شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» دبیر خانه كارگر تهران: افزایش اخراج رانندگان در آستانه پایان سال

یکشنبه, ۶ اسفند, ۱۳۹۱

چکیده : یک فعال کارگری در تهران از افزایش اخراج رانندگان موسسات كرایه اتومبیل به دلیل كاهش قدرت خرید طبقه متوسط خبر داد.


یک فعال کارگری در تهران از افزایش اخراج رانندگان موسسات کرایه اتومبیل به دلیل کاهش قدرت خرید طبقه متوسط خبر داد.

اسماعیل حق پرستی، دبیر خانه کارگر تهران در این باره به ایلنا گفت: تعداد قابل توجه‌ای از کارگران شاغل در بخش‌های خدماتی همچون موسسات کرایه اتومبیل و مسافرتی بدلیل کاهش ارزش پول ملی و به تبع کاهش قدرت خرید طبقات مزد بگیر مخصوصا طبقه متوسط در آستانه سال جدید اخراج شده‌اند.

او افزود: این رانندگان با مراجعه مکرر به خانه کارگر تهران با اعلام اخراج خود خواستار پی گیری مطالبات قانونی خود از طریق این نهاد کارگری شده‌اند.

دبیر خانه کارگر تهران دلیل دیگر اخراج این رانندگان را «شانه خالی کردن کارفرمایان از پرداخت مطالبات پایان سال کارگران» خواند و گفت: این دسته از مالکان موسسات خدماتی پس از اخراج رانندگان قدیمی، رانندگان تازه‌ای استخدام می‌کنند و به این ترتیب از پرداخت مطالبات پایان سال رانندگان شانه خالی می‌کنند.

حق پرستی اضافه کرد: در شرایط تحریم و عدم امکان جدی توسعه واحدهای تولیدی، اخراج کارگران ازواحدهای خدماتی به بهانه افزایش مشکلات مالی، غیر اخلاقی است.

این فعال کارگری درباره تبعات اخراج این کارگران گفت: بیکاری در شرایط فعلی به معنی نابودی کامل منبع درآمد خانوار است و این وضعیت برای کارگران جز نابودی تدریجی خود و خانواده‌شان پیامد دیگری نخواهد داشت.

دبیر خانه کارگر تهران درباره شرایط کار این رانندگان اظهار کرد: این کارگران با سوابق زیاد علاوه بر آنکه قرارداد معینی ندارند میزان حقوق و دستمزدشان نیز نامشخص است، به این جهت وقتی اخراج می‌شوند نمی‌توانند برای دریافت مطالبات صنفی‌شان به طور قانونی اقدام کنند.

حق پرستی درخاتمه تاکید کرد: با کاهش و حذف هزینه‌های غیر ضروری بنگاه‌های خدماتی امکان حفظ اشتغال این نیرو‌ها وجود دارد اما حال با اخراج بی‌مسئولانه آنان شاهد افزایش نارضایتی این قشر آسیب پذیر هستیم که انتظار می‌رود مسئولین امر وارد عمل شده و مانع بروز یک بحران جدی شوند