• صفحه اصلی
  • » اگر طالقانی زنده می‌ماند به سرنوشت منتظری گرفتار می‌شد...

» آخرین خبرها

اگر طالقانی زنده می‌ماند به سرنوشت منتظری گرفتار می‌شد

طالقانی هم از نظر اقتصادی کاملاً سوسیالیست بود و معتقد بود امکانات جامعه باید در اختیار همه مردم قرار گیرد؛ اما از نظر سیاسی کاملاً به دموکراسی و آزادی معتقد بود./ طالقانی و دوستانش اصلاً داعیه حکومت کردن نداشتند که بخواهند پیشاپیش برنامه‌ای بنویسند و بعدا انقلاب کنند و رژیم را سرنگون سازند.

نگرانی‌های یک مفسّر

کسی که عقل تشخیص این مرز را ندارد و دیگران نخست باید برایش گزینش کنند و او در میانِ «گزینش‌شده‌های خوب» خوب‌ترین را دنبال کند چه هنری دارد و چرا باید سزاوار بشارت و هدایت و ستایش الهی باشد؟! تفسیری از آن دست، بیشتر به کار تولید طبقه‌ای برای «گزینش» می‌آید که مسیر انتقال آگاهی به مؤمنان را دومرحله‌ای کنند مبادا ایمان‌شان بلرزد.

هجرت، کارگری و سیاست

بنا به آمار کنسول‌گری روسیه در تبریز ۹۰درصد ویزاهای صادرشده در این شهر، در سال ۱۹۰۴ برای کارگران بوده‌، با این حال در رشت کارگران تنها ۲۷درصد مهاجران به روسیه را تشکیل می‌داده‌اند؛ چراکه کارهای بازرگانی و تجاری برای مهاجران ساحل دریای مازندران در ایران اهمیت‌ بیشتری داشت. آمارهای ولادیمیر مینورسکی، ایران‌شناس برجسته روس، آذربایجان را اصلی‌ترین خاستگاه مهاجران نشان می‌دهد، چندان‌که که در ۱۹۰۴حدود ۹۰درصد ویزاهای صادرشده برای مهاجران ایرانی به روسیه از این استان بوده ‌است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران: به جای کارگران، عاملین فساد و رانت گسترده که باعث فقر و تورم و بیکاری شدند را دستگیر کنید

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی اینگونه احکام ظالمانه و غیرانسانی را قویا محکوم می‌کند و خواستار آزادی بی قید وشرط تمامی بازداشت شدگان کارگری و روزنامه نگار و فعالین مدنی است و ازسیستم امنیتی و قضایی می‌خواهد بجای تعقیب کارگران و نمایندگان آنان، بهتر است عاملین فساد و رانت گسترده که باعث فقر و تورم و بیکاری و افزایش جرم و بزهکاری را درجامعه فراهم کرده مورد تعقیب و بازداشت و زندان قرار دهند.

مشروعیت بر باد رفته و اضمحلال اتوریته

تصویری که امروز در اذهان نقش بسته و با نمایشهای خوفناک از دستگیریها و بازداشتها و احکام سنگین قضایی و اعترافات و برنامه سازیهای تلویزیونی که نوعی پرونده سازی علیه نخبگان جامعه است بدنبال وحشت افزایی فراگیر در میان مردم است تا هر کس حساب کار دستش بیاید و سلطه را بپذیرد و این معنایی جز ترس از فروریختن قدرت ندارد اما توفیقی در حفظ خود نخواهند داشت به سبب آنکه مشروعیت از میان رفته و اتوریته در هم شکسته شده لذا حاکمیت بدون آنکه متوجه باشد و ناخواسته به خود ویرانگری می پردازد.

