سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کارگروهی برای جمع‌آوری نقدها و بررسی نقاط قوت و ضعف تشکیل شود...
» بیانیه ده چهره شاخص اصلاح‌طلب درباره لیست شورای شهر

کارگروهی برای جمع‌آوری نقدها و بررسی نقاط قوت و ضعف تشکیل شود

چکیده : ما توجه داریم که در کنار نتایج درخشان انتخابات، درباره چگونگی برخی مراحل تعیین فهرست نامزدهای اصلاح‌طلبان برای شورای شهر تهران ابهامات، پرسش‌ها و نیز انتقاداتی از سوی احزاب و نیروهای فعال اصلاح‌طلب مطرح بوده و هست که باید آن را به فال نیک گرفت و با فرو نشستن تب و تاب انتخابات منصفانه و با دقت به آنها پرداخت و با بررسی اشکالات احتمالی گذشته تدابیری اتخاذ کرد که در آینده با نقائص هرچه کمتری مواجه شویم ...


ده چهره شاخص اصلاح‌طلب در بیانیه‌ای با اشاره به نقدهای موجود درباره بسته شدن لیست شورای شهر توسط شورای عالی اصلاح‌طلبان، با تاکید بر اینکه باید نقدها جهتی آینده‌نگر پیدا کنند، پیشنهاد کرده‌اند که کار گروهی، مرکب از افرادی که نقشی در فعالیت‌های شورای سیاستگزاری نداشته‌اند، برای جمع‌آوری نقدها و بررسی نقاط قوت و ضعف عملکرد گذشته و ارائه پیشنهادها برای آینده تشکیل شود.

به گزارش کلمه، محسن امین‌زاده، سید مصطفی تاج‌زاده، حمیدرضا جلایی‌پور، سعید حجاریان، سید محمدرضا خاتمی، هادی خانیکی، عبدالله رمضان‌زاده، محسن صفایی فراهانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، محسن میردامادی که از امضاکنندگان این نامه هستند، هیچ کدام در شورایعالی اصلاح‌طلبان حضور ندارند اما طی یک ماه گذشته علیرغم انتقادات خود از نحوه بسته شدن لیست، از آن حمایت کرده بودند. این اصلاح‌طلبان پیش از انتخابات تاکید کرده بودند که برای جلوگیری از تفرقه از لیست حمایت خواهیم کرد و انتقادات خود را برای شفاف‌سازی به بعد از انتخابات موکول خواهیم کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

به نام خدا

انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا با حضور چشمگیر و معنادار مردم افزون بر آنکه بر اعتبار و احترام و عزت ایران و ایرانی افزود، پیروزی ارزشمندی را برای اصلاح‌طلبان در هر دو عرصه ریاست‌جمهوری و شوراها ثبت کرد و مسئولیت سنگینی بر دوش منتخبین مردم قرار داد. امیدواریم این انتخابات به خیر و پیشرفت کشور و رفاه و آرامش مردم منجر شود و منتخبین ملت نیز پس از دوره چهار ساله خدمت در مقابل مردم سربلند باشند.

ما توجه داریم که در کنار نتایج درخشان انتخابات، درباره چگونگی برخی مراحل تعیین فهرست نامزدهای اصلاح‌طلبان برای شورای شهر تهران ابهامات، پرسش‌ها و نیز انتقاداتی از سوی احزاب و نیروهای فعال اصلاح‌طلب مطرح بوده و هست که باید آن را به فال نیک گرفت و با فرو نشستن تب و تاب انتخابات منصفانه و با دقت به آنها پرداخت و با بررسی اشکالات احتمالی گذشته تدابیری اتخاذ کرد که در آینده با نقائص هرچه کمتری مواجه شویم.

به نظر ما امضاکنندگان زیر در این بررسی نباید به دلیل برخی قصورها و اشکالات که بعضا اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد، زحمات دست‌اندرکاران شورای سیاستگذاری را نادیده گرفت. بلکه باید برای رسیدن به آینده‌ای بهتر نقاط قوت و ضعف عملکردها و تجارب گذشته را مورد مداقه همه جانبه قرار داد و آنها را چراغ راه آینده کرد.

