• صفحه اصلی
  • » دوران کرونا (۱۷)؛ شکل‌گیری قدرت در جمهوری اسلامی (۹)...

» گفتار

دوران کرونا (۱۷)؛ شکل‌گیری قدرت در جمهوری اسلامی (۹)

حسین رفیعی گفتیم که مهندس بازرگان، رئیس دولت موقت، استعفا داد. مهندس بازرگان، طالب قدرت نبوده است. او انسانی رک، شفاف، شجاع، لیبرال دمکرات و مسلمانی معتقد و آشنا به مدیریت صنعتی و فرهنگی بود. چند بار، مهندس بازرگان استعفا داده بود و آقای خمینی نپذیرفت. علت این بود که در آن مقطع زمانی، مهندس […]

چه کار کردید که مرگ و میر رابه تابستان داغ منتقل کردید؟!

چرا راه دور برویم، فرماندار اسلامشهر اعلام کرده است که تاکنون ۲۹۲ نفر در این شهرستان به دلیل کووید۱۹ فوت شده‌اند. اگر همین نسبت را برای کل کشور در نظر بگیریم، معلوم می شود که آمار واقعی مرگ و میر این بیماری چقدر است، زیرا به ازای هر صد هزار نفر جمعیت این شهرستان، حداقل ۶۵ نفر فوت شده‌اند و این تازه رقم رسمی فوتی ها در این شهرستان است.

۷ نکته از سخنرانی امروز خامنه‌ای و ۷ حاشیه

تحریم اثر نکرد. یکی از نشانه‌هایش ساختن پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که سپاه درست کرده. مردم دنیا تعجب کردند. به ما جت نفروختند ولی خودمان جت کوثر ساختیم.
‏ به جای اینکه تاثیر تحریم را در سفره‌ها و خانه‌های مردم دنبال کند در کارنامه سپاه جستجو می‌کند.

ما تشنگان قدرتیم!!!

گذشت زمان متأسفانه باعث فاصله گرفتن از اصول و آرمان‌ها و ارزش‌ها شد و زمینه را برای جنگ قدرت فراهم کرد. تأسف بالاتر اینکه برای مقابله با این آفت بزرگ، اقدام بازدارنده‌ای هم صورت نگرفت و راه برای استمرار و تشدید جنگ قدرت باز گذاشته شد. همین بی‌مهاری کار را از جنگ قدرت به جنگ ثروت، جنگ شهرت، جنگ رانت‌خواری و جنگ منصب کشاند و پرهیز از پذیرش مناصب‌ جای خود را به مسابقه برای بلعیدن مناصب داد.

کنکور و بذرپاش؛ بذر فساد کجا می‌روید؟

کرونا برگزاری کنکورهای سراسری را در ایران به مسئله‌‌ای متفاوت تبدیل کرده است. جعل‌ها و تقلب‌های تحصیلی و فساد آموزشی مهرداد بذرپاش، رئیس جدید دیوان محاسبات، هم مورد توجه‌ی فعالان شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی قرار گرفته. محور و فصل مشترک این دو وجود «فساد سیستماتیک در نظام آموزشی» است.

آقای روحانی؛ برای امام حسین ( ع) دفاع از حقوق مردم و اداء دِین آنها از برپایی مراسم محرم واجب تر است.

ناصر مهدوی جناب روحانی بهتر از بنده می دانند که شب عاشور امام حسین خطاب به یارانشان فرمودند : اگر دِینی و حقی از مردم بر عهده دارند بهتر است ایشان را ترک کنند و ابتدا به فکر ادای دِین مردم باشند. زیرا باز گرداندن حق مردم واجب تر از جهاد در راه خدا آنهم […]

آقای رئیس جمهور، پاییز سیاه در انتظار کشور است تعارف با این و آن را کنار بگذارید

پروتکل‌ها طبق توصیه وزارت بهداشت عبارتند از زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست‌ها و عدم حضور در اجتماعات. اگر بخواهیم بدون مجامله سخن بگوئیم باید اعتراف کنیم امکان رعایت هیچیک از این چهار مورد در عزاداری‌ها وجود ندارد.

فریب بزرگ

گرچه امروز سیاستمداران و زمامداران و حاکمان سعی می کنند صف خود را از ماکیاول جدا کنند و خطابه و نظرات بسیار در رد اندیشه سیاسی وی دارند اما واقعیت جهان امروز در جوامع مختلف و در دولتهای حتی مدعی پیشرفت و دموکراسی تابعی از ماکیاولیسم است.

