سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » احضار ابراهیم یزدی به اوین برای اجرای حکم هشت سال زندان...

احضار ابراهیم یزدی به اوین برای اجرای حکم هشت سال زندان

چکیده :ابراهیم یزدی جهت اجرای حکم ۸ سال زندان به اوین فراخوانده شد. این در حالی است که مسئولان و رئیس دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی، به محمدعلی دادخواه وکیل دکتر یزدی در چند نوبت گفته بودند که پرونده هنوز برای تجدید نظر فرستاده نشده است....


ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجهء دولت موقت انقلاب اسلامی و دبیر کل نهضت آزادی ایران، جهت اجرای حکم ۸ سال زندان به اوین فراخوانده شد.

به گزارش ندای آزادی، روز دوشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۱ افرادی که خود را وابسته به دایرهء اجرای احکام زندان اوین معرفی کردند، به کفیل دکتر یزدی اطلاع دادند که دبیر کل نهضت آزادی ایران باید ظرف مدت ۲۰ روز جهت اجرای حکم زندان خود را به اوین معرفی نماید.

این در حالی است که مسئولان و رئیس دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی، به محمد علی دادخواه وکیل دکتر یزدی در چند نوبت گفته بودند که پرونده هنوز برای تجدید نظر فرستاده نشده است، در حالی که ظاهرا بر خلاف این اطلاع، پرونده به دادگاه تجدید نظر رفته و حکم ۸ سال در غیاب این فعال سیاسی تایید شده است. اما دکتر یزدی و وکیل وی، جهت شرکت در دادگاه تجدید نظر و ارایه دفاعیات خوانده نشده اند.

آقای یزدی بیش از ۸۰ سال سن دارد و طبق رویه قضایی معمول در ایران چنین افرادی حتی در بین مجرمان جرایم عمدی و عمومی نیز برای تحمل کیفر فراخوانده نمی شوند. محمدعلی دادخواه، دی ماه گذشته در مصاحبه ای با بیان اینکه حکم هنوز به دستش نرسیده، یادآور شده بود که آقای دکتر یزدی به ۸ سال زندان محکوم شدند، اما به جهت عدم رعایت شرایط مندرج در قانون احزاب و اصلِ ۱۶۸ قانون اساسی، صلاحیت دادگاه را به رسمیت نشناخته و از ایراد هرگونه دفاع خودداری کردند.

دبیر کل نهضت آزادی ایران در دفاعیه خود خطاب به قاضی صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب نوشته بود: «پرونده تشکیل شده و کیفر خواست صادره در واقع علیه نهضت آزادی ایران است که در سال ۱۳۴۰ تاسیس شده است. دادگاه انقلاب صلاحیت ذاتی برای رسیدگی به اتهامات علیه نهضت آزادی ایران و اینجانب را ندارد. »

وی در پی انتشار نامه ای به “الغنوشی” رهبر نهضت تونس و امضای نامه ۱۴۳ امضایی فعالان سیاسی خطاب به محمد خاتمی، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شد. این در حالی بود که پیش از این نیز بازجویان وزارت اطلاعات ساعتها از دبیر کل نهضت آزادی بازجویی کرده بودند. او در نهایت در روز ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۰ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به سه اتهام محاکمه شد، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و تاسیس و هدایت نهضت آزادی ایران.

دادگاه او را به هشت سال حبس محکوم کرد و اکنون خبر رسیده که این حکم در مرحله تجدیدنظر نیز تایید شده و در آستانه اجراست.


 • ناشناس

  در حقیقت انقلاب 57 در بند است
  ورهبر و بیت اش رهبر ضد انقلاب است

 • حمزه

  خداوند ایشان را حفظ کند و از شر ظالمان در امان بدارد ان شاءالله

 • ناشناس

  واقعا خجالت آوره. مردی با این سن و سال رو می خوان ببرن زندان؟!!

 • مصطفی

  اگر مردانی از این انقلاب باقی مانده باشد یکی از آنها دکتر ابراهیم یزدی ست و دیگری مهندس میرحسین موسوی که یکی برای کشوری که در راه آزادی اش سالها مبارزه کرد تا با انقلاب آزادی را به چشم ببیند روانه زندان می شود و دیگری به حبس اجباری خانگی افتاده . درود بر هر دو آنها و آرزوی سلامتی خواسته هر لحظهء ماست”

 • حسین جعفری

  کجای دنیا سابقه دارد که مردی به سن و سال دکتر یزدی را زندانی کنند؟ با آنکه من با دکتر یزدی اختلاف سلیقه سیاسی دارم، اما او برای ایجاد این انقلاب ازبسیاری از شما بیشتر زحمت کشیده و حق به گردن این انقلابی دارد که فعلا برای ما مساله ساز شده است. موقعی که دکتر یزدی در آمریکا علیه حکومت شاه فعالیت میکرد و انجمن اسلامی داشت، بسیاری از شماها سرخود را در لاک خود فرو برده بودید و از بیم ساواک شاه جرات نفس کشیدن نداشتید. فرضا حال مقداری با شما اختلاف سلیقه دارد. آیا رواست که این مرد مسن را به زحمات بیندازید؟ آنهم مردی که دارای انواع بیماریهاست. من واو سالها در هوستون دریک شهر بودیم و در وزارت خارجه هم مدتی شاهد وزارت او بودم. بی اغراق هوش و ذکاوت و لیاقت و جهان بینی او به مراتب از بسیاری از شما بیشتر بود. عرض کردم من با او اختلاف سلیقه سیاسی دارم اما مگر کسی که با شما اختلاف سلیقه سیاسی دارد، باید بی جهت در این سن و سال زندانی شود. اینست عطوفت و رافت اسلامی آقای خامنه ای؟ اگر شما به فکر خودت نیستی دست کم به فکر اولاد و احوادت باش که در میان این مردم زندگی خواهند کرد. چرا میخواهید ازخود یک نام بسیار بد و ناهنجار در تاریخ ایران باقی بگذاری؟
  چند روزی پیش از پس شد ورنه از جور سپهر
  آی آقای خامنه ای:
  برسکندر هم گذشت هرآنچه بر دارا گذشت.
  به فکر نیستی و روزی باش که دستت از این دنیا کوتاه است و دست دیگران بر سرت که گفته اند دست بالای دست بسیار است