سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خانواده های زندانیان سیاسی شلاق خورده: باور این حد از ظلم برایمان سخت است...

خانواده های زندانیان سیاسی شلاق خورده: باور این حد از ظلم برایمان سخت است

چکیده :متاسفانه حکم شلاق همسرم را اجرا کردند آن هم در ماه مبارک رمضان! انتظار ما این بود که حرمت این ماه نگه داشته شود اما اینچنین نشد. چنان از این خبر دچار شوک شدم که از پشت شیشه در ملاقات کابینی به آقای قادری اصرار می کردم که باید جای ضربات را ببینم اما همسرم می گفت مساله ای نیست و به من دلداری و روحیه می داد. خوشبختانه علی رغم این مسئله از روحیه بالا و محکمی برخوردار بودند....


طی روزهای گذشته، حکم شلاق تعدادی از زندانیان بند 350 زندان اوین به اجرا درآمد. در حالی ضربات شلاق در ماه رمضان به بدن این زندانیان زده شده است که براساس گزارش ها، اجرای حکم شلاق “کامران ایازی” پزشک زندانی به گونه ای بوده که او دچار خونریزی شده است.

فرزانه میرزاوند، همسر سیامک قادری یکی از این زندانیان سیاسی که حکم شلاق درباره وی اجرا شده است به جرس می گوید: “متاسفانه حکم شلاق همسرم را اجرا کردند آن هم در ماه مبارک رمضان! انتظار ما این بود که حرمت این ماه نگه داشته شود اما اینچنین نشد. چنان از این خبر دچار شوک شدم که از پشت شیشه در ملاقات کابینی به آقای قادری اصرار می کردم که باید جای ضربات را ببینم اما همسرم می گفت مساله ای نیست و به من دلداری و روحیه می داد. خوشبختانه علی رغم این مسئله از روحیه بالا و محکمی برخوردار بودند.”

سیامک قادری روزنامه‌نگار، خبرنگار و وبلاگ‌نویس است. وی یکی از منتقدین نحوه اداره ایرنا بوده است و در حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 در وبلاگی به نام ایرنای ما گزارش‌هایی درباره این رویداد منتشر کرد. بعد از چندین بار فیلتر شدن این وبلاگ، سیامک قادری با داشتن 18 سال سابقه کاری در این خبرگزاری برکنار شد. نهایتا وی در مرداد ماه سال 89 توسط ماموران امنیتی در خانه‌اش بازداشت شد و به چهار سال زندان، جریمه نقدی و 60 ضربه شلاق محکوم شد.

طی هفته های گذشته، گزارش هایی مبنی بر آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی در ایام عید فطر منتشر شده است که بر این اساس جمعی از خانواده ها اجرای حکم شلاق را دلیلی برای آزادی عزیزان خود قلمداد می کنند.

اما میرزاوند در این زمینه عنوان می کند: “اخباری مبنی بر آزادی عده ای از زندانیان سیاسی پیچیده است و معمولا وقتی با این عجله حکم شلاق را اجرا می کنند برای این است که اگر یک زمانی آزادی مشروط و عفوی شامل حال زندانیان سیاسی شود حکم شلاق اجرا شده باشد. اما من به این مساله خوش بین نیستم زیرا خوش بینی در این خصوص مطرح نیست، بلکه واقعیات مطرح است. برای نمونه همسر من در این مدت دو سال یکبار هم به مرخصی نیامده است. یکماه پیش درخواست آزادی مشروط و مرخصی را داده است اما تاکنون پاسخی مشخصی به ما نداده اند. وقتی با مقامات مسوول از اجرای احکام تا دادستانی صحبت می کنم، می گویند که نظرات دستگاه دیگری در پرونده شان دخیل است که از دست ما خارج است و ما کاره ای نیستیم. بخاطر همین زیاد به این مساله که حکم شلاقشان را اجرا کرده اند تا به آنها عفو دهند و آزاد شوند خوش بین نیستم.”

مزدک علی نظری یکی دیگر از زندانیانی است که روز شنبه حکم شلاق او اجرا شده است. سرهنگ نظری پدر وی در این زمینه تصریح می کند: “امروز در ملاقات مزدک را دیدم و متاسفانه با خبر شدم که حکم شلاق او و عده ای دیگر اجرا شده است. آن هم در ماه مبارک رمضان و با زبان روزه شلاقشان زدند حالا برای آزادی است یا تنبیه است هیچ خبری ندارم، اما در ماه رمضان نباید اینکار را می کردند که کردند! در ملاقات با وجودیکه از این خبر بسیار ناراحت شدم سعی کردم به او روحیه بدهم.”