این نکته مهم نیز باید مورد توجه قرار گیرد که با وجود انتقادات مطروحه، شورای پنجم شهر تهران از لحاظ تخصص‌ها، جوانی و تعدد زنان، تجارب اجرایی و مدیریتی مورد نیاز شورای شهر و شهرداری واجد پتانسیلی به مراتب بیشتر از قابلیت‌های ادوار گذشته است و امید می‌رود در طول چهار سال مسئولیت خود عملکردی مطلوب و رضایت بخش از خود به جای بگذارند.

ما اذعان داریم که فضای سیاسی جامعه شامل جناح اصلاح‌طلب از ضعف تحزب و نظام حزبی در رنج است. در خانواده اصلاح‌طلبان در کنار احزاب و گروه‌های سیاسی متعدد کوچک و بزرگ، چهره‌ها و شخصیت‌های منفرد محترم و موثری وجود دارند که به‌خصوص در فرایند انتخابات نمی‌توان و نباید از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های آنها محروم ماند. در کنار این واقعیت، از یک سو تجارب گذشته اصلاح‌طلبان به آنها حکم می‌کند که به هر قیمت از تفرقه بپرهیزند و با صدای واحد وارد عرصه انتخابات شوند، و از سوی دیگر به دلیل نکات پیش‌گفته امکان ائتلاف‌سازی صرفا حزبی با فراگیری حداکثری، مشابه جوامع واجد نظام‌های حزبی توسعه‌یافته، کمتر فراهم است. در چنین شرایطی، که باید آن را به عنوان دوره گذار تلقی کرد، تشکیل ساختارهای موقت مرکب از اشخاص حقوقی و حقیقی امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. فرایندی که به طور طبیعی عملکردی آزمون و خطائی خواهد داشت و نمی‌توان از آن بهترین برون‌داد را انتظار داشت.

این فرایند، با تفاوت‌های اندکی، در انتخابات مجلس در سال ۱۳۹۴ و در انتخابات اخیر شوراهای اسلامی شهر و روستا به کار گرفته شد. در انتخابات مجلس به دلیل محدود بودن نامزدهای واجد شرایط لیست پیشنهادی شورای عالی سیاستگذاری اصلاحطلبان اعتراض چندانی بر نیانگیخت. ولی در انتخابات شوراهای شهر که مانع رد صلاحیت‌های فله‌ای به برکت رای مردم و تشکیل فراکسیون امید وجود نداشت، چندین برابر تعداد مورد نیاز برای شوراها نامزد واجد شرایط وجود داشت. طبعا در چنین شرایطی، به ویژه در فقدان امکان ائتلاف‌سازی فراگیر حزبی با سازوکارهای شناخته و پذیرفته‌شده، انتظار انتخاب فهرستی جامع و مانع و غیرقابل انتقاد نمی‌تواند کاملا واقع‌بینانه باشد. ضمن اینکه تمایلات فردی تصمیم‌گیرندگان، که در چنین فرایندی اجتناب‌ناپذیر است، تصمیم نهایی را بیشتر نیز قابل انتقاد می‌سازد.

اینک با اتمام انتخابات و انتخاب فهرست‌هایی که مورد تائید آقای خاتمی و به تبع آن مورد اعتماد مردم قرار گرفته‌اند و شکل‌گیری شوراهایی در مجموع مورد قبول و مناسب برای اداره شهرها و روستاها لازم است نقدها بیشتر جهتی آینده‌نگر بیابند و راه‌کارهایی ارائه نمایند تا بتوان در موارد مشابه آتی عملکردی جامع‌تر و کارآمدتر ارائه داد. تشکیل کار گروهی، ترجیحا مرکب از افرادی که نقشی در فعالیت‌های شورای سیاستگزاری نداشته‌اند، برای جمع‌آوری نقدها و بررسی نقاط قوت و ضعف عملکرد گذشته و ارائه پیشنهادها برای آینده می‌تواند مفید واقع شود.

محسن امین‌زاده
سید مصطفی تاج‌زاده
حمیدرضا جلایی‌پور
سعید حجاریان
سید محمدرضا خاتمی
هادی خانیکی
عبدالله رمضان‌زاده
محسن صفایی فراهانی
فیض‌الله عرب‌سرخی
محسن میردامادی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.