» آخرین خبرها

از نوک مژگان می‌زنی تیرم چند!

در کنار قابلیت‌هایی که کمابیش همه چشمان دارند، از نظر شاعران و ادیبان، برخی چشم‌ها از قابلیت خاصی برخوردار هستند؛ یعنی می‌توانند دیگران را بکشند یا اسیر کنند. البته این کشتن از نوع چشم زخم یا جادوی سیاه نیست، بلکه کشتنی است که چه بسا دیگران طالب آن باشند.

سخنی از سر صدق با امام جمعه نجف‌آباد

شما که خود سابقه فرماندهی سپاه در شهر را دارید به خوبی واقفید که گزارش برخی گزارش‌گران مخدوش است. یادتان هست که در غوغای شهید حججی، یکی از نهادها اعلام کرد که داعش بمبی در نزدیکی منزل شهید کار گذاشته است و حقیر در دیدار حضوری خبر را از کانال تلگرامی نهاد مربوطه به نظر شما رساندم، خبری که دروغ بود.

حکومت به صورت سیستماتیک دچار«انحطاط اخلاقی» و دورویی و موذیگری شده است

بعد از دوم خرداد مصباح یزدی را به صحنه آوردند تا بگوید در اسلام اصلا دموکراسی و رای اکثریت نداریم! اما حالا می‌خواهند این عقیده شان را پنهان کنند.

چرا چیزی را که خدا حلال کرده، حرام می‌کنید؟

من قسم خوردم که والله حرام نیست. چیزی که آقای علم‌الهدی فرموده‌اند به نظر من حرف بسیار نارسایی است؛ دوچرخه‌سواری را هیچ‌کس حرام نکرده است. کدام مجتهد جامع‌الشرایطی مثل آقای سیستانی یا کسی که واقعا اعتبار مرجعیت داشته باشد، گفته که دوچرخه‌سواری حرام است؟!

نارواداری در حوزه

این نخستین بار نیست که حیدری به سبب مواضع و آرای متفاوتش مورد هجمه قرار می‌گیرد. پیشتر نیز دو مرجع شاخص سنتی (آقایان وحید خراسانی و صافی گلپایگانی) نظرات وی را رد کرده و چند نفر از اساتید حوزه قم که نوعا به بدنه سنت گرای حوزه تعلق دارند ازجمله میرمحمد یثربی، سیدعلی میلانی و علوی بروجردی نیز بیانیه مشترکی علیه وی منتشر ساخته بودند. ولی حتی آن بیانیه نیز تعابیر تند متن اراکی را نداشت

خطر آقای میرحسین موسوی احساس می‌شود، شاید ایشان ریاست جمهوری را ببرد و امور اقتصادی ما زیر سئوال برود

روز جمعه بعد دو نفر از روحانیت مبارز تهران آمدند و جناب آقای [آیت الله محمد] یزدی هم با آن آقایان بودند و این آقایان هم درباره خطر کاندیدا شدن آقای موسوی سخن گفته و گفتند روحانیت مبارز تهران به اتفاق به این نتیجه رسیده که از آقای ناطق نوری پشتیبانی کند لیکن برای احترام آقایان جامعه رأی گیری نشده و گفتیم که از شما آقایان هم رهنمودی بگیریم که باز حضرت آیت الله امینی جواب دادند در صورت تصمیم بالاتفاق، این دیگر چه معنایی دارد که رهنمودی باشد

احتمال بزرگترین انتخابات دهه های اخیر آمریکا؛ موج سرخ یا سراب سرخ ترامپ؟ گزارش دوم از انتخابات آمریکا

بر اساس اعلام مراکز آمار آمریکا در شرایط فعلی از جمعیت بالای سیصد میلیونی آمریکا، حدود ۲۴۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند که با توجه به فضای انتخاباتی انتظار می رود جمعیتی حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون در انتخابات ۲۰۲۰ شرکت کنند که حداقل دوازده ملیون بیشتر از تعداد رای دهندگان انتخابات ۲۰۱۶ است . و طبق ارزیابی ها این انتخابات ظرفیت آن را دارد که تا ۶۵ درصد واجدین شرایط یعنی بالاترین میزان از ۱۹۰۰ افزایش یابد.