علی نظری، روزنامه نگار زندانی، در شعبه 28 دادگاه انقلاب و توسط قاضی مقیسه به تحمل سه سال و چهار ماه حبس تعزیری و شلاق محکوم شده است. این دانشجوی اخراجی رشته ادبیات از دانشگاه اراک علاوه بر سردبیری سایت خبرنگاران صلح با روزنامه های شرق، اعتماد ملي، اعتماد، ايران، ايران ورزشي، خبرورزشي، جهان فوتبال و هفته نامه هاي تماشاگران، نسيم، ايران دخت، یک هفتم، فرهیختگان، سینما و روزنامه الكترونيكي جهان ورزش بطور آزاد همکاری داشته است.

پدر این زندانی سیاسی با ابراز تاسف از چنین برخوردهایی می افزاید: “صحبت من با مسوولین این است که این بچه ها که گناه و جرمی مرتکب نشده اند که آنها را در زندان انداخته اند و شلاق هم می زنند. آن وقت آقای احمدی نژاد می گویند که ما زندانی سیاسی نداریم! پس این بچه ها که به جرم نوشتن در زندان هستند اگر زندانی سیاسی نیستند پس قاچاقچی هستند؟! چه بگویم دیگر چیزی جز تاسف برای گفتن نمانده است.”

امیر نظری، برادر مزدک نیز خاطرنشان می کند: “من خبر را از یکی از دوستان شنیدم که در فیس بوک خوانده بود. به پدر که زنگ زدم او به من گفت بله، آقایان شنبه زحمت کشدیدند و بچه ها را شلاق زدند. باز از یک جهت بخاطر اینکه احتمال دارد که به مناسبت عید فطرعده ای را بخواهند آزاد کنند، خوشحال هستم. هفته پیش هم که با مزدک ملاقات کردم کمی ناراحت و لاغر شده بود و وضعیت خوبی نداشت و امروز که این خبر را شنیدم خیلی ناراحت شدم و وضعیت من هم بهم ریخت.”

مادر یکی دیگر از این زندانیان بیان می کند: “لطفا اسمی از من نبرید چون احتمال دارد فرزندم در لیست کسانی باشد که قرار است در عید فطر آزاد شوند و با این مصاحبه بهانه ای بدستشان بیافتد، دوباره اذیت کنند، اما اینقدر از این موضوع ناراحت شدم که نمی توانم دردم را نگویم. وقتی چهره ناراحت جگر گوشه ام را دیدم که چطور با قساوت تمام به بدنش شلاق زدند نمی دانید چه حالی شدم. اولش باورم نمی شد تا از زبان خودش شنیدم. ظلم و ستم تا این حد؟! به همین ماه مبارک رمضان که با همین ظلمهایی که می کنند سقوط خواهند کرد و تازه تمام نمی شود بلکه باید در آن دنیا جواب اشک و دردهایی که ما کشیدم را پس دهند….”

روز گذشته کلمه خبر داده بود سیامک قادری، رحمان بوذری، ابراهیم بابایی زیدی، حسین زرینی، کوروش کوهکن، ناصر آذرنیا، هومان موسوی، مزدک علی نظری، علیرضا کیا، امیرلطیفی، اشکان الهیاری، رسول حردانی، کامران ایازی زندانیان سیاسی محبوس در بند 350 زندان اوین هستند که از روز شنبه، در ماه مبارک رمضان و شب های قدر، تاکنون به نوبت مورد تعزیر و شکنجه شلاق قرار گرفته اند. هفته گذشته نیز حکم شلاق مجید صادقی نژاد اجرا شده بود.


  • ناشناس

    ننگ بر کسانی که مجری احکام قرون وسطی و عرب جا هلیت در دوران تکنو لو ژی هستند .این جماعت متعصب و واپسگرا مغزشان در دوران جا هلیت عرب قفل شده است

  • ناشناس

    این ها احکام قرون وسطی را بر این عزیزان می کوبند تا شخصیت ان ها را خرد کنند. نابود باد استبداد و تحجر