سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گزارش تصویری از دو روزنامه نگار زندانی؛ کیوان صمیمی و مسعود باستانی در رجایی شهر...
» اینجا؛ سالن ۱۲، اندرزگاه چهار، زندان رجایی شهر

گزارش تصویری از دو روزنامه نگار زندانی؛ کیوان صمیمی و مسعود باستانی در رجایی شهر

چکیده :یک سالن پنجاه متری. و راهرویی سه متری که با فرش و موکت پوشانده شده است که در آن سی و سه اتاق دو و هفتاد سانتی متری در دو متر، دو کولر بزرگ در ابتدا و انتهای سالن که باد مرطوبی به طرف هم می‌دمند، و یک در فلزی که بیشتر اوقات قفل است و ما را در کنار هم در آن سالن نگه داشته است. تنها راه ارتباطی ما به دنیای پشت این در فلزی یک تلفن رومیزی است که با آن می‌توان به افسر نگهبان در طبقه بالا وصل شد... ...


کلمه: تصاویری که در زیر می بینید، دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج را نشان می دهد، در سالن ۱۲ اندرزگاه چهار این زندان. جایی که ۵۴ زندانی سیاسی در آن نگهداری می شوند و بهمن احمدی امویی در توصیف آن نوشته است: یک سالن پنجاه متری. و راهرویی سه متری که با فرش و موکت پوشانده شده است که در آن سی و سه اتاق دو و هفتاد سانتی متری در دو متر، دو کولر بزرگ در ابتدا و انتهای سالن که باد مرطوبی به طرف هم می‌دمند، و یک در فلزی که بیشتر اوقات قفل است و ما را در کنار هم در آن سالن نگه داشته است. تنها راه ارتباطی ما به دنیای پشت این در فلزی یک تلفن رومیزی است که با آن می‌توان به افسر نگهبان در طبقه بالا وصل شد…

اینجا؛ سالن ۱۲، اندرزگاه چهار، زندان رجایی شهر.

کیوان صمیمی

کیوان صمیمی، روزنامه نگار، هشتم آذر ماه سال ۸۹ از زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شد. او تاکنون در طول مدت بازداشتش بارها دست به اعتصاب غذا زده است. وی یک بار آن هم در بهار سال ۸۹ از مرخصی استفاده کرد، اما بعد از آن از هرگونه مرخصی محروم بوده است.

این زندانی سیاسی که به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده و حدود دو سال و نیم است که در زندان به سر می برد به اذعان هم بندیانش به لحاظ وضعیت جسمی از چند ماه پیش دچار مشکل کبد و بیماری های مشکوک دیگری شده است.

کیوان صمیمی، مدیرمسئول روزنامه توقیف شده ی نامه و عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است. او همچنین عضویت در کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه و دفاع از حق تحصیل را در پرونده کاری خود دارد . او از زندانیان سیاسی در دوران نظام شاهنشاهی بوده است.

مسعود باستانی

مسعود باستانی روزنامه‌نگار دربند در زندان رجایی شهر که سردبیری وب‌گاه جمهوریت را برعهده داشته و سابقهٔ خبرنگاری در روزنامه‌های شرق، جمهوریت و کارگزاران را داشته است پیش از این نیز چندین بار به دلیل فعالیت‌های شغلی‌اش بازداشت و زندانی شده‌است.

وی در ۱۴ تیرماه ۱۳۸۸ در جریان سرکوب اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم وقتی برای رسیدگی به وضعیت همسرش که روز پس از انتخابات بازداشت شده بود، به دادگاه انقلاب رفته بود بازداشت و به ۶ سال حبس محکوم شد.

وی در اسفندماه همراه با احمد زیدآبادی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.


 • محسن

  ببخشید چه طوری این تصاویر رو از داخل زندان گرفتید!!!!!!

 • ناشناس

  خدا پشت و پناهتان

 • سعيده الف

  وقتی به راحتی مواد مخدر رد و بدل می شه تبادل عکس که کاری نداره !

