» آخرین خبرها

نقد دولت روحانی به مثابه یک شغل

ای کاش میتوانستیم سهم همه صاحبان قدرت از جمله دولت موازی و دیگر بخش های حاکمیت را هم همانند دولت برره بدون ترس و تبعیض در نابسامانی های کشور فهرست میکردیم تا معلوم شودکه سهم دولت روحانی و دولت موازی و دیگر سنگ اندازان صاحب قدرت و شورای نگهبان باطرف و… هرکدام به چه میزان ومقداراست تا تنها دولت روحانی مقصر جلوه داده نشود و همه چوب ها به او زده نشود .

جایزه انجمن قلم آمریکا به سه نویسنده زندانی در ایران اهدا می‌شود

انجمن قلم آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته است این نویسندگان ایرانی تجسم روحیه‌ای هستند که به کار انجمن جان می‌بخشند: «آنها نویسندگانی هستند که نه تنها ایده‌های خود را به روی کاغذ می‌آورند، بلکه با زندگی بدون ترس و فداکاری بی‌حد و حصر در خدمت آزادیهایی هستند که پشتوانه هنر، فرهنگ و خلاقیت است».

سپاه و نهادهای زیر نظر علی خامنه‌ای چه سهمی در نابودی محیط زیست ایران دارند؟

سال‌هاست که شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران وارد حوزه‌های تجاری شده‌اند. در پروژه‌های عظیمی چون سدسازی‌ها و انتقال آب و احداث صنایع آب و فولاد و حتی نفت و گاز فعال هستند و فعالیت‌هایی هم که دارند عمدتاً بدون در نظر گرفتن اثرات مخربِ زیست‌محیطی است. اگر هر نوع پروژه‌ای را که به آب مربوط است بررسی کنید، مطمئناً ردپایی از سپاه پاسداران در آن پیدا می‌‌کنید.

باز تولید “تحجر سیاسی” با اتکاء به “فقه طالبانی”

همه این خلاف های فقهی این عناصر عقب افتاده و متحجر از آنجا نشأت گرفته که فقه شان مستند به ؛ انبوهی از احادیث جعلی و دروغین است . و در آن مواردی هم که حدیث ندارند ، دست آویزشان ؛ “قیاسات خشن” و غیرانسانی است که نام “اجتهاد” بر او میگذارند.

ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود

ربه گفته نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، رئیسی به صورت مجازی در این اجلاس سخنرانی خواهد کرد. این در حالی است که پیش‌تر انتقادها و درخواست‌های مختلفی درباره سفر رئیسی به نیویورک و عدم صدور ویزا برای او مطرح شده بود.

یک زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد: وضع زندان‌ها در ایران دهه‌هاست که هیچ تغییری نکرده و مهمترین علل آن نبود نظارت، عدم مسئولیت‌پذیری و انکار برخورد غیرانسانی و غیرقانونی با زندانیان است

بسیاری بر این باورند که اگر وضع اوین، به عنوان گل سرسبد زندان‌های ایران و آینۀ کژنمای رفاه زندانیان، با این همه نظارت و رسیدگی در پایتخت چنین باشد، پس می‌توان حدس زد در زندان‌های دیگر به‌ویژه در شهرستان‌ها چه فجایعی می‌گذرد. نگارنده بر اساس تجربۀ زیستۀ خود در یکی از همین زندان‌های شهرستانی، یعنی زندان کارون اهواز، می‌توانم تصدیق کنم که حدس یاد شده صائب و صحیح است.

چرا تصویر احمد مسعود کهنه نمی‌شود؟

چرا تصویر احمد تازگی دارد و هر چه نگاهش میکنیم سیر نمیشویم؟ چون بساط دورویی تمام مدعیان دموکراسی‌ را که به امارت سیاه اسلامی تن دادند به هم زد و ثابت کرد محور مقاومت اینجاست: در کوههای پنجشیر در کنار رزمندگانی که دو دو تا چهارتا نکردند و گفتند امروز نایستیم؛ فردا بندگی، روزمرّه میشود.

نوبرانه‌ای از سازمان زندان‌ها و آئین‌نامه‌اش؛ از ممنوعیت قانونی آواز خواندن تا محرومیت غیرقانونی کتاب خواندن!!

دیروز مطلع شدم مقامات زندان تهران بزرگ(ظاهرا شخصی به نام سیدی که مسول واحد فرهنگی تیپ دو این زندان است) پویا قبادی را به بهانه اینکه از طرف شورای انضباطی زندان محکوم شده از مراجعه به کتابخانه زندان و استفاده از کتاب‌های آنجا محروم کرده‌اند.

اخراج و یا زمینه مهاجرت نخبگان آسیب به آبروی کشور و منافی با مکتب تشیّع است! آمار مهاجرت سه هزارپزشک و اخراج ۷۰ استاد از دانشگاه قابل گذشت نیست!

استاد مطهری بعد از اینکه سجده فرشتگان بخاطر علمِ آدم دانسته و علم را فطرتاً مقدس معرفی میکند ، میگوید؛ آدم بی سواد در تمدن مشارکتی ندارد و حتی جزء جامعه نیست و از افکار عمومی به حساب نمی آید . چرا اکثر مسلمین در تمدن شریک نیستند ولی یهودیها با کمی عدد بیشتر شرکت دارند؟!