حکم حبس مهدی محمودیان و پرونده متهمان «بیانیه ۷۷ نفر» در دادگاه تجدیدنظر تایید شد

همچنین حکم پرونده متهمان «بیانیه ۷۷ نفر» در خصوص حوادث آبان ۹۸ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

آزادی بیان و زوال گوینده حقیقت

گرایشم نه بیان مسأله حقیقت که مسأله گویندهٔ حقیقت یا حقیقت- گوینده Truth-Teller به عنوان یک فعالیت است: چه کسی قادر است که حقیقت را درباره چیزی و معطوف به نتایجش بگوید و نیز حقیقت در چه رابطه‌ای با قدرت است؟ با این دست پرسش‌ها از اهمیت موضوع گوینده حقیقت یعنی دانستن اینکه چه کسی قادر به گفتن حقیقت است و نیز دانستن اینکه چرا ما باید حقیقت را بگوئیم، ما به ریشه چیزی که می‌توانیم آن را سنت انتقادی Critical Tradition در غرب بنامیم، نزدیک می‌شویم

چه کسی کودتا کرد؟

واقعیت این است کودتا، اساسا یک ترم (اصطلاح/مفهوم) حقوقی نیست که با جدال بر سر ابهامات قانونی بتوان در مورد آن نتیجه‌گیری کرد. هیچ جریانی در سیاست اهداف خود را بدون یک دلیل‌تراشی به ظاهر موجه پیش نمی‌برد. حتی در جریان کودتای پینوشه نیز ارتشیان شیلی رییس جمهور را به نقض قانون اساسی متهم می‌کردند تا به کودتای‌شان رنگ و بوی قانونی بزنند.

پتانسیل گریز!

در میانه حیرت و فشار اروپاییها، صدراعظم آلمان که اتفاقا سختگیرتر از همه بود ابتکاری را به میان آورد تا عضوی از جامعه اروپا بکلی ساقط نشود. وامهای دولتی جامعه اروپا فشار بدهیهای یونان را کاهش داد و به خیر گذشت. اما این پتانسیل گریز از فروپاشی اقتصاد یونان از توانایی خودش‌نبود. حاصل حمایت اروپا دربرابرتسلیمش به شروطی بود.

سالگرد انقلاب اکتبر لبنان: چه گذشت، چه خواهد شد؟

حالا فعالان و معترضان لبنانی یک سال پس از ۱۷ اکتبر بار دیگر به خیابان‌های بیروت رفته‌اند تا اعتراض کنند و از مرکز شهر به سمت بندر راهپیمایی خواهند کرد، اما بسیاری نیز در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسند که باید شکست «ثوره ۱۷ تشرین الاول» (انقلاب ۱۷ اکتبر) را پذیرفت و بار دیگر از نو آغاز کرد.

انتشار مانیفست انقلابی رهبر ۸۳ ساله کاتولیک های جهان

ترجمه رضا نافعی پاپ فرانسیس حکم اجتماعی جدیدی مقرر کرد رهبر کاتولیک های جهان در این فرمان سیاست های جاری را به شدت مورد انتقاد قرار می دهد – او از جمله ، “سرمایه داری بازار” را نیز مورد خطاب قرار داده و گفته است “نظریه های جادویی” سرمایه داری شکست خورده است. پاپ فرانسیس در مانیفست تازه خویش چشم […]

حتماً استیضاح‌اش کنید!

اینکه آنها علت مخالفت خود با استعفاء یا استیضاح روحانی را این اعلام می‌کنند که او باید در پاستور بماند تا هم خودش و هم اصلا‌‌طلبان پاسخگوی عملکردشان باشند، کدام عقل سلیم یا حتی عقل معیوب را اقناع می‌کند؟ یعنی کشور به “فنا” رود تا روحانی و اصلاح‌طلبان نهایتاً پاسخگوی عملکردشان شوند؟ خب، مگر قرار است روحانی در پایان ریاست جمهوری‌اش چه پاسخ و حسابی پس دهد که هم اکنون نمی‌توان از او پس کشید؟

وضعیت ایران ادامه همان مسیر صدام و عراق است

دفاع آنها و پیروزی‌شان مساوی بود با تداوم همان بدبختی، از کوه‌ها بیایند و از ایران ذره‌ای روغن و آرد قاچاق ببرند، مرگ و میر بیماران و کودکان، حاکمیتی که برای ابرقدرت‌ها زبان درازی می‌کرد، گاه یک موشک به سمت اسرائیل شلیک می‌کرد، وعده سروری اعراب را می‌داد، و بی توجه به وضع مردمش بود!

روحانی تا ۹ ماه دیگر هست و تمام می‌شود، شما می‌مانید و وضعیتی که قادر به انجام کوچک‌ترین اصلاحی در آن نیستید

اصولگرایانی که تا حد خواهان اعدام شدن و اثبات خیانت او جلو رفته‌اند و هیچ دادگاهی هم از آنان سوال نمی‌کند به چه چیزی جز خودشان حمله می‌کنند؟

پیام تسلیت جمعی از فعالان ملی- مذهبی و نواندیشان دینی خارج از کشور به مناسبت درگذشت مرحوم دکتر غلامعباس توسلی

در زمانه‌ای که علوم انسانی در کشور ما زیر شدیدترین فشار جزم اندیشان و عرصه فعالیت سیاسی تحت شدیدترین موانع و فشارهای سیاسی و امنیتی قرار دارد و فضای سیاست ورزی ایرانیان شدیدا دچار بی‌فرهنگی و بی‌اخلاقی و توهین و تخریب شده است نمونه‌های موفق علمی، مداومت سیاسی و متانت اخلاقی ای همچون مرحوم غلامعباس توسلی می توانند مشعل راه آینده همگان به خصوص جوانان سرزمین ما باشند که سازندگان فردای ایران هستند.

