• صفحه اصلی
  • » آمریکا هرگز «مرغ‌های تخم طلای» خود را نمی‌کشد...

» آخرین خبرها

آمریکا هرگز «مرغ‌های تخم طلای» خود را نمی‌کشد

فقط در پنج سال گذشته مطابق اعلام مراکز تحقیقات راهبردی معتبر جهانی بیش از دویست میلیارد دلار تنها کشور های حاشیه خلیج فارس از امریکا و متحدین غربی آن اسلحه خریداری کرده اند.

زندانی استرالیایی-بریتانیایی در اوین: گفتند برای آزادی باید برای سپاه جاسوسی کنی

روزنامه‌های بریتانیایی تایمز و گاردین می‌گویند مجموعه‌ای از نامه‌های دست‌نوشته خانم مور-گیلبرت به مقام‌های ایرانی را دیده‌اند که او در آنها مجازاتش را تصمیمی سیاسی خوانده و نوشته است که در ماه اکتبر گذشته دو پیشنهاد در پاسخ به تقاضای فرجام‌خواهی‌ دریافت کرده است.

روزنه‌های امید در روزهای سیاه

می‌نویسم چون کسانی مثل عبدالقادر و عبدالحکیم و دیگرانی مانند ایشان در سیاه‌ترین روزها برای من نقطه‌‌های امیدند و بخت بلندی دارم که تعداد زیادی از آنان را در سراسر ایران می‌شناسم. از همه جا که ناامید می‌شوم و پریشان‌حال، کسانی را به یاد می‌آورم که با کم‌ترین داشته‌ی پولی و با تکیه بر سرمایه‌ی اجتماعی در کار روشن کردن چراغند. وقتی ناامیدی دوستانم را می‌بینم، دلم می خواهد نشانی ساده‌ی آنان را بنویسم و بگویم درمان درد شما در این نشانی‌هاست.

شاید عشق جهنمی/ این یک ناداستان است. تخیلی نیست. باورکردنی هم نیست اما واقعیت دارد

این مسائل نشان می‌دهد که ممکن است افرادی در این سن و سال باشند حتی ازدواج کرده باشند اما از لحاظ عقلی هنوز رشید و بالغ نشده باشند و این همان مسئله ما در همایش بود که باید در‌باره‌اش صحبت می‌کردم. این حادثه نشان داد چقدر چیزهایی که ما غیر‌منطقی و باورنکردنی می‌دانیم اما وجود و واقعیت دارند. به قرینه پرونده‌ها و داستان‌های واقعی زیادی که با آنها سروکار داریم باید باور کنیم این اتفاقات نادر و استثنایی نیستند و پرشمارند.

احمد منتظری از خاطرات خود می گوید/ پدرم عصبانی شد و گفت: آیت الله شریعتمداری مجتهد است و تو حق توهین به ایشان را نداری!

روزی شهید محمد ناراحت بودند که چرا آیت الله شریعتمداری مبارزه نمی‌کنند و چرا به جریان امام اضافه نمی‌شوند و از این‌ حرف‌ها. بعد حرفی زدند که جنبه توهین داشت و آقا خیلی ناراحت شد. این زمانی بود که آقا، شاگرد محمد بود. پدر پیش پسر Direct method می‌خواندند و سر کلاس این بحث پیش آمد و آقا عصبی شدند و گفتند «دیگر درس را ختم کن! تو حق نداری توهین کنی، ایشان آیت‌الله است و خودش می‌داند چه کند».

پیشوای دموکراسی خواه

باور عمیق قاضی به دموکراسی و حقوق اتتیک ها وی را از معدود رهبرانی ساخته بود، که در آن دوران با این مفاهیم آشنا و مانوس بودند، از این روی دوای درد جامعه استبداد زده را قاضی در یک کلمه دموکراسی می دانست و بر آن پای فشرد.

این سوی پل!

مساله دو دهه اخیر اصلاحطلبان ایران این بوده است که برای جاری شدن اصلاحات لازم برای جلوگیری از فروپاشی ساختارموجود قدرت و اجتناب از نتایج وخیمی که از آن حاصل میآید آیا باید تلاش کرد با ورود به ساختار قدرت از طریق انتخابات آنرا از درون اصلاح کرد و روی ریل تغییرات عقلائی گذاشت و یا سیاست‌ورزی را صرفا به فعالیت در حوزه اجتماعی محدود و تلاش کرد جامعه به سمت بلوغ سیاسی و تعمیق شناخت موقعیت تحول یابد.

