سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه تاجزاده به دخترش؛ داستان انقلابیون نترسی که اصلاح طلب ماندند و سبز شدند...
» سید مصطفی تاجزاده شرح می‌دهد: چرا رهبری کمر به حذف اصلاح طلبان بست

نامه تاجزاده به دخترش؛ داستان انقلابیون نترسی که اصلاح طلب ماندند و سبز شدند

چکیده :رهبری در جلسات خصوصی می گفت که روشنفکران را می شناسد و می داند که آنان با اولین سیلی به همه چیز اعتراف خواهند کرد و ساکت می شوند. اما وی فراموش کرده بود که امثال بهزاد نبوی و ابوالفضل قدیانی آزمون خود را در زندان های رژیم ستم شاهی پس داده اند. مهم تر آن که ما چیزی نداریم که ترس از دست دادنش زبون و ذلیلمان سازد. چیزی هم نمی خواهیم که ناچار به چاپلوسی و مجیزگویی شویم. توکل به خداوند، نداشتن و نخواستن ما را بیمه کرده است. محکومیت های سنگین فرمایشی از یک طرف ذهن و زبانمان را بازتر و شفاف تر نموده و از طرف دیگر فاصله ها را با مردم، به ویژه نسل نو که آینده سازان این آب و خاک اند، به حداقل ممکن رسانده است. اکنون همه سبزِ سبز شده ایم و خداوند را از این بابت سپاسگزاریم....


سید مصطفی تاجزاده، زندانی سیاسی اصلاح طلب، در نامه‌ای که به مناسبت تولد دخترش فاطمه برای او نوشته، به تشریح علت زندانی بودن خود پرداخته و از قصد رهبری برای حذف اصلاح طلبان از حکومت و جامعه مدنی پرده برداشته است.

به گزارش کلمه، تاجزاده در این نامه به سخنان رهبری در جلسات خصوصی اشاره می کند که می گفته این روشنفکران با اولین سیلی اعتراق می کنند و ساکت می شوند؛ و سپس به اصلاح طلبانی همچون بهزاد نبوی و ابوالفضل قدیانی اشاره کرده که با اتکا به سابقه زندان در رژیم شاه و با «بیمه ی نداشتن و نخواستن» اکنون با زبانی بازتر و شفاف تر، فاصله خود را با مردم و به ویژه نسل نو به حداقل رسانده اند و سبز سبز شده اند.

این عضو جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه سرنگونی ناگهانی حکومت 2500 ساله شاهنشاهی در انقلاب اسلامی، نسل انقلاب را مغرور کرده بود، نتیجه این غرور و تحمیل یک برداشت از حق به مردم و جامعه را این دانسته که اکنون جمهوری اسلامی به جای الگو، به عبرت مردم آزاده منطقه تبدیل شده است.

تاجزاده در بخشی از نامه خود تشریح کرده که تجربه بیش از دو سال زندگی به تنهایی و همانند انفرادی در بند قرنطینه زندان اوین، او را بیش از پیش به مطالعه رمان، شعر و همچنین شنیدن موسیقی و ورزش واداشته است. او این شرایط به یک فرصت مطالعاتی اجباری و بورس تحصیلی آمرانه در دانشگاه اوین تشبیه کرده که با رد این نگرانی همسرش که او افسرده یا گوشه نشین شود، نوشته است: دیوارهای ضخیم و بلند اوین نتوانسته مرا از جامعه و مردم دور کند. به عکس آزادی و زندگی را برایم شیرین تر و خواستنی تر کرده است.

متن کامل این نامه که برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، به شرح زیر است:

 

فاطمه عزیزتر از جانم سلام

سالروز تولدت را تبریک می گویم و به این مناسبت علت اصلی دربند بودن خود و نیز وضعیتم را در اوین برایت شرح می دهم:

در حقیقت رهبر جمهوری اسلامی از سال ها پیش به این جمع بندی رسیده بود که بزرگترین مانع پیشرفت کشور، یک صدا نبودن حکومت و عدم تبعیت بی قید و شرط اصلاح طلبان از منویات وی و نقد سیاست های نادرست حاکم توسط آنان است. براساس چنین نگرشی، به ویژه بعد از تشکیل مجلس ششم، حذف اصلاح طلبانی که مؤثر تشخیص داده شده بودند، در دو مرحله، ابتدا از ارکان حکومت و سپس از جامعه مدنی در دستور کار نهادهای اطلاعاتی – امنیتی و قضایی قرار گرفت، بدون آن که به پیامدهای داخلی و خارجی چنین اقدام غیرقانونی و غیرمصلحت آمیز توجه شود. به همین دلیل زمانی که دستور بازداشت فعالان انتخاباتی منتقد حکومت مطلقه فردی را سه روز قبل از انتخابات 88 صادر کرد، هرگز وقوع حماسه جاوید 25 خرداد را سه روز بعد از انتخابات، پیش بینی نمی کرد. هم چنان که وضع نابسامان و از هم گسیخته مدیریت کشور، سه سال پس از سرکوب خونین اجتماعات اعتراضی و در عین حال مسالمت آمیز مردمی برایش غیرقابل انتظار بود.

نتایج یک دست شدن حکومت و تمرکز همه اختیارات و قدرت ها در دست یک نفر را امروز در همه قلمروها می توان مشاهده کرد. در عرصه بین المللی استراتژی منسجم و شفافی دیده نمی شود. اقتدارگراها در عین نگرانی از پیامدهای ماجراجویی احتمالی رژیم صهیونیستی در مسأله هسته ای، دلواپس آثار مخرب تحریم های همه جانبه جهانی علیه جمهوری اسلامی هستند. با وجود این از مصالحه با قدرت های بزرگ هراسان اند. چرا که چنین سازشی افزون بر برانگیختن پرسش های اساسی درباره عملکرد دیپلماتیک هفت سال اخیر، استمرار حکومت و فضای پلیسی را با چالش مواجه کرده پایه های اصلی آن را سست می کند. از طرف دیگر حذف اصلاح طلبان موجب چند دسته و گروه شدن اصولگراها شده است. اختلافات آنان اکنون چنان گسترده، عمیق و علنی شده است که دغدغه ای مهم تر از رقابت بر سر پست ها و متهم کردن یکدیگر به بی کفایتی، انحصارطلبی و فسادپروری ندارند. مردم نیز شاهدند که تعداد قابل توجهی از مقامات بانکی تا مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس در بزرگترین فساد مالی تاریخ ایران گرفتارند. در پرونده بیمه نیز اتهامات زیادی متوجه معاون اول دولت و نایب رئیس مجلس هفتم و هشتم و نهم است. صلاحیت نایب رئیس دیگر مجلس هشتم نیز در انتخابات اخیر رد شد. این دست های پاک و دستمال های پاکی بود که رهبری وعده می داد!

