سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مصر/ البرادعی خواستار تشكیل دولت نجات ملی شد...

اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مصر/ البرادعی خواستار تشكیل دولت نجات ملی شد

چکیده :احمد شفیق نخست وزیر سابق و محمد مرسی، کاندیدای اخوان المسلمین به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه یافتند. هر یک از این دو کاندیدا بیش از ۵ میلیون از آرا را به خود اختصاص دادند....


کمیسیون انتخاباتی مصر اعلام کرد که احمد شفیق نخست وزیر سابق و محمد مرسی، کاندیدای اخوان المسلمین به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه یافتند. هر یک از این دو کاندیدا بیش از ۵ میلیون از آرا را به خود اختصاص دادند.

اما محمد البرادعی، مدیر كل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اوضاع کنونی مصر را فاجعه و مصیبت می داند. به گزارش النشره، محمد البرادعی، نماینده موسسان حزب جدید الدستور و مدیر كل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی پیامی در صفحه شخصی خود در توییتر از گروه‌ها و افراد سیاسی مصر خواست تا دولت نجات ملی متشكل از شخصیت‌های با كفایت و ساده برای اداره امور كشور تشكیل دهند.

او ضمن توصیف اوضاع كنونی مصر به فاجعه و مصیبت بزرگ، شورای عالی نیروهای مسلح مصر و برخی از گروه‌ها و احزاب مصری را مسئول كامل اوضاع فعلی در سطوح سیاسی، امنیتی و اقتصادی این كشور دانست. البرادعی همچنین با تاكید بر لزوم توافق برای تشكیل كمیته‌‌ای جهت تدوین قانون اساسی كه در برگیرنده حقوق و آزادی‌های مردم مصر باشد، تاكید كرد و گفت: تلاش و هدف ما در مصر تدوین قانون اساسی كاملا دموكراتیك است نه فقط تعیین رئیس جمهوری جدید.

به گزارش كمیسیون انتخابات مصر، نتایج رسمی شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری این كشور از این قرار است: محمد مرسی، نامزد اخوان‌المسلمین با كسب 5 میلیون و 764 هزار و 952 رای و احمد شفیق، آخرین نخست‌وزیر نظام سابق این كشور با كسب 5 میلیون و 505 هزار و 327 رای به ترتیب 24/35 درصد و 23/25 درصد آرا را به خود اختصاص داده و راهی دور دوم شدند.

حمدین صباحی، نامزد مستقل ملی‌گرا با كسب 4 میلیون و 820 هزار و 273 رای و عبدالمنعم ابوالفتوح، نامزد مستقل اسلام‌گرا نیز با كسب 4 میلیون و 65 هزار و 239 رای به ترتیب 20/36 درصد و 17/17 درصد آرا را به دست آورده و در رده‌های سوم و چهارم قرار گرفتند. بر اساس آمار رسمی شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری مصر، عمرو موسی، دبیركل سابق اتحادیه عرب نیز با كسب 2 میلیون و 588 هزار و 850 رای 10/93 درصد آرا را به خود اختصاص داد و پنجم شد. بنا بر اعلام كمیسیون انتخابات مصر، هشت نامزد دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری این كشور كه روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته برگزار شد، در مجموع نزدیك به 500 هزار رای را به دست آوردند.

كمیسیون انتخابات مصر هم‌چنین اعلام كرد كه 23 میلیون و 672 هزار و 36 شهروند این كشور در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری شركت كرده‌اند كه این تعداد 46/42 درصد از مجموع واجدان شرایط شركت در انتخابات را تشكیل می‌دهند.

انتخابات روز جمعه ۲۵ مه ( ششم خرداد) اولین انتخابات ریاست جمهوری در مصر از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک ، رئیس جمهور سابق آن کشور بود. در همین حال تعدادی از نامزدهای ریاست جمهوری که از رسیدن به دور دوم انتخابات بازمانده اند، خواستار بازشماری آرای مرحله اول شده اند. حمدین صباحی، کاندیدای ملی گرا از حزب الکرامه که در مرحله اول انتخابات سوم شد، عمرو موسی، وزیر امور خارجه سابق که پنجم شد و عبدالمنعم ابوالفتوح، کاندیدای مستقل، از جمله نامزدهای ریاست جمهوری هستند که خواستار بازشماری آرا شده اند.

کاندیداهای معترض به نتیجه انتخابات می گویند که صدها هزار نیروی پلیس به طور غیرقانونی در این انتخابات شرکت کرده اند. در مصر، نیروهای نظامی اجازه شرکت در انتخابات را ندارند. این در حالی است که کمیسیون انتخاباتی ضمن رد این ادعاهای کاندیداهای معترض، درخواست آنها را برای بازشماری آرا رد کرده است. دور دوم انتخابات، در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار خواهد شد.


 • ناشناس

  كاشكي تو كشور ما هم نظامي ها حق راي دادن نداشتن اما امام خميني فرمود در سياست دخالت نكنند مي بينيد كه همش دخالت مي كنند ارس باباشون را مي خواهند

 • ناشناس

  در این شرایط معلوم می شود رهبری مثل آقای خمینی چه نقشی داشته که در اولین انتخابات بیش از 90 درصد و در انتخاب ریاست جمهوری نزدیک به 70 درصد شرکت کرده اند
  مردم مصر از اول گویا نا امید شده اند
  البته این خصلت حرکت های جمعی پر شور است چه انقلاب چه جنبش
  خدا میر حسین را حفظ کند که وقتی حتی نخبگان جامعه با حرارت بر کوره جنبش می دمیدند آرام بود و عقلانیت پیشه می کرد