روحی و نیز تعامل در این غایت است ، و نه جهاد و تهاجم که متاسفانه بسبب بدرفتاری و خشک اندیشی تکفیری های عصر حاضر چون وهابیت ، القاعده ، داعش و طالبان ؛ “سکه رایج اسلام” به تهاجم و خونریزی و خشونت ضرب شده !

مدافعان اسلام وارونه

و از پیش بینی حضرت امیرالمومنین (ع) در مورد آینده اسلام خوف ناک باشیم که در خطبه ۱۰۷ نهج البلاغه فرمودند: «اسلام را چون پوستینی وارونه خواهند پوشید./لُبِسَ الإِسْلاَمُ لُبْسَ الْفَرْوِ مَقْلُوباً »

طالبان، توسعه و مسئولیت ما

حاکمیت طالبان بر افغانستان، کشورهای قدرتمند (آمریکا، روسیه، چین) را – ‌‌‌هر یک به‌شیوه‌ای متفاوت ‌- منتفع خواهد کرد و البته بیش از همه کلیّت تمدن غرب از آن سود خواهد برد. با تشکیل امارت اسلامی طالبان، تمدن غرب دو سود عمده خواهد برد.

ارزش وطندوستی با خوانش آزادی

فرزند مسعود از پدرش و بسیاری رهبران افغانستان بازتر هم هست. با ضرورت دموکراسی آشنا شده و حقوق بشر را نه به عنوان صنعت که به عنوان ارزش پذیرفته برای همین در پاسخ به خبرنگاری گفت چه اشکال دارد جان آدمی فدای ارزشهایی چون دموکراسی و آزادی شود؟ این تعهد عمیق به ارزش آزادی است.

عِرض خود می بری و زحمت ما می داری

به رئیس حفاظت اطلاعات گفتم به او بگو بعد از ۵۵ سال که بازداشت ها و حبس کشیدن هایم در زمان استبداد چکمه و نیز در دوران استبداد نعلین تکرار شده، راه های متعدد ارسال گزارش ها و تحلیل هایم به بیرون از زندان را به خوبی بلد هستم.

فرصت‌طلبی یا اصلاح‌طلبی؟

پرسش این است که آیا می‌توان بین این دو اصلاح‌طلبی نقطه مشترکی پیدا کرد یا خیر؟ من گمان دارم اگر صداقتی بین هر دو دسته باشد، لااقل در زمینه‌هایی مانند مبارزه با تبعیض، فساد، فقر، بیکاری، تورم و همچنین حفظ تمامیت ارضی می‌توان به وجوه مشترکی دست پیدا کرد.

اصلاحات ساختاری یعنی چه؟

ساختار، مفهومی‌ست سیاسی و جامعه‌شناختی که ناظر به مناسبات و تنظیمات نسبتاً پیچیده و قواعدی متصلب و نامرئی است که رفتار مرئی ما را تعیّن می‌بخشد. بر این اساس می‌توان گفت هر ورودی به ساختار، یک خروجی خاص را به‌دنبال خواهد داشت حال آنکه در شرایط غیرساختارمند و آنومیک مشخص نیست ورودی‌های به ساختار چه نتایجی را به‌دنبال دارند.

منافع ملی ایران و حمایت از جبهه مقاومت پنجشیر در افغانستان

ایران و آمریکا برروی ایجاد یک جمهوری در افغانستان هم نظر بودند و در مقابل پاکستان که می‌خواست نظام دیگری در این کشور پا گیرد مخالفت کردند. آمریکا بیش از بیست سال در افغانستان ماند و نهایتا به شکلی از این کشور خارج شد که اعتراضات بسیاری را در سطح بین المللی برانگیخت.

علل و پیامدهای ناامیدی اجتماعی و روش های مقابله با آن (۲)

وقتی مانعی پیش روی افراد باشد و به این باور برسند که امکان برداشتن مانع نیست دو راه پیش رو دارند.یا باید مسیر خود را تغییر دهند یا باید زندگی پشت مانع را بپذیرند.تغییر مسیر نیازمند شرایط و امکاناتی است که غالبا اعضای یک جامعه از آن برخوردار نیستند و به همین دلیل پذیرش و تن دادن به وضع موجود رایج ترین پیامد ناامیدی اجتماعی است.

باز تولید “تحجر سیاسی” با اتکاء به “فقه طالبانی”

همه این خلاف های فقهی این عناصر عقب افتاده و متحجر از آنجا نشأت گرفته که فقه شان مستند به ؛ انبوهی از احادیث جعلی و دروغین است . و در آن مواردی هم که حدیث ندارند ، دست آویزشان ؛ “قیاسات خشن” و غیرانسانی است که نام “اجتهاد” بر او میگذارند.

