سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مصباح یزدی: گمان می‌کنند رای دادن حق مردم است و به هرکس دلشان خواست می توانند رای د...

مصباح یزدی: گمان می‌کنند رای دادن حق مردم است و به هرکس دلشان خواست می توانند رای دهند

چکیده :وی تصریح کرد: آنها غفلت می‌کنند که در بینش اسلامی، حق با تکلیف ممزوج است. حق و تکلیف در کنار هم قرار دارند. شما به لحاظ قانونی حق دارید که به هرکه می‌خواهید رای دهید، اما مکلفید که به اصلح رای دهید. حق داشتن، تکلیف را رفع نخواهد کرد. وی به این مساله اشاره نکرد که آیا این تکلیف را مردم بر اساس اختیار و انتخاب خود باید به انجام برسانند و یا شورای نگهبان به جای آنان این تکلیف را انجام می دهد. ...


مصباح یزدی گفت: باید با مردم روراست بود و نباید سر آنان کلاه گذاشت. در این صورت خدا ما را با همین مردم یاری خواهد کرد.

مصباح یزدی سخنانی در همایش جبهه پایداری به مناسبت سالروز  تجمع  مهندسی شده 9 دی، مدعی شد 9 دی ماه  عید میلاد جدید انقلاب  است و اظهار کرد: بزرگداشت 9 دی یک وظیفه شرعی و عقلی است، اما از آن باید برای آینده درس‌هایی بگیریم که بتوانیم وظایف خود را بهتر بشناسیم.

وی این تجمع را که  در راستای سناریوی رسانه ای- امنیتی سرکوب اعتراضات مردمی  با سو استفاده از مقدسات ایجاد شد را همراستای انقلاب اسلامی دانست و  افزود: اگر پذیرفتیم که 9 دی‌ماه میلاد جدید انقلاب است، باید بدانیم که اهمیتش به اندازه اهمیت انقلاب است و اهمیت انقلاب که در سال 57 به پیروزی رسید به اسلامی بودن آن است؛ چرا که انقلاب‌های بسیاری در راستای اهدافی چون عدالتخواهی رخ داده است، اما آنچه انقلاب ما را متفاوت از سایر انقلاب‌ها کرده است، اسلامی بودن آن است.

به گزارش آریا رییس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) همچنین گفت: انقلاب ما نمادی از انقلاب عصر اسلام بود، ظهور اسلام به عنوان یک انقلابی بود که 14 قرن پیش رخ داده و تمام نهادهای جامعه آن عصر را تحت‌الشعاع قرار داد.

وی افزود: بهترین نامی که برای حرکت علیه باورها و فرهنگ یک جامعه انجام می‌شود، حرکت فرهنگی است، اسلام نیز در عصر حضور خود از بعد فرهنگی آغاز شد و پس از آن ابعادی دیگر چون سیاسی، اقتصادی و نظامی پیدا کرد.

مصباح یزدی با بیان تفاوت درجات ایمان اظهار کرد: ایمان مردم به باورهای اسلامی در ابتدای ظهور اسلام نیز در یک سطح نبود، رها کردن اندیشه‌های جاهلی و عمل به اصول و احکام اسلامی در میان مردم یکسان نبود، عامل پیشرفت اسلام را باید همانگونه که قرآن خود می فرماید در اصل اسلام و پذیرش مردم و تبیعت از این باورها دانست و هرجا کاستی و انحرافی دیده می‌شود، در تخلف از احکام قواعد و اصول اسلام است.

وی تاکید کرد: یکی از آثار ایمان واقعی این است که شما می‌دانید که چه باید بکنید و این تدبیر مقام معظم رهبری همان بصیرت را دارد.

