» آخرین خبرها

له له برای قدرت از این واضح تر؟!

وقتی دیدم مرا معاون اول نمی کنند و امیر حاتمی هم از ادامه خدمت در وزارت دفاع امتناع نمود، حجه الاسلام میرتاج الدینی نیز از پذیرفتن معاونت پارلمانی خود را کنار کشید، من دست بکار شده و در ساعات آخر تصمیم گیری، جناب دکتر عین اللهی را با جدیت ویژه برای وزارت بهداشت و درمان پیشنهاد داده و وارد لیست نهائی در دولت سیزدهم نمودم

آخرین اخبار از وضعیت ۱۴ زندانی سیاسی، مدنی و صنفی

فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر زندانی سیاسی، سهیل عربی طی ابلاغیه‌ای جهت اجرای حکم ۱۸ ماه حبس به شعبه ۱ واحد اجرای احکام دادسرای اوین احضار شد.

لیست تحصیل کرده های دانشگاه امام صادق در جایگاههای مدیریتی کشور و دو پیشنهاد

ساخت «چهار میلیون مسکن»؛ ادعایی فراتر از نقدینگی در ایران

اظهارات آقای قاسمی درباره همکاری با خارجی‌ها از طریق «تهاتر با نفت، فاینانس یا پرداخت» در حالی است که چین بیش از ۹ ماه است هیچ نفتی مستقیما از ایران خریداری نمی‌کند و دولت نیز با کسری شدید بودجه مواجه است و توان تامین مالی چهار میلیون مسکن جدید را ندارد.

بانک سپه یا بانک ِسپاه؟

مطرح شدن نام آیت‌الله ابراهیمی برای مدیریت بانک سپه هم واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته، او عضو سپاه پاسداران، دانش آموخته دانشگاه امام حسین وابسته به سپاه و مدیرعامل سابق بانک انصار باز هم متعلق به سپاه است.

گزارش سازمان برنامه و بودجه روحانی یک روز قبل از پایان دولت / دلار ۲۸۴ هزار تومان!

هولناک تر از محرمانگی اموال و دارایی های همه مسئولان نظام…

خوب با صدها هزار نیروی حزب الهی چه خواهد کرد؟ بخش حرف گوش کن و سازمان پذیر آنها سیم خاردار زمین بازی خواهند شد (و جاییزه میگیرند) و بخشی که بیش از نق مجازی بخواهد پا از گلیم دراز کند، به سرعت سرکوب می شود. این یعنی به وقت لزوم اگر منافع طبقه حاکم را در خطر ببیند، با بلدیزر امنیتی از روی بچه حزب الهی های معتقد که موی دماغ شده اند هم به سادگی رد خواهد شد.

آخرین اخبار از وضعیت ۲۱ زندانی سیاسی، مدنی و صنفی

زهرا جمالی، فعال مدنی از زندان اوین به مرخصی متصل به آزادی اعزام شد. وی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که نهایتا محکومیت او پس از تسلیم به رای و به دلیل فقدان سابقه کیفری به ۲۷ ماه زندان کاهش پیدا کرد.

انقلابی‌های جوان و سکّان هدایت!

گزینه‌های پیش روی این “انقلابی”ها، “خادم” و “خادم‌تر” به “مردم” نیست؛ بل گزینه‌ها “وفادار” و “وفادارتر” به “قدرت” است چه شرط صعود و جواز ورود به حلقه قدرت همین “وفاداری” بوده مگر آن که در غلبه بر چرب و شیرین قدرت و توهم “خدمت”، آرمان‌های انقلاب ۵۷ را مرور و بر آن اصرار کنند؛ جایی که ” نهج‌البلاغه” مبنا بود.

همۀ پیش بینی‌های مدیر مسئول کیهان!

در آخرین سال ریاست جمهوری خاتمی و بخصوص در سال نخستِ ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که ارجاع پروندۀ ایران به شورای امنیت کاملاً قابل پیش‌بینی بود، روزنامۀ کیهان با قاطعیت اصرار می‌کرد که پرونده هرگز به شورای امنیت ارجاع داده نخواهد شد که البته شد!

نقش هواپیمای بدون سرنشین در جنگ های آینده خاورمیانه و استفاده ای که کشورهای منطقه از آن برای بسط قدرت خود می کنند

کارآیی این سلاح‌ها اولین بار در مارس ۲۰۲۰ در خارج از مرز‌های ترکیه در سوریه نشان داده شد؛ جایی که آنکارا به تلافی حمله سوریه با حمایت روسیه که منجر به کشته شدن ۳۶ سرباز ترکیه شد، حمله ویرانگری به نیرو‌های نظامی سوریه که در حال انتقال به استان ادلب در مرز ترکیه بودند انجام داد.