محمود صادقی: محرومیت از حق مرخصی برای محکومان محیط زیستی

به طور خاص محکومان محیط زیستی که دائما خانواده آنها از چنین وضعی ابراز نگرانی می کنند، چندین سال است که در بازداشت به سر می برند و پیش از اینکه مورد محاکمه قرار بگیرند بیش از یک سال در بازداشت بودند و هنوز از حق مرخصی محرومند.

سوژه‌ای عجیب و طنز برای اعدام منافقین؛ پیشنهاد احمد خمینی و مخالفت گل‌آقا

مرداد ۶۷ و چند روز پس از ماجرای مرصاد و حملهٔ مجاهدین خلق(منافقین) به ایران، دعایی، مدیر روزنامه به گل‌آقا گفت احمد خمینی سوژۀ طنزی دربارۀ اعدام منافقین داده و خواسته که او در ستونِ «دو کلمه حرف حساب» از زبان گل‌آقا بنویسد. گل‌آقا گفت نمی‌نویسد و به دعایی توضیح داد: «منِ طنز‌نویس در ستون طنز بیایم بنویسم آدم بکشید ولو منافق[؟] این جایش یک جای دیگر است.»

تاریخ به‌مثابه محکمه یا به‌مثابه عبرت؟ نگاهی به کارنامه دولت جنگ

آنچه در تاریخ این سرزمین بیش‌تر از همه مشاهده میشود این است که واکاوی تاریخ دور و نزدیک این سرزمین، بیش از هرچیز با هدف یافتن مقصر یا مقصرانی است که بتوان مسئولیت قرار گرفتن در وضعیت کنونی را حاصل کوتاهی یا گناه آنان بر شمرد. از همین روست که تکیه برمجموعه‌های تاریخ شفاهی و زندگینامه‌های خودنوشت بیش‌تر شده تا از رهگذر آن، این تقصیرکاران را بازداشت و سپس در عرصه عمومی، به‌سان دادگاهی علنی، افشا کنیم تا همه بدانند چه کسانی موجب نابسامانی‌های کنونی جامعه بوده و هستند.

دکلرک، آخرین رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در دوران آپارتاید: سیاه‌پوستان بسیار بیشتر از سفیدپوستان، از تحریم صدمه دیدند

مخالفان تحریم معتقدند مسئله‌ی آپارتاید با وضعیت فعلی ایران تفاوت‌های بنیادینی دارد، از جمله این‌که سفیدپوستان در آنجا استعمارگر بودند، تحریم‌ها در اصل منشأ مردمی داشت و حامیان اصلی آن در ابتدا نه قدرت‌های غربی، بلکه جامعه‌ی مدنی در کشورهای مختلف بود و چه بسا رهبران غربی از جمله تاچر و ریگان روی خوشی به اعمال تحریم‌ نشان نمی‌دادند. همچنین هدف از اعمال آن‌ها مشخصا رفع تبعیض‌های نژادی در آفریقای جنوبی بود و نه رفع اختلافات جئوپولیتیک میان دولت‌ها.

آلترناتیو جمهوری اسلامی چیست؟

پدیده اجتماعی هر آن چیزی است که یک جامعه قادر به ساخت آن است و برای بقا ورفع نیازهایش آنرا میسازد. خانواده،معبد،مدرسه، علم،قانون، اخلاق، درمانگاه، سالن نمایش، ورزشگاه، آپارتمان نشینی، پول، حکومت و مانند اینها پدیده اجتماعی هستند. شاید بتوان گفت مهمترین علت ایجاد پدیده اجتماعی یک چیز است “نیاز”. در هر جامعه بطور معمول نیازهایی به وجود میاید که یا به کمک امکانات موجود(پدیده های از قبل ایجاد شده) برطرف میشوند یا پدیده های جدید برای رفع این نیازها ایجاد میگردد.

در محیط طوفان زا ماهرانه در جنگ است، ناخدای استبداد با خدای آزادی

در هشتادمین سالگرد درگذشت یا قتل فرخی یادآوری برخی از اشعار او در مضامین آزادی خواهانه و نقداجتماعی بی مناسبت نیست چرا که او هدفش از شاعری را بیداری ایرانیان و نجات کشور به دست خود آنان می دانست. هدفی که در راه آن بسیار سختی کشید و حتی لبانش توسط حاکم یزد دوخته شد اما به قول نسیم شمال به فرمان مستبدین می‌توان کور و کر و لال شد اما خر نمی‌توان شد.