مصباح یزدی در ادامه‌ی سخنان خود در همایش جبهه پایداری گفت: از همان اوایل اسلام در برخی از مسلمانان و برخی از اهل علم این تفکر شکل گرفت که مساله‌ی حکومت ربطی به اسلام و دین ندارد و در واقع یک مساله‌ی دنیوی است و گفتند خلافت نیز این‌چنینی است و گفتند که مردم خود بنشینند و انتخاب کنند و توافق کنند و حتما لازم نیست که خداوند بگوید که چه کسی باشد. چون باور و معرفت آنها ضعیف بود، می‌گفتند اسلام کاری به این کارها نداشته باشد؛ چرا که حکومت امر دنیوی است و مردم باید توافق کنند. البته گمان بنده این است اکثریت کسانی که در آن زمان این بنا را گذاشتند، فکرشان عمق چندانی نداشت. البته شاید کسانی نیز بودند که فکر آنها عمق داشت، ولی نمی‌خواستند که زیر بار بروند.

وی با بیان این‌که این مساله باعث شد که زیان‌های زیادی به جامعه‌ی اسلامی وارد شود، افزود: اگر مسلمانان در آن زمان مسیری که خداوند تعیین و پیامبر ابلاغ کرده بود را ادامه می‌دادند، با توجه به ویژگی‌هایی که امام علی (ع) داشت وضعیت خیلی بهتر از این می‌شد، ولی متاسفانه این‌گونه نشد.

وی ادامه داد: بازخوانی تاریخ صدر اسلام می‌تواند درسی برای امروز ما باشد. مهم‌ترین نقص جامعه‌ی امروز ما که می‌تواند منشأ فتنه‌هایی شود کاستی در بینش اسلامی است و بزرگ‌ترین خصم ما در حوزه‌ی فکر و اندیشه، سکولاریسم است. آن‌چه نقطه قوت اسلام و به‌ویژه تشیع است و دشمنان تمام همتشان در خلاف جهت آن است، این است که این فکر را ترویج کنند که دین را قبول داریم، اما کاری به کار حکومت نداشته باشید.

وی ادامه داد: برخی کشورهای اسلامی علی‌رغم تلاش‌هایی که برای گرایش به اسلام و احیای شعارهای اسلامی انجام داده اند، اما روسا و سردمدارانشان در نهایت تحت تاثیر توطئه‌های استکبار جهانی قرار گرفته‌اند و جایی که فکر می‌کردیم، حامی اسلام خواهد بود، تبدیل به مهره‌های استکبار و رژیم صهیونیستی شد.

رییس موسسه پژوهشی آموزشی امام خمینی (ره) تصریح کرد: چه در انقلاب‌های آزادی‌بخش که در کشورهای آفریقایی رخ داد و چه در کشورهای اسلامی همانند مصر در زمان انور سادات شاهد بودیم که تحت تاثیر آمریکایی‌ها قرار گرفتند و اتفاقا اولین کسی که رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت انور سادات بود. متاسفانه علی‌رغم این‌که بسیاری از این افراد نیت خوبی هم داشتند ،اما در بین راه لغزیدند و برخی عناوین مانند قهرمان ملی شدن و پست و مقام، آنها را به دام استکبار انداخت و 180 درجه تغییر موضع دادند.

وی گفت: استکبار به دنبال آن بود که در مورد انقلاب ما نیز تجربه‌های خود را تکرار کند و گمان می‌کردند که می‌توانند با امام (ره) کنار بیایند، اما علی‌رغم وساطت‌ها و اقداماتی که انجام دادند، در مورد انقلاب ما موفق نشدند.

مصباح یزدی با بیان این‌که امام (ره) با استکبار کنار نیامد، افزود: اختلاف ما با استکبار اختلاف گرگ و میش است و جانشین امام (ره) نیز همان موضع امام (ره) را امروز پی‌گیری می‌کند و خاری است در چشم دشمنان.