فاطمه عزیزم

اوضاع اسف بار اقتصادی را تو در بیرون از زندان بهتر از من در اوین درک می کنی. گرانی و تورم لجام گسیخته است و بی کاری بی داد می کند. تولید ملی همراه با پول ملی در سراشیب سقوط است. تأسف بارتر از همه آن که حکومت تک صدا نمی داند چه سیاستی را از جمله در مورد مرحله دوم حذف (هدفمند کردن) یارانه ها باید اتخاذ کند. جالب آن که درآمد نفتی کشور، در هشت سال حاکمیت اصولگراها افسانه ای بود. قرار بود ایران ژاپن اسلامی شود. اکنون تنها کالایی که عرضه آن از تقاضایش بیشتر است «کلیه انسان» است! برای هر خریدار کلیه، به طور متوسط چهار فروشنده وجود دارد که البته ممکن است قیمت آن در نارمک کمتر از مناطق شمال تهران باشد.

دلبندم

رهبری در جلسات خصوصی می گفت که روشنفکران را می شناسد و می داند که آنان با اولین سیلی به همه چیز اعتراف خواهند کرد و ساکت می شوند. اما وی فراموش کرده بود که امثال بهزاد نبوی و ابوالفضل قدیانی آزمون خود را در زندان های رژیم ستم شاهی پس داده اند. مهم تر آن که ما چیزی نداریم که ترس از دست دادنش زبون و ذلیلمان سازد. چیزی هم نمی خواهیم که ناچار به چاپلوسی و مجیزگویی شویم. توکل به خداوند، نداشتن و نخواستن ما را بیمه کرده است. محکومیت های سنگین فرمایشی از یک طرف ذهن و زبانمان را بازتر و شفاف تر نموده و از طرف دیگر فاصله ها را با مردم، به ویژه نسل نو که آینده سازان این آب و خاک اند، به حداقل ممکن رسانده است. اکنون همه سبزِ سبز شده ایم و خداوند را از این بابت سپاسگزاریم.

دختر نازنینم

از تو چه پنهان که پس از سال ها فعالیت بدون وقفه، فرصت مطالعاتی به آدم می چسبد. از آن جا که در عصر حاکمیت اقتدارگراها همه چیز اجباری است، بورس تحصیلی آمرانه ای در دانشگاه اوین نصیب ما کرده اند. هدیه ای از همسایه خورشید به پاس خدمات ما در قبل و بعد از پیروزی انقلاب. من به سهم خویش کوشیده ام که حداکثر بهره را از شرایط ببرم و در همه حال راضی ام به آن چه خداوند برایم مقدر کرده است. مامان این روزها بابت رضایت زیادی من دلشوره دارد و نگران این است که به بند و تنهایی عادت کنم که پس از آزادی اگر عمری باشد، افسرده یا گوشه نشین شوم! من خود اما نگران نیستم زیرا دیوارهای ضخیم و بلند اوین نتوانسته مرا از جامعه و مردم دور کند. به عکس آزادی و زندگی را برایم شیرین تر و خواستنی تر کرده است.

عزیزم

وقتی انقلاب به پیروزی رسید، برخلاف فردی که مشاهده درخت ها مانع از آن شده بود که جنگل را ببیند، برای من و بسیاری از هم نسلانم، توجه کافی به درختان در دیدرس، تحت الشعاع اندیشیدن به جنگل به طور کلی و سرنوشت آن شده بود. به بیان دیگر غرق شدن در کل، غفلت از اجزاء را در پی داشت. «حال» قربانی آینده شده و حقیقت و خیر، زیبایی و زندگی روزمره را به محاق برده بود. فکر و ذکرم وضعیت جمع و جامعه بود و از این رو در ادای کامل حقوق عزیزانم، اگر چه همیشه دوستشان داشته ام و بیش از همه نسبت به تو و عارفه کوتاهی کرده ام. آخر ما نسل انقلاب بودیم و سرنگونی سریع و کم هزینه و اعجاب آور رژیمی 2500 ساله در منطقه استبدادزده خاورمیانه بدون آن که خود بخواهیم و حتی بدانیم، غرور ویژه ای به ما داده بود. براین اساس خود را محق بلکه مکلف می دیدیم که به نیابت از خداوند یا تاریخ آن چه را حق می دانستیم، بر جامعه و مردم تحمیل کنیم. آثار شوم این شیوه غلط را امروز بهتر از دیروز می بینیم. شاهد مثال آن که «راشد الغنوشی» رهبر مسلمانان تونس می گوید که کشورش تجربه شکست خورده جمهوری اسلامی را در زمینه پوشش تکرار نخواهد کرد و آنان هرگز درصدد تحمیل حجاب اسلامی به مردم خویش و اجباری کردن آن نیستند. بارها هشدار داده بودم که حکومت یک دست اقتدارگرایی جمهوری اسلامی ایران را به جای آن که الگوی مردم آزاده کند، عبرت آنان می سازد که با کمال تأسف در موارد زیادی ساخته است.