از تو می خواهم، برای ماندن دیگران، یک پدر را نزد فرزندش خرد نکن!

بعد کلی بازجویی دیگر و مرا روانه سلول کردی . تمام تنهایی ها به یک طرف، مشتهایی که به صورتم با انگشتر عقیق زدی، بی خوابی ها، و ایستاده نگه داشتن تا صبح روی یک موازییک و کتک خوردن با نوک کفش بر روی ماهیچه های لرزان به یک طرف، فشار هایی که همسر و فرزندانم تحمل کردند … و این برخورد به یک طرف. من که مواضع پدرم را می دانستم، داشتم از تعجب قالب تهی می کردم. آخر، پدرم از پرونده چه خبری دارد که این گونه قضاوت می کند؟!

ایران مدنی علیه باز تولید استبداد

وقتی که نرگس محمدی از تماس تلفنی با فرزندان محروم است نامه دهم خرداد سال چهل و شش او به افسر نگهبان زندان برای حق تماس تلفنی او یادآوری میشود ، وقتی به درستی از نمایشی بودن انتخابات در زمان شاه انتقاد میکرد منتقدان قلع و قمع کاندیداها توسط شورای نگهبان را یاد آوری کردند.

آیا در حیات سیاسی امروز ایران نیز مانند ۴۱ سال پیش، چهره ای ملی زیست می کند که مورد وفاق همه گروه ها و جریان های اسلامگرا باشد؟

حزب توده، جبهه ملی و چند حزب دیگر نیز لیست هایی را ارائه دادند. نکته قابل تأمل در اینجا این است که بدانیم از لیست های ائتلافی و مستقل بالا که مهمترین لیست های انتخاباتی بودند، چه کسانی بیش از یک مرتبه در مجموع لیست ها معرفی شدند که بیانگر این است که مورد وفاق احزاب، گروها، جریان ها گرایش های مختلف بودند؟

پرسشی از ریاست قوۀ قضائیه؛ اعتراض چیست و اغتشاش کدام است؟

فرض کنیم فرد یا افرادی به بخشی از سیاست‌های جاری کشور و یا تمام آن، معترض باشند. در آن صورت از چه راهی باید اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند که از آن تعبیر به اغتشاش نشود؟

اگر نهضت مشروطه ادامه پیدا می‌کرد یا دکترمصدق موفق می‌شد، انقلاب اسلامی رخ نمی‌داد

بزرگترین تحول در ایران تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، نهضت مشروطه بود و با این‌که نتوانست قدرت و حکومت را پاسخگو کند، تاثیر بسزایی در تمام عرصه‌های حیات اجتماعی ایرانیان برجاگذاشت، اگرچه به استقلال و آزادی نرسیدیم.

دوران کرونا (۱۵)؛ اولین دشمن تمرکز قدرت، خود قدرت است (۷)

پس از مرگ استالین در ۱۹۵۳، خروشچف در کنگره بیستم ۱۹۵۶، برنامه اصلاحات و نجات شوروی استالینیسم را داد ولی اریستو کراسی حزب که مزه قدرت، ثروت و اشرافی‌گری را چشیده بوند، مقاومت کردند و یک استالین کوتوله، برژنف، خروشچف را کنار زد. در دهه ۱۹۸۰ گورباچف آمد تا کمونیسم را نجات دهد ولی دیگر دیر شده بود.

آیا اعدام‌ها شورش‌های احتمالی را زمین‌گیر خواهد کرد؟

به نظر می‌رسد حاکمان در کشور ما علی‌رغم تحلیل درست از شرایط، راه حل درست را برنگزیده‌اند. من به عنوان یک شهروند ایرانی از آنان این پرسش را دارم : در آبان ۹۸ بنابر قول برخی منابع حکومتی حداقل ۲۳۰ تن کشته شده‌اند. در حالی‌که هنوز حتی یک نفر به دلیل ارتکاب این قتل ها محاکمه و محکوم نشده، محکوم کردن سه تن از معترضان آبان ماه به اعدام، ولو مرتکب تخریب شده باشند چه توجیهی در پیشگاه عدالت دارد؟

قواعد فلسفی قرارداد

معلوم نیست که دو دولت ایران و چین در کجای نقطه توافق و یا قرارداد ایستاده‌اند؟ تعریف‌ها و ستایش‌ها از سند ۲۵ ساله روابط ایران و چین، و نیز انتقادها و هجمه‌ها به این سند، متکی بر حب و بغض‌ها و پیش داوری‌ها و علائق و نفرت‌های پیشینی نسبت به حکمرانان جمهوری اسلامی است. هر دو طرف، هم منتقدین و هم ستایشگران قرارداد، مفاد دقیق سند را ندیده‌اند، اما یکی در اوصاف حمیده آن، و یکی در اوصاف رذیله آن داد سخن می‌رانند.