خشمِ به‌حق دانشجو

یکی از جریانات داخل حکومت، خشونت‌جویانی هستند که گمان می‌کنند قادرند با ایجاد درگیری داخلی، سکوت قبرستانی در دانشگاه‌ها برقرار کنند. آنان از غلبه‌ی محتوم دانشجویان آزادیخواه بر دانشجویان امنیتی بی‌خبرند.

وقت قیام مسلحانه رسیده؟

امثال برنامه ی ثریا و جهان آرا در حالی به روحانی یاد آوری می کنند که «پناه می برده است به خدا از بستن دهان منتقدان» که گفتمان متبوع ایشان در وقت لازم دهان و دندان منتقدان را توی بازداشتگاه ها خرد کرده و جسم شان را به خون کشیده و به هیچ کجا هم پاسخگو نبوده و نیست!

دوچرخه، سندرم باکستر، ترافیک و طرح‌های انتقال آب!

هم اکنون اعلام شده که تعداد خودروهای موجود در سطح معابر عمومی تهران، شش برابر ظرفیت خیابانهای پایتخت است. نتیجه اینکه بیش از ۲۰ میلیون ساعت از عمر تهرانیها روزانه در ترافیک تلف میشود معادل ۱۰ هزارمیلیارد تومان در سال. از سوی دیگر، ترافیک به تشدید آلودگی هوا، آلودگی صوتی، کم تحرکی و کم_تحملی شهروندان منجر شده که خود هزاران میلیارد تومان دیگر خسارت به بارآورده، بر شمار پرونده های قضایی افزوده و از کارایی فردی به شدت میکاهد، رخدادی که قربانی نخستش، اُفت رشد اقتصادی است.

این خطای انسانی نیست، اوج خطای حیوانی است

سالن اجتماعات مدام پر و خالی می‌شود. پدرام موسوی و مژگان دانشمند هر دو از فارغ‌التحصیلان «دانشگاه علم و صنعت» بودند. پدرام از این دانشگاه، مهندسی برق با گرایش مخابرات را دریافت کرده بود و مژگان مهندسی برق با گرایش الکترونیک. هر دو در کانادا تا مقطع دکترا ادامه تحصیل داده و از استادان و محققان «دانشگاه آلبرتا» بودند. پدران هر دو نفرشان پزشک هستند و همکار یک‌دیگر.

کنش سیاسی- اجتماعی جریان تحول گرایی چیست؟

ضروری است برای یک مفهوم پردازی جدید در حوزه جریان های فکری – سیاسی، قدم اول تعریف ایجابی مفهوم باشد نه تعریف سلبی. این بدان معناست که خطوط مفهومی اصلاح طلبی فعالانه یا تحول گرایی، صرف نظر از کنش های رقبا یا حاکمیت ترسیم شود و تعریف شود که اصول بنیادین این جریان کدام است و کنش سیاسی – اجتماعی آنها چیست.

آینده‌ مطلوب، یک مانیفست شخصی

ایران برخلاف ظاهرش، مفهومی است ناروشن. وقتی از ایران حرف می‌زنیم دقیقا از چه چیزی سخن می‌گوییم؟ یک مکان جغرافیایی با مرزهای مشخص بین‌المللی که در اوراق رسمی داخلی و بین‌المللی لحاظ شده است؟ یا از مکان-مفهومی سخن می‌گوییم که در تاریخ امتداد یافته و محدود به دولت-ملت مدرن و مرزهای جدید نیست؟ چه چیزی به ایران یا ایرانی تعیّن می‌بخشد؟

از برگ ریزان پاییز تا سیلی سرد زمستان

آتش زیر خاکستر هر آن، بنیان لرزان حکومت را نشانه می رفت اما غائله آبان به ظاهر خوابیده و گارد امنیتی توانسته بود جلوی خشم مردم در مراسم چهلم کشته شدگان را بگیرد تا اینکه به یک باره و در اتفاقی غیرمنتظره ورق به نفع حاکمیت برگشت.سردار نامی سپاه توسط آمریکا ترور شده بود.حاکمیت هم از خدا خواسته، با سوارشدن بر موج احساسات مردم، کار را بجایی رساند که کشته و مجروح شدن چند صد نفر در مراسم تشییع آن اصلا به چشم نیاید.

