• صفحه اصلی
  • » از مشی اصلاح‌طلبی تا اصلاح‌طلبان...

» آخرین خبرها

از مشی اصلاح‌طلبی تا اصلاح‌طلبان

شرکت معترضانه مردم با رأی سفید و رأی مخالف به نامزد تعیین شده حاکمیت و عدم شرکت در انتخابات، از نگاه من «مشی اصلاح‌طلبانه» است. یعنی اعتراضی نرم و هشدار دهنده به هسته سخت قدرت تا به خود آیند و حقوق مردم را پایمال نکنند.

حکومتِ “باطله”

تازه با فرض اینکه آمار را دستکاری نکرده باشند، گزارش‌های رسمی می‌گوید در تهران ۷۴٪ واجدان شرایط شرکت نکردند و پایتخت ۱۲٪ آراء باطله داشته. در شیراز حدود ۷۰٪ رای ندادند. در سیستان و بلوچستان آراء باطله ۱۰ برابر همیشه است و ۱۳٪ کمتر از دوره قبل شرکت کردند و خلاصه در سراسر کشور «تحریم» اول شده و آراء باطله سوم شده است.

داریم مصر می‌شویم

اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان نیز بازار مکاره‌شان را اساسا بر تقویت همین گسل بنا گذاشته بودند. اصول‌گرایان، بیشتر خدا و آسمان و مقدسات و مذهب را به اختیار در آورده بودند و اصلاح‌طلبان، ارزش‌های مدرن‌تر و اعتراضات مردم را گروگان گرفته بودند. وجود هر یک، به بازتولید و تقویت دیگری می‌انجامید.

کاش لختی بیندیشید و لحظه‌ای خدای و خلق خدای را در نظر آورید

آه که چه بر ما و روح و روان و روزگار ما رفت و رفته است که فقط تصویری از این چنین پلیس جوانمرد و مهربان چه حسرت ها بر دل اندوهگین و قلب شکسته هموطنان می‌گذارد؟

بکوشیم از تبدیل خشم بی امان به یاس جلوگیری کنیم؛ آنرا به غم و حزن تبدیل کنیم و غمها را به کار در جامعه مدنی بزنیم

️اکنون فضای انتخاباتی سپری شده است. می فهمم که خشم و یاس زیادی در بخشی از جامعه موج می زند و ” سرها در گریبان”. من هم تصور می کنم نظارت استصوابیِ ناعادلانه، راه را بر رقابت جدیِ بست و مسلما شیوه رفتار شواری نگهبان در سربر آوردن این وضعیت موثر بود. به تعبیر دوستی، ما بازی را به داور ( شورای نگهبان) باختیم، که امکان برگزاری یک کارزار انتخاباتیِ رقابتی را از ما ستاند.

اگر مردم با مافیا همراهی می کردند شهر به مافیا واگذار می‌شد

حیات سیاسی در حکومت خلاصه نمیشود که با باخت در انتخابات، شهر به مافیا واگذار شود. اگر مردم با مافیا همراهی می کردند می توانستیم بگوئیم که شهر به مافیا واگذار شد.آن وقت،حکومت می توانست هر کاری با شهر انجام دهد اما الان نمی تواند.

افغانستان به کجا روان است؟

میرمحمود موسوی وضعیت فاجعه‌بارکنونی افغانستان محصول کدام سیاست هاست؟ سهم دولتمردان و سیاست‌بازان افغانستان در این احوال دردناک چقدر است؟ سهم قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای چه میزان است؟ امریکا و موتلفین‌اش چه سهمی دارند؟ پاکستان و روس و هند و چین و عربستان کجای فاجعه ایستاده‌اند؟ سیاست دولت ایران در باره این وضعیت بحرانی چیست؟ و […]