اعدام‌ نکنید؛ در ضرورت زیستن

آن چیزی که جنبش مجازی دیشب را از نمونه‌های دیگر جدا می‌کند نه تنها کمیت بالا بلکه کیفیت متنوع مشارکت‌کنندگان بود. طوفانی که به معنای واقعی کلمه خودجوش به‌وجود آمد، آن‌قدر تنوع داشت که هیچ گروهی نتواند آن را مصادره کند یا با برچسب‌های معمول به دعواهای روزمره جریانات سیاسی تقلیل دهد. گویی همه خود را در صف اعدام و دو پس‌فردای دیگر آویزان بالای دار می‌دیدند.

ابوالفضل قدیانی: پیش‌از ارعاب مردم، رعب و وحشت خود را به نمایش می گذارند

صدور و اجرای این احکام که مسلماً جنایت است، بروشنی از هراس و سراسیمگی نظام استبداد دینی و در راس آن علی خامنه‌ای و نیروهای سرکوبگرش از وخامت اوضاع و نارضایتی روز افزون مردم ودر نتیجه، به حرکت در آمدن جنبش ضد استبداد ملت ایران حکایت می‌کند. آنها فکر می کنند با این قساوت ها بر اساس استراتژی نصر بالرعبشان مردم را مرعوب و منفعل می کنند غافل از این که پیش‌از ارعاب مردم، رعب و وحشت خود را به نمایش می گذارند .هرگز این اعمال ضد مردمی به داد مستبد ایران و اعوان و انصار ش نخواهد رسید

«نرگسی» چون سرو

«نرگس محمدی» حقوق‌دان و عضو کانون مدافعان حقوق بشر سال‌هاست که با چنین وضعیتی در زندان به‌سر می‌برد و حالا که «ابراهیم رئیسی» با این همه ادعا وشعارهای مبارزه با فساد و احقاق حق مظلومان به ریاست دستگاه قضا رسیده باید به این پرسش پاسخ دهد که چنین رفتارهایی با «نرگس محمدی» در کدام قانون، عرف، شرع، مذهب و …نوشته شده است

توفان مدنی نتیجه می‌دهد؟

این حکم اعدام بازدارنده است نه از این جهت که ایجاد رعب می‌کند، بلکه ازاین‌رو که درختچه پرخار ناامیدی را آبیاری می‌کند. جامعه‌ای که تغییر را غیرممکن ببیند، به سمت اتمیزه شدن بیشتر و گسستن پیوندهای اجتماعی‌ای که می‌تواند به همگرایی برای پیگیری مطالبات جمعی منجر شود، پیش می‌رود.

دوران کرونا (۱۴)؛ واگرایی «قدرت ـ مدیریت» در جمهوری اسلامی (۶)

چهار اخطار به یک مرکز پزشکی داده می‌شود ولی آن مرکز همچنان به کارش ادامه می‌دهد. همین اخطارها به ساختمان پلاسکو هم داده شده است. مسوولان می‌گویند که ۵۰ بیمارستان و هزاران کلاس آموزش و پرورش احتیاج جدی به بازسازی دارند ولی نه کسی اقدام به بازسازی این واحدها می‌کند و نه کسی جلوی فعالیت آنها را می‌گیرد تا سلسله‌وار فجایع دردناکی اتفاق افتد و بعد همه احساس تأسف کنند.

سرنوشت تاج‌بخشی

تاج‌بخشی قصه‌ای قدیمی و دامنه‌دار است و ما در طول تاریخ با تاج‌بخش‌های خادم و خائن مواجه بوده‌ایم که تاریخ‌دان‌ها و اهالی سیاست به‌خوبی بر این تفکیک واقف هستند. بعضی از تاج‌بخش‌ها قلعه را از درون برای دشمن باز می‌کردند تا دشمن بیاید، شاه را از میان ببرد و تاج وی را به سر نهد. این‌ها خائنین به شاه قبلی بودند و تاج‌بخش شاه بعد. مثلاً درباره جانوسیار و ماهیار از قول قاآنی می‌خوانیم:

وطن «اندک جایی برای مردن»

هویت نظام که در مخالفت با اقدامات سلاطین سلسله‌های پیشین در مقابل قدرت‌های جهانی شکل گرفته بود، حالا چاره را در همان بازی موش و گربه بین قدرت‌های جهان امروز می‌بیند. پیرو این منطق سطحی خیر و شر، تو گویی کشورهای چین و روسیه در مناسبات جهانی گربه‌هایی هستند که در راه رضای خدا موش می‌گیرند اما طرف غربی بیماری سادیستی است که هدفی جز آزار بی‌غایت در سر ندارد.