از فروش اموال کارگران تا پرداخت بدهی‌های سه برابری به مراکز درمانی/ آیا از اول مهرماه ارائه خدمات به بیمه‌شدگان متوقف خواهد شد؟

تامین اجتماعی و مدیریت آن، قبل از هر اقدامی و پیش از آنکه بدون اجازه و نظرخواهی نمایندگان کارگران، یکجانبه برای فروش اموال طبقه کارگر تصمیم‌گیری کنند، بایستی حقوق بیمه‌شدگان و مطالبات انباشته سازمان را از دولت مطالبه کنند؛ حتی اگر یک‌دهم بدهی ۲۰۷ هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود، مشکلات این سازمان با مراکز درمانی طرف قرارداد برطرف خواهد شد.

بودن به از نبود شدن؟ از کجا معلوم!

دختر آبی مرده است و ما را به یاد همه آنهایی می اندازد که حاضر شده اند و یا مجبور شده اند-نسل هاست- برای باورهایشان یا به قصد اعتراض به ناممکنی بمیرند. سال ها است که بر سر این موضوع دو به شک هستیم: ما مجبوریم بمیریم یا انتخاب می کنیم مردن را وقتی «همینه که هست»؛ در برابر ممنوع چه باید کرد؟

تأملی بر فلسفه قیام اباعبدالله الحسین (ع)/ قسمت ششم و پایانی: «لقای الهی» نظریه‌ای دیگر در عاشورا پژوهی

نظریه «شهادت عرفانی» تفسیری کاملاً غیر اجتماعی و غیر سیاسی از واقعه عاشورا دارد و با گزاره «اقدامی از ابتدا برای شهادت» پرونده آن را می‌بندد. از نگاه سید بن طاووس سرسلسله قائلین به این نظریه؛ «هنگامی که اولیای خدا پی می‌برند زندگی‌شان در این دنیا مانع پیروی از خداوند است و ماندن‌شان در این دنیا میان ایشان و بخشش‌های الهی حائل است، جامه ماندن را از تن می‌کنند و درهای لقای خداوند را می‌کوبند.»

حمایت بیش از ۱۶هزار نفر از نامه مشاوران میرحسین موسوی به حسن روحانی: با رفع حصر به این ستم تاریخی پایان دهید

پس از آنکه جمعی از مشاوران میرحسین موسوی، درنامه‌ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری، نسبت به سلامت محصورین هشدار داده و خواستار رفع حصر سریع از محصورین شدند تعداد زیادی از هموطنان از این نامه حمایت کرده و خواستار رفع حصر ظالمانه شدند.

این بار بیرق حسین«ع» بر سر نیزه‌ها

تاریخ هرگز آن حیله معاویه بن ابیسفیان در جنگ با لشکر علی بن ابیطالب (ع) را فراموش نخواهد کرد که چون در آستانه شکست در جنگ قرار گرفتند، به پیشنهاد عمروعاص قرآنها را بر سر نیزهها گذاشتند و بدین وسیله خود را معتقد و حامی قرآن نمایاندند و جماعت احمق و ظاهربین که تا پیروزی نهایی فاصلهای نداشتند را فریفتند و فریادهای علی نیز کاری از پیش نبرد.

پدر سپیده قلیان: خبر همه ما را شوکه کرد، همه‌مان داریم از بین می‌رویم

پدر سپیده قلیان به زمانه درباره روند بازداشت قلیان می‌گوید: «اول زندان امنیتی بود بعد فرستادنش زندان سپیدار، بعد پرتش کردند زندان اوین. حالا هم پرتش کرده‌اند قرچک ورامین.»

ادامه اعتصاب کارگران کنتورسازی ایران در قزوین

دور جدید اعتصاب و تجمع‌ کارگران کنتورسازی ایران از ۱۱ شهریور آغاز شد. کارگران معترض هنوز در اعتصاب به سر می‌برند. کارفرمار کارخانه دستگیر شده و در زندان است و مدیریت داخلی جدید کارخانه، از ابتدای مرداد مانع ورود ۲۰۰ کارگر باقیمانده شرکت به کارخانه شده است. مدیریت گفته که به این کارگران نیاز ندارد.