 • ناشناس

  مهم کمیت نیست بلکه کیفیتی است که عزیزان دربند ما در آن هستند که فی الواقع بهتر از ماست. ما اینجا باید با احمدی نزاد و ایادی اش سرو کله بزنیم و هر روز از فرو ریختن یک قسمت از ایران حرص بخوریم بدون اینکه کاری از دستمون بربیاد ولی دوستان دربند در محیطی هستند که افراد فرهیخته در آن زندگی می کنند و هر روز نکته ای به معلومات خود می افزایند و صاحب اندیشه می شوند. ما اینجا عمرمون داره هدر می ره. البته دوری از خانواده و عزیزان سخت است اما به نزدیکی به خالق هستی و فهم علت وجودش می ارزد.

 • ح

  آقا کیوان چقدر شکسته شد توی رجایی شهر! ولی همچنان بلند مرتبه و پابرجا ایستاده!
  زنده باشی مسعود جان! جای بهمن عزیز هم خالی

 • قلم فرانسه

  ضمن احترام تمام به این دو بزرگوار , حال که از عکس و روزنامه نگاری صحبت شده خواهشمنم مرحمت فرموده در سایت آفتاب نیوز این خبر را دنبال نمائید و در صورت امکان تصویر را در زیر همین تصاویر بگذارید تا کاربران گرام ببینند که چه فرق است بین آنکه یارش در بر و آن که چشم انتظارش بر در !

  و اما عنوان خبر ” پوستر سخنان مشایی در دست شریعتمداری/ تصویر ”

  حقیقتا دیدنی است ! بچه که بودیم دوستی داشتیم شرور که هر از گاهی گربه ای در گونی می کرد و آن را می چرخاند و گربه را ول می داد وسط خیابان و بیچاره گربه برای چند دقیقه گیج و ویج می ماند !

  به جان حسین شریعتمداری به محض دیدن تصویر حسین شریعتمداری در روز قدس , یاد آن گربه افتادم. بیچاره گربه ! قلم فرانسه

 • قلم فرانسه

  جواب دوست گرانمایه ” محسن ”

  این تصاویر از طریق دوربین های سالن و اطاق های زندان تثبیت گردیده است و اینکه چگونه سر از سایت محترم کلمه در آورده بسیار ساده است ! عکس ها توسط زندان بانان سبز بر موج سبز سوار شده و سر از همین جائی در آورده اند که می بینیم. قلم فرانسه

 • محسن

  به : قلم فرانسه

  من خوشحالم که به هر حال این تصاویر به اینجا رسیده اما فرضیه شما را چندان صحیح نمی دانم که این تصاویر توسط دوربینهای زندان ثبت شده باشد.
  مثلا دو تصویر آخر موقعیت دوربین نصب شده در زندان کجای دیوار یا سقف بوده که چنین تصاویری را ثبت کرده!؟
  حداقل این دو تصویر از زوایای روبرو وپایین گرفته شده و.نمی تواند از دوربین های ثابت باشد.
  از طرفی دیگر اگر اینها از دوربی های مدار بسته باشد آیا زندانبانان نمیدانسته اند که با خروج این تصاویر از سوی حکومت مورد باز خواست شدید قرار میگیرند.؟؟

  اما به هر حال دیگر این مطلب مهم نیست .
  به سایت خبری کلمه بابت توانایی ها خاصشان که نشانگر قدرت جنبش سبز است تبریک می گویم.

 • ناشناس

  هنوز هم
  یا حسین
  میرحسین

 • ناشناس

  په. نه. په! اینجا پارک قیطریه است که آقایان صمیمی و باستانی دارن توش قدم می زنن. اونها هم درخته که با فتوشاپ شبیه اتاقک نمایش دادن! یک عده همه اش سوئ ظن دارن!!!!!

 • ناشناس

  اقا دمش گرم هر کی این عکسا رو از داخل زندان گرفته.

 • ناشناس

  درود بر مردانی که جا نانه در برابر استبدادو ارتجاع مذهبی مقا ومت می کنند و هزینه پرداخت می کنند . اما درز این عکس ها توسط زندا نبانانی است که هوا دار جنبش سبز هستند .که در همه جا حضور دارند

 • آرمین

  آقای باستانی و صمیمی درود بر شما.
  با دیدن روحیه شما در زندان روحیه گرفتم. هزاران درود بر شجاعت و استقامت شما.