رییس موسسه پژوهشی آموزشی امام خمینی (ره) با طرح این سوال که اگر تمام متفکران استکبار بخواهند فرمولی تهیه کنند که ایران را به زانو درآورند و مسخ کنند چه کاری می‌توانند انجام دهند، گفت: آنها همه چیز را آزمودند، 8 سال جنگ علیه ما تحمیل کردند و تحریم‌های اقتصادی را علیه ما رقم زدند، اما همه‌ی اینها نتیجه‌ی معکوس داد. در ابتدای انقلاب نیز اختلافات و جنگ‌های داخلی به راه انداختند و تلاش کردند با این‌گونه اقدامات کاری کنند که نظام اسلامی نوپا نتواند کشور را اداره کند، اما موفق نشدند.

وی ادامه داد: پس از وفات امام (ره) آنها امید داشتند که بتوانند کاری انجام دهند. تئوری ولی فقیه را زیر سوال بردند و دامنه‌ی آن را حتی به جاهای مقدس هم کشاندند. پس از آن تلاش کردند در شخص رهبری تردید ایجاد کنند و بحث‌ هایی از قبیل این‌که ولایت باید موقت باشد یا اختیارات آن محدود شود را مطرح کردند اما به جایی نرسیدند.

مصباح یزدی اظهار کرد: بزرگ‌ترین خطری که آینده‌ی کشور را تهدید می‌کند سکولاریسم است که تلاش می‌کند با مبارزه با نماد ولایت فقیه و دیکتاتوری آخوندی خواندن آن، فکر جوانان را که عمق درستی ندارد و اسلام را درست نشناخته‌اند، تهدید می‌کند. صدها سایت امروز علیه ولایت فقیه لجن‌پراکنی می‌کنند وگروه‌های داخلی نیز هستند که در این راستا حرکت می‌کنند و برخی شماره‌هایشان را می‌شناسند، البته نه همه‌ی آنها را؛ چون تعدادشان بسیار زیاد است.

رییس موسسه پژوهشی آموزشی امام خمینی (ره) ادامه داد: دشمنان به صورت مختلف درصددند تئوری ولایت یا شخص ولایت را زیر سوال ببرند و این مهم‌ ترین خطری است که آینده‌ی انقلاب را تهدید می‌کند.

وی اظهار کرد: حرکت های کشورهای اسلامی درس‌هایی است که مردم از گذشته‌ی خود و گذشته‌ی رهبرانشان آموخته‌اند. مردم مصر با اکثریت قاطع به قانون اساسی که روی اسلام تکیه دارد، رای دادند، هرچند نقاط ضعفی دارد، اما همین نشان‌دهنده‌ی درس گرفتن از اشتباهات گذشته است و برای اولین بار آنها خواستند که منبع قانون‌گذاری‌شان اسلام باشد.

مصباح یزدی تاکید کرد: ما نیز باید اشتباهات گذشته هرچند سال‌های اخیر را بازخوانی کنیم و نقاط ضعف خود را رفع کنیم.

وی با بیان این‌که برخی از شعارها بر اثر عدم توجه به شعارهای بی‌خاصیتی تبدیل شده‌اند، اظهار کرد: ما اگر ولایت فقیه را می‌ پذیریم به این خاطر است که شعاعی از ربوبیت الهی است. انکار ولی فقیه همانند انکار سایر تشریعاتی است که خدا به شما می‌گوید انجام دهید، اما شما می‌گویید قبول ندارم و این شرک در تشریع.

رییس موسسه پژوهشی آموزشی امام خمینی (ره) در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: کار بسیاری از سیاستمداران تنها فریبکاری است و کار سیاست‌بازی بی‌فریبکاری نمی‌شود و اگر ما همین روش را اتخاذ کنیم مثل آنان خواهیم بود.

مصباح یزدی افزود: باید با مومنین راست باشید و هرچه هست صادقانه بگویید. البته برخی اسرار مانند اسرار نظامی را نمی‌توان فاش کرد.

وی گفت: آن‌ چه منشأ گرانی و تورم است باید به مردم بگویید. این که نخواهید اسرار را مطرح کنید به این معنا نیست که سر مردم کلاه بگذارید. نگفتن غیر از دروغ گفتن است. اسرار را نباید گفت، اما معنایش این نیست که دروغ بگوییم و اگر این اصل را رعایت کنیم، در بسیاری از فعالیت‌هایمان موفق خواهیم شد.

