سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دکتر خدا دوست، جراح و متخصص قرنیه چشم به کما رفت...

دکتر خدا دوست، جراح و متخصص قرنیه چشم به کما رفت

چکیده :دکتر خدادوست به عنوان اولین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در سال ۱۳۴۱ پذیرفته شد و دوران سه ساله دستیاری را به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر شناخته شد....


پروفسور «علی اصغر خدادوست»، بزرگترین جراح چشم پزشک ایرانی مقیم آمریکا به کما رفت.

به گزارش ایسنا، پروفسور خدادوست که به طور متناوب توسط استادان و شخصیت‌های برجسته‌ای در چشم پزشکی به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شده ‌است، به علت عارضه قلبی در یکی از بیمارستان‌های آمریکا، بستری شد و پس از عمل جراحی بای پس به کما رفت.

شهرت این استاد چشم پزشک ۷۷ ساله ایرانی علاوه بر مقالات علمی متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه‌های مختلف و کیفیت درمان و تجربه در درمان جراحی، مدیون تحقیقات پایه‌ای بر ناراحتی‌های سطح قرنیه‌ است.

علی اصغر خدادوست در سال ۱۳۱۴ در شیراز متولد شد. دبستان و دبیرستان را در شیراز پشت سر گذاشت و به عنوان آموزگار در دبستان داوری داراب مشغول به کار معلمی شد. در سال ۱۳۳۳ در امتحان ورودی دانشکده پزشکی شیراز شرکت کرد و با درجه ممتاز بین داوطلبان پذیرفته و در این دانشکده مشغول به تحصیل شد. دوره شش ساله پزشکی را با درجه ممتاز پشت سر گذاشت و پس از یک سال گذراندن دوره دستیاری چشم و گوش و حلق و بینی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۴۱ از طرف دولت برای گذراندن دوره تخصصی در ایالات متحده انتخاب شد.

دکتر خدادوست به عنوان اولین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در سال ۱۳۴۱ پذیرفته شد و دوران سه ساله دستیاری را به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر شناخته شد.

وی در این دوران علاوه بر تحصیل در علوم بالینی به طور فعال مشغول تحقیقات در علوم پایه بود و مقالات متعددی در مجلات مختلف به چاپ رسانید. پس از پایان دوران، یک سال به عنوان مربی و یک سال به عنوان استادیار در بخش چشم پزشکی همان دانشگاه مشغول به کار شد و در سال ۱۳۴۷ علیرغم پیشنهاد و خواست دانشگاه جان هاپکینز عازم ایران و در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز به عنوان استاد مشغول فعالیت شد.

از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۹ وی هر دو سال یک بار به عنوان استاد مدعو شش ماه را در بخش چشم دانشگاه جانز هاپکینز برای ادامه برنامه‌های تحقیقاتی گذراند و در این دوران چندین مرتبه به عنوان مدرس در کشورهای متعددی از جمله چین، ترکیه، سوریه، عمان، پرو، اکوادور و ایتالیا دعوت شد. دکتر خدادوست در سال ۱۳۵۹ عازم آمریکا شد و به عنوان استاد در بخش چشم دانشگاه جانز هاپکینز مشغول به کار شد.

وی در سال ۱۳۶۱ به عنوان استاد و رئیس بخش چشم دانشگاه سیسیل انتخاب شد و در سال ۱۳۷۱ مرکز چشم پزشکی کنتیتکت در شهر نیوهیون را تاسیس کرد و به عنوان مسؤول آن مشغول به کار شد. از سال ۱۳۵۹ به طور مکرر سالی دوبار به وطن خود بازگشته و در فعالیت‌های بالینی و آموزشی در بیمارستانهای مختلف تهران و شیراز شرکت کرده‌ است.

این چشم پزشک برجسته ایرانی که در شیراز، بیمارستان فوق تخصصی چشم دکتر خدادوست را بنا کرده است، در حال حاضر در حالت کما به سر می‌برد.


 • آریا

  از بچگی یادم هست که برام تعریف میکردند زمان خروج از ایران در سال ۵۹ یک پاسدار جلوی زنش رو میگره میگه انگشتر شما جواهره و نمیتونید از ایران خارج کنید اونم انگشتر رو میندازه جلوش بهش میگه جواهر تو سر این مرده که از مملکت خارج میشه نه تو انگشت من

