سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله طاهری اصفهانی: خدا شر ظالمان را از سرمان کم کند...
» نماینده امام در استان اصفهان، در بستر بیماری است

آیت الله طاهری اصفهانی: خدا شر ظالمان را از سرمان کم کند

چکیده :این نماینده امام در استان اصفهان صریحا به فساد دامن گیر در خانواده روحانیون و مسئولان پرداخته و آنان را که کشور را ملک طلق خود می داند به انتقاد می گیرد و از ” ثروت موروثی” و ” غارت اموال عمومی” نام می برد. همین مساله ای با گذشت یک دهه بر همگان آشکار شده است که چگونه عده ای با غارت اموال عمومی و اختلاس و فساد مالی و رانت خواری کشور را با بحران رو به رو کرده اند. ...


کلمه: آیت الله طاهری اصفهانی این روزها در بستر بیماری است و گاه به گاه میزبان برخی از فعالان سیاسی و دینی است.

چندی پیش وقتی مهدی خزعلی، صلواتی و تعداد دیگری از هنرمندان و فعالان برای دیدار با آیت الله به منزلش رفتند، سایت های اقتدارگرا آن را هم تاب نیاوردند و زبان به انتقاد گشودند!

آیت الله طاهری چند سالی است که به علت کهولت سن مثل گذشته فعالیت ندارند. این روحانی انقلابی ده سال پیش با نوشتن نامه ای افشاگرانه با برشمردن ضعف های حاکم بر جامعه از امامت جمعه اصفهان استعفا داد.

بعد از آن کمتر خبری از این امام جمعه منصوب امام خمینی در رسانه ها منتشر می شود.

هر چند هنوز اقتدارگرایان تلاش دارند، استعفای ایشان را مربوط به بیماری و ضعف بدانند، اما مطلعان به خوبی می دانند که ایشان به علت مخالفت با سیاست های جاری و در انتقاد از وضعیت ایجاد شده، نامه نوشت و محراب نماز جمعه را ترک کرد.

ایشان در آن نامه با انتقاد شدید از استفاده ابزاری از مقدسات مردم گفته بود: ” آنان که بر شتر چموش قدرت سوارند و در میدان سیاست دو اسبه می‌تازند و از نردبان مقدسات و اعتقادات مردم بالا می‌روند و گرد‌آسیاب ریاست می‌چرخند و از پل دین می‌گذرند تا به دنیا برسند متأسفانه مؤید و مشوق عده‌ای چماق به دوش و فرقه‌ای کفن پوش که دندان تمساح خشونت را تند و تیز می‌کنند و می‌خواهند عجوزه تندخوی و عفریته زشت روی خشونت را به نکاح دین درآورند و امور مقدس را ملوث جلوه دهند یعنی رجاله‌ها و فاشیست‌هایی که معجونی از جهل و جنونند و بندنافشان به مراکز ثقل قدرت متصل است و مطلق العنان و افسار گسیخته‌اند و نه ملوم معاقب قضا هستند و نه محکوم معاتب قانون. هم فقیه و هم فیلسوف و هم داروغه و هم حاکم و هم مفتی و هم قاضی هستند! فعال‌مایشاء و حاکم ما یرید! ذوب شدگانی که ماست را سیاه می‌بینند!”

نامه ای که برای انتشار با محدودیت های شورای عالی امنیت ملی رو به رو شد. هر چند این نامه مورد حمایت گروه های سیاسی، نمایندگان اصلاح طلب مجلس قرار گرفت اما رهبری پاسخی تند و غیرمحترمانه به آن داد.

آیت الله طاهری اصفهانی از روحانیون باسابقه و انقلابی است که سالها برای برکناری حکومت ظالم تلاش کرد و با پیروزی انقلاب اسلامی نماینده امام خمینی در استان اصفهان بود. بارها در جبهه های جنگ شرکت کرد و یکی از فرزندانش نیز در جبهه های دفاع مقدس به شهادت رسید. وی از حامیان جدی اصلاحات و منتقد حصر آیت الله منتظری بود.

در آن زمان که کمتر کسی به طور علنی به عوامل سیر قهقرایی جامعه یعنی جلوگیری از ”گردش نخبگان” و ” نظارت و انتقاد” می پرداخت وی صریحا اظهار می دارد که ”اصل جمهوری یعنی جابجایی مرتب و مکرر مدیران کشور و جامعه مدنی یعنی نقد و انتقاد مداوم برنامه‌های حکومت‌‌و انقلاب یعنی تأمین و تضمین خواسته‌های ملت که مع‌الاسف امروز واقعیت غیر از اینها است. مصلحت کشور بعید است و آزادی که این سالها هر دو را به مسلخ و مقتل می‌بینیم.”

این نماینده امام در استان اصفهان صریحا به فساد دامن گیر در خانواده روحانیون و مسئولان پرداخته و آنان را که کشور را ملک طلق خود می داند به انتقاد می گیرد و از ”ثروت موروثی” و ”غارت اموال عمومی” نام می برد. همین مساله ای با گذشت یک دهه بر همگان آشکار شده است که چگونه عده ای با غارت اموال عمومی و اختلاس و فساد مالی و رانت خواری کشور را با بحران رو به رو کرده اند.

