سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مادر حسین رونقی: اگر در زندان اتفاقی برای فرزندم بیفتد، به صلاح هیچ‌کس نیست...
» او امروز در پی تهدید دادستانی به توقیف وثیقه، به زندان بازگشت

مادر حسین رونقی: اگر در زندان اتفاقی برای فرزندم بیفتد، به صلاح هیچ‌کس نیست

چکیده :مادر حسین رونقی ملکی با اشاره به مشکلات جسمانی فرزندش می‌گوید: "هر چه تلاش کردیم که حسین را به زندان بازنگردانند بی‌نتیجه بود. حسین فردا باید به بیمارستان مصطفی خمینی می‌رفت اما اجازه ندادند. بیماری حسین به گونه‌ای است که باید تحت نظر متخصص، درمانش را پیگیری کند. با این حال هر چه التماس کردم که فرزندم بیمار است و اگر تحت درمان مداوم قرار نگیرد روز به روز بدتر خواهد شد گوش نکردند و او را به زندان اوین منتقل کردند."...


کلمه – روشنک ابراهیمی:

سیدحسین رونقی ملکی که از خرداد ماه سال جاری با وثیقه سنگین یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی در مرخصی درمانی به سر می برد، ظهر امروز (چهارشنبه ۳۰ دی ماه) خود را به دادستانی معرفی کرد و از آنجا به زندان اوین منتقل شد. این زندانی سیاسی از یک ماه پیش تحت فشار سپاه و دادستانی قرار داشت تا خود را به زندان معرفی کند. او تهدید شده بود که در غیر این صورت حکم توقیف وثیقه‌هایش صادر خواهد شد.

سیداحمد رونق ملکی پدر حسین رونقی در خصوص نحوه‌ی به زندان رفتن فرزندش به خبرنگار کلمه می‌گوید: “از یک ماه پیش از سپاه و دادستانی مدام تماس می‌گرفتند و می گفتند که اگر حسین خود را به زندان معرفی نکند اموال وثیقه گذاران ضبط خواهد شد. بعد از این موضوع به تمام مقامات، از دادستانی گرفته تا مقامات قضایی دیگر نامه نوشتم و وضعیت پزشکی و مشکلات جسمانی حسین را توضیح دادم که پسرم یک کلیه‌اش را از دست داده و الان هم مشکلات ریوی و گوارشی دارد و هر چند روز یک بار باید خونش را بکشند، ناراحتی قلبی هم دارد اما هیچ توجهی نکردند.”

حسین برای اینکه اموال وثیقه گذاران ضبط نشود، خودش را به زندان معرفی کرد

وی ادامه داد: “با توجه به اینکه آخرین مهلت را سی ام برای ضبط وثیقه‌ها در صورت عدم بازگشت حسین به زندان اعلام کرده بودند، حسین بخاطر وظیفه اخلاقی و انسانی خود برای اینکه اموال وثیقه گذاران ضبط نشود، خودش را به زندان معرفی کرد.”

حسین رونقی ملکی در آذر ماه سال ۸۸ بازداشت و در مهر ماه سال ۸۹ به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر به علت مشکلات جسمانی از زندان آزاد شد و توقف اجرای حکم به او اعلام شد اما در روندی غیرقانونی دوباره به زندان بازگردانده شد. وی بار دیگر به دلیل مشکلات کلیوی و وخامت حال جسمی در روز چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه به قید وثیقه و برای ادامه‌ی درمان، از بند هفت زندان اوین به مرخصی درمانی اعزام شد.

حسین رونق ملکی در حالی به زندان بازگشت که پزشکان بازرسی سازمان زندان‌ها نیز گفته‌اند شرایط زندان برای نگهداری وی با توجه به مشکلات جسمانی‌اش به هیچ عنوان مناسب نیست و خطرات زیادی در پی خواهد داشت.

مشکلات جسمانی وی با رعایت رژیم غذایی و استفاده مداوم از داروها تاحدی کنترل شده، شرایطی که در زندان ندارد

طبق پرونده پزشکی حسین رونق ملکی، وی به شدت از بیماری کلیوی رنج می‌برد به‌طوریکه کلیه‌ی چپ وی بر اساس نظر پزشکی قانونی کارکرد واضحی ندارد و باید کلیه راست تحت شرایط خاصی و پیگیری‌های مداوم حفظ شده و آسیب نبیند. بیماری گوارشی (زخم مزمن اثنی عشر و رفلاکس مری و رفلاکس صفراوی معده) که همچنان ادامه دارد از دیگر مشکلات جسمانی وی است که با رعایت رژیم غذایی خاص و استفاده مداوم از داروها، این مشکلات تاحدی کنترل شده است. شرایطی که در زندان وجود ندارد.

به گفته‌ی پزشکان متخصص وی دچار مشکل خونی و ریوی شده است و آزمایش‌ها آسیب‌دیدگی هر دو ریه را نشان می‌دهد. تشخیص اولیه ابتلا به آسم (رسترکتیو ریه ها) بوده که باید مراحل تشخیصی کامل شود. همچنین غلظت خون بالا مشکلات دیگری برای وی فراهم آورده که باید تحت نظر پزشک قرار گیرد. مشکل افتادگی دریچه میترال قلب، آریتمی قلب همراه با افت و خیز فشار خون از دیگر مشکلاتی است که در شرایط استرس زا خطرناک خواهد شد. پروستات، آرتروز زانو و گردن، التهاب طحال بدلیل غلظت خون بالا از دیگر مواردی‌ست که باعث بدتر شدن اوضاع جسمی وی خواهد شد.

اگر اتفاقی برای حسین بیفتد نه به صلاح ماست و نه به صلاح حاکمیت

زلیخا موسوی، مادر حسین رونقی ملکی با اشاره به این مشکلات جسمانی و ابراز نگرانی از وضعیت فرزندش توضیح می‌دهد: “هر چه تلاش کردیم که حسین را به زندان بازنگردانند بی‌نتیجه بود. در حالی‌که حسین برای فردا (یکم بهمن ماه) باید به بیمارستان مصطفی خمینی برود تا درمان شود اما اجازه ندادند. داخل زندان هم رسیدگی پزشکی نمی‌شود و امکانات و متخصص در زندان نیست. بیماری حسین به گونه‌ای است که باید تحت نظر متخصص، درمانش را پیگیری کند. با این حال هر چه التماس کردم که فرزندم بیمار است و اگر تحت درمان مداوم قرار نگیرد روز به روز بدتر خواهد شد گوش نکردند و او را به زندان اوین منتقل کردند. حسین از بند هم تماس گرفت و ناراحت بود.”

وی در پایان خطاب به مقامات قضایی گفت: “از تمامی مقامات قضایی و حکومتی خواستارم که فرزندم را آزاد کنند تا مشکلات جسمانی‌اش بدتر از این نشود و اگر اتفاقی برای او بیفتد نه به صلاح ماست و نه به صلاح حاکمیت.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.