 • هموطن

  الهم اشف کل مریض

 • شهيندخت شريفيان

  سلام از صمیم قلب برای این بزرگمرد شریف دعا میکنم و از خدا میخواهم ایشان را شفای عاجل وکامل عنایت فرماید
  عمر دست خداست و امیدوارم ایشان سلامت خودشان را باز یابند ولی وظیفه خودم میدانم بعنوان شخصی که از سال ۵۷ تا همین اردیبهشت سال ۹۱ هروقت به ایران می آمدند ایشان را دیده ام و از تخصص ایشان بنحو احسن استفاده کرده ام این مطلب را بنویسم و تاکید کنم که علاوه بر آنچه در صلاحیت های تخصصی ایشان نوشته شده است ایشان مرد شریفی هستند که با کمال اخلاص وادب خدمتگزار مردم محروم میباشند وشاهد بوده ام که رفتار ایشان نمونه است وبر این باورم که ممکن است بلحاظ تخصص مانند ایشان در آینده بیداشود ولی انسانیت و معرفت و تواضع و حسن خلق و حسن رفتار ایشان را بعید میدانم یکجا در یک شخص قابل تکرار باشد مگر آنهائی که خیلی مسلط به نفس خودشان هستند و بنظرم همکاران ایشان در بیمارستان و محیط های علمی که با ایشان محشور بوده اند و الحمدلله دارای تخصص و تجربه و آموخته های ارزشمندی هم هستند سلوک ایشان را بیشتر مورد توجه قرار دهند .ما که از ایشان راضی هستیم انشاءالله خداهم از ایشان راضی باشد نام همواره به نیکی ونیکوئی بوده وخواهد بود شهیندخت شریفیان

 • dana

  من در بچگی بیمارش بودم.امیدوارم به زندگی برگردد.

 • ناشناس

  خدمت ایشان به ایران ستودنی است حیف که سیاسی نبود!!ئگرنه الا ن چه غوغایی که نمی کردت این کفن !!پوشان

 • تا اخرین قطره خون از میر سبزمان حمایت میکنیم

  همین خدمت بدون چشم داشت ایشان به مردم و اخلاق والا و صدق و صفای ایشان بالاترین سیاست است و مردم میتوانند با الگو گرفتن از امثال ایشان سخت ترین ضربه را بر پیکره ی مستبدان حاکم وارد کنند. تنها معیار سیاست داشتن، انتقاد علنی و نوشتن مقاله و نامه و شرکت در جلسات و… نیست بلکه هرکدام از ما با داشتن اخلاق و صدق و راستی در بین خودمان و در روابطمان و تلاش برای رسیدن به مراتب والای علم و دانش میتوانیم یک سیاستمدار تمام عیار باشیم که بیش از هر اپوزیسیون و مجمع و گروهی میتواند برای حکومت خطرناک تر باشد و این به معنای انفعال و درجا زدن نیست . میرحسین عزیز ما هم در بیانیه های خود به وفور به این مساله اشاره کرده است.
  برای سلامتی دکتر خدادوست دعا کنیم.

 • پارسامانی

  اتفاقا دکترخدادوست فردی میهن پرست ومردم دوست بودکه مشقتهای زیادی راتوسط خشک مغزان ومتحجران عهدجاهلیت کشیدتادرکشورخودبرای مردم ایران باقی بمانداماازآنجایی که این حکومت ننگین تاب تحمل نخبگان رانداردودوست داردکه اگرکسی هم نخبه ومردمی است ریا کاری وچاپلوسی رهبری راهم پیشه کندزیرباراین اعمال ننگین نرفت وهجرت راانتخاب کردامابازهم این مردشریف تاب دوری ازهم میهنانش رانتوانست داشته باشدسالی چندماه رابرای خدمت به هم وطنان خودش اختصاص میداد که خداوندشفای عاجل عنایت فرماید امین

 • سارا

  خداوند به این دانشمند بی نظیر به حق این ماه عزیز شفا عنایت فرماید

 • عباس

  کاش حالش خوب بشه یکسال پیش رفتم شیراز به بیمارستانش مراجعه کردم برا عمل چشم پدرم یه مقدار پول کم داشتیم از شهرستان اومده بودیم رفتم پیش شاگردش ک رئیس بیمارستان بود گفتم مابقیشو با چک پرداخت میکنم تو رو خدا چشم پدرم عمل کنید گوشش سنگینه و خیلی بیتابی و روز شب گریه میکنه از ناراحتی کوری قبول نکردن ک نکردن الان یکساله هنوز پدر چشمش عمل نشده و یکسال دیگه با ناراحتی و خون دل داره زندگی میکنه. خواستم بگم ک ای کسانی که مال ثروت خدا بهتون میده کاری نکنید همه این داراییو بزارید بقیه بخورن و جواب خدا هم باید بدید. همه به رفتنشونه

 • ندا

  ایشالا خوب بشه هرچه زودتر واقعا یه دانشمند هستند افسوس به حال این ملت

 • ناشناس

  امیدوارم زودتر به زندگی برگردند….

 • http://Mashkaviz.blogfa.com ناشناس

  دکتر خدادوست به کما رفت

 • محسن دهقان کازرون

  امیدوارم به خدا که هر چه زودتر خداوند بهش سلامتی را بر گردونه

 • ناشناس

  امیدوارم خدا هر جه زوتر به ایشان شفای عاچل عتا کند خواهرم مریم که از یک سالگی نابینا شده امید وار است که با دست معچره گر ای شان بینای خود را به دست اورد برایش دعا میکنیم