آیت الله طاهری بعد از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری نیز با انتقاد شدید از ورود نهادهای غیرمسئول به عرصه انتخابات “همصدا با اکثریت مردمِ رای باخته انتخابات را مخدوش و آن را باطل و تصدی مجدد رئیس دولت را برای دور بعد نامشروع و غاصبانه اعلام کرد.

سيد حسن طاهري فرزند آيت‌الله سيد جلال طاهري اصفهانی پس از انتخابات مهندسی شده، به اتهام تبليغ عليه نظام جمهوري اسلامي ايران، توهين به رهبري و اخلال در نظم عمومي به تحمل چهار سال حبس تعزيزي و 10 سال تبعيد به شهرستان زابل محكوم شد.

هفته گذشته فرزند آیت الله خزعلی که از دیدار آیت الله طاهری بازگشته بود در وبلاگش نوشت که: دیروز به دیدار آیت الله طاهری اصفهانی رفتم، فرزندش  به ده سال تبعید در زابل محکوم شده است و جالب این که در حکم انتساب به بیت بنیانگذار جمهوری اسلامی ذکرشده است، چه عرض کنم، گویا این انتساب هم جرم است، او همسر نعیمه اشراقی ( نوه امام) می باشد. به حضرت آیت الله عرض کردم:” دعا بفرمایید شر ظالمین کم شود” فرمودند:” خدا باید شرشان را از سرمان کم کند.”

در همین باره بخوانید:

عفریته خشونت را به نکاح دین درآورده‌اند

از راست به چپ: مهندس میرحسین موسوی، آیت‌الله طاهری اصفهانی، آیت‌الله خاتمی (پدر سید محمد خاتمی) و آیت‌الله منتظری

دیدار میرحسین موسوی با آیت‌الله طاهری اصفهانی قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸


 • ناشناس

  اقای طاهری عزیز،من خانواده ی شما رو میشناسم و میدانم چقدر پاک زیسته اید و چقدر رنج در این دوران کشیده اید.خانه ی شما تحت نظر است.پسرتان به زابل تبعید میشود و کوچکترین دیدارهایتان تحت کنترل … است.
  دوستتان دارم همچون ایت الله منتظری که همیشه با مردم بوده اید.
  شما در قلبهای ما جا گرفته اید.کیست که شما را بشناسد و دوست نداشته باشد.
  خداوند شما را حفظ کند.آمین.

 • شعار سبز

  همه با هم در ورزشگاه آزادی آزادانه فریاد می زنیم
  گرانی بیکاری حق مسلم ماست
  وعده ما ورزشگاه آزادی

 • بهروز روزبه

  آن سفر کرده که صد قاقله دل همره اوست
  هر کجا هست خدایا به سلامت دارش

  یا حسین میرحسین

 • ناشناس

  خداوند به ملت ما قدرت کم کردن شر ظالمین عنایت فرماید ,
  ایت طاهری آدم شجاعی هستند.

 • ناشناس

  ”اصل جمهوری یعنی جابجایی مرتب و مکرر مدیران کشور و جامعه مدنی یعنی نقد و انتقاد مداوم برنامه‌های حکومت‌‌و انقلاب یعنی تأمین و تضمین خواسته‌های ملت که مع‌الاسف امروز واقعیت غیر از اینها است. مصلحت کشور بعید است و آزادی که این سالها هر دو را به مسلخ و مقتل می‌بینیم.”
  حقا که اشخاص را باید براساس اعمال و رفتار و گفتـــــــــارشان شناخت

 • ناشناس

  اصل ۴۴ خصوصی سازی “رهبر فرزانه” و اجراکننده آن “رئیس جمهور تحمیلی” مشکل جامعه ماست!

  دزدی ثروت ملی‌ ادامه دارد!

  داستان بنظر من عمدی است!
  با تحریمها و دزدیها و بستن کارخانها و…. نابودی اقتصاد کشور به جایی‌ میرسیم که ورشکسته نامیده میشود.
  و میتوان سهام ملی‌ را “۵۰% طبق برنامه حاکمیت” به سرمایه دارن خارجی‌ مسلمان”دزدهایی که به خارج رفته اند و حمایت میشوند با حاکمیت شریک هستند” و از این طریق نهایتا به سرمایداری جهانی‌ انتقال داده شود،”۵% سهام عدالت به مردم حق حساب داده میشود “وبقیه برای مصارف دولت.
  حال کی‌ سر قدرت بیاید در اصل مطلب تغییری ندارد!

 • ناشناس

  کبوتر با کبوتر ، کرکس با کرکس
  مثلی هست که میگه اگر می خوای کسی رو بشناسی ببین دوستاش کی هستن! از آن جمع حاضر در عکس 2 نفر دیگر نیستند و 2 نفر هم در حصر و حبس و تبعیدند و در عوض مملکت تبدیل شده به جولانگاه کرکسان.