رهبری در تدارک «دولت جوان انقلابی»

آیت‌الله خامنه‌ای در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ در نشستی تصویری با مجموعه‌ای از جوانان دانشجو و تشکل‌های دانشگاهی می‌گوید: «معنای دولت جوان و حزب‌اللهی یک دولت پای کار، آماده و با نشاط است که علاج مشکلات است و می‌تواند کشور را از راه‌های دشوار عبور دهد.» این حکومت با «جوانان مومن انقلابی» ممکن می‌گردد که از نظر آیت الله خامنه‌ای نسل جدید فدائیان نظام هستند.

چرا ترامپ در انتخابات شکست می‌خورد؟

بی‌اعتمادی، انتخابات این‌بار آمریکا را با چالش‌های بزرگی روبرو کرده که کمتر در تاریخ بیش از دویست سال از پیدایش یک نظام دموکراتیک با آنها روبرو بوده است. این بار آمریکا گروگان یک رییس جمهوری راست‌گرا و پوپولیست است که با تکیه بر ۴۰% جمعیت این کشور، نرم‌های دمکراتیک را زیر پا گذاشته، قانون شکنی می‌کند و دوست دارد مثل همه خودکامگان دنیا٬ بدون اجماع اجتماعی، این کشور را اداره کند. آمریکا در سال ۱۷۷۶ میلادی استقلال (Declaration of Independence) خود را از انگلیس اعلام کرد.

محمد نوریزاد: به من بگوئید عاملان کشتار وحشتناک سقوط هواپیما باید در زندان باشند، یا پسر من؟!

هفت شب برگه زندان را بابت اعتصاب روزانه نوشته ام، فقط دیشب نتوانستم برگه را پر کنم. بجای گزارش وضعیت خودم، نوشته ام؛ زمانی که ناو وینسنت، هواپیمای مسافربری ما را زد و خودتان هم مقصر بودید، یادتان هست چه بلوایی بپا کردید؟ و حالا شما که خودتان هواپیمای خودمان را زدید و پسر من علی و دیگران برای همدردی با هموطنان خود گرد هم آمدند، باید محاکمه شوند و زندانی؟! به من بگوئید عاملان این کشتار وحشتناک باید در زندان باشند، یا پسر من؟!

چرا استعفا ندادید آقای احمدی‌نژاد؟

داستان استفاده از باندهای اراذل و اوباش و زنان بدکاره که به علل گوناگون توسط نیروی انتظامی بازداشت می‌شوند و در ازای تعهد به همکاری در مواقعی که فراخوان می‌شوند به طور مشروط آزاد می‌شوند، از چند دهه قبل آغاز شد و اسناد آن باید روزی منتشر گردد.

شریعتی مقدمه اسلام شناسی بود؛ بازخوانی یک گفت وگوی پیشین با زنده یاد غلامعباس توسلی درباره خودش و روزگارش

فرشاد قربانپور دکتر غلامعباس توسلی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران است. او سال‌ها در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تدریس کرد و پس از ۴٠‌سال در همانجا بازنشسته شد. صبح یک روز پاییزی با او قرار گذاشتم و به خانه‌اش در قیطریه رفتم. به گرمی مرا پذیرفت و عصا‌زنان خودش در را به رویم گشود. هر […]

احقاق حق کار، راهی برای فقرزدایی

آنچه اما در بهره‌مندی از حق کار اهمیت اساسی و کلیدی دارد، نقشی است که حکومت‌ها در تأمین و تضمین آن ایفا می‌کنند، به نحوی که در تمامی قوانین بین‌المللی در زمینه حق کار، به این نقش نیز اشاره شده است. میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در همین زمینه در ماده شش خود از کشورهای عضو میثاق می‌خواهد تا با هدف تأمین کامل حق کار شهروندان خود، اقدامات لازم و مورد نیاز از جمله آموزش و تدابیر و سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی را انجام دهند.

دروغ فضاحت بار احمدی‌نژاد در مورد میرحسین موسوی / دروغ ممنوع

احمدی‌نژاد در مورد انتخابات ۸۸ دو نکته بسیار مهم می‌گوید. اول اینکه فاش می‌کند نگاه همه این بود که او انتخابات را باخته است. او می‌گوید: «آنها به من می‌گفتند تمام شده، تو دیگر باخته‌ای، بیا و حرف نزن!» این جمله ای است که درون اتاقش نیز نزدیکانش به او می گویند. اما مهمتر از آن جمله ای است که در مورد تجدید انتخابات بیان کرده است: «گفتند انتخابات تجدید شود، بدون حضور احمدی‌نژاد که این دیگر اوج فضاحت است!»