آخرین اخبار از وضعیت ۸ زندانی سیاسی، مدنی و صنفی

حکم ۴۰ سال حبس در تبعید محمد مرادی، شهروند اهل پیرانشهر توسط دیوان عالی کشور نقض و پرونده به شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد جهت رسیدگی مجدد ارجاع داده شد. این شهروند از بابت اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام به ۴۰ سال حبس محکوم شده است

خدا انسان را جای خود نشانده است

اگر با نشستن انسان به جای خدا در امر قانون‌گذاری برای سامان دادن دنیای خود منافعی فراچنگش آید بهتر از آن است که عده‌ای که خود را متولیان دین می‌پندارند با فروش شریعت دنیای خود را آباد کنند و موجبات کفر را فراهم.

آخرین اخبار از وضعیت ۴ زندانی سیاسی، مدنی و صنفی

منیره عربشاهی، فعال مدنی محبوس در زندان کچویی کرج، امروز دوشنبه ۱۲ مهرماه، علیرغم عدم تکمیل مراحل درمان با پایان مرخصی به زندان بازگشت. خانم عربشاهی در تاریخ ۱۳ مردادماه به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود.

اِلّا رسول‌الله؟!

رسالت را نمی‌توان به قواعد تجارت آلود! جامعه‌ای که پیامبری هم در آن قیمتی مادی دارد نخست می‌بیند که دعوتِ پیامبرانه چند می‌ارزد؟ اگر کسی از راه رسید و با معارف‌اش منافعِ جماعتی را تهدید کرد، باید دید قیمتِ رسالت‌اش چند است تا أجرش را بردارد و برود؛ یا بماند و کوتاه بیاید.

شرم چه نایاب است

همین روزها و درست مصادف با این توهمات وزیر کشور آمار و اخبار تلخ و عجیبی هم منتشر شده که از قضا در حوزه کاری وی قرار می‌گیرد و نشان میدهد زمانی که افراد دولتی به لفاظی های بی معنا و پوک می گذرانند در عرصه عمل چه رخ می دهد که نشان دهد میان توهم و دروغ و واقعیت و صدق چه فاصله عمیقی وجود دارد.

شکاف عمیق طبقاتی به مثابه سیاه‌چاله

نمی‌دانم فهمی هویدی در کهنسالی می‌تواند به ایران بیاید تا فاصله عمیق طبقاتی و اضمحلال طبقه متوسط را ببیند و معنای واقعی *«کوخ و کاخ»* را مشاهده کند؟!

چرا نهاد دانش و دانشگاه باید آزاد و مستقل باشد؟

نظریه‌ها و دعاوی علمی و فلسفی باید منتشرشوند. پس از انتشار، اهل دانش و نظر به نقد و ارزیابی آنها می‌پردازند. در فرآیند نقادی، صدق و کذب این نظریه‌ها و دعاوی و میزان سازگاری و یا ناسازگاری آنها آشکار می‌شود. در نهایت، آن نظریه‌ها و دعاوی که قدرت دفاع از خویش را در عرصه نقد علمی دارا هستند باقی می‌مانند

ما علوم انسانی خوانده ها در ایجاد احساس یأس و بسته بودن افق ها نقش بسیار موثری بازی می کنیم

شما حجم کثیری از آثار مکتوب را در قبل از انقلاب می بینید که همه آنها را مهندسان و پزشکان نوشته اند، ولی بعد از انقلاب رشته های علوم انسانی در ایران گسترش خیلی زیادی پیدا کرد و هم فعالان سیاسی و هم دانشمندان حوزه علوم انسانی یک دفعه فضا را اشغال کردند؛ از سطوح عالی بگیرید تا سطوح خبرنگاران و ژورنالیست ها همه علوم انسانی خوانده بودند و با ادبیات و زبان علوم سیاسی آشنا بودند.

اسناد پاندورا؛ افشای «ثروت‌اندوزی پنهان» رهبران جهان

کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی که شامل مجموعه‌ای از گزارشگران و موسسات رسانه‌ای مستقر در واشینگتن، پایتخت ایالات متحده، است می‌گوید، این اسناد مربوط به ۳۵ رهبر کنونی یا سابق جهان و همچنین ۳۳۰ سیاستمدار و مقام رسمی از ۹۱ کشور جهان است.

نمایندگان مجلس حاضر به گفتگو با معلمان معترض نشدند

در بیانیه این تجمع بر ادامه تجمعات تا برآورده شدن مطالبات معلمان با سابقه و جدید‌الورود و اجرای کامل طرح رتبه‌بندی تأکید شده است. معترضان بر وظیفه دولت و مجلس برای استیلای تحصیل رایگان و جلوگیری از پولی شدن تحصیل که از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است تاکید کردند.