جمهوری از نوع دیکتاتوری

برپایی یک نظام «وحشت آفرین» برای رسیدن به خواسته خود، و حالت عمومی جامعه مبتنی بر وحشت دائمی، لازم اجرا می باشد، زندان، بازداشتگاه ها، تبعیدهای داخلی، حصر، حملات نیمه شب گروه های ویژه، و هزاران مورد شکنجه و قتل بدون مراعات دادرسی، از جمله ابزارهای این نظام های وحشت آفرین هستند.

پذیرش متواضعانه یا واکنش غوغاسالارانه

اگر حادثه شلیک به هواپیما در یکی از کشورهای رقیب مانند عربستان یا قطر رخ داده بود، آیا بازهم به آن معترض بودیم؟ یا چنین تصمیمی را برای حفظ امنیت ورزشکاران ضروری می‌دانستیم؟ در واقع می‌توان پرسید: واقعأ چه انتظار دیگری از AFC می‌توانستیم داشته باشیم؟

بیراهه اصلاح‌طلبی

آشنائی با تحقیقات تئوریک به ما کمک میکند تا چهارچوبهای فکری مشخصی برای فکر کردن بسازیم. این چهلرچوبها بما مدد میدهند تا در ذهن خود سئوال ایجاد کنیم. با ایجاد سئوال بدنبال پاسخ نزدیک به سئوال و حل مشکلات میرویم. اینبار و در اینصورت پاسخ ما به سئولات ابتدا با اشنائی به طرح نوع سئوالاتی روبروست که آنها از سر تحقیق و اندیشیدن طرح شده اند.

مشکل در نداشتن وجدان است

پس عجیب نیست که مسئول رسمی اعلام آمار قربانیان تشییع در کرمان می‌گوید «حدود ۶۰ نفر بودند؛ ۶۲-۶۳ نفر بودند». اگر جان آدم ارزش داشت مسئول رسمی، عدد دقیق می‌داد و قربانیان را فلّه‌ای حساب نمی‌کرد. اگر جان آدم ارزش داشت در طول دو ماه بعد از فاجعه آبان، حداقل یک نفر، مسئولانه درباره تعداد قربانیان آمار می‌داد.

طنز در دوران استالین

جاناتان واترلو استالینیسم. این کلمه ده‌ها واژه را به ذهن تداعی می‌کند اما «خنده‌دار» معمولاً یکی از آن‌ها نیست. «کلمه‌ی اس» اکنون مترادف با کنترل وحشیانه و همه‌جانبه‌ی دولتی است و جایی برای خنده و هر گونه‌ی دیگری از مخالفت باقی نمی‌گذارد. با این حال، انبوهی از دفترهای خاطرات روزانه، خاطرات و حتی بایگانی‌های دولتی […]

وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان: پدر پویا بختیاری همچنان در زندان

گزارش‌های رسیده از منابع حقوق بشری از تداوم بازداشت‌ها در روزهای پس از اعتراضات آبان و تأیید بازداشت ده‌ها تن از شهروندانی خبر می‌دهد که در مراسم چهلم جان‌باختگان آبان ماه در شهرهای تهران، کرج، شیراز، بهبهان، تبریز، ماهشهر، جوانرود، قلعه حسن خان و دیگر مناطق و شهرهای ایران شرکت کرده بودند.

تشکیل سه پرونده قضایی علیه حسین کروبی

حسین کروبی صبح روز ۲۴ دی ماه پس از مراجعه به زندان اوین بازداشت شده بود. او اسفند ۱۳۹۵ به دلیل انتشار نامه پدرش به حسن روحانی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. گفته شده بود بازداشت نیز برای اجرای این حکم صورت گرفته است.

قباحت جنایت را نریزیم

گمان می‌کنم در این سال‌ها، به همان اندازه که برخی واکنش‌های پرخاش‌جویانه در فضای مجازی را دیده‌ایم، استدلال‌هایی از جنس استدلال شهاب حسینی را هم شنیده‌ایم که: «این‌ها دست‌شان به قدرت برسد از این هم بدتر هستند». اما آیا این استدلالِ به ظاهر منطقی و بدیهی، قابل دفاع است؟ آیا واقعا تمام آن کامنت‌گذاران فضای مجازی قاتل‌های بالقوه هستند که صرفا دست‌شان به قدرت نرسیده؟

شکست در اوج پیروزی

در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، پس از ۸ سال جنگ نابرابر و خونین زمانی به پای میز مذاکره نشستیم که خسارت ناشی از ۲۰۰ هزار شهید، ۵۰۰ هزار جانباز و ۴۰ هزار اسیر و ویرانی‌های فراوان ناشی از جنگ برشانه‌هایمان سنگینی می‌کرد و علیرغم اینکه عراق مقصر و آغازگر جنگ شناخته شد هرگز غرامتی به ایران پرداخت نشد!