مصباح یزدی تاکید کرد: باید با مردم روراست بود و نباید سر آنان کلاه گذاشت. در این صورت خدا ما را با همین مردم یاری خواهد کرد.

 برخی گمان میکنند رای دادن حق مردم است

رییس موسسه پژوهشی آموزشی امام خمینی (ره) با اشاره به موضوع انتخابات نیز اظهار کرد: یکی از اشتباهات این است که برخی گمان می‌کنند رای دادن حق مردم است و به هرکه دلشان بخواهد می‌توانند رای بدهند.

وی تصریح کرد: آنها غفلت می‌کنند که در بینش اسلامی، حق با تکلیف ممزوج است. حق و تکلیف در کنار هم قرار دارند. شما به لحاظ قانونی حق دارید که به هرکه می‌خواهید رای دهید، اما مکلفید که به اصلح رای دهید. حق داشتن، تکلیف را رفع نخواهد کرد. وی به این مساله اشاره نکرد که آیا این تکلیف را مردم بر اساس  اختیار و  انتخاب خود باید به انجام برسانند و یا شورای نگهبان به جای آنان این تکلیف را انجام می دهد.

مصباح یزدی  همچنین اظهار کرد: شما موظفید تا آن‌جا که می‌توانید تحقیق کنید و اصلح را بشناسید و کسی را که به درد مردم می‌خورد انتخاب کنید.

رییس موسسه پژوهشی آموزشی امام خمینی (ره) در پایان تاکید کرد: انتخابات مساله‌ی سرنوشت‌سازی است و ما در مقابل انتخابمان مسوولیت داریم.


 • سرو

  چه جالب!حق داشتن، تکلیف را رفع نخواهد کرد!!! اما… در حکومت مصباحیه تکلیف می تواند و باید حق را پایمال کند تا عده ای از خدا بی خبر برای ابد الدهر متجاوز بر جان و مال مردم باقی بمانند. عجب مغلطه بازیست این موجود!!!

 • morad

  راسپوتین ایران

 • khosrow

  این هم یکی‌ از دشمنان مردم ایران. شاگردش احمدی نژاد که مردم را خس و خاشاک خطاب کرد، بیگانگان هم که تحریم کرده اند، سپاه هم که سرکوب می‌کند. امیدوارم بزودی به پایان تونل وحشت برسیم. دوستان مردم ایران انگشت شمارند.

 • محمدامین

  1) سخنان(مغالطات) مصباح را با دقت مطالعه کردم! مغالطه ای رسوا، بدعتی بی مبنا ، فسقی اشکار و بیگانه با شریعت و قران!! مغالطات سوفسطائیان ، انقدر در او کارگر افتاده است که بدیهی ترین مسائل را ادرک نمیکند! شب را روز و روز را شب می پندارد!! 2) جالب است میگوید با مردم رو راست باشید! کی شما با مردم رو راست بودید که این آخرینش باشد؟ 3) میگوید : حق و تکلیف باهم است! به قول مصباح ” سلمنا” (قبول) ! اما او جوری “حق” را تضییق کرده است که سرانجام میشود همان “تکلیف”! اساسا ذهن معیوب مصباح(مضل) “تکلیف مدار” است نه ” حق مدار”! نود و نه درصد از سخنان او در ارتباط با تکلیف است! 4) ” حق و تکلیف” و به تعبیر دقیق ، ” حق و مسئولیت” پسامد و مرتبتی است بعد از “ازادی” و نیز ” مسئولیت” بعد از “حق”! ازادی ابتدائا “حقوق” را منظور و بعد از آن “مسئولیت” را به عهده میزارد!! در فقدان ازادی نه حقی معنا میابد و نه ” مسئولیت و تکلیفی” تعلق میگیرد! در فقدان ازادی ، “تحمیلِ تکلیف ” همان ” عسر و حرجِ” موردِ نهی قران است! و در اصطلاح دیگر به ان “تکلیف” گفته نمیشود! که انرا ” تکلف” می نامند! مردم در قبال انتخاباتی که نه آزاد است و نه در آن حقی دارند، هیچگونه مسئولیت و تکلیفی ندارند! مقتضای حق و تکلیف (مسئولیت) و پاسداشت ازادی ، انست که مردم در چنین انتخاباتی(انتصابات) شرکت نکنند 5) او میگوید : “ولایت فقیه” از تشریعات است! کدام تشریع؟ اصلی که نه یک ایه ی قران و نه یک روایت از امامان(ع) در تایید ان نیست، تشریع است؟ چرا قریب به اتفاق فقهاء ، حرف شما را قبول ندارند؟ ایا این همه از فقهاء، مشرکند؟ ایا اکثر مردم که انرا قبول ندارند، مشرکند؟ قدری خجالت بکشید و خود را رسواتر نکنید! 6) من با اینکه جوانم ، حاضرم راجع به جزء جزء این مغالطات ، با مصباح (گیوه چی) مباحثه و مناظره کنم! به شرط انکه به اداب ان پایبند باشند!