آخرین اخبار از وضعیت ۱۷ زندانی سیاسی، مدنی و صنفی

هشت دستفروش کتاب در میدان انقلاب تهران، به دلیل آنچه “فروش کتاب‌های غیر قانونی” عنوان شده، توسط پلیس امنیت بازداشت شدند. نیروهای پلیس برخی از کتب دستفروشان را ضبط و با خود برده اند.

مِهر محمدی (ص)

ظهور مهر محمدی (ص) در هدایت فکری و تکامل روحی و نیز تعامل در این غایت است ، و نه جهاد و تهاجم که متاسفانه بسبب بدرفتاری و خشک اندیشی تکفیری های عصر حاضر چون وهابیت ، القاعده ، داعش و طالبان ؛ “سکه رایج اسلام” به تهاجم و خونریزی و خشونت ضرب شده !

پیام تسلیت جمعی از اساتید ، فضلا ، پژوهشگران و علاقمندان امام موسی صدر در حوزه علمیه قم به مناسبت درگذشت بانو خلیلی

سال ها زندگی پر فراز و نشیب ، توام با متانت ، صبوری و عشق در معیت امام موسی صدر و بعد تحمل بیش از چهل سال دوری، مشقت و انتظارِ همراه با بزرگ منشی ِحاصل از ربوده شدن همسرش، از وی انسانی ممتاز و در خور الگو گیری برای دیگران پرورش داد.

خشونت فقر: خودسوزی همسر یک کارگر دهدشتی

چند روز پیش خاتون همسر یکی از کارگران شهرداری دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد حین بگو مگو با شوهرش بر سر تهیه لوازم التحریر و پوشاک مدرسه فرزندانش، دست به خودسوزی زد و با ۸۰ درصد سوختگی جان باخت. کهگیلویه و بویر احمد یکی از محرومترین استان‌های کشور است که مردم برخی از مناطق […]

بالا گرفتن اعتراضات و اعتصابات کارگری در کرمان، خرمشهر، شوش و خرم‌آباد

همزمان در استان خوزستان، کارگران شرکت هفت‌تپه در ششمین روز پیاپی از اعتصاب خود در‌ بازار شوش راهپیمایی کرده و مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کرده‌اند. کارگران شهرداری خرمشهر نیز در اعتراض به عدم‌ پرداخت ۶ ماه حقوق و ۱۰ ماه حق بیمه مقابل فرمانداری این شهر تحصن کرده‌اند.

خاک‌سپاری پیکر بانو خلیلی در خانه ابدی

پیکر مرحومه پروین خلیلی، همسر امام موسی صدر، با حضور خانواده، شخصیت‌های سیاسی و مذهبی و گروه‌های مختلف مردم لبنان از مقابل موسسات امام صدر تشییع و در حسینیه الزهراء شهر صور به خاک سپرده شد. شیخ علی الخطیب، نایب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان بر پیکر آن مرحومه نماز خواند.

چگونه فرونشست زمین شهرک ۶ هزار نفری اصفهان را متروکه کرد؟ ترک در یکی از شهرک‌های اصفهان در شاهین‌شهر

محمد درویش، مدیر گروه محیط‌ زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو است. سازمان علمی فرهنگی یونسکو وابسته به سازمان ملل متحد چند کرسی آموزشی فرهنگی در ایران دارد که کرسی سلامت اجتماعی و توسعه آن در دانشگاه تهران مستقر است.

آخرین اخبار از وضعیت ۹ زندانی سیاسی، مدنی و صنفی

دادگاه رسیدگی به اتهامات مهدی محمودیان فعال مدنی و آرش کیخسروی و مصطفی نیلی وکلای دادگستری، روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد. آرش کیخسروی و مصطفی نیلی در زندان اوین در بازداشت به سر می برند و مهدی محمودیان دوران ۴ سال محکومیتش از بابت پرونده پیشین خود را در این زندان سپری می‌کند.

نتایج یک نظرسنجی: تنها ۳/۷درصد از ایرانیان گفته‌اند نسبت به طالبان احساس خوبی دارند

احساس منفی نسبت به طالبان در بین مردان (۵۹.۲ درصد) بیشتر از زنان (۵۴.۷ درصد) مشاهده می‌شود. این احساس بد نسبت به گروه طالبان، در بین افراد دانشگاهی (۶۵.۶ درصد) بیشتر از افراد غیردانشگاهی (۵۲.۲ درصد)، در بین افراد ۱۸ تا ۲۹ سال (۵۷.۴ درصد) و ۳۰ تا ۴۹ سال (۶۰.۸ درصد) بیشتر از افراد ۵۰ سال به بالا (۴۹.۶ درصد)