 • علی

  خداوند نگهدارشان باشد

 • نرگس

  اگر تمام آی الله ها مصلحت اندیشی وترس رو کنار میذاشتن ومانند آیات الله طاهری اصفهانی با صراحت اظهار نظر میکرند، هیچ گاه این وضع بی دینی در جامعه زیاد نمیشد.

 • ناشناس

  از سایت محترم کلمه میخواهم نامه مشهور ایت اله طاهری را به هنگام استعفا مجددا منتشر کند تا مردم بدانند دوستانشان ان روزها هشدا دادند ولی تانها ماندند و امروز ملت ایران هزینه تنها گذاشتن این بزرگان و خبرگان واقعی ملت را میدهیم .

 • A

  بدون شک مراجع تقلید و روحانیون واقعی از وضعیت کاملآ مطلع هستند کاش با درایت و آگاهی خود وظیفه دینی خود که شناسایی و مبارژه با ظلم است عمل کنند سکوت در برابر ظلم، ظلم است

 • ناشناس

  dame hamshari garm!

 • آرش

  کساایت الله طاهری همچون مرحوم منتظری از کسانی هستند که در هنگام حضور در عرصه قدرت لب به انتقاد شدید از سیستم حاکمه گشودند و از صحنه قدرت فاصله گرفتند پس مردم ایران همیشه در حافظه تاریخی خود به نیکی از ایشان یاد میکنند

 • فرهاد

  سخن همان است که ایشان میفرمایند خدا شر ظالمان را از سر این مملکت و اسلام و ایران کم کند و ما امیدواریم که به ایشان شفای عاجل عطاکند وآیات عظام منتظری و خاتمی را رحمت نماید. و راه میرحسین را پررهرو وپیروز و کمی شجاعت و غیرت به این ملت استبدادزده عطانماید

 • محمد خا نواده شهید و رزمنده

  با درود بر ایت الله منتظری و ایت الله زنجانی و ایت الله دستغیب و ایت الله طا هری و همه رو حانیت مردمی که به خاطر این دنیا خودشان را نفرو ختند و از رانت خواران و اختلاس کنند گان و زور گویان و شکنجه گران و سر گوبگران و رهبر مستبد خود را جدا کردند و فاصله از ظلم و دروغ و خیانت گرفتند

 • ناشناس

  ظالمان همين حاكمان فعلى ايران هستند… خدا بداد اين ملت زجر كشيده برسد…

 • ناظر

  آقای طاهری به رهبری خامنه ای در مجلس خبرگان رای نداد و به این عاقبت دچار شد . نه این که با اصل مترقی مخالف باشد ، خامنهای را در این حد نمیدانست .

 • ترمه

  امین

 • اذراهیم عنایت

  اینکه گفته اید آقای طاهری به خامنه ای رای نداد چون او را در حد رهبری نمی دانست کاملا درست است البته بسیاری از آقایان و شاید همه ی افراد فهمیده همین نظر را داشتند منتها برخی بعدا کنار آمدند چون منافع خود را در همراهی با قدرت دیدند از جمله آقای مهدوی کنی که آن روزها با گفتن آن جمله ی مشهور تا مدتی کنار بود ولی بعدا صلاح خود را در چاپلوسی دید آقای مهدوی کنی پس از انتخاب خامنه ای به عنوان رهبر گفته بود « انتخاب ایشان به عنوان رهبر مثل این است که یک محصل ابتدایی را بگذارند رییس دانشگاه تهران » خود اولیای امور هم میدانستند که این وصله ی ناچسبی است ولی با فشار وزارت اطلاعات و نزول احادیث و روایات جعلی ، یک روزه خوان معمولی را یک شبه کردند آیت ا… ، ولی امر مسلمین جهان و منتخب خداوند و… . تمام کسانی که با تعریف و تمجید و سکوت ویا جعل نقل قولهای آقای خمینی در تحکیم قدرت خامنه ای شریک شدن خیانتکار و گنه کارند و به نوبت دارند جزای این همراهی با ظلم را پس می دهند

 • ناشناس

  یکی از دوستان گفته که اگر ایت ا.. ترسو ترس خود را کنار بگذارند……دوست عزیز وقتی به این 30 سال نگاه میکنید اکثر علما یا طرفدار حکومت بوده اند یا سکوت کرده اند پس باید این نتیجه را گرفت که اسلام این چنین است که بزرگان ان اینگونه عمل میکنند حال نمیتوان محدودی مثل ایت ا… منتظری را به پای اسلام نوشت

 • مصطفی

  چقدر در جوانی در پای منبر شنیدیم که حضرت علی (ع) به مدت ۲۴ سال و اندی در سکوت و خانه نشینی بود .حال به عینه میبینیم که یاران انقلاب هم حدود ۲۳ سال است خانه نشین هستند . از آیت الله العظمی خلخالی و منتظری و خویینی ها و … حال هم آیت الله دستغیب و صانعی و … ولی این را میدانیم که حکومت با کفر می ماند و با ظلم نمی ماند .

 • ناشناس

  از سايت كلمه خواهش ميكنم متن كامل نامه آقاي طاهري زا منتشر كند