پاره تنم

تأملاتم به ویژه در دو سال اخیر، ابعاد دیگری از وجود نامتناهی انسان را برایم هویدا کرده است. به همین دلیل بیش از گذشته قدرشناس زندگی و تک تک لحظاتش هستم و می کوشم سهم خود و جامعه، جزء و کل و نیز حال و آینده را به شکل مناسبی ادا کنم. برای اطلاع تو می گویم که امروز مطالعه رمان، بخشی از برنامه های جدی و در عین حال جذاب من شده است. آب دادن روزانه به باغچه کوچک حیاط بندی که تنها ساکنش من هستم و حراست از گل ها را که مرا به طبیعت پیوند می هد و کاری نشاط آور است، از وظایف خود می شمارم. از شعر شاملو و فروغ لذت می برم هم چنان که اشعار حافظ و مولانا به وجدم می آورد. موسیقی هم دیگر برایم در آواز شجریان و ناظری خلاصه نمی شود. ورزش هم جزئی از زندگی من شده است چون سلامت و سرزندگی برایم بیش از گذشته ارزش و اهمیت پیدا کرده است. البته هم چون گذشته مطالعه کتب و مقالات سیاسی و تخصصی، اندیشیدن به آئین و میهن و مردم و نوشتن مرا از درون ارضا می کند. تنها یک مشکل کوچک وجود دارد. در شرایطی که بیش از همیشه به زندگی و نزدیکانم می اندیشم، تنم در حبس است! وضعیت من ظاهرا مصداق داستان مشهور ناهم زمانی هاست که شاید علت العلل بسیاری از عقب ماندگی های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و حتی اخلاقی ماست. به هر حال یا قیر است و قیف نیست یا به عکس قیف هست و قیر نه! البته در دو الف اوین هردو با هم بود و در جهنم نیز هم! امیدوارم بتوانیم بر این ناهم زمانی، در حد مقدورات غلبه کنیم.

فاطمه ساداتم

همیشه دوستت داشته ام و دعاگویت بوده ام. از کوتاهی های پیش از اسارت و نیز از سختی ها و مشقت هایی که در این سه سال به خاطر من تحمل کرده ای پوزش می خواهم. در عین حال سپاسگزارم که تا حد توانت مرا در این مسیر همراهی کردی. هم چنان که مامان، عارفه، علی و پدر و مادر و همه خانواده ام حمایتم کرده اند. امیدوارم بتوانم لطف شما را جبران کنم. در این مدت هوای مامان را بیشتر داشته باش که به گردن همه ما حق دارد. به پدربزرگ و مادربزرگ هایت نیز سر بزن. به عارفه و علی هم سلام ویژه برسان. خداوند به همه شما پاداش صابران را عنایت فرماید.

می بوسمت

بابا مصطفی

اوین 15 تیرماه 1391


 • نگران

  مص مصطفی تاجزاده یک نفر هست باید ما هر کدام یک تاجزاده بشیم تا ایرانمان ایران شود. زنده باد تاجزاده زنده باد همه تاجزاده ها

 • سپهر

  درود بر این آزاد مرد وطن.به روبه صفتان نشان داد شیر در زنجیر هم که باشه باز شیره.

 • میثم

  درود درود بر شرف و آزادگی سید بزرگوار سبز اندیش آقا مصطفی تاجزاده عزیز

 • سروش آزادی

  آگاهی چشم اسفندیار تمامت خواهان است . هم میهنان با تمام تون بذر آگاهی را در جامعه بپاشیم تا زیباترین و کم خشونت ترین تحول تاریخ را رقم زنیم . پیروزی نزدیک است . درود بر همه مبارزان از جمله تاجزاده عزیز

 • دادار

  بادرودباقای تاجزاده بایشان توصیه میکنم اکنون که فرصت لازم برای اندیشیدن دارند به نقد گذشته بپردازند خصوصا نقش سازمان مجاهدین انقلاب دردوران سه ساله اول انقلاب که زمینه دوران خشونت باردهه شصت را بوجوداورد

 • ناشناس

  امیر آقا به قول حاج آقا مجتبی تهرانی سه عامل باعث ایجاد شهادت حضرت امام حسین (ع) شدند , تطمیع شدگان , تهدید شدگان(که شاید معترضین میلیونی باشند ) و تحمیق شدگان که امثال شما هستید

 • مشهد

  سلام خدا بر مردانو زنان خدایی
  یا حسین میرحسین

 • دلنوشته ای به “فاطمه” عزیزتر از جان مصطفی و به “امید” عزیز تر از جان من!

