سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اسرار مشارکت ۶۴ درصدی؛ تناقض دو میلیون و پانصد هزار نفری در واجدین شرایط فقط در اس...
» مسوولان باز هم نتوانستند دقیق آمار سازی کنند

اسرار مشارکت ۶۴ درصدی؛ تناقض دو میلیون و پانصد هزار نفری در واجدین شرایط فقط در استان تهران و البرز

چکیده :بر اساس آمار رسمی استانداری البرز، تعداد واجدین شرایط در این استان با توجه به آخرین آمار سازمان‌های قانونی یک میلیون و 345 هزار نفر است. تمدن استاندار تهران هم عنوان می کند تعداد واجدین شرایط استان تهران حدود 5 میلیون نفر...


علیرغم تلاش بی وقفه و شبانه روزی مسوولان برای دقت  در ارایه آمار مشارکت و واجدین شرایط شرکت درانتخابات تناقضهای آمار اعلامی همچنان ادامه دارد.

به گزارش کلمه این تناقضها که ناشی از عدم شفافیت و  صداقت در ارایه اطلاعات به مردم است نشانگر مهندسی ناشیانه آمار برای با شکوه  نشان دادن انتخاباتی است که  هیچ یک از معیار های شرعی و قانونی موجود در قانون اساسی جمهوری اسلامی را ندارد.

در حالی که از نظر سنی و سایر شرایط قانونی میزان واجدین شرایط در انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری تفاوتی ندارد برگزار کنندگان انتخابات در تناقضی دیگر آمار واجدین شرایط در انتخابات را در استان تهران و البرز را حدود دو میلیون نفر کمتر از واجدین شرایط در انتخابات آخرین دوره ریاست جمهوری اعلام کرده است.

طبق گزارش بازتاب امروز “بر اساس آمار رسمی استانداری البرز، تعداد واجدین شرایط در این استان با توجه به آخرین آمار سازمان‌های قانونی یک میلیون و ۳۴۵ هزار نفر است. تمدن استاندار تهران هم عنوان می کند تعداد واجدین شرایط استان تهران حدود ۵ میلیون نفر هست.”

استان البرز و تهران، در این دوره از انتخابات از هم تفکیک شده اند، اما دو سال قبل یک استان واحد محسوب می شدند.

حال برای قیاس بین تعداد واجدان رای دادن در محدوده جغرافیایی تهران و البرز – بین سال ۸۸ و ۹۰ – اگر اقدام به تجمیع تعداد واجدین انتخابات در این دو استان کنیم، تعداد واجدین این محدوده جغرافیایی در سال ۹۰ بر اساس امار وزارت کشور معادل ۶ میلیون و ۳۴۵ هزار نفر است.

نکته جالب دقیقا در همین جای محاسبات است. رقم ۶ میلیون و ۳۴۵ هزار واجد شرایط در دو استان تهران و البرز برای انتخابات سال ۹۰٫ حال آن که بر اساس آمار وزارت کشور در همین محدوده جغرافیایی در سال ۸۸ تعداد واجدین شرایط معادل۸٬۷۹۶٬۴۶۶ نفر بوده است.

یعنی تعداد واجدین استان تهران و البرز در سال ۹۰ کمتر از واجدین همین محدوده جغرافیایی در سال ۸۸ هست!

در سال ۸۸ تعداد واجدین شرایط همین محدوده جغرافیایی (یعنی تهران و کرج) معادل ۸٬۷۹۶٬۴۶۶ نفر بوده است و حالا پس از دو سال در همین محدوده جغرافیایی ( که حال به دو استان مجزا تفکیک شده) به گفته مسئولان انتخاباتی قرار است ۶ میلیون و ۳۴۵ هزار نفر واجد رای باشند!

اگر  فرض را بر این بگذاریم که حتی یک «رای اولی» هم  در این دو سال  به آمار واجدین شرایط  شرکت در انتخابات اضافه نشده باشد مسئولان برگزاری انتخابات ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار شهروندی که تا همین دو سال پیش در این محدوده واجد رای بوده اند را به یکباره پاک کرده اند.

حال باید مسوولین پاسخ دهند که آیا در دو سال گذشته ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر دراین دو استان از واجد شرایط بودن حذف شده اند؟ ایا در این دو سال در تهران و البرز این تعداد شهروند به یکباره فوت کرده اند که سبب شده تعداد واجدین ۹۰ به این میزان کمتر از واجدین ۸۸ باشد؟ آیا این تقلب در آمار  در سال ۸۸ رخ داده است و یا  همین امسال برای نشان دادن شور و حال  انتخاباتی؟

حتما باید گفت که در این دو سال حتی یک شهروند هم وجود نداشته که از سن ۱۶ سال در سال ۸۸ به سن ۱۸ سال در سال ۹۰ رسیده باشد و به عنوان رای اولی، به آمار واجدین افزوده شود؟ چرا که اگر رای اولی ها هم به همان واجدین سال ۸۸ اضافه شوند رقم واجدین پاک شده از ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر هم بالاتر می رود.

مخاطبان باید در جریان قرار بگیرند که آمارهای ارائه شده در مورد تهران و البرز، حتی با این شیوه، قابل قیاس با آمار دو سال پیش نیست. چه رسد به این که بخواهیم رشد جمعیت واجد رای دادن در این دو سال را هم به آمار واقعی اضافه کنیم. چرا که اگر بخواهیم حداقل رای اولی های این دو استان را نسبت به سال ۸۸ لحاظ کنیم حداقل ۴۰۰ هزار نفر باید به واجدین این دو استان در این دو سال افزوده شوند. چرا که تعداد رای اولی های کل کشور نسبت به انتخابات سال ۸۸ معادل ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار نفر است که اگر حداقل ۱۵ درصد آن سهم تهران و البرز باشد، حداقل در این محدوده جغرافیایی ۵۵۰ هزار نفر رای اولی خواهیم داشت که باید به رای سال ۸۸ اضافه شود.


 • ناشناس

  چه بگوییم که ناظر ، مجری و رسانه همه یکی است ولی ما باید بدانیم بالاخره تعداد زیادی هم شرکت کردند
  که این نشاندهنده راه دشوار آگاهسازی است که مهمترین راهبرد اعلامی توسط رهبران جنبش است.

 • ناشناس

  ببینیت من خودم ۴ سال پیش ناظر حوزه یکی از شهرهای استان فارس بودم تفریبا ۸۰% بوند اما این بار خیلی خیلی کمتر بودند این حرف دوستان پای صندوق می گفتند اما حالا امار ۸۵% درصدی دادند جالب او موقع از ۵۰ هزار رای بین ۴۰ تا ۴۵ هزار ت نفر بودند اما حالا ۳۴ هزار بیشتر نبوند حالا کمی فکر کنید

 • شیرازی

  درسته دیگه
  از اونجایی که میر حسین و کروبی در حصر بودند به احترام اونها یکی یک میلیون از واجدین شرایط کم کردند ! به این میگن بصیرتا !!

 • ناشناس

  چه ادبیات فاخری داشتند این آقا ارش

 • کلمه

  شمارش آرای سال ۹۰ بعد از ۲ روز هنوزم ادامه داره، یک روز طول میکشه فقط تو اخبار اعلام کنند، اونوقت چطوری میشه که یه روز بعد از انتخابات ۲۲خرداد ۸۸ همه آرا شمارش و تایید میکنند؟؟؟ اگه این سوال جواب داده بشه، خیلی از مشکلات حل میشه (منبع ویکی پدیا)

 • unknown

  شمارش آرای سال ۹۰ بعد از ۲ روز هنوزم ادامه داره، یک روز طول میکشه فقط تو اخبار اعلام کنند، اونوقت چطوری میشه که یه روز بعد از انتخابات ۲۲خرداد ۸۸ همه آرا شمارش و تایید میکنند؟؟؟ اگه این سوال جواب داده بشه، خیلی از مشکلات حل میشه (منبع ویکی پدیا)