سه استرالیایی در ایران بازداشت شدند

دستگیری این زوج در تابستان امسال (یک وبلاگ‌نگار و دوست پسرش که به آسیا سفر کرده‌اند) و یک زن تنها (استاد دانشگاه کمبریج که از دانشگاه استرالیا دعوت شده بود) با هم ارتباطی ندارند. بازداشت دومی احتمالاً به سال ۲۰۱۶ بازمی‌گردد.

اسماعیل بخشی، امیرسالار داودی، محمود بهشتی: اعتماد از دست رفته جز با عمل به شعارها ترمیم نخواهد شد

اینجانبان ضمن استقبال از موضع اخیر شما تقاضا داریم که تا عمل به این ادعا نسبت به اصلاح رویه‌ی غلط گذشته و بهبود شرایط موجود و در جهت رفع بی‌اعتمادی، اقداماتی شایسته انجام دهید. چرا که اعتماد از دست رفته جز با عمل به وعده‌ها و شعارها ترمیم نخواهد شد.

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در اعتراض به احکام سنگین قضایی و پیشنهادهایی برای اصلاح ساختار دستگاه قضا

ما امضاء کنندگان این بیانیه ضمن اعلام اعتراض شدید خود به صدور احکام سنگین حبس در روزهای اخیر از دستور صادره مبنی بر تجدیدنظر ویژه و فوری نسبت به برخی از این احکام غیرمنصفانه استقبال می‌کنیم لیکن یادآور می‌شویم که بدون اصلاح روندها و سازوکارهایی که تعمدا به منظور سوءاستفاده از قانون در راستای اهداف سیاسی طراحی شده اند، در آینده نیز هر روز می توان و باید منتظر چنین مظالمی در لباس دادگستری بود.

عاشورای دیروز؛ عاشورای امروز

عاشورای من، قبل انقلاب، عاشورای جهاد و شهادت بود. مبارزه مسلحانه یا کار روشنگرانه. حسین یا زینب. انها که رفتند کار حسینی کردند، انها که ماندند باید کار زینبی کنند وگرنه یزیدیند. در این سخن ما نقد جنبش چریکی و اعلام یک استراتژی جدید را درک می کردیم که مشی آگاهی بخش نامیده می‌شد.

تعلیق یک تشکل دانشجویی دیگر بر افتخارات وزارت علوم افزوده شد

تشکل اسلامی نسل نو دانشگاه قم که تشکلی مستقل و پویا در میان انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی بود و اقدام به برپایی نشست‌ها و جلساتی در جهت افزایش آگاهی بخشی به دانشجویان و انتقاد از وضع موجود می‌کرد به اتهام انتساب عنوان «انجمن اسلامی جعلی» به مدت ۵ ماه تعلیق شد.

ابوالفضل قدیانی: محکومیت‌های سنگین حاکی از تزلزل، وحشت و سراسیمگی نظام است

مردم خوب می‌دانند که فساد در نظام استبداد دینی ساختاری است، فساد تمام ارکان حکومت را فرا گرفته افشای غارتگری دو رئیس قوه قضاییه علیه یکدیگر (محمد یزدی و صادق لاریجانی) خود برهان قاطعی بر ساختاری بودن فساد در نظام است. دستگاهی که باید فساد را از بین ببرد خود فاسدترین است.

رییس دفتر آیت‌الله سیستانی در لبنان: اجرای قوانین، مبارزه عمومی با فساد و حفظ آزادی‌های عمومی و خصوصی، در سایه حمل سلاح ممکن نیست

می‌دانیم که روش مرجعیت اعلا از آغاز ورود به عرصه سیاسی عراق، بر پایه عدم دخالت در انتصاب یا پیشنهاد گزینش مسئولان اجرایی ـ تا چه رسد به پست‌های بالا ـ بوده است و تنها در دو مورد آن هم بر حسب قانون نظر مرجع اعلا خواسته می‌شود: رئیس دیوان وقف شیعی و تولیت‌های عتبات مقدسه. با این حال، مرجعیت هرگز در کار دیوان و عتبات و دیگر مؤسسات رسمی دخالتی ندارد، مگر آن‌که بر اساس قانونی که دیوان و ادارات تابع آن را پیرو فقه شیعه می‌داند، نظر شرعی ایشان در پاره‌ای از مسائل خواسته شود.