  عزیز تر از جان!
  شما می توانید ما پدران خود را هرگز نبخشید. شما حق دارید از ما پدران سئوال کنید که چرا در لحظه به لحظهء زندگی سعی کردیم چشم شما را به واقعیت های این دنیای مسخرهء ایرانی بسته نگهداریم. وما پدران – انسان های حقیری که شجاعت سر از آخور تمایلات خود فریبی بدرآوردن نداشتیم – حاضر نشده ایم ، مسئولیت های واقعی ، حتی روشنگری فرزندانمان را بر عهده بگیریم، روزی باید از آنچه که نکردیم و نگفتیم از محضر شما عذر خواهی کنیم.
  نقد نوشته انسان شریفی که در بند است و در حد توانائی خود در دفاع از حقوق تاریخی یک “جامعه” تلاش کرده است، هنری نیست که لازم باشد این قلم به آن دست یازد. ولی عزیزان من ما وظیفه داشتیم به شما یاد بدهیم. از شما بخواهیم “داستان تله موش” را به عنوان یک ثروت ملی بخوانید و بر آن مسلط باشید و این کار را نکردیم.
  ما وظیفه داشتیم و داریم اهمیت “کار” و قدردانی از آن را در دورانی که نفت به عنوان ثروت خدادادی ، ستون فقرات اسکلت ساختار اقتصادی کشورمان را – هر روزه – در هم می پیچید و له می کرد، بدانیم و در عمل از “اعتیاد” به درآمدهای نفتی، دوری کنیم و نکردیم.
  فاطمه عزیز ، مصطفی برای دل خوش کردن تو و هم نسلانت نوشته ، انها انتظار مقاومت “بهزاد نبوی” و ” قدیانی ” را نداشتند که مقاومت را از زندان های شاه یاد گرفته بودند. چرا نباید از ایشان بخواهید توضیح دهند که از در و دیوار زندان شاه مقاومت را آموخته بودند ویا از مبارزانی که مقاومت کردند و زیر فشار ستم کشته شدند و اجازه ندادند “گرد نا امیدی” بر این کشور پاشیده شود؟
  مصطفی به درستی مشکل این کشوررا نوشته است که: … «آخر ما نسل انقلاب بودیم و سرنگونی سریع و کم هزینه و اعجاب آور رژیمی ۲۵۰۰ ساله در منطقه استبدادزده خاورمیانه بدون آن که خود بخواهیم و حتی بدانیم، غرور ویژه ای به ما داده بود. براین اساس خود را محق بلکه مکلف می دیدیم که به نیابت از خداوند یا تاریخ آن چه را حق می دانستیم، بر جامعه و مردم تحمیل کنیم.» و…« آثار شوم این شیوه غلط را امروز بهتر از دیروز می بینیم.بارها هشدار داده بودم که حکومت یک دست اقتدارگرایی جمهوری اسلامی ایران را به جای آن که الگوی مردم آزاده کند، عبرت آنان می سازد که با کمال تأسف در موارد زیادی ساخته است.»
  ولی اجازه بدهید از پدر سئوال بکنیم که چرا فکر می کند گرفتاری امروز این مملکت فقط ناشی از “شخصی شدن حکومت” است. آیا شخصی شدن حکومت در دنیای امروز اساساً امکان عملی شدن دارد؟ و یا اینکه هنوز با بر گرداندن مبداء تاریخ به 7 سال پیش ایشان همان اشتباهاتی را که در 33 سال گذشته مرتکب شده اند را ، تکرار می نمایند؟
  فاطمه و امید عزیز تر از جان، ما پدران شما به گناه “ارتکاب” انقلابی که چرائی اش را نمی دانستیم و برای آن برنامه ای نریخته بودیم، معترفیم. در این 33 سال گذشته هرآنچه از دست ما بر می آمد – حتی با محروم کردن شما از حداقل حقوق اجتماعی – انجام دادیم و تازه پس از این همه تلاش و در زندان “جمهوری اسلامی” متوجه شده ایم چقدر کم “مطالعه ” داشته ایم، چه موسیقی هائی را در زندگی “درک” نکرده ایم.
  شکر می کنم که مصطفی نوشته : « چه حس عمیقی از ابعاد دیگری از وجود نامتناهی انسان را برایم هویدا کرده است. به همین دلیل بیش از گذشته قدرشناس زندگی و تک تک لحظاتش هستم و می کوشم سهم خود و جامعه، جزء و کل و نیز حال و آینده را به شکل مناسبی ادا کنم.»
  فرزندان! دانائی حلقه گم شده انسان ایرانی است. علم ستیزی هم “شاخ و دم” ندارد. اگر گوش به موعظه های زیاده گویان بسپارید – حتی پدرانتان – به زودی زندگی تان ضایع خواهد شد!
  زندگی موهبتی است که باید قدر آن را دانست. انسان ها ارزش دوست داشتن و دوست داشته شدن را دارند. حال که “حداکثر” دستور رهبری برای تنبه “روشنفکران اصلاح طلب در حکومت” سالهای 76 تا 84 نواختن سیلی بر گوش آنها بوده، باید شکر گذار بود. دور باد از این کشور اعدام های سال های دهه 60 و بویژه سال 67!
  برای رسیدن به آرزوی “سبز” اول بخشیدن را یاد بگیرید، دوم زندگی را برای خود و دیگران به شادی و سرشار از عشق ورزیدن بخواهید و بدانید “بهشت را به بها دهند و نه به بهانه” برای بدست آوردن هر آنچه برای خود و جامعه تان می خواهید باید کار، کار، و کار علمی بکنید!

 • ناشناس

  ا حسین میرحسین
  []

 • محمد

  آقای تاج زاده سلام

  شما قلم بی نظیری دارید.

  درود

 • ازادی

  دددرود خدا بر ازاد مردان ایران زمین

 • ناشناس

  درود ، یاحسین میر حسین

 • زمین هرگز از حجت خدا خالی نیست

 • ناشناس

  یکی از دعا هائی که قدیمیها می کردند می گفتند”خدا ما را عبرت دیگران نکند” حالا ایران ما شده عبرت دیگران. وای برما که باز هم قدیمیها گفته اند “خلایق هر چه لایق”

 • رضا خس و خاشاک

  موج جنگل جاری رو به بیداری جوانه بسته

 • majid

  drood bar azad marde iran

 • امیر

  برادر ناشناس! من چی میگم و شما چی میگی.همیشه همینجوری هستید.به هرکس که طرفدار حکومته میگین افراطی و ساندیس خور و احمق و… به جای اینکه منطقی جواب بدی توهین میکنی. خیلی جالبه که این غربی ها هر نقشه ای میریزن و از طریق رسانه هاشون منتقل میکنن توسط همین سایت کلمه و آدمایی مثل شما اجرایی میشه. والا خجالت بکشین. تو عمرم از شما جنبش سبزی ها بی منطقتر ندیدم.