او ۲۱سال دارد…

نمی‌شناسمش. از رأی او خبر ندارم. همین‌قدر پیداست که او موادمخدر نفروخته است. دزدی نکرده است. تجاوز نکرده است. همین‌قدر پیداست که او مرتکب کلاه‌برداری و خیانت در امانت و اختلاس نشده است. همین‌قدر پیداست که او بر سرگذر با قمه و زنجیر و پنجه‌بوکس به جان مردمان نیفتاده است و…

بیا لال باشیم و چینی ها را بکُشیم!

حاکمیت اگر از گفتگو درمانده نبود، اگر فهمی از اهمیتِ وجودِ مردم در عرصه ی اداره کشور در این میان جریان داشت، مثلا سر همین سه برابر شدنِ قیمت بنزین ابتدا با مردم اش سخن می گفت، استدلال می آورد، نشست می گذاشت، مناظره ی تلویزیونی برگزار می کرد، موافق و مخالف اش را می آورد، منطق درونی جامعه را فعال می کرد، تا فاجعه ی بلوا و کشتار آبان ماه پیش نیاید. اما ترجیح داد با حذف شعورِ مردم، بار شود روی شانه ی نیروهای انتظامی و امنیتی و شد آنچه شد.

نقش مخالفت‌های داخلی در سرنوشت همکاری راهبردی با چین

روشن است که وقتی مخالفت‌هایی در داخل وجود داشته باشد چینی‌ها احتیاط بیشتری می‌کنند و طرف‌های دیگری مثل رقبای منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و چین که مخالف چنین مناسباتی بین دو کشور هستند، سعی می‌کنند وارد عمل شده و با گسترش اعتراضات و اختلافات عملا مانع شکل‌گیری چنین توافق راهبردی بین ایران و چین شوند.

رهبری و فرهنگ سیاسی مستبدپرور(۱)

گمان نمی‌کنم کسی در اینکه پاسخ به این سوال بنیانی بنحو قاطعی منفی است بتواند تردید کند: همه می‌دانند پاسخ منفی است و فوق‌العاده مهم‌تر اینکه هیچ‌گاه بدین پاسخ روشن منفی هم هیچ تصریحی در هیچ‌جا نمی‌شود! و این، بنوبه خود، پرتو مهمی بر عرصه سیاست فوق‌العاده غبارآلود و منحط ما می‌افکند:

ادعاهای بی مالیات

متناسب با شرایط سخت اقتصادی، اصلاحات اجتماعی در قالب طرحهایی مانند لایحه القای املاک عوارض دهقانان به اربابان، باز ستاندن املاک محمدرضا شاه ، قطع مفت خوری های اعیان درباری، قانون حمایت از کشاورزی ، ارتقای بیمه های اجتماعی کارگران ، توسعه آموزش عمومی .. در دستور کار قرار گرفته.

سه نامه مهم و تاثیر گذار

اقتدارگراها معتقدند همه مشکلات ناشی از دولت است و اگر روحانی تغییر کند، مشکلات حل خواهد شد. آقای خوئینی هم نوشته که دولت‌های مختلف آمده‌اند و رفته‌اند اما مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم بیشتر شده است. پس مشکل فراتر از این دولت و آن مجلس است. این‌ را که کدام ادعا صحیح است باید به بحث آزاد گذاشت. چراکه داور نهایی ملت است.

جرم من چیست؟

من یک جوان بیست و یک ساله ام، من نیز پدر دارم، مادر دارم، خواهر دارم، من نیز دوستانی دارم و من نیز با دوستانم به بیرون میروم، من هم همانند همه‌ی جوان های دیگری که هم سن من هستند، دختر مورد علاقه دارم و من نیز دقیقا یکی مثل همه‌ی شما هستم، نه اغتشاشگر هستم، نه آشوب طلب و نه عنصر وابسته به بیگانگان و حقوق بگیر از خارج و خارجی و هر چیز دیگری، من تنها یک جوان بیست و یک ساله ام که دنبال حقوق اولیه ام بودم