چرا میرحسین مهم است؟ جریان شناسی چهاردهه اخیر با تاکید بر رویکرد طبقاتی نیروها

نظام سیاسی‌‌ و حقوقی‌ای که بعد از انقلاب ۵۷ مستقر شد از همان ابتدا با تناقضات درونی و چالش‌های بسیاری در تعریف و تثبیت موقعیت خود رو به رو بود. از یک سو نمودهای بسیاری از هژمونی چپ‌گرایانه و ضد امپریالیستی حاکم بر نهضت ۵۷ را در محتوای سیاسی خود حمل می‌کرد، و از سوی دیگر، به دلیل عدم فراروی از انقلاب سیاسی به سوی انقلاب اجتماعی و عدم تغییر بنیادین مناسبات تولیدی، فرم و شاکله اقتدارگرایانه نظام سابق با حاکم شدن دوباره بورژوازی در نظام جدید حفظ شد.

علتِ شکست در انتخابات و مغالطه «علتِ جعلی»

در این ساختار استدلالی، مغالطه علت جعلی وجود دارد. علتِ پیروزی یک نامزد انتخاباتی مردمی هستند که در انتخابات به او رأی داده‌اند. کسانی که رأی نداده‌اند، نقشی در رقابت‌های انتخابات ندارند. آن‌ها در یک رقابت/بازی دیگر با حکومت حضور دارند و نه در بازی انتخابات. چنان‌چه در ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ این بازی به نفع تحریم‌کنندگان تمام شد و اکثریت را از آن خود کردند، یعنی پیروز شدند.

دوشنبه ۳۱ خرداد

در ادامه اما رعیت حرف‌های بسیار بسیار رکیکی خطاب به کل زندانیان سیاسی کشور زد و نوچه هاش هم وارد معرکه شدند و با چند تا از بچه های سیاسی برخورد لفظی و فیزیکی کردند. نهایتاً این قضیه با عربده کشی های این بابا در حالی تمام شد که فریاد می زد من حاضرم خونِ همه ی رگ هام رو فدای جمهوری اسلامی بکنم!

درس بزرگ انتخابات!

یکی از عوامل ارتکاب چنین خطایی، اشتباه در محاسبه سرمایه اجتماعی جریان اصلاحات بود. بر آورد اصلاح طلبان از این سرمایه بر اساس سال های ۹۲ و ۹۶ بود و به تغییرات پدید آمده پس از آن توجه نکردند. آنان توجه نداشتند که عموم مردم کارنامه دولت را به پای این جریان نوشته اند و گلایه و ناخشنودی آنان از دولت به آنان نیز منتقل شده است.

تماس تلفنی میرحسین موسوی از حصر با محمدرضا خاتمی

محمدرضا خاتمی از صلابت، نشاط در صدا و‌ امیدواری در گفتار میرحسین موسوی با وجود گذشت بیش از ده سال از حصر خانگی وی، خبر داده است.

ریاست‌جمهوری فردی که در یک «انتخابات مهندسی شده» برنده اعلام شده است را بر نمی‌تابم

خانم محمدی در پیامی که روز دوشنبه ۳۱ خرداد منتشر کرد با اشاره به سوابق «کشتار، اعدام، زندان، شکنجه، فقر و فلاکت» در جمهوری اسلامی، گفته است که ابراهیم رئیسی درباره چنین مواردی «باید ابتدا پاسخگو باشد تا رئیس‌جمهوری».

مشارکت در انتخابات!

“مشارکت” در انتخاباتی که همراه انفعال و تن دادن به شرایط تحمیلی و تخقیرآمیز باشد، و رسیدن به قدرت سیاسی را با هر روشی هرچند غیر عقلانی و غیر اخلاقی هدف قرار دهد و حتی سرمایه های ملی و نمادین اصلاحات را هزینه آن نماید، دیگر پایگاهی در میان توده نخواهد داشت و محکوم به شکست است!

فرزندی که دوست داشته نمی‌شود!