تأملی بر فلسفه قیام اباعبدالله الحسین(ع)/ قسمت پنجم: شهادت جلوه‌ای از جهاد

نخبگان جامعه دینی اعم از عالمان دین شناس و اندیشمندان دین پژوه نمی‌توانند خود را از تحولات فکری و فرهنگی اجتماع دور نگه دارند. از این رو آن هنگام که بخش مهمی‌از تحولات در سطح ملی و فرا ملی روی مسائل عقیدتی متمرکز بود، نخبگان برای توضیح مفاهیم دینی با بیانی گویا و تبیین مبانی آن دست به کار شده و بنیان‌های فکری نسل جوان را تقویت ومانع از گسست میان نسلی شدند. نظریه «شهادت سیاسی» که متضمن تبیین هدف نهضت عاشورا و قائل به تحقق پیروزی سیاسی امام حسین(ع) به واسطه شهادت خود و یارانش است، بر آمده از چنین حال و هوایی است.

مرگ دختر آبی هیئتی از فیفا را به ایران می‌کشاند

فیفا اعلام کرده که به زودی هیاتی وارد ایران می‌شود تا شرایط میزبانی و آمادگی ایران برای حضور بانوان در ورزشگاه را بررسی کنند.

بیانیه ۲۶٠ فعال اجتماعی؛ پیام دقیق به ما رسیده است: خفه می‌کنیم

امضا کنندگان این بیانیه در پایان تاکید کردند: ما جمعی از فعالان حقوق زنان و دیگر فعالان اجتماعی و سیاسی نگرانی خود را از آینده‌ی رویه‌ی پیش‌گرفته‌ شده در دستگاه اطلاعاتی و قضایی ابرازمی‌داریم و ضمن محکومیت این روال و تأکید بر حق تشکل‌یابی و اعتراض، خواستار برخورداری زندانیان از رویه دادرسی عادلانه و آزادی بی‌قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم که به دلیل طرح مطالبات واعتراضات برحق مردم عمر خود را پشت میله‌های زندان سپری می‌کنند

تأملی بر فلسفه قیام اباعبدالله الحسین (ع)/ قسمت چهارم: نظریه شهادت محض

گر چه هدف شناسی نهضت عاشورا موضوع جدیدی نیست، اما دستاوردهای آن جملگی متأخر و متعلق به قرن چهاردهم هجری قمری است. بدین معنا که در دهه‌های اخیر عاشورا پژوهان تلاش وافری به خرج داده‌اند تا به مختصات منطق فهم واقعه عاشورا دست یافته و نقشه راه این فهم را ترسیم کنند. این دستاورد‌ها البته هنوز در سطح اندیشمندان ونخبگان نقل و نقد می‌شود، لیکن چه بسا بیراه نباشد در مضامین وعظ خطبا در ایام عزای حسینی هم بیاید و مردم شیفته سید‌الشهدا(ع) از آن آگاهی یابند.

برای دختری که تا سحر دوام نیاورد

مگر ما ادعای پیروی از کسی نداریم که تقاضای مرگ کردن برای کندن خلخالی از پای دختری یهودی را حق هر مسلمانی می‌داند. پس چگونه حقوق دختران ما از سوی عالمانی دینی که نام امیرمومنان را جز به تبرک بر زبان نمی‌آورند و حکومتی که خود را ادامه دهنده حکومت آن امام همام می‌داند، اینچنین پایمال می‌شود.