تبدیل شدن نماز جمعه ها به خانه سالمندان

نه تنها در لواسان بلکه در همه شهرها اینکه امام جمعه با مردم توانسته ارتباط برقرار کند یا نه یا امام جمعه موفق بوده یا شکست خورده یا اینکه امام جمعه چگونه باید باشد را مردم همان شهر و نمازجمعه‌ای‌ها بهتر می‌فهمند یا یک جمع دو ۳ نفره در پایتخت که برای همه ایران تصمیم می‌گیرند؟

ژان والژان ایرانی

آیا این نمونه بسنده نیست راز فروپاشی نظام مدیریتی نظام” مقدس”جمهوری اسلامی و قدرت و سامان نظام نامقدس و زمینی یک کشور اروپایی را دریابیم؟ و پرسش آخر: اگر نرگس اسکندری در ایران مانده بود، اکنون سرنوشت اش چه بود؟ و راستی چند نفر از اعدامیان زندان های ایران بودند که می توانستند نرگس اسکندری بشوند اما به ایشان این شانس داده نشد؟

توجیه جنایت «واکسن‌های ممنوعه» خبرگزاری‌های حکومتی را به جان هم انداخت

ارگان جبهه ‌پایداری نگران است که مبادا برای توجیه جنایت واکسن‌های ممنوعه، این نقشه که «رئیسی واکسن آورد» نقش بر آب شود.

آخرین اخبار از وضعیت ۴ زندانی سیاسی، مدنی و صنفی

برزان محمدی فعال مدنی، زندانی محبوس در زندان مریوان طی یک پیام صوتی از زندان گفته است، بازرسی از زندانها و گرفتن چند عکس و فیلم که دردی را از زندانیان دوا نمی کند، او در بخشی دیگر از پیامش می گوید برادرانی در این زندان هستند که حدود بیست ماه در بلاتکلیفی به سر میبرند و وقتی از بلاتکلیفی خود به بازرس گفتند مورد تهدید و بی احترامی قرار گرفتند.

باز هم عزل و نصب در آکادمی

آکادمی علوم پزشکی تهران، هسته اصلی و مدل تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است. هر آنچه در آن رخ می‌دهد الگویی برای سایر دانشگاه‌ها (که به‌وفور در حال گسترش هستند) است.

انتقال “دادخواهان سلامت” از انفرادی به بند عمومی

اکنون خانواده‌ها آماده تودیع وثیقه هستند و من به شخصه به صورت مکرر برای پیگیری پرونده مراجعه خواهم داشت؛ البته موکل من، هیچ ملاقاتی با ما نداشته و نتوانسته‌ایم هیچ صحبتی با او داشته باشیم

اعتراض هزاران کاربر شبکه‌های اجتماعی به بازداشت غیرقانونی دادخواهان سلامت؛ حتی وکلا هم به پرونده دسترسی ندارند

پرونده به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی ارجاع شده و وکلا به پرونده جهت مطالعه دسترسی ندارند و علیرغم گذشت یک ماه از بازداشت غیر قانونی، تبدیل قرار بازداشت هنوز پذیرفته نشده و آقای پاک نیا وکیل مهدی محمودیان فقط وکالت را ثبت کرده است

یادآوری مهم به صاحبان مقامات عالیه

در تمامی ۴۳ سال گذشته همین آقایان هستند که وقتی زمان انتخابات یا انتصابات می‌شود، فهرست بلند بالایی از پست‌ها و مقامات عالیه از نمایندگی مجلس تا حضور در رده‌های مختلف مدیریتی در قوه قضاییه و مجریه و رده‌های بالای نیروهای نظامی و انتظامی را به عنوان سوابق خود، پشتوانه حضورشان می‌دانند و به رخ می‌کشند

با گذشت یک ماه از بازداشت غیرقانونی دادخواهان سلامت، وکلا هنوز به پرونده ایشان دسترسی ندارند

به نوشته همسر مهدی محمودیان، ‏پرونده به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی ارجاع شده و وکلا به پرونده جهت مطالعه دسترسی ندارند و علی رغم گذشت یک ماه از بازداشت غیر قانونی، تبدیل قرار بازداشت هنوز پذیرفته نشده است .آقای پاک نیا وکیل ‎مهدی محمودیان فقط وکالت را ثبت کرد.

آخرین اخبار از وضعیت ۶ زندانی سیاسی، مدنی و صنفی

توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی روز دوشنبه ۲۲ شهریورماه توسط ۱۲ نیرو امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. در زمان بازداشت نیروهای امنیتی اقدام به بازرسی منزل او کرده و شماری از لوازم شخصی وی را با خود برده‌اند.