 • میرحسین

  درود یا حسین میرحسین

 • ناشناس

  درود بر سید بزرگوار تاجزاده عزیز .به امید آزادی شما و ایران از ظلم جور

 • ناشناس

  آقا امیر : که بعنوان طرفدار سیاستهای جاری تمام سبزها و اصلاح طلبان (یاران امام) را کوبیدی و ادعا کردی که تمیگذارید در تاریخ تنهائی رهبری را بنویسند و…
  اولآ من عاشق انقلاب بوده و دوستدار امام هستم و اهل جنگ هم بودم چنانچه اغلب اصلاح طلبان و پیروان امام چنین بودند و هستند ،فقط لطف کن یک مورد را که در حاکمیت فعلی بدوت اینکه دنیا طلبی و مقام پرستی در آن دخیل نبوده و باعث عزت اسلام و ارتقای اخلاق شده را بنویس – یک مورد که حاکمان توانسته باشند همچون عدالت علی (ع) را ترویج کرده باشند را بنویس( ثروت وزیر کشور سابق دولت احمدی نژاد و دزدی 3 هزار میلیاردی و دزدی مسئولین در بیمه ایران و ده ها دزدی که بنام حاکمیت اصولگرایان رخ داده مدّ مظر نیست) – یک مورد توسعه و پیشرفت مادی جامعه را هم اگر بتوانی قید کنی که شاهکار زده ای.( نفت بشکه ای صد دلار و درآمد افسانه ای بیش ز 600 میلیارد طس هفت سال گذشته که فقط تورم چند رقمی و فقر بیشتر مردم را بدنبال داشته را نیز در نظر داشته باش)
  همینکه اخلاق و اسلام در کشور و در بین نسل جوان نابود شده و از طرف دیگر روحانیت و مراجع راستین منزوی شده اند و همینکه میراث زحمات 1400 ساله پیامبر اسلام (ص) و ائمه و علما و شهدا در مقابل پای دنیا طلبی و قدرت پرستی چند نفر معدود نابود شده و از طرفی هر چه آدم بی کفایت و دزد و چپاولگر در رآس نشسته اند ، واقعآ شرم آور است که ادعای منطق هم میکنید و عجیب آنکه عمله های ظلم همچون شما میآیند و برای توجیح دزدی و چپاول و نابودی اسلام و بابت از بین رفتن یک دین و یک کشور و یک ملت ذره ای ناراحت نیستید و جالب آنکه از منطقی حرف میزنید که تمام منطق خودتان شعار تو خالی و بدون آوردن حتی یک دلیل و بدون آوردن حتی یک کار مثبت است و فقط شعار و رجز خوانی میکنید که چه خواهید کرد !!! شما آنقدر ایثارگر نیستید که همچون بسیجیهای دوران جنگ بدون اجر و مزد کاری کنید . آنروزها جنگ و جبهه ها بدون بودجه و فقط با خون بسیجیها میگذشت ولی الآن بسیج با بودجه های میلیاردی هم چرخش نمیگردد و اگر خدای ناخواسته جنگی رخ دهد باز هم شماها هستید که سوراخ موش را میخرید و دینداران واقعی باید از کشور دفاع کنند شما اگر امروز تمامی ذخایر دین و فرهنگ و یک ملت و یک کشور را برای حفظ یک شخص ترجیح میدهید ، صرفآ برای گذران روزی و زندگی حقیر دو روزه است و اگر پای پاداش و پول به میان تباشد و فقط شهادت و خون دادن باشد بطور یقین شماها پشت همین رهبری را نیز خالی خواهید کرد ، من بجای شما احساس شرمندگی میکنم.

 • رضا

  درود بر مرد بر بزرگ مرد عرصه مبارزه ، اصلاحات ، زندان و روشنگري . اي كاش جامعه روشنفكري ايران 10 نفر همچون مصطفي داشت آزاده ، زيرك ، شجاع ، پاك ، با محبت و پرتلاش ، قلبا دوستت دارم .

 • حسن

  شما عزیزان قهرمانان واقعی کشور مظلوم ومغموم ایران اسلامی هستید خدا حافظتان باشد.

 • ناشناس

  بابا مصطفی

  دوستت داریم.

 • فاطمه

  سلام خسته نباشید . نظرات را خواندم و ما واقعا تا تحمل نظرات همدیگه رو یاد بگیریم وقت لازمه . اما خیلی خوشحالم که آقای تاجزاده به نتایج بیست سال قبل ما رسیدن و افسوس که با پرداختن هزینه ای سنگین که جز با یاری خدا و توکل به او قابل تحمل نیست . خدا یارش باد .

 • نکیسا سامی

  جناب امیرخان ازآن زره پرنده شیعه که به آن اشاره کرده ای چیزی باقی نمونده که کسی در پی نابود کردن آن باشد. ضمنا اگر واقعا اعتقاد دارید
  که ما بیشمار نیستیم چرا حکومتگران مردانه با برگزاری یک راه پیمایی مسالمت آمیز موافقت نمی کنند؟ ویا زمانی که یک سایت اعلام می کند
  مردم درفلان ساعت فلان روز به خیابان بیایند تعداد ماموران امنیتی حکومت در خیابان بیش از تعداد مردم عادی می شود ؟ آدم که نباید از هیچ
  بترسد. مرد مردانه(اگر هستید) بگذارید یک راهپیمایی انجام شود تا
  سیه روی شود هرکه در او غش باشد.
  درود بر مصطفی تاجزاده عزیز

 • حمید

  یکدست سازی افکارواندیشه ها بازور حرکت خلاف اراده وحکمت متعالیه خلقت است وازهمین رو پیامبر اکرم ص فرمود اختلاف امتی رحمه ووبحق کهفلسفه تکامل جامعه بشری درهمین متفاوت اندیشیدن است اقای خامنه ای ایران پرتلاش وبانبوغ را به رکودکشاند خلاقیت را به بهانه حفظ نظام ازمیان بردکه جبران خسارات کارآسان نیست.

 • ایدا

  ای بابا ولمون کنید ، بدون فکر و از سر خوشی انقلاب کردید و نسلهای بعد از خودتون رو بیچاره کردید و حالا ….
  شما مدیون ما هستید و باید در این دنیا یا در دنیای دیگر پاسخگوی ما باشید ( چه اصلاح طلب و چه اسامی ساختگی دیگه )

 • ناشناس

  بسیاری ازمواضع آقای تاج زاده عزیز درست و اصولی هستند ،وی بیش از دیگران مورد ستم واقع شده است و از این بابت ماباید قدر دان و سپاسگزار وی باشیم .اما باید عرض کنم که شدت ایستادگی ایشان بر مواضعش هرچند هم که فکر کنند این مواضع درست هستند ونشانه های زیادی برای درستی آنها یافت شود چیزی شبیه همان ایستادگی همه ما بر مواضعمان در ابتدای انقلاب است ،یعنی درست همان روشی که خود ایشان در این نامه از آن انتقاد می کنند ، در نامه ها و روشهایی که ایشان اتخاذ می کنند اثری از شاید ، احتمالا ، اما ، اگر ،بنظر می رسد ، واین ابتدای همتن راهی است که برخی را به امروز کشانده است.

 • آقای امیرخان:پیش خدامسئول هستی که این دروغ هارو بااین چرندیاتی که مینویسی.بی خردنباش ودست ازمیرحسین بردار.

