سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تاریخ کشور این‌همه خشونت سیاسی نسبت به مردم و خصوصا زنان را یاد ندارد...
» نامه سرگشاده زهرا رهنورد به رئیس قوه قضائیه

تاریخ کشور این‌همه خشونت سیاسی نسبت به مردم و خصوصا زنان را یاد ندارد

چکیده :تقارن عید غدیر با روز مبارزه با خشونت علیه زنان می تواند اتفاق تقدیر باشد تا به مبارکی و عظمت آن ، فرصتها از دست نروند و همه اقشار مردم به خصوص زنان این معلمین بزرگ انسانیت و سرچشمه های لطف ومحبت از خشونت سیاسی نجات یابند...


بیست و پنج نوامبر(مصادف با چهارم آذرماه) ۱۹۶۰ خواهران میرابل که از مخالفان رژیم دیکتاتوری حاکم بر جمهوری دومینیکن بودند، در روزگاری که سرزمین‌های آمریکای لاتین بهشت برین دیکتاتورها بود‌، به دست ماموران تروخیو(دیکتاتور دومینیکن) به قتل رسیدند‌‌. این سه خواهر، نه فقط خود مدتی زندانی سیاسی بودند که همسران شان نیز زندانی سیاسی بودند .آنها پس از آزادی هر هفته با شوق و ذوق زیاد به ملاقات همسران دربند خود می رفتند تا سرانجام در یکی از همین روزهای ملاقات و در مسیر منتهی به زندان، توسط نیروهای امنیتی دومینیکن کشته شدند . این سه خواهر( میرابل) پس از مرگشان تبدیل به نماد مبارزه با دیکتاتوری در سراسر جهان شدند.بیست سال بعد روز کشته شدن این خواهران جوان «روز مبارزه با خشونت علیه زنان»نام گرفت.

زهرا رهنورد به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان که امسال با عید سعید غدیر تقارن دارد، نامه ای سرگشاده در باره زنان مبارز ایران، خطاب به ریاست قوه قضاییه ایران نوشته است. زنانی که یا خود به جرم آزادی خواهی این روزها در زندان اند و یا همسران و فرزندان مبارزشان در بند هستند.

به گزارش کلمه، متن کامل نامه زهرا رهنورد به رئیس قوه قضائیه به شرح زیر است :

جناب آقای صادق لاریجانی آملی، قاضی القضات و رئیس قوه قضائیه

با سلام

این بار هم به عنوان زنی که دلسوز ملت ایران است ،برای شما نامه می نویسم .

اگر سودای ذهنی ام ،ایده آل نظامی عادل متکی برآراء ملت و تفکیک قوا نبود ،این ایده آلی که میراث به خون خفتگان و آزادیخواهان مشروطه و تاکید انقلاب اسلامی است ،آنقدر واقع بین بوده ام که به دست بسته بودن قوه قضائیه و اعمال قدرت و نفوذ نیروهای فوق قانون امنیتی و سپاهی اذعان کنم ،اما آن ایده ال سیاسی ملت ایران هم چنان وعده امید بخش و بلند مرتبت ، قرار گرفتن امور در مجاری قانونی و تفکیک قوا را می دهد و می دانم آن روز خوب دور نیست .

امسال ،عید مبارک غدیر همزمان شده است با روز جهانی مبارزه با خشونت بر زنان .با تمام وجود از خداوند مسئلت دارم که علی علیه السلام آن اسطوره عدالت و آزادگی بتواند پیشوای نظر و عمل در ابعاد زندگی فردی و اجتماعیمان باشد .

اما اصل مطلب

جناب آقای قاضی القضات

در آستانه روز بین المللی مبارزه با خشونت علیه زنان قرار داریم در حالی که هرگز تاریخ کشور ما این همه خشونت سیاسی نسبت به همه مردم به خصوص نسبت به زنان را که توسط بخشی از حاکمیت بر آنان اعمال می شود، به خاطر ندارد .

البته به طور معمول، همیشه ما زنان از تبعیض های متعدد خشونت آفرین در زمینه های فرهنگی ،حقوقی و ارزشی در سطح جامعه و خانواده رنج برده ایم و این جانب ازسی سال پیش یعنی آن زمان که قلم به دست گرفتم و با مصائب زنان آشنا شدم ، تبعیض ها ،اجبارها و خشونت های جنسیتی را متذکر شده ام اما این بار و این سالها علاوه بر آن همه مصائب محنت آفرین خشونت سیاسی و نظامی به زنان، برگ جدیدی ست که بر این کتاب قطور افزوده شده است.

اکنون از این همه خشونت، سیاهه ای پیش روی ماست :

زنانی که به جرم آزادیخواهی، دموکراسی طلبی، حمایت از حقوق زنان و کودکان و فعالیت علیه تبعیض جنسیتی و فعالیت برای تصحیح قوانین ناقص و یا غلط خانواده که فرسنگها از دین و دنیای مدرن دور است، طرفدرارن حقوق بشر، به جرم روزنامه نگاری، به جرم دفاع از حق تحصیل ،به جرم های ساختگی و من درآوردی و اتهامات قومی، فکری و اعتقادی و تهمت و افترا و پرونده سازی و به جرم سوال رای من کجاست به جرم سوال فرزند من کجاست؟گرفتار خشونت سیاسی شده اند .

اما قرار نیست همیشه زبان سرخ سر سبز را به باد دهد ،زیرا مولایمان علی (ع) جان برکف نهاد و سر به تیغ دشمن سپرد که چنین نباشد .

این سیاهه حاکی از ضرب و شتم و شکنجه واحتمال تجاوز و اعدام و ترور شخصیتی و فیزیکی و زندانهای طویل المدت بر زنان زندانی با ادعاهایی نظیر محارب و اقدام علیه امنیت ملی است .

این زنان کیانند؟

دخترانی که در آرزوی سعادت ملت و تحقق آزادی ،دخمه های سیاه زندان را بر رخت سپید عروسی و شادیها و هلهله ها و چراغانی ها ترجیح داده اند، از یار و محبوبشان دور مانده اند .

مادرانی در فراق فرزندانشان که اینک تنها درخیال، کودکان خردسالشان را به آغوش می کشند .در همان حال هم بچه های بی پناه اشک ریزان و ضجه زنان درپی دامان پرمهر مادر این