سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ابراهیم یزدی: متن منتشر شده توسط ایرنا را تکذیب می‌کنم...
» متن کامل یادداشت تکذیبیه‌ی دبیرکل نهضت آزادی، که ایرنا آن را به صورت تقطیع‌شده منتشر کرد + تصویر

ابراهیم یزدی: متن منتشر شده توسط ایرنا را تکذیب می‌کنم

چکیده :ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی، با ارسال یادداشتی به خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا، متن منتشر شده در خروجی این خبرگزاری تحت عنوان مصاحبه با وی را تکذیب کرد. در این یادداشت که به صورت تقطیع شده در ایرنا منتشر شده و متن کامل آن برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، دکتر یزدی تصرح می‌کند که این متن تقطیع شده مربوط به مصاحبه‌ای است که در خانه امن وزارت اطلاعات و در دوران بازداشت با وی صورت گرفته بوده و ایرنا بدون اطلاع و تائید ایشان آن را منتشر کرده است....


ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی، با ارسال یادداشتی به خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا، متن منتشر شده در خروجی این خبرگزاری تحت عنوان مصاحبه با وی را تکذیب کرد.

در این یادداشت که پس از انتشار تقطیع شده در ایرنا، متن کامل آن برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، دکتر یزدی با اشاره به اینکه این متن تقطیع شده مربوط به مصاحبه‌ای است که در خانه امن وزارت اطلاعات و در دوران بازداشت با وی صورت گرفته بوده و ایرنا بدون اطلاع و تائید ایشان متنی را منتشر کرده؛ این مصاحبه را تکذیب کرده است. «خانه امن» اصطلاحی است که به مکان‌های زندان‌گونه اما غیرقانونی در اختیار وزارت اطلاعات اطلاق می‌شود.

خبرگزاری ایرنا در روز یکشنبه ۱۴ فروردین مصاحبه‌ای را از آقای یزدی منتشر کرده بود که متن آن بیش از آنکه شبیه گفت‌وگویی آزاد باشد٬ شبیه متن بازجویی‌ها در زندان‌ها بود. پس از انتشار این متن٬ برخی نزدیکان ابراهیم یزدی اعلام کردند این مصاحبه تحت فشار نیرو‌های امنیتی صورت گرفته و به صورت تحریف شده منتشر شده است.

به گزارش کلمه، متن کامل تکذیبیه دکتر ابراهیم یزدی بدین شرح است:

بسمه تعالی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در سایت خود در 1390/1/14 مطالبی را به عنوان مصاحبه با اینجانب منتشر کرده است. لازم می داند موارد زیر را به اطلاع عموم برساند:

1- این گفتگو قبل از آزادی اینجانب در محل خانه امن صورت گرفته است.
2- با صراحت به مسوولین خبرگزاری حاضر در خانه امن تاکید کرده بودم که انتشار هر متنی بنام اینجانب تنها بعد از ارائه کتبی و تائید اینجانب قابل انتشار خواهد بود.
3- نظر به اینکه متن منتشر شده توسط ایرنا بدون اطلاع و تائید اینجانب صورت گرفته است ، تکذیب می گردد.
4- آنچه مورد تائید اینجانب است همان متن کتبی استعفا از دبیرکلی نهضت آزادی ایران می باشد که در اختیار خبرنگار ایرنا قرار داده شد.

دکتر ابراهیم یزدی
15/1/1390

رونوشت: خبرگزاری‌ها

خبرگزاری ایرنا ساعتی پیش، این تکذیبیه را به صورت تقطیع شده و بریده بریده منتشر کرد، اما بدون اشاره به قول مصاحبه‌کننده به ابراهیم یزدی برای به تایید رساندن متن مصاحبه پیش از انتشار، نوشت که “رسانه ها براي انتشار مطالب خود ملزم به هماهنگي قبل از انتشار با منابع خبري نيستند.”

این خبرگزاری دولتی در عین حال اشاره نکرد که با چه توجیهی رسانه‌های وابسته به دولت احمدی‌نژاد مجازند هرچه می‌خواهند از قول یک زندانی دربند منتشر کنند و در نهایت هم این‌گونه دست به توجیه تکذیب صریح او بزنند و برخلاف خبر قبلی که تیتر یک این خبرگزاری بود، در جایی دور از چشم و به صورت حاشیه‌ای منتشر کنند.

ایرنا همچنین با زیر پا گذاشتن آشکار اخلاق رسانه‌ای و سیاسی، برای این تکذیبیه از تیتر «ابراهیم یزدی مصاحبه با ایرنا را تایید کرد» استفاده کرده است. این در حالی است که دکتر یزدی در یادداشت خود، صراحتا از واژه‌ی «تکذیب» استفاده می‌کند و مشخص نیست این‌گونه تیتر زدن معکوس و متناقض با متن، چگونه در قاموس قلم‌به‌دستان وابسته به دولت دهم معنا مجاز می‌شود.

خبرگزاری ایرنا اواخر سال گذشته هم نخستین رسانه‌ای بود که خبر آزادی ابراهیم یزدی از زندان و استعفایش از دبیرکلی نهضت آزادی را منتشر کرد؛ پیش از آنکه پای او به خانه برسد و یا خانواده‌اش از آزادی او خبردار شوند.

تصویر یادداشت تکذیبیه ی ابراهیم یزدی به ایرنا


 • مجید

  واقعا رسانه های کودتا و دولت کودتا در دروغ پراکنی کار را به اعلا ترین حد ممکن رسانده اند.

  درود بر ابراهیم یزدی و آرزوی سلامت برای ایشان

 • majid

  دکتر یزدی نیازی به تکذیب هم نداشتند ، آنهایی که ایشان را می شناسند بخوبی با نظرات و مشی سیاسی ایشان بعنوان دبیر کل نهضت آزادی ، آشنایی دارند و مطالب منتشر شده از سوی یک رسانه بی اعتبار و حکومتی ، نمی تواند سوابق درخشان این بزرگوار را نزد ملت فهیم ایران خدشه دار کند . ایشان و نهضت آزادی در طول این سه دهه به روشنی و با صراحت دیدگاههای خود را بیان کرده و هرگز اصالت اخلاق و منافع ملت را فربانی مطامع فردی نساخته اند . از همین رو در قلب ایرانیان جای دارند و مایه فخر و مباهات آزادگان ایران زمین هستند .

 • ناشناس

  با سلام
  به محض خواندن خبر سایت دروغ پرور “فارس” به کذب خبر پی بردیم و احتیاجی به تکذیب نبود.مصداق اخبار این خبرگزاری منتسب به امپراتوری دروغ همان مصداق “نیش عقرب “میباشد که نه از سر کین است بلکه سرشت ایشان این است.

 • ناشناس

  آقای یزدی دقیقا همان حرفها را بیان داشته است؛ و در خواست عدم انتشار آن یا عدم هماهنکی در انتشار دلیل قابل قبولی برای تکذیب آن نیست.

 • ناشناس

  in neshanye eghtedar ast,piemarde 80 sale ra zendani kardan.shomaha sharaf darid????

 • سهراب

  همه ما این مرد بزرگ و مقاوم را میشناسیم، ایشون اگه تکذیب هم نمیکرد کسی اراجیف ایرنا را باور نمیکرد، حتی اگه فیلم و صوت مونتاژ شده هم از ایشون پخش بشه باز هم کسی باور نمیکنه و خود حکومت بیشتر ضایع میشه
  زنده باد دکتر یزدی و جنبش سبز ایران

 • soheil

  بريده باد قلم هايي که به دروغ جاري ميشوند…
  يا حسين..ميرحسين

 • مرتضی

  از کوزه همان برون تراود که در اوست.
  از خبرگزاری دولتی چه انتظاری دارید؟ اونکه رئیس دولته تو چشم مردم نگاه می کنه و چه دروغهایی که نمی گه، معلومه که رسانه اش چه جوری می خواد باشه، اگه اینا یه روزی راست بگن باید تعجب کرد.

 • r ق س

  از دولت کودتا وخبرگزاریهای ان بیش ازدروغ پراکنی انتظاری نیست

 • عسگر

  درود بر مبارزین پاک و صادق «ملی مذهبی»

 • ناشناس

  I am agree

 • سبز

  درود بر میرحسین و کروبی
  درود بر ماندلا و
  درود بر صابرین
  آقای دکتر ماندلا 27 سال حبس تحمل کرد و …

 • یه خس سبز

  آخه ایرنا به چه دردی میخوره…باز کیهان خوبه! آدم تو پارک روش می شینه…سبزی خورد می کنه و شیشه پاک میکنه….البته از کیهان هم زیادی بوی نفت می آد که …

 • وطن خواه

  درود به مبارز راه آزادي دكتر ابراهيم يزدي و آرزوي سلامتي و تندرستي براي ايشان.

 • ناشناس

  ما نفهمیدیم گفته ها تکذیب شده اند یا اینکه بدون اجازه منتشر شده اند؟

 • محمد

  سلام بر آقایان سبز
  بابا یه کمی فکر کنید ببینید خبر به نفع شماست یا نه بعد بزاریدش رو سایت
  آقای یزدی نگفته من اون حرفارو نزدم گفته باید به من میگفتن و منتشر میکردن

 • safar

  bad nabud keh ishan tasliyati ham be monasebate dargozashte pedare aghaye moosavi be ishan migoft , ehtemalan faramoosh kardehand

 • علي

  وقتي خبرگزاري فارس حرفي رو بزه معلومه كه دروغه