 • سمیه

  آقا امیر کاش امسال شما جز تقلید یاد می گرفتن و می گرفتین که اندیشیدن در گرانیست که شما ازش بی بهره این.شما فقط تعصب دارین وگرنه از دورو برتون هیچ خبر ندارین…. خوب گفتن اونی که خودشو به خواب زده رو نمی شه بیدار کرد آقای با منطق

 • محمد امین

  تولذ امام زمان را به شما تبریک می گویم

 • پیشرفت

  سلام سایت کلمه اگه دو زبان دیگر عربی و انگلیسی به سایت اضافه کنید خیلی خوبه تا دوستان مصری و لبنان و کشورهای دیگر هم از خبر های سایت کلمه استفاده کنند و بدونند تو ایران چه خبره لطفا این کار را حتما بکنید خیلی مهم هست دیگر کشور ها هم بدونند اینجا چه خبره خیلی ممنون سایت کلمه .

 • ناشناس

  بله سالهاست که سعی می کنند با سماجت و با صرف هزینه های هنگفت جامعه را مانند حکومت صفویه یکصدا کنند. ولی بدلایل بسیار در اجرای این امر ناکام مانده اند. مثل رشد تکنولوژی های جدید مانند اینترنت و ماهواره و همینطور مهاجرت انبوهی از ایرانیان به اروپا و آمریکا و ارتباط مداومی که با داخل کشور دارند. بخصوص جنبش مبارک سبز و حرکت قشر روشنفکر جامعه که اکنون امواج آگاهی را تا عمق لایه های جامعه نفوذ داده است مانع از اجرای اهداف قرون وسطایی آنان شده است….

 • ناشناس

  درود بر این خانواده آزاده

 • ناشناس

  ما عاشق توييم اي تاج زاده.مردم ايران دوستت دارند اي رشيد صبور…

 • امیر

  ) اقتصاد ایران در جهان 17 هست. رشد علمی ایران 11 برابر متوسط جهانیه. در حالی که بیشتر کشورها با رکود اقتصادی مواجه هستن اقتصاد ایران رشد داشته(اینا حرف های تلویزیون حکومتی نیست. رسانه های معاند و دشمنانمون هم به این پیشرفت ها که اینا گوشه ای هستش اقرار کردن) حالا یه کسایی مثل شما که از صبح تا شب نفوس بد میزنید که ایران چیکاره و چیکاره… آدمایی مثل شما زمان امام علی(ع) هم بودن. زمان پیامبر هم بودن. من تو یه چیزی موندم. مردم فرش زیر پاشون رو که نمیفروشن برن بهترین موبایل ها و لپ تابها و ماشین ها رو بخرن. درسته مشکلات داریم، فقیر داریم، تو حکومت دزد داریم. ولی این مخصوص ایران نیست. تو همه حکومت ها بوده و هست و خواهد بود. باید باهاش مبارزه کرد ولی شماها می خواین انقلاب کنید که عمرا که بتونید چون اعتقاداتتون درست نیست. بعدش هم همه مراجع رو گذاشتین نون خور دولت و مزدور حکومت و آقای صانعی رو گذاشتین مراجع راستین. خیلی پررو هستین والا! اون آقایی هم که گفت ماها موقع جنگ میریم تو سوراخ موش. الآن میبینیم که کیا تو سوراخ موشن. 2 ساله هیچ خبری ازتون نیست و از این به بعد هم نخواهد بود چون طرفداری واستون نمونده. مردم شماها رو شناختن. وقت توهم زدید که بیشمارید،همین! بعدشم برادر محترم. آمریکا و اسراییل از ترس همین بسیجی ها هستش که به ایران حمله نمیکنن و گرنه اگه الآن حکومت دست یه نفرایی مثل شماها بود که تا حالا ایران رو با خاک یکسان کرده بودند. !!!!

 • احمد

  اول درود می فرستم به سید مصطفی تاجزاده که وجود امثال اون مملکت رو از ورطه سقوط نجات میده

  امیر جان،
  1. میشه مرجع این دو جمله “اقتصاد ایران در جهان ۱۷ هست” و “رشد علمی ایران ۱۱ برابر متوسط جهانیه” رو بدونم! از کجا این آمار رو میدی؟

  2. خیلی ساده به مساله حمله آمریکا و اسراییل به ایران نگاه میکنید! مثل اینکه نمی دونید که ایران و سوریه، حیات خلوت روسیه است. ایران یه جورایی جزء ممالک استراتژیک روسیه حساب میشه. فکر میکنی چرا با 15000 کشته سوریه هنوز اقدامی از طریق جامعه جهانی نمیشه؟ یا مثل لیبی مردم سوریه را مسلح نمی کنند؟ چون یک جنگ تمام عیار به وجود می آد و از این آب گل آلود روسیه فقط خوب ماهی میگیره.

  3. این ولایت مطلقه فقیه شما که معتقیدید نایب امام زمان (عج) هست، در اصل نائب پوتین است در ایران و سیاست های اون را اجرا میکنه. میگی نه؟ پس چرا با رفتار حکومت با مسمانان چچن و ارومچی چین و سوریه با رفتارشون با مسلمانان فلسطین متفاوته؟؟؟ مسلمان، مسلمانه نباید برای امام خامنه ای شما فرقی کنه که نمایندگی خدا رو هم داره؟!؟!؟

  4. آمریکا خیلی تلاش می کنه به ایران حمله نکنه چون تبعات اقتصادی بدی براش داره نه از ترس بسیجی های ایران.

 • سام

  آقا امیر
  سلام
  شماره 5 رو هم من می گم. این که اقتصاد ایران رشد داشته رو می تونی بگی از کدوم سایت”رسانه های معاند و دشمنانمون ” در آوردی . جهت اطلاع یک سری به سایت GLOBAL Finance به عنوان معتبرترین و به روز ترین سایت اقتصادی بین المللی بزن . بعد اگه کمی منطق داشته باشی که طبق اظهاراتت الی ماشاءالله داری ، خواهی فهمید که با چه سرعتی در حال نابود شدن هستیم.
  به هر حال از اظهار نظرت هر چند غیر منطقی ، ممنونم .