شرکت در انتخابات با چه شور و شوقی؟

ضمن احترام به کسانی که مردم را به شرکت پرشور وشوق در انتخابات مجلس تشویق می کنند .عرض می کنم ,کدام مردم ؟کدام شهروند؟ شهروندی که چنان غرق در مشکلات اقتصادی ,گرانی ,فقر ,نابسامانی های اجتماعی ووعده های دروغین کاندیداهاست که نه تنها خودش را فراموش کرده بلکه معنا ومفهوم انتخابات را فراموش کرده است.

حداقل دستمزد ۹۹: سبد معیشت در آستانه ۹ میلیون تومان

از آبان امسال، به دنبال گرانی بنزین نرخ تورم هم باردیگر تحریک شده و در مسیر صعودی قرار گرفته، آنطور که قدرت خرید مزدبگیران حدود هشت درصد کاهش و هزینه معیشت ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان در ماه افزایش یافته است. پیامد گرانی بنزین افزایش مبلغ سبد معیشت به نزدیکی ۹ میلیون تومان است، همان رقمی که دو تشکل کارگری مستقل برای حداقل دستمزد پیشنهاد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی و بحران ایدئولوژیک اقتدار-مظلومیت

یافتن ردپای میل حکومت به مظلومیت کار چندان سختی نیست. نظام سیاسی کشور یک نظام شیعی است و مظلومیت یکی از ارکان گفتمان تشکیل دهنده مذهب تشیع است. تقریباَ تمامی سران کشور همیشه طوری وانمود می‌کنند که گویی، از جانب ظالمان پیدا و ناپیدا، در معرض ظلم قرار گرفته‌اند. این میل به نمایش مظلومیت طبیعتاَ وقتی شدت می‌گیرد که خطا، اشتباه و یا شکستی در کار باشد.

خانواده زین‌العابدین سعادت: «واژگونی هواپیمای اوکراینی حادثه نبود؛ جنایت بود»

«زین‌العابدین سعادت» که در سوئد پناهنده شده بود، پنج سال بود که خانواده‌اش را ندیده بود. فقر و ناامنی در افغانستان، باعث شده بود که او با یک کوله‌پشتی، قاچاقی، راهی اروپا شود. پناهندگی مانع سفر او به کشورش افغانستان بود. برای همین تعطیلات سال نوی مسیحی را می‌خواست به ملاقات با خانواده‌اش بگذراند. به همین دلیل، در ایران با آن‌ها قرار گذاشته بود. بی‌خبر از آن‌که، دیدار دیگری در کار نخواهد بود.

صدیقه مالکی‌فرد: همسرم گفت دادگاه محاکمه ما نبود؛ محاکمه آزادی بود

انتظار به پایان رسید. دادگاه آقای سید هاشم خواستار نماینده معلمان آزاده ایران، روز شنبه ۲۸دی‌۱۳۹۸ ساعت ۱۰ صبح برگزار شد و شما عدالت قوه قضاییه به ریاست آقای رئیسی را از حکمی که برای این پرونده صادر خواهد شد، می‌توانید ببینید

اعتراض کانون صنفی فرهنگیان گیلان به بازداشت جعفر ابراهیمی و معلمان زندانی

۲۵ روز از بازداشت «جعفر ابراهیمی» فعال کانون صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران می گذرد اما همچنان خبر دقیقی از نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری وی دردست نیست. آقای ابراهیمی روز پنجم دی ماه جاری هنگام حضور در مراسم چهلم جان باختگان اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸ در بهشت سکینه کرج بازداشت […]

وضعیت سیل‌زدگان «جاسک و بشاگرد» در کمپ‌های اسکان موقت، «طاقت‌فرسا» شده است

به دنبال فعالیت سامانه بارشی در استان هرمزگان در روزهای ۲۰ تا ۲۲ دی‌ماه سیلاب زیادی در شرق هرمزگان از جمله «جاسک و بشاگرد» به وقوع پیوست و روستاهای منطقه تحت تاثیر آن قرار گرفتند.