دمکراسی‌خواهان ایرانی نیز در چارچوب نظام جمهوری اسلامی، استدلالی هنجاری برای نقش مشروعیت‌بخش مردم ندارند. آنها همین که دیدند جمهوری اسلامی ناچار است بیان کند «با رای مردم باید امور کشور اداره شود» برای خود جایگاهی پیدا کردند. آنها زاییده همین وجه از سر ناچاری‌اند. نان خود را از ناحیه همین وجه ناگزیر و از سر ناچاری تامین می‌کنند.

مشاور کاخ سفید: برای احیای برجام رهبر ایران باید تصمیم بگیرد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید هنوز راه درازی تا توافق نهایی، از جمله درباره تحریم‌ها و تعهداتی که ایران باید به اجرای کامل آنها بازگردد در پیش است.

برخورد لباس شخصی‌ها با سالمندان متقاضی واکسن کرونا

این در حالی بود که لباس شخصی ها با کسانی که فیلم و عکس میگرفتند برخورد کرده و دختری را با خود به بیرون پارک برده و موبایلش را ضبط کردند.

پاسخی به چه باید کرد: تقویت کانون های مقاومت مدنی

رشد شبکه های اجتماعی امکان همیاری مردمی را بیشتر فراهم کرده و مرزها و فاصله های جغرافیایی را از بین برده، در نتیجه روشهای نوینی از جامعه پذیری را در اختیار ایرانی ها در خارج و داخل مرهای ایران قرار داده. پس طبیعی است پاسخ کنشگران مدنی به ” چه باید کرد” در عین حال که ساده است پیچیده نیز هست.

اصلاحات و تکنسین‌های سیاسی

عباس عبدی به نظرم اتفاق ۲۸ خرداد را نباید مترادف پایان اصلاح‌طلبی دانست. این را نه براساس علایق و گرایشم بلکه براساس واقعیات و تجربه پژوهشی می‌گویم. اغلب مردم ایران از وضع ناراضی هستند و آن را تأیید نمی‌کنند. ولی ناراضی بودن از یک چیز به معنای پذیرش چیز یا چیزهای دیگر نیست، بویژه آنکه […]

دلیل کاهش مشارکت، «تاکسیدرمی» سیاسی است/ آیا مسابقه ای در جهان می شناسید که در آن آرایش یک تیم، توسط مربی تیم حریف انجام شود؟/ گفت و گو رمز حیات جمهوریت است

در این انتخابات انصاف و اصول جوانمردانه رعایت نشد و کسانی که به این ناجوانمردی تاریخی دست زدند مسئولند. چه بسیار در انتخابات گذشته در فضای انتخابات، جانبداری از تیم داوری، فعال کردن سازمان هایی که نباید در سیاست دخالت کنند و سوء استفاده از بیت المال به نفع یک نفر یا یک جریان مشاهده می شد

همین الانش هم بازنده اید

آنها که بیشمارند ،این حق را برای خود قائل میشوند که به طریقی دیگر مطالبه گری کنند که بسیار هزینه زاست.بیش از این احساسات مردم را جریحه دار نکنید. همین الانش هم بازنده اید. آنچه را که شما امداد الهی می نامید،مردم آنرا آرامش قبل از طوفان و خشم خداوندی می بینند.

فائزه هاشمی: مشارکت پایین ۵۰ درصد نوعی «رفراندم» بود

ما باید همچنان به بیان مطالبات و اعتراضاتمان ادامه بدهیم و در این مسیر به هیچ وجه کوتاه نیاییم و همین مسیر را با شدت هر چه تمام‌تر دنبال بکنیم؛ چرا که به هر حال این تلاشی بوده است که تا اینجا نتیجه گرفته و می‌تواند بعد از این هم نتیجه‌بخش باشد.

خبرگزاری نزدیک به سپاه اظهارات عضو دفتر خامنه‌ای درباره انتخابات را «خسارت‌بار» خواند

خبرگزاری تسنیم در یادداشت خود که بدون نام نویسنده منتشر کرده است، بیانیه آقای حقانیان را «فی‌نفسه عجیب و معنادار» خوانده و نوشته که او با توجه به عضویت در دفتر علی خامنه‌ای، باید «از ورود به مسائلی که نیازی به آن نیست و یا می‌تواند دفتر رهبر انقلاب را در معرض آسیب‌های بی‌جهت قرار دهد خودداری کند».