 • مرتضي

  رويكرويكرد تاجزاده در دوران مسئوليت ورفتار هوشمندانه ايشان در زندان ونيز مصاحبه خاتمي در باره كيهان آيينه تمام نماي اصلاح طلبي است اگر مخالفين ومواوموافقين در پي حفظ ايران هستند دست از حركات راديكال وسركوبگرانه بردارند تا كشور بيش از اين آسيب نبيند.

 • امیر

  http://siteresources.worldbank.org/DATASTATISTICS/Resources/GDP_PPP.pdf
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)
  http://royalsociety.org/policy/projects/knowledge-networks-nations/report
  در صفحه ویکی پدیا از سه منبه معتبر بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و فکت بوک رتبه ایران رو بیان کرده.( کلمه جان! این همه پست های الکی میذاری یکم هم این آمار رو به صورت معتبر منتشر کن تا مگر این برادران گول خورده ی جنبش سبز دست از این اخلاقایای بدشون دست بردارن.همش دوست دارن رو بدی ها انگشت بشینن!! والا ماها با اصلاحات مشکلی نداریم. ولی با جنبش سبز شدیدا مشکل داریم چون میخوان حکومتو عوض کنن. اگه با بحث منطقی شد که هیچ و گرنه باید تو خیابونا با هم دعوا کنیم تا دل دشمنای خارج نشینمون رو شاد کنیم. یک جمله بگین اشتباه کردیم و توبه کنید تا اون موقع همه با هم و در کنار هم ایران رو بسازیم. ما رهبرمون رو دوست داریم ولی تعصب بی جا نداریم.

 • سبز

  آقا امیر مثل اینکه شماخواب تشریف دارین ،حکومت خیلی وقته عوض شده البته نه به دست سبزها، بلکه به دست نااهلان و کودتاچی ها

 • احمد

  جناب امیر
  اگر منظور از “اقتصاد ایران در جهان ۱۷ هست” فروش و درآمد نفت و گاز است که با توجه به اینکه ایران در حال حاضر با داشتن 155 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال در مقام چهارم دارندگان ذخایر نفتی جهان قرار دارد و همچنین رتبه دوم در ذخایر گاز. بنابراین رتبه ایران می بایست جزء 5 کشور اول می بود. فقط به همین کفته بسنده می کنم که با ای درآمد میلیاردی نفت خیلی شاهکار می خواد که دلار 7 تومانی اول انقلاب به دلار تقریباً 2000 تومانی تبدیل بشه (تازه تحلیل گرا می گن قیمت واقعی دلار نزدیک 3000 تومانه) این یعنی بی ارزش شدن ریال به نسبت 650 برابر!!!!
  در ضمن من هنوز جواب موارد دیگه مثل “رشد علمی ایران ۱۱ برابر متوسط جهانیه” و 2 و 3 و 4 رو نگرفتم!

  در مورد عوض کردن حکومت که مطرح کردید من معتقدم (از ضمیر ما استفاده نمی کنم مثل شما که در حد یک نفر بجای بقیه تصمیم می گیرید) که فرقی نمیکنه اسم “رهبر” ، “شاه” ، “رییس جمهور” ، “خامنه ای” ، “خاتمی” یا “موسوی” یا …… هر کس دیگه سر کار باشه. مهم اینه که فردی که سکان حکومت رو در دست داره، شخصیت فرا قانونی نداشته باشه، قدرت اون تحت و زیر نظر قانون اساسی باشه. مثلاً حکم حکومتی آقای خامنه ای نقض مسلم قانون محسوب میشه یا تشکلات درآمد نفت که هیچ حساب شفافی نداره یا بنیاد های مختلف که اصلاً به هیچ کس حساب پس نمی دن یا هزاران مورد دیگه. یه حاکم باید نوکر مردم باشه نه آقا بالاسر و ولی … چون مردم هستند که به اون قدرت می دهند نه اون به مردم!! اصلاً اگر مردم نباشند ، حاکم به چه کسی حکومت می کنه؟ مردم لطف می کنند و یکی رو نماینده می کنند، پس اون شخص باید در ید مردم باشه نه مردم در ید اون!
  فکر می کنید مردم ایران چرا سال 57 انقلاب کردند؟ مگر جز این بود که یک نفر بجای همه تصمیم می گرفت؟ حالا این آقای “خامنه ای” ، “خاتمی” یا “موسوی” که هیچ، هر کس دیگه که بخواد حکومت فردی و دیکتاتوری تشکیل بده، مردم علیه اون انقلاب می کنن و اون رو به زیر می کشند.
  من به شخصه با این که شما یا یک طیف بخصوص که عاشق رهبرش (مثلاً آقای خامنه ای) مشکلی ندارم. ایشون از قدرت کناره گیری کنند شما هم تا قیام قیامت مرید ایشان باشد.
  در مورد توبه هم که باید بگم، انسان در برابر خدا فقط توبه می کنه! مثلاً من از چی توبه کنم؟؟؟ از اینکه بت پرست نیستم؟؟ و رهبر شما رو نمی پرستم؟!؟ از اینکه آقاتون تمام قد پشت احمدی نژاد ایستاد و فرمان آتش داد و بعد به همه گفت بی بصیرت؟؟ بعد آخر سر همین احمدی نژاد جلو رهبرتون ایستاد و الان شده تف سر بالا؟؟
  من باید توبه کنم یا رهبر شما؟

 • رضا

  باسلام
  امیر جان اگه حرف شما راست باشه (که نیست)شما تازه گیها مرغ وگوشت خرید کردید یا نه دلار می دونی قیمتش چند تورم طبق گفته حکومت 33 درصد این است اقتصاد بزرگ جکومت نایب امام زمان راستی شنیدی تو کشور یک نفر از همسایشون شکایت کرده که بوی کباب از خونشون میاد این افسانه نیست متاسفانه حقیقت لطفا یک مقدار تفکر کنید مرسی

 • امیر

  مثل اینکه بدهکار هم شدیم. ماشاالله رو که نیست. اول میای آمارو میبری زیر سوال. بعدش آمار معتبر بهت میدم میای واسه خودت تحلیلگر اقتصادی میشی. هر سال داره وابستگیمون به نفت کمتر میشه(رو که زیاد داری، باز بگو آمار بده). بعدش هم جواب سوالای 2 و 3 و 4 هم معلومه. ما میگیم کشته های سوریه به دست مذدوران غرب مثل القاعده و وهابی ها و… کشته شدن. فرق ما با شما اینه که شماها به شورشیا میگین مردم. برای چچن و ارومچی هم خیلی از مراجع از جمله آقا واکنش نشون دادن(ولی به اندازش،نمیخواستن که کل رابطشونو با بزرگترین شریک اقتصادیمون قطع کنن). وسعت جنایتی که در فلسطین صورت میگیره با چچن و… مقایسه میکنی؟؟!!! فلسطینی ها چند ساله تو محاصره هستن بعد شماها میان شعار میدین نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران!!!! برای سوال 4 هم من میگم از بسیجی ها میترسه چون براش تبعات اقتصادی و سیاسی و … داره. ما که افغانستان و عراق که نیستیم. همیشه نیروی مردمی در میدونه.9 دی که یادتون نرفته!!!! نسختون رو پیچیدیم بعد شماها اومدین با بی منطقی تمام گفتین این همه جمعیت برای ساندیس اومده!!!! از اون به بعد ما به ساندیس خور بودن افتخار میکنیم چون نشانه ای از منطق دشمنانمون هستش. * بعدش هم اومدی میگی رهبرتون از قدرت بره کنار… توهم زدی بدجور! آقای خامنه ای بره کنار که آدمایی مثل شما بیان حکومت کنن. شک نکن که خودتو بچتو نوتو نویرتو نتیجتو …. هرگز چنین روزی را نخواهند دید. شماها هم مثل سلطنت طلبها و منافقین و… به تاریخ پیوستین. دوباره میگم: مگه تو همین فضای مجازی و چند تا کانال ماهواره ای بیان توهماتتون رو مطرح کنید. برای خوتون نامه بنویسین و بیانبه صادر کنین و تریپ انقلابی بردارین و یا حسین میرحسین {تایپ} کنین و… نتیجه: شماها خودتون رو زدین به خواب، هیچ چیزی نمیتونه بیدارتون کنه.

 • احمد

  امیر

  در درجه اول من آمار رو همیشه زیر سوال میبرم چون این حق رو دارم که مرجع هر آمار رو بدونم. در درجه دوم من هنوز مرجع “رشد علمی ایران ۱۱ برابر متوسط جهانیه” رو نگرفتم!
  مشکل اصلی شما اینه که چون منطق شما زورآزامایی و سرکوب و اسلحه و ….. اینهاست، مبارزه رو فقط در خیابان می دونید و یاد گرفتید که با هوچی گری هایی مثل 9 دی غایله بخوابونید. همش یه واژه سلطنت طلب و منافق رو یاد گرفتید و اون رو چماق می کنید و به سر مخالفانتون می کوبید. مورد بعدی اینه که حکومت تکصدا و سرکوب گر آقاتون اجازه بدهند ما از فضای غیر مجازی استفاده بکنیم، من و امثال من هیچ اصراری نداریم که از کانال های ماهواره استفاده کنیم. در مورد 9 دی خیلی هم توهم زده نشو، یه نگاه به تظاهرات 25 خرداد هم بینداز بهتره آدم به دو روی سکه نگاه کنه.
  در مورد حکومت هم باز دوباره تکرار می کنم، مهم نیست کی سر کار باشه، مهم اینه که اون شخص در خدمت مردم باشه، ماورا قانون نباشه قدرت نا محدود نداشته باشه. من با شخص خامنه ای مشکلی ندارم. با عملکرد، با استبداد و سیاست های لجوجانه و بچه گانه اون مشکل دارم، به جای اینکه رهبری کنه خودش شده معرکه گیر اصلی!؟ یه روز تمام قد پشت احمدی نژاد وا می ایسته و میگه : نظر ایشان به بنده نزدیک تر است….. و همه رو بی بصیرت می خونه، حالا الان هم جلو احمدی نژاد خوب ایستاده، در صورتی که خودش از اول بی بصیرت بود که به زور تقلب اون رو رییس جمهور کرد. مشکل جنبش سبز هم همین بی بصیرتی آقا بود.

  یکی دیگه از اشکالات شما اینه که فکر می کنید من گول خوردم؟!؟ همچنین فکر می کنید حق مسلم شمایید و بقیه گول خوردند یا بقیه پیاده نظام دشمن اند… نه داداش، پیاده شو باهم بریم…. هر اتهامی که به من و امثال من زنید اونا رو در خودتون پیدا کنید. فتنه گر اصلی اونی هست که سیاست های پوتین و چین رو تماماً اجرا میکنه.

  ببین، چه بخوای چه نخوای، موتور دموکراسی خواهی مردم ایران در حرکته، ناگذیر آقاتون،امامتون هم رفتنی! و خواب آشفته ای که برای مجتبی هم دیده ، تعبیر نمیشه. آقای خامنه ای با نوع حکومتش کاری کرد که ریشه دین تا ابد از حکومت خشک بشه. تجربه ای تلخ، اما آموزنده برای نسل های بعد..
  به امید روزی که من و شما بتونیم آزادانه فعالیت سیاسی کنیم و در تلوزیون ملی (نه میلی الان) باهم مناظره کنیم. اون روز خیلی دیر نیست… مطمئنم.

 • ساغر

  درود به آقای مصطفی تاجزاده ی عزیز!
  چیزی که بیشتر از همه چیز من رو خوشحال میکنه وامیدوار، اینه که شما معترفید به اشتباهات گذشته ی خودتون واین خیلی عالیه. این اعتراف برای کسانی که مقام ومنصبی داشتند خیلی سخته وشما این شجاعت رو دارید.
  برعکس برخی دیگر-که نمی دانم با همسر شما چه نسبتی دارند؟- که با اینکه نام اصلاح طلبی به دوش می کشند، هنوز به عمل زشت خود که تلاش برای حذف نهضت آزادی در دهه ی شصت بود افتخار می کنند! واینجاست که ما ارزش کار شما را می فهمیم.