اخراج و یا زمینه مهاجرت نخبگان آسیب به آبروی کشور و منافی با مکتب تشیّع است! آمار مهاجرت سه هزارپزشک و اخراج ۷۰ استاد از دانشگاه قابل گذشت نیست!

استاد مطهری بعد از اینکه سجده فرشتگان بخاطر علمِ آدم دانسته و علم را فطرتاً مقدس معرفی میکند ، میگوید؛ آدم بی سواد در تمدن مشارکتی ندارد و حتی جزء جامعه نیست و از افکار عمومی به حساب نمی آید . چرا اکثر مسلمین در تمدن شریک نیستند ولی یهودیها با کمی عدد بیشتر شرکت دارند؟!

از فاتحان قلعه های فخر تاریخ/ تا فاتحان گوژپشت و پیر

تاریخ این ایام را هر کس که می خواند، جز این سخن از ما نمی راند. داستان مردمانی از تبار مهر از تبار نیکی و نور که دیر زمانیست دل به تاریکی شب سپرده اند…

جامعه ایران در دهه ۱۳۹۰؛ نابرابری بیشتر در کنار سفره کوچک‌تر

چینی‌ها، به برکت رشد افسانه‌ای شان در ۴۰ سال گذشته، از دوزخ فقر به رفاه نسبی رسیده‌اند و، در این شرایط، شکاف طبقاتی و افزایش شمار میلیاردرها برایشان بسیار قابل تحمل‌تر از محرومیت‌های شدیدی است که در زمان ریاست «صدر مائو» تقریباً تمام جامعه چین را، به استثنای قشر کمی مرکب از صاحب امتیازان کمونیست، زیر فشار داشت.

بخشی از دست پنهان

بشر نمی‌توانست درمان را به ماه‌ها و سال‌های بعد موکول کند. در نتیجه طبیعی بود که برای بیماران باید دارو تجویز شود. برخی از داروها آمد و رفت. تصور می‌شد موثر است، پس از مدتی از گردونه تجویز حذف شدند. ترکیبی از داروهای بیماری‌های مشابه را تجویز کردند.

دستی پشت پرده در حال رقم زدن این وضعیت است/ موج پنجم کرونا در حال درو کردن مردم است

ضدیت با علم پزشکی را در پوشش فقه ادامه می‌دهند و سمینار پروتکل‌های فقهی مدیریت کرونا برگزار می‌کنند و ماسک هم نمی‌زنند.

همدلی با مقاومت پنجشیر: زبان مهم است یا ارزش آزادی؟

زبان به مثابه کانال انتقال ارزش با منظومه فکری من ارتباط برقرار میکند تا بین” پنجشیر ” و مردم تحت ستم طالبانیسم که فراتر از یک قوم و ملت نمود تفکری است که تکثر را به رسمیت نمیشناسد ارتباط برقرار کنم. در نتیجه به کمک زبان، پنجشیری تحت ستم میشود ایرانی تحت ستم. مبارزه آنها میشود تلاش برای اعاده بنیادی ترین اصل زندگی هر انسان: آزادی…

بازنشر/ شکنجه و شکنجه گران

شکنجه یک واژگون است،در، زیر شکنجه، چهرهٔ جهان بین زیبا و زشت، خوب و بد در نوسان است.شکنجه درجهان به شکلی امروزه، شیوه ای آسیب رسان است، که وظیفه اصلی آن،علاوه بر اعتراف و ‌اطلاعات گرفتن، یک نوع فرهنگ زدایی است، که انسان را، به صورت موجودی توده وار تنزل می دهد

تنهای ایستاده در پنجشیر

تنگه پنجشیر تنهای تنها ایستاده و احمد مسعود همان که گفت “مذاکره میکنیم اما آرمانمان را نمی فروشیم” رهبر اقلیتی کوچک با سلاحهای اندک و ایمانهای بزرگ است که حرفش مشخص است: اعمال قدرت مطلقه فرمی از خشونت است و زیستن در چنین فضایی حتی اگر جنگی هم نباشد به معنای صلح نیست.

به عمل کار برآید به سخن دانی نیست

ریشه ی اکثر فشارهای درون زندان، تندروی‌های مسئولان امنیتی است که کارکنان زندان را مجبور به تخلف می‌کنند. قضات و مدیران زندان به ناچار می‌بایست از فرامین ضابطان که همان بازجویان و نیروهای امنیتی هستند اطاعت کنند وگرنه خطرات جدی، شغل شان را تهدید می‌کند.