 • ﻣﻨﻮﭼﻬﺮ

  ﻣﻦ ﺑﻪ ﻋﻨﻮاﻥ ﻳﻜﻲ اﺯ ﺯﻧﺪاﻧﻴﺎﻥ ﺩﻫﻪ ﺷﺼﺖ ﻛﻪ ﻣﺪﺗﻲ ﺭا ﺩﺭ ﺯﻧﺪاﻥ ﮔﻮﻫﺮﺩﺷﺖ ﺑﻮﺩﻡ ﻣﻬﻤﺘﺮﻳﻦ ﺁﺭﺯﻭﻳﻢ ﺁﺯاﺩﻱ اﻳﻦ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ و ﺳﻼﻣﺘﻲ ﺷﺎﻥ اﺳﺖ ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﻣﻴﺪاﻧﻢ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻗﺪﺭﺕ ﻣﺘﺤﺪ ﻣﺮﺩﻡ ﺩﺭ ﺳﺎﻳﻪ ﻳﻚ ﺳﺎﺯﻣﻨﺪﻫﻲ ﻧﻴﺮﻭﻣﻨﺪ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﺩﻳﻜﺘﺎﺗﻮﺭﻱ ﺟﻤﻬﻮﺭﻱ اﺳﻼﻣﻲ اﺯ ﻫﺮ ﺩﺳﺘﻪ و ﮔﺮﻭﻩ ﺑﺎﺯ ﻫﻢ ﺷﺎﻫﺪ اﻋﺪاﻡ ﺟﻨﺎﻳﺖ ﻭﺯﻧﺪاﻧﻲ ﺳﻴﺎﺳﻲ ﺧﻮاﻫﻴﻢ ﺑﻮﺩ ………….,…………….

 • رزمنده دفاع مقدس

  بر معاویه زمان لعنت .

 • سلام

  دلتون را خوش نکنید عجب سالونی عجب عجب تمام امکانات زندان از فرش تا وسایل این همه از طرف خیره کمک کمک های مردمی هست دولت کمک نمی کنه به امام رضا قسم تازه این بنده های خدا ۷ سال ۴ سال ۱۰ سال اسارت یک روزش را هم نمی تونی دوام بیاری تو همین سالن ۲۰ متری انقدر باید بمانند روزوشب تکراری ۱۰ سال یک بار تکرار کن ۱۰ سال

 • سلمان محمدی

  اللهم فک کل اسیر …

 • ناظر

  خداوند ازادی همه اسیران را میخواهد ، مسئله اسباب این آزادی است که ظاهرا اشرف مخلوقات است . گنجشک و کبوتر حتی فیل هم قادر به باز کردن قفل زندان نیستند . به دعا سرگزم نشویم .

 • ناشناس

  تمامتمام وسا یل با هزینه خانوادها تهیه شده

 • سامان

  درود بر آن عزیزی که این عکسها را گرفته و به کلمه ارسال کرده است

 • مهتاب

  ما در بیرون فراموشتان نمی کنیم دمتان گرم

  ایران همیشه سبز

 • ناشناس

  درود بر مبارزان ضد دیکتاتوری .

 • ازاده

  یادمه مهسا امرابادی خبرنگار اعتماد ملی بود که از احمدی نژاد سوالی در مورد شکایتش از روزنامه سلام وتخلفاتش دردوران فرمانداریش پرسیده
  بود که اداره ها را تشویق به رای ندادن به خاتمی کرده بود یه چیزی مثل رشوه

 • http://WWW.HOVEYDA2.BLOGFA.COM ع-غریب

  بهشته خدایی کاش ما هم بریم.
  شما باز علیه جمهوری اسلامی حرف می زنید.
  خاک عالم تو سرتون

 • ابراهیم

  آفرین! آفرین!

  شرمنده ایم به خدا برادران …

 • ناشناس

  واقعاشبیه هتل ومیمونه.۲۰:۳۰دروغ نگفت

 • hadi

  ما پشتیبان و دوستدار شما هستیم شاید نتوانیم شما را آزاد کنیم اما آزادی شما آرزوی شب و روز ماست به امید آزادی