حالا که جان شهروندان «خطِ قرمز» نیست: کارکردنِ خر و خوردنِ یابو

ابراهیم رییسی و وزارت بهداشت‌اش همه‌ی اعتبار افزایش واردات واکسن در روزهای اخیر را به اسم خودشان زده‌اند و در همین جبهه افرادی خواهان محاکمه کسانی شدند که در واردات واکسن تعلل کرده‌اند و می‌گویند باید حسن روحانی و دولتمردانش را به دادگاه کشید

تجمع‌های اعتراضی معلمان در شهرهای تهران، اهواز و خرم‌آباد

معلمان در شهرهای تهران، اهواز و خرم‌آباد تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند. آنها به عدم اجرای رتبه‌بندی کامل مطابق با ۸۰ درصد حقوق هیأت علمی معترض‌اند.

خشونت عریان فقر در زندگی تحصیلی فرزندان ما

فروش نوشت‌افزار ۷۰ درصد کاهش یافت/فارس بیش از ۲ میلیون دانش‌آموز کتاب درسی نخریدند/ایسنا بیش از ۳ میلیون دانش‌آموز تبلت ندارند/ و‌.آموزش و پرورش نرخ ترک تحصیل دانش‌آموزان متوسطه اول تقریبا ۲برابر شد و از ۲.۸ در سال ۹۳ به ۴‌.۴ رسید/مرکز آمار

نشست بررسی سلوک علمی آیت الله صانعی در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر؛ آیت الله صانعی مفهوم «زندگی» را وارد فقه کرد

یکی از دغدغه های آیت الله صانعی این بود که حکم فقهی باید عادلانه باشد یعنی معیار و مبنای عدالت در اجتهاد و استنباط باید رعایت شود. به نظرم خیلی عجیب است آن واژۀ مکرر قرآنی آن اصطلاح بسیار پراهمیت قرآنی قسط و عدل که متاسفانه در فقه در بحث صلاه جماعت و در شرایط قاضی خلاصه شده است،

کی ورق بر می‌گردد؟

اسم جمهوری اسلامی افغانستان تغییری در واقعیت این کشور به وجود نمی‌آورد. ولی پنجشیر شاید، اگر همه با هم یکصدا می‌شدند یا حوادث به هر ترتیب دیگری چنان رقم بخورد که بزرگی و بلوغ به راه بیفتد. همین که مردمی مرگ با ذلت را ملاقات کنند و عزتمندانه‌اش را ترجیح دهند، همین که ملتی ذره بودن را کنار بگذارد و منافع این لحظه و این فرد را با حظ برخورداری از یک میهن غیر قابل مقایسه بیابد ۲۰۰۰ میلیارد دلار و بیشتر سرمایه می‌اندوزد

آخرین اخبار از وضعیت ۱۹ زندانی سیاسی، مدنی و صنفی

فرزانه زیلابی، وکیل مدافع پرونده هفت تپه توسط دادگاه انقلاب اهواز به یک سال حبس تعزیری و دو سال، ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. ناصر زرافشان وکیل مدافع فرزانه زیلابی، از صدور رای پرونده این وکیل دادگستری در مرحله بدوی در دادگاه انقلاب خبر داد.

برای جرمی که خود مرتکب شدند، دادخواهان را مجازات می‌کنند

‏ از میان آنها که به دادخواهی برخاستند، این سه تن هنوز در سلول انفرادی به سر می‌برند، کیفرخواست پرونده‌شان با سرعتی بی‌نظیر صادر شده و برای صدور حکم به دادگاه ارسال شده است! در واقع پیش چشم همه ما دارند برای جرمی که خود مرتکب شدند، دادخواهان را مجازات می‌کنند. امشب صدایشان باشیم.

«نقاشان کوچه اختر» در استانبول ترکیه

کتاب «نقاشان کوچه اختر» به ترکیه رسید. اگرچه امکان چاپ و نشر آن در ایران وجود ندارد اما کتابفروشی Zerobooks در استانبول نزدیکترین نقطه به ایران برای تهیه این کتاب است. “نشر ناکجا” ناشر مجموعه‌ای از آثار میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در سالهای حصر است که برای نخستین بار منتشر می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: تاخیر در واردات واکسن دلایل سیاسی داشته و آمار واقعی مرگ‌ها روزانه بالاتر از ۱۵۰۰ نفر است

قراردادهای خرید واکسن در زمان آقای روحانی بسته شده و پول‌ها داده شده بود. معاون غذا و داروی وزارت بهداشت در دولت قبل اگر جرات دارد در این رابطه حرف بزند و روشنگری کند. امکان ندارد بدون سفارش بتوانیم جنس وارد کنیم حتی اگر پول دست‌مان باشد

رئیس جمهوری پاکستان: ایران همواره در لحظات دشوار کنار ما قرار داشته است

وی در سخنرانی در نشست مشترک نمایندگان مجالس سنا و ملی به مناسبات آغاز چهارمین سال پارلمانی در اسلام‌آباد از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور دوست و همیار پاکستان در تمامی لحظات یاد کرد.

از فاتحان قلعه های فخر تاریخ/ تا فاتحان گوژپشت و پیر

تاریخ این ایام را هر کس که می خواند، جز این سخن از ما نمی راند. داستان مردمانی از تبار مهر از تبار نیکی و نور که دیر زمانیست دل به تاریکی شب سپرده اند…