توتالیتاریسمِ شکست خورده

تصویر مادری که در ابتدای انقلاب فرزند خودش را تسلیم مقامات کرده، نمونه‌ای کاملا عینی و آشکار از همین جنس است. فرزند آشکارا ضجه می‌زند؛ ضجه‌ها و التماس‌هایی که شاید اگر خطاب به جلاد یا بازپرس انجام شده بود اندک احتمال اثرگذاری داشت، اما مادر با خون‌سردی کامل به او می‌گوید: «تو که اعدام می‌شوی»!

ساواکی های عزیز اگر دوست دارید به خاطر جنایاتتان از شما تشکر کنیم!

در طول تاریخمان بسیاری نظامها با شیطان سازی از مخالفان خود تلاش کرده اند کشتار، اذیت و آزار مخالفان را توجیه و بدان مشروعیت دهند. در حالی که برای نیروهای مترقی و کسانی که به اررزش هایی چون دموکراسی و حقوق انسان باور دارند مساله کشتار مساله کمّی نیست، کشتار مخالف را با عدد نمیسنجند.

تفاهم طالبان ایران و افغانستان: دشمنی با هنر

اگر حاکمیت ملی در ایران داشتیم از اقلیت تحت ستم فارسی زبان افغانستان محافظت میکرد. باز هم تاکید کنم حمایت فقط نظامی نیست و مراد من هم دخالت نظامی نیست که با آن مخالفم؛ منتها ایراد اینجاست که در ایران، سرزمین فردوسی ، حافظ و شعر و موسیقی با سنتهای غنی رقص و آواز تفکر طالبانی به رغم میل اکثریت حاکم است؛ به عبارتی در ایران ما شاهد تبعیض اقلیت بر اکثریت جامعه هستیم.

اصلاح طلبان، حسن خمینی و کاخ-آرامگاه آیت الله خمینی

من غرق شدن در فاندها و کسب بودجه از دولتهای خارجی برای مبارزه سیاسی، رقابت برای جایزه گرفتن و بسیاری از موارد دیگر را مصداق فساد میدانم. اصولا معتقدم یکی از مشکلات اساسی ما و پیشرفت راست افراطی در ایران به خاطر شیئی گشتگی آرمان است. یعنی جایی که آرمان تبدیل به کالا شود نابود میشود.

زندان، به خاطر مسیحی شدن

حکومت به خاطر فریب دادن افکار عمومی داخل کشور و نیز ترس از مجامع بین المللی حاضر نیست در حکم های صادره برای این نوکیشان و همچنین بهائیان، حقیقت را بنویسد و جرم آنان را اعتقاد به دین و باور جدید اعلام کند ولی به صورت شفاهی همیشه به زندانیانِ این ادیان می گوید، به اسلام برگردید تا شما را آزاد کنیم.

عذر تقصیر به پیشگاه آیت الله منتظری

آن روزها بانگ زدی، اما تک و تنها ماندی در میدان با هزارآن آدم در مقابل! کوتاه نیامدی اما از مرکب پست و مقام پایین آمدی! آن روزها حتی آنانی که نزد تو شهادت می‌دادند، به نامردمی رفتند، و چون به خلوت رفتند آن کار دیگر کردند!

همه باید از رهبری عذرخواهی کنیم

از تهران به شهرستانها برویم جهنم زندانها بدتر میشود. در این سالها روایت از زندانهای جهنمی کم نبوده اما تلخی ماجرا اینجاست مسئولان قضایی و انتظامی در جمهوری اسلامی گمان میکنند زندانی اسیر است. هر ستمی را بر آنها روا میدارند. بگذریم از انواع بحران هایی که در زندان تداوم می یابد

حکیمی و حکومت؛ برای مردی که نهضت را برای نظام رها نکرد

«عدالت» در منظومه فکری حکیمی مفهومی «عینی» بود و نه «ذهنی». ناظر به «نقد وضع موجود» بود و از همه مهمتر نقد مدعیان «اسلام» و «عدالت»: نقد حاکمان و عالمان. حکیمی می‌نویسد: «این حدیث معتبر از پیامبر اکرم (ص) رسیده است که فرمود: «دو دسته از امت من هستند که اگر درست شوند جامعه اسلامی درست می شود، و اگر فاسد شوند جامعه اسلامی فاسد می شود. پرسیدند: ای پیامبر خدا! این دو صنف چه کسانی هستند؟ فرمود: عالمان و حاکمان.»

امتیاز و شاخص برجسته استاد حکیمی؛ نقطه جدایی او از شهید مطهری

عالم و متفکر اسلامی در این دوره کم نداریم، اما متفکری با دغدغه‌هایی که استاد حکیمی داشتند، کمتر داریم. بنابراین این امتیاز را باید مورد تأمل قرار داد. حکیمی دو ایراد در بین مسلمین می‌دید؛ اول اینکه معتقد بود مسلمین از اندیشه ناب اسلامی فاصله گرفته‌اند.