نامه سرگشاده علی مطهری به رییسی: برای حفظ نظام از هر وسیله‌ای نمی‌شود استفاده کرد/ انتقاد از نظام به معنی توهین نیست و مجازات ندارد

برخی قضات خیال می‌کنند با این احکام سنگین دیگران را می‌ترسانند و در نتیجه نظام حفظ می‌شود و حتی خیال می‌کنند محفوظ ماندن نظام تا امروز به دلیل این سخت‌گیری آنهاست، در حالی که سخت در اشتباه‌اند/ برای حفظ نظام از هر وسیله‌ای نمی‌شود استفاده کرد/ انتقاد از نظام به معنی توهین نیست و مجازات ندارد…

حجاب اجباری در جمهوری اسلامی؛ از گشت‌های کمیته تا گشت ارشاد

شاید کمتر کسی گمان می برد مسئله حجاب روزی به عنوان یکی از مهمترین مسائل حکومتی مطرح شود که نام جمهوری اسلامی را یدک می‌کشد.
چه آنانی که بر وجه جمهوریت نظام تاکید بیشتری داشتند و حجاب را امری شخصی و آزادی انتخاب آنرا از حقوق اولیه هر فرد میدانستند و چه در مقابل اسلامگرایان سنتی ای که حجاب شرعی را از اصول اولیه دین اسلام دانسته و معتقد بودند اگر زنی اسلام و حکومت اسلامی را برگزیده است باید حجاب اسلامی داشته باشد.

در جست‌وجوی عدالت

دامنه نابرابری در ایران امروز، بسیار وسیع‌تر از مختصر گزارش در این یادداشت است. شواهد نشان می‌دهد ادراک عمومی مردم از نابرابری و موفقیت نظام در کنترل و کاهش آن بسیار ناامیدکننده است. برای مثال، در پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌ها در سال ۱۳۹۵، وقتی از مردم سوال شده وضعیت فقر و نابرابری نسبت به ۵ سال قبل بهتر یا بدتر شده، درصد پاسخ داده‌اند که وضعیت بدتر شده است. وقتی از همین گروه سوال شده که به نظر آنها وضع فقر و نابرابری در ۵ سال آینده چگونه خواهد بود، ۷۶/۳ درصد پاسخ داده‌اند که وضع بدتر خواهد شد. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد عدالت همچنان در ردیف اول مطالبات مردم و یکی از مهمترین مسائل جامعه ایران است.

کیهان؛ ۹سال پس از آن رسوایی

این همان نظامی است که این روزها مثلا عزادار «ظلم» به اهل‌بیت است و در بقیه روزهای سال هم پرچم «مقاومت» در برابر ظلم را به همه نشان می‌دهد؛ فقط یک لحظه تصور کنید رسانه‌های حکومت را، اگر به جای ⁧سحر،⁩ یک دختر فلسطینی در اعتراض به ظلم و تبعیض اسرائیل خودسوزی می‌کرد.

بیانیه‌ جمعی از فعالان سیاسی در اعتراض به احکام سنگین اخیر قضایی

متأسفانه دستگاه قضا در این موارد هیچ‌گونه اطلاعاتی منتشر و شفاف‌سازی نمی‌کند و برابر پرسش‌های خبرنگاران و رسانه‌ها و خانواده‌های متهمان و نیز افکار عمومی سکوت اختیار می‌کند. این روش مانع اقناع وجدان عمومی و نشانه‌ی فقدان عدالت قضایی است. عدم اطلاع‌رسانی بی‌طرفانه در پرونده‌هایی که هیچ ضرورت قانونی برای جلوگیری از انتشار محتویات آن‌ها وجود ندارد و صدور احکام سخت و سنگین برای چنین متهمانی به وجهه‌ی دستگاه قضایی ضربه‌ی شدید زده و می‌زند و مانع باور عمومی نسبت به تلاش این قوه برای بسط عدالت می‌شود.

چرا امام حسین (ع) تن به بیعت نداد

هستند کسانی که ادعای قدرت و اقتدار محمد(ص) را دارند، اما غافلند از اینکه ایشان این قدرت را به اعتبار یک معنویت داشت. محمد(ص) متاسفانه خلیفه ظاهری و در قدرت فراوان دارد، اما نه خلیفه‌های در معنویت. این داستانی غم انگیز است. زیرا در عصر خلفا، نهاد بیعت کم کم به ابتذال گرایید. هیچ گزارشی نمی‌شنویم که پیامبر(ص) احدی را به بیعت الزام کرده باشد. زیرا بیعت یک عقد است و بنیادش رضایت است.