سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » باخت نخست وزیر انگلیس در قمار خروج از اتحادیه اروپا...

باخت نخست وزیر انگلیس در قمار خروج از اتحادیه اروپا

چکیده : ترزا می به امید کسب اکثریت بالاتر و اجرای با قدرت برگزیت انتخابات پارلمانی زودهنگام را برگزار کرد اما در نهایت این انتخابات بر خلاف پیش بینی او منجر به افزایش کرسی‌های حزب مخالف کارگر و کاهش کرسی های حزب حاکم محافظه کار شد و این وضعیت نامعلومی از دولت آینده و حتی روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا ترسیم کند ...


کلمه – زهرا امیری: نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا، که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده و مطمئن بود که برگزاری این انتخابات به تقویت موضع او در مجلس عوام خواهد شد اکنون اعلام کرده که حزب او قادر نیست به کرسی‌های لازم برای تشکیل دولت اکثریتی دست پیدا کند.

انتخابات دوره قبلی پارلمان انگلیس در ماه مه سال ٢٠١۵ برگزار شد و حزب محافظه کار به رهبری دیوید کامرون که از سال ۲۰۱۰ رهبری یک دولت ائتلافی با حزب لیبرال دموکرات را در دست داشت، با کسب اکثریت لازم در این پارلمان، توانست دولت جدید را به طور مستقل تشکیل دهد.

برگزیت قماری که ترزا می را به زانو در آورد

اما ماجرا از جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا یا به اصطلاح «برگزیت» آغاز شد. از جمله وعده‌های کامرون در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۵، برگزاری همه‌پرسی در مورد ادامه عضویت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود. با اینکه او و بسیاری از اعضای دولت و شخصیت‌های سیاسی احزاب مختلف در جریان تبلیغات قبل از همه‌پرسی از ادامه عضویت بریتانیا حمایت کردند، شرکت کنندگان در همه پرسی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا – موسوم به برگزیت – رای دادند. با مشخص شدن نتیجه همه‌پرسی، دیوید کامرون با اعلام اینکه فرد جدیدی باید مسئولیت مذاکره خروج این کشور از اتحادیه اروپا را بر عهده بگیرد، از سمت خود کناره‌گیری کرد و حزب محافظه کار ترزا می را به عنوان رهبر حزب و نخست وزیر برگزید.

در همه پرسی برگزیت در تابستان سال گذشته، ۵۱.۸۹ درصد از رای دهندگان به خروج و ۴۸.۱۱ درصد به ادامه عضویت رای دادند.

ترزا می به امید کسب اکثریت بالاتر و اجرای با قدرت برگزیت انتخابات پارلمانی زودهنگام را برگزار کرد اما در نهایت این انتخابات بر خلاف پیش بینی او منجر به افزایش کرسی‌های حزب مخالف کارگر و کاهش کرسی های حزب حاکم محافظه کار شد و این وضعیت نامعلومی از دولت آینده و حتی روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا ترسیم کند.

ترزا می پس از انتصاب به نخست وزیری تاکید کرد که مهمترین موضوع برای دولت او مذاکره برگزیت با بهترین شرایط ممکن است. او پس از کسب موافقت پارلمان برای به جریان انداختن روند مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا، اعلام کرد که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام است، هر چند پیشتر با انتخابات پیش از موعد مخالفت کرده بود. با توجه به اینکه حزب محافظه کار توانسته بود در انتخابات قبلی به شکلی غیرمنتظره به اکثریت کافی برای تشکیل دولت دست یابد و همچنین، اجتناب دولت‌ها از برگزاری انتخابات در شرایط رکودی، برخی از ناظران این تصمیم را مخاطره‌آمیز توصیف کردند.

استدلال او این بود که محور قرار گرفتن برگزیت در این انتخابات به معنی آن است که دولت آینده حمایت مردم در مذاکرات را کسب کرده و با قدرت و اعتبار بیشتری در این زمینه پیش خواهد رفت. به همین دلیل، با آشکار شدن نتایج رای‌گیری در روز جمعه، برخی از سیاستمداران این انتخابات را داوری در مورد موقعیت شخصی ترزا می در سمت نخست وزیر توصیف کرده و گفتند که مسئولیت نتیجه انتخابات متوجه اوست.

نتیجه غیر منتظره انتخابات

این رای‌گیری به منظور انتخاب ۶۵۰ نماینده مجلس عوام پارلمان بریتانیا انجام شد و نتایج شمارش آرا نشان داد که حزب حاکم محافظه کار نخواهد توانست به ۳۲۶ کرسی لازم برای برخورداری از اکثریت در پارلمان دست یابد.

به گزارش بی بی سی، تا این لحظه، نتیجه شمارش آرا در ۶۴۹ حوزه انتخابیه نشان می‌دهد که حزب محافظه کار با از دست دادن ۱۲ کرسی، تا کنون ۳۱۸ کرسی کسب کرده و حزب کارگر با به دست آوردن ۲۹ کرسی، تعداد کرسی‌های خود را به۲۶۱ کرسی افزایش داده است. حزب ملی گرای اسکاتلند با از دست دادن ۲۱ کرسی به ۳۵ کرسی دست یافته و حزب لیبرال دموکرات با کسب ۴ کرسی، ۱۲ کرسی به دست آورده است. حزب اتحادگرای ایرلند شمالی نیز با کسب ۲ کرسی بیشتر، توانسته است ۱۰ کرسی را کسب کند و سایر احزاب نیز ۲ کرسی از دست داده و در مجموع ۱۳ کرسی به دست آورده‌اند. در این میان، حزب شین فین که شماری از کرسی‌های ایرلند شمالی را به دست می‌آورد از حضور در مجلس خودداری می‌ورزد.

نخستین واکنش‌ها به نتایج اولیه، درخواست‌ها برای کناره‌گیری ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، از مقام خود بود. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفته است با از دست رفتن حمایت و اعتماد رای‌دهندگان بریتانیایی، زمان آن رسیده که ترزا می کناره‌گیری کند؛ «اگر انتخابات امشب پیامی دارد، پیام این است: نخست‌وزیر انتخابات را اعلام کرد، چون خواستار کسب مشروعیت بود».

ترزا می: دولت جدید تشکیل می‌دهم

اما ترزا می اعلام کرده و استعفا نمی دهد و دولت جدیدی تشکیل خواهد داد. نخست‌وزیر انگلیس و رهبر حزب محافظه‌‎کار این کشور اعلام کرده که دولت تازه‌ای را تشکیل می‌دهد و مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را تا ۱۰ روز آینده آغاز می‌کند. او بلافاصله بعد از دیدار با ملکه این کشور اعلام کرد که کشورش به ثبات نیاز دارد. می در مقابل دفتر نخست‌وزیری بریتانیا اعلام کرد که با همکاری حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی دولتش را تشکیل خواهد داد.

او جزئیات بیشتری از نحوه همکاری با این حزب اعلام نکرد. حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند ۱۰ کرسی در انتخابات به دست آورده که می‌تواند حزب محافظه‌کار را به حد نصاب لازم برساند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.