 • i

  > … باید با مردم روراست بود و نباید سر آنان کلاه گذاشت.

  دقیقا همینطور است.

  علمای اسلام با سه دهه فریب ملت٬ اکنون بدمست و گستاخ٬ سوار بر دوش ملت “با مردم روراست” سخن میگویند.

  بازی موش و گربه با ملت بلاخره به پایان خود نزدیک شد.

 • Mokhlesizadehgholamreza

  ميزان راي ملت است….. احتمالا ترازو يارو مثل فروشندهء از خدا بي خبر به نفع خويش وزن ميگيرد.. اره ترازو را دست كاري كرده است.. 800 گرم را 1000 گرم نشان ميدهد

 • Babak1065

  اين اقا كه ميواند ترازو را طوري از ميزان بندازد كه 800 گرم را 1000 گرم نشان دهد.. حتما ميتواند چهارشنبه را جمعه كند اي معاويه اي معاويه

 • SAREMYR

  ایا خدا شما را کفایت نمیکند؟ ایا برخلاف نص صریح قرآن نباید به ریسمان الهی چنگ زد؟ایا خداوند ناظر براعمال ما نیبست؟ ایا خداوند در روز جزا از حق الناس می گذرد؟ایا از ندانستن ونپرسیدن ما گله نمی کند؟ ایا گوساله سامری را به ما معرفی نکرده است؟ ایا ؟ ایا؟ ایا؟ ایا؟ ایا؟ ( برگرفته از ایات الهی)

 • میزعبدالله

  ای مصباح(گیوه چی سابق) والله تو حرف نزنی کمتر آبرویت ازبین میرود.

 • صادق

  ببین کی داره از امام خمینی حرف میزنه!

 • علی محمد

  در واقع احمق خودشان هستند که این جوری متحجرانه و واپسگرا یانه و ضد مردم سخن می گویند . دوست عزیزم این ها می پندارند که اکنون 1400 سال پیش است و این ها از گور در امده اند و مخشان در ان دوران قفل کرده و رشد نکرده است

 • علی زاده

  اقای خمینی دوست عزیز بسیاری از این سخنان زیبا گفت و من و مانند شما را به مبارزه با شاه و صدام کشاند ولی سفره ای پهن کرد که در سر ان سفره مانند جنتی و مصباح و خا منه ای قدرت طلب و شیطان صفت و سر کوبگران و مانند همان کسانی که حکو مت شاه را (زرو زور تزویر ) اداره می کردند دوباره زنده شده اند و بر سفره انقلاب نشستند و بر گرده مردم سوار گشتند و تا نابودی کشور هم از پا نخواهند نشست هرچند که روزی بد تقاص خواهند داد