کارگران نیروگاه بیدخون ‎عسلویه اعتصاب و محل کارشان را ترک کردند

در یک سال اخیر، گزارش‌های متعددی از اعتراض‌های صنفی کارگران و کارکنان صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در ایران منتشر شده است.

کیخسروی، وکیل جمعیت امام علی: منتظر تعیین وقت رسیدگی توسط شعبه ۲۸ تجدیدنظر استان تهران هستیم/ امیدواریم تا گزارش‌های خلاف واقع مراجع نظارتی و امنیتی در رای نهایی مبنای دادنامه قرار نگیرد

امیدواریم تا در مرحله تجدیدنظر به لایحه وکلا توجه شود تا گزارش‌های خلاف واقع مراجع نظارتی و امنیتی در رای نهایی به مانند رای شعبه ۵۵ دادگاه شهید بهشتی مبنای دادنامه قرار نگیرد.

سعیدی برادر زن احمد خاتمی به مجلس خبرگان راه یافت

تا خبره‌های دانشمند و اسلام‌شناسی چون سعیدی‌ها در مجلس خبرگان رهبری حضور دارند و تحت ریاست خبره دانشمندی مانند جنتی انجام وظیفه می‌کنند ما را چه غم!؟

آیت‌الله خامنه‌ای: پیداست که مردم به نظام سیاسی خود نه اعتماد دارند، نه اعتنا می‌کنند، نه امید دارند

اینهمه اختلاس گر و مفسد اقتصادی یا عکس شما در اتاق کارشان بود یا چفیه یادگاری حضرت بر دوش داشتند یا در ۸۸ به سرکوب مردم مظلومی کلت می‌کشیدند و عربده می‌زدند، که خواسته شان بازگشت به قانون و احقاق حق و بازداشت دزد رای مردم بود که با کارگردانی شما چون میمون در سیرک ولایت جست می‌زد و ملت را خس و خاشاک می‌نامید!

این روزها نهج البلاغه بخوانیم.. (۵)؛ حاکمیت یک دست و مواجه بارنگهای گوناگون!

️بر دلسوزان حاکمیت و دولت است؛ از همه سلیقه ها در مدیریت ها بهره بگیرد‌، و معیشتِ راحت را بر مردم هموار کند ، و با خدمتی متفاوت و اخلاقی برتر ؛ شهروندانی که همراهش نیستند را همراه کند . اینها نمونه ای از علاج واقعه پیش از وقوع است.

آیت الله امجد: جنابعالی به حق، مظلومید ولی هرگز در مقابل خنّاسان و طاغوت و فشارها و تهدیدها و ارعاب هایی که دیگران را زمین زده،مغلوب نشده و نخواهید شد

اینجانب خاضعانه از شما و از مردم ستمدیده ای که پیام شما را به جان شنیدند و همراهی کردند ، تشکر می کنم و از آقای رئیسی که به هر صورت، عهده دار امانت ریاست جمهوری در کشور شدند، می خواهم پیام مردم را به گوش وجدان و عقل بشنوند و در جهت جبران گذشته و پر کردن شکاف بین مردم و حکومت و احیای حرمتِ جان و آبروی انسان ها و الغای مجازات اعدام و اصلاح قانون اساسی قدم بردارند

تحلیل عضو ارشد بیت رهبری درباره انتخابات ریاست جمهوری: اگر سه رقیب رئیسی انصراف می دادند چالش بزرگی درست می شد

حضور این سه رقیب برای جناب آقای رئیسی امداد الهی به حساب آمده و یقینا باید گفت این ها خود را بگونه ای دانسته یا ندانسته خرج انقلاب کردند.