سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مصر/ البرادعی خواستار تشکیل دولت نجات ملی شد...

اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مصر/ البرادعی خواستار تشکیل دولت نجات ملی شد

چکیده :احمد شفیق نخست وزیر سابق و محمد مرسی، کاندیدای اخوان المسلمین به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه یافتند. هر یک از این دو کاندیدا بیش از ۵ میلیون از آرا را به خود اختصاص دادند....


کمیسیون انتخاباتی مصر اعلام کرد که احمد شفیق نخست وزیر سابق و محمد مرسی، کاندیدای اخوان المسلمین به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه یافتند. هر یک از این دو کاندیدا بیش از ۵ میلیون از آرا را به خود اختصاص دادند.

اما محمد البرادعی، مدیر کل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اوضاع کنونی مصر را فاجعه و مصیبت می داند. به گزارش النشره، محمد البرادعی، نماینده موسسان حزب جدید الدستور و مدیر کل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی پیامی در صفحه شخصی خود در توییتر از گروه‌ها و افراد سیاسی مصر خواست تا دولت نجات ملی متشکل از شخصیت‌های با کفایت و ساده برای اداره امور کشور تشکیل دهند.

او ضمن توصیف اوضاع کنونی مصر به فاجعه و مصیبت بزرگ، شورای عالی نیروهای مسلح مصر و برخی از گروه‌ها و احزاب مصری را مسئول کامل اوضاع فعلی در سطوح سیاسی، امنیتی و اقتصادی این کشور دانست. البرادعی همچنین با تاکید بر لزوم توافق برای تشکیل کمیته‌‌ای جهت تدوین قانون اساسی که در برگیرنده حقوق و آزادی‌های مردم مصر باشد، تاکید کرد و گفت: تلاش و هدف ما در مصر تدوین قانون اساسی کاملا دموکراتیک است نه فقط تعیین رئیس جمهوری جدید.

به گزارش کمیسیون انتخابات مصر، نتایج رسمی شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور از این قرار است: محمد مرسی، نامزد اخوان‌المسلمین با کسب ۵ میلیون و ۷۶۴ هزار و ۹۵۲ رای و احمد شفیق، آخرین نخست‌وزیر نظام سابق این کشور با کسب ۵ میلیون و ۵۰۵ هزار و ۳۲۷ رای به ترتیب ۲۴/۳۵ درصد و ۲۳/۲۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده و راهی دور دوم شدند.

حمدین صباحی، نامزد مستقل ملی‌گرا با کسب ۴ میلیون و ۸۲۰ هزار و ۲۷۳ رای و عبدالمنعم ابوالفتوح، نامزد مستقل اسلام‌گرا نیز با کسب ۴ میلیون و ۶۵ هزار و ۲۳۹ رای به ترتیب ۲۰/۳۶ درصد و ۱۷/۱۷ درصد آرا را به دست آورده و در رده‌های سوم و چهارم قرار گرفتند. بر اساس آمار رسمی شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری مصر، عمرو موسی، دبیرکل سابق اتحادیه عرب نیز با کسب ۲ میلیون و ۵۸۸ هزار و ۸۵۰ رای ۱۰/۹۳ درصد آرا را به خود اختصاص داد و پنجم شد. بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات مصر، هشت نامزد دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور که روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته برگزار شد، در مجموع نزدیک به ۵۰۰ هزار رای را به دست آوردند.

کمیسیون انتخابات مصر هم‌چنین اعلام کرد که ۲۳ میلیون و ۶۷۲ هزار و ۳۶ شهروند این کشور در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده‌اند که این تعداد ۴۶/۴۲ درصد از مجموع واجدان شرایط شرکت در انتخابات را تشکیل می‌دهند.

انتخابات روز جمعه ۲۵ مه ( ششم خرداد) اولین انتخابات ریاست جمهوری در مصر از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک ، رئیس جمهور سابق آن کشور بود. در همین حال تعدادی از نامزدهای ریاست جمهوری که از رسیدن به دور دوم انتخابات بازمانده اند، خواستار بازشماری آرای مرحله اول شده اند. حمدین صباحی، کاندیدای ملی گرا از حزب الکرامه که در مرحله اول انتخابات سوم شد، عمرو موسی، وزیر امور خارجه سابق که پنجم شد و عبدالمنعم ابوالفتوح، کاندیدای مستقل، از جمله نامزدهای ریاست جمهوری هستند که خواستار بازشماری آرا شده اند.

کاندیداهای معترض به نتیجه انتخابات می گویند که صدها هزار نیروی پلیس به طور غیرقانونی در این انتخابات شرکت کرده اند. در مصر، نیروهای نظامی اجازه شرکت در انتخابات را ندارند. این در حالی است که کمیسیون انتخاباتی ضمن رد این ادعاهای کاندیداهای معترض، درخواست آنها را برای بازشماری آرا رد کرده است. دور دوم انتخابات، در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار خواهد شد.


 • ناشناس

  کاشکی تو کشور ما هم نظامی ها حق رای دادن نداشتن اما امام خمینی فرمود در سیاست دخالت نکنند می بینید که همش دخالت می کنند ارس باباشون را می خواهند

 • ناشناس

  در این شرایط معلوم می شود رهبری مثل آقای خمینی چه نقشی داشته که در اولین انتخابات بیش از ۹۰ درصد و در انتخاب ریاست جمهوری نزدیک به ۷۰ درصد شرکت کرده اند
  مردم مصر از اول گویا نا امید شده اند
  البته این خصلت حرکت های جمعی پر شور است چه انقلاب چه جنبش
  خدا میر حسین را حفظ کند که وقتی حتی نخبگان جامعه با حرارت بر کوره جنبش می دمیدند آرام بود و عقلانیت پیشه می کرد