سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ۳۰ زندانی سیاسی : حقوق مردگان را نیز برنمی تابند...
» بيانيه ای به مناسبت درگذشت عزت الله سحابي و شهادت هاله سحابي

۳۰ زندانی سیاسی : حقوق مردگان را نیز برنمی تابند

چکیده :پيكر پاك او هراسي بس بزرگ در دل كساني انداخت كه اركان اقتدارو بقايشان آنچنان سست و بي اعتبار شده كه نه تنها حقوق زندگان را رعايت نمي كنند بلكه حقوق اموات را نيز بر نمي تابند و از برگزاري مراسم هر چند مختصر تشييع و تدفين نيز بيم دارند اين تزلزل و عدم اعتماد به نفس به چنان شتابزدگي و دستپاچگي منجر مي شود كه با اعمال تهديد ،ارعاب و فشار به خانواده سر فراز مرحوم سحابي حادثه اي دلخراش و فاجعه اي دردناك مي آفرينند....


جمعی از زندانیان سیاسی کشور طی بیانیه ای با تسلیت درگذشت مهندس عزت الله سحابی و شهادت دختر مظلوم شان ،هاله در جریان مراسم خاکسپاری این بزرگوار این حادثه غم انگیز را به همه آزادیخواهان و ملت ایران تسلیت گفتند .

سی زندانی سیاسی در بیانیه شان نوشتند : پیکر پاک عزت الله سحابی نیز هراسی بس بزرگ در دل کسانی انداخت که ارکان اقتدارو بقایشان آنچنان سست و بی اعتبار شده که نه تنها حقوق زندگان را رعایت نمی کنند بلکه حقوق اموات را نیز بر نمی تابند و از برگزاری مراسم هر چند مختصر تشییع و تدفین نیز بیم دارند این تزلزل و عدم اعتماد به نفس به چنان شتابزدگی و دستپاچگی منجر می شود که با اعمال تهدید ،ارعاب و فشار به خانواده سر فراز مرحوم سحابی حادثه ای دلخراش و فاجعه ای دردناک می آفرینند.

خبر شهادت سرکار خانم “هاله سحابی” که خود از جمله زندانیان سیاسی دو سال اخیر بود و در مرخصی به سر می برد در جریان مراسم تشییع پیکر پدر گرانقدرش ، موجی از غم و اندوه را در دلهای زندانیان سیاسی و هم بندان او برانگیخت .

متن این بیانیه که در اختیار کلمه قرارگرفته، به شرح زیر است:

انالله انا الیه راجعون

من المومنین رجال صدقواما عهد و االله علیه فمنهم من قضی نحبن و ینهم من ینتظر و ما بدلو تبدیلا .

(۲۳ احزاب )

روح آزاده ی مبارز و آزادی خواه نستوه ،مهندس عزت الله سحابی ،کالبد رنجور اما استوار او را ترک گفت و پایان عمری تلاش و مجاهدت در راه نفی و محو هر گونه خود کامگی و استبداد و تحقق آرمانهای والای ملی و دینی را خبر داد .

مهندس عزت الله سحابی در طول حیات سیاسی خویش همواره یار و همراه خیزش های ملی شد و هر بار در برابر ظلم و استبداد ایستاد .مردی صالح و ناصح که محبوب آزادگان بود و مغضوب آزادی ستیزان .

زندگی پر برکت او به اقتضای راه دشواری که در پیش گرفته بود با زندان و حبس گره خورده بود . او در این مسیر به کرات شکنجه و قربانی سناریوهای موهوم و شوم امنیتی شد . با این همه هیچگاه در باور او به دمکراسی ،آزادی و عدالت خدشه ای وارد نیامد و تا پایان عمر همچون پدر بزرگوارش بر سر عهد خود باقی ماند .

اما پیکر پاک او نیز هراسی بس بزرگ در دل کسانی انداخت که ارکان اقتدارو بقایشان آنچنان سست و بی اعتبار شده که نه تنها حقوق زندگان را رعایت نمی کنند بلکه حقوق اموات را نیز بر نمی تابند و از برگزاری مراسم هر چند مختصر تشییع و تدفین نیز بیم دارند این تزلزل و عدم اعتماد به نفس به چنان شتابزدگی و دستپاچگی منجر می شود که با اعمال تهدید ،ارعاب و فشار به خانواده سر فراز مرحوم سحابی حادثه ای دلخراش و فاجعه ای دردناک می آفرینند.

خبر شهادت سرکار خانم هاله سحابی که خود از جمله زندانیان سیاسی دو سال اخیر بود و در مرخصی به سر می برد در جریان مراسم تشییع پیکر پدر گرانقدرش ،موجی از غم و اندوه را در دلهای زندانیان سیاسی و هم بندان او برانگیخت .

ما زندانیان سیاسی امضا کننده این متن ضمن همدردی با خانواده ی داغدار و شریف سحابی که نسلی در پی نسل دیگر در راه اعتلای وطن و آرمانهای ملی جان بر کف بودند ، مصیبت وارده را به تمامی آزادیخواهان و ملت ایران تسلیت و تعزیت می گوییم .

میلاد اسدی – بهمن احمدی امویی – حسن اسدی زید آبادی – عماد بهاور-محسن میردامادی –فیض الله عرب سرخی –ابوالفضل قدیانی –بهزاد نبوی –مصطفی تاجزاده ––محمد فرید طاهری قزوینی –محمد رضا مقیسه –جواد امام –عبدالله مومنی –محمد داوری –عبدالله رمضانزاده –علی ملیحی –علی جمالی –محمد حسین خوربک – اسماعیل صحابه –امیر خسرو دلیرثانی –عیسی سحر خیز –مسعود باستانی –کیوان صمیمی –مهدی محمودیان –ضیا نبوی –مجید دری –داوودسلیمانی – قاسم شعله سعدی-سام محمودی –سیامک قادری .


 • د.م

  چه جالب : میخواستم بنویسم : ایا مردگان را نیز حقی است ؟ تکلیف ما در قبال مردگان چیست ؟ ////////////

 • مریم

  ازقهرمانان دربند فرعون زمان قدردانی می کنیم و برای آمرزش روح هاله سحاب دعا!

 • داور

  وقتی حکومتی مشروع نباشد از جنازه مردم خود نیز در هراس است.

 • حسن

  سلام و درود بر همه شهدای جنبش سبز ایران بخصوص خانم هاله سحابی .
  جمهوری اسلامی هم گرفتار این خون های نا بحق ریخته خواهد شد. رهبران و عاملین این ظلم ها دیر یا زود به جزای اعمال خودخواهند رسید.

  از همه شما عزیزان هم تشکر می کنیم که علیرغم در بند بودن آزادگی خود را به رخ ظالمین کشدید.

 • منیر

  خدایا خودت بداد این مردم مظلوم از دست این ظالم برس !
  زندانیان سیاسی را آزاد کنید.

 • مجید

  به امید آزادی همه شما و نابودی ظلم و جور ….

  تسلیت به خانواده محترم سحابی

 • ناشناس

  دیکتاتورها چه بخواهند و چه نخواهند؛رفتنی اند.

 • حسین جعفری

  ناصرالدین شاه همه مردم را “رعیت” و همه سیاستمداران و دولت مردان را “نوکر” خطاب می کرد و به آن نیز اعتقاد داشت. مثلا وقتی میخواسته از دولت مردی تعریف کند می گفته “مثل او نوکری را من که نمی توانم از چوب بتراشم” حال اینها هم مردم را امتی چشم و گوش بسته میدانند که کارشان باید مثل بز و گوسفند اطاعت کورکورانه باشد. مگر ندیدید عده ای از بزرگان آنانف همین مردم را که به خاطر آنان به این جاه و جلال رسیده اند مشتی بزغاله و گوساله و میکرب و خش و خاشاک نامیدند، حال عزیز من شما انتظار دارید اینان حق مرده ها را رعایت کنند. حق زنده ها را مراعات نمی کنند و اینگونه مثل آب خوردن آدم کشی میکنند، شما انتظار دارید اینان حق مردگان را مراعات کنند؟ اینان از نظر بین الملی عده ای یاغی و از نظر مردم ایران عده ای بیگانه پرست اشغال گرند که حقوق کارگران را ماهها نمی پردازند اما در جنوب لبنان و غزه و سوریه و آمریکای جنوبی به بینید چه کارها می کنند و چه وامهای بلاعوض و خانه سازی راه انداخته اند.

 • مهران

  قهرمانان تشکر

 • صادق

  تسلیت به همه مردم ایران وبه ویزه اسیران جنبش سبز ایران.
  درود بر شما و دلاوری های زیبایتان.
  به امید أزادی شما سرفرازان

 • مهدي

  الم تر الی الذین بدلوا نعمت اله کفرا و احلوا قومهم دار البوار زبان حال این حکومت جائر و ظالم و ستمگر فعلی حاکم بر ایران است

 • ناشناس

  اسکناس نویسی کنیم.

  دوستان من،‌اسکناس نویسی کنید. ماهیانه هر نفر حداقل هزار تا اسکناس خرج میکنه،‌یعنی می شه هزار تا شعار نوشت،‌هر اسکناس ماهیانه دست ۱۰۰ نفر حداقل میچرخه. یعنی هر کس می تونه صد هزار مخاطب داشته باشه در ماه. تصور کنید روزی رو که تموم اسکناسها پر از شعاره. از همین الان بنویسید. هر چی دوست دارید. اصول جنبش سبز رو بنویسید. خواسته های اساسی شو بنویسید. تمام اسکناسهای ایم مملکت و پر از شعار می کنیم.

 • مهری

  من المومنین رجال صدقواما عهد و االله علیه فمنهم من قضی نحبن و ینهم من ینتظر و ما بدلو تبدیلا .
  آقای سحابی و خانم سحابی برای همیشه زنده می مانند.
  درود بر زندانیان سبز ایران

 • حسین

  سلام بر شهید مظلوم هاله سحابی
  با ادامه راهتان آرمان هایتان را دنبال می کنیم.

 • Hamid Emrani

  توجه آزادگانی که در بندند به این حقوق بسیار قابل تقدیر است . تجاوز به این حقوق اکنون بیش از هر زمان در ایران رو به گسترش است ، نقل قول دروغ ، بی توجهی به وصیت ، مزاحمت در مراسم تدفین و یادبود ، آزار و اذیت داغداران ، بخاکسپاری پنهان ، تخریب مقبره ، تحمیل مراسم برخلاف عقیده متوفی ، اهانت ، پیشگیری از یافتن علت مرگ و ….مواردی از این حقوق است که بخصوص از طرف حاکمیت برای ارضاء کینه ، و ترساندن و تحقیر بازماندگان یا باجخواهی از آنها بشکل سیستماتیک قابل مشاهده است .

 • ناشناس

  درود خدا بر همه مردان مقاوم در زندان های حکومت ظلم و جور و رحمت خدا بر خانواده محترم سحابی خصوصا آقای عزت الله سحابی و شهید هاله سحابی .

 • سادات سبز

  نمی دانم چرا این روز ها بیشتراز هر وقت دلم برای مادرم زهرا(س) تنگ شده .سلام بر همه مظلومین عالم از صدر اسلام تاشهیید هاله سحابی

 • ۲۲ خرداد برای راهپیمایی سبز

  ۲۲ خرداد برای راهپیمایی سبز اعتراضی مردم ایران. تا آخر این راه استوار ایستاده ایم
  خیابان ها را از حضور خود خالی نگذارند

 • روح سبز

  درود بر هاله سحابی. با حضورمون تو روز ۲۲ خرداد یادشون رو گرامی بداریم . و ازادی زندانیان سیاسی و میرمون موسوی

 • ابان

  بهترین کار درزمان حال سکوت است با سکوت مردم جنگهای دروت سازمانی خودشان رانشان می دهد سخت است ولی چاره نیست
  به گفته خود اقای سحابی سکوت کنید تا حقانین ومظلومیت جنبش خودش رانشان دهد

 • ناشناس

  خدا لعنت کند آنهایی را که در هر مقام و لباسی که هستند به این مردم ظلم می کنند.

 • میثم

  پاسخ جنایات استبداد دینی را با شرکت در راهپیمایی سکوت ۲۲ خرداد خواهیم داد. درود خدا بر همه زندانیان جنبش سبز ایران

 • ابو حامد

  درودبراحرارو ازادگان

 • ناشناس

  خرداد ماه خیزش جنبش
  باز می آییم
  ای دیکتاتور
  من دشمن تو نیستم انکار تو ام
  ۲۲خرداد ساعت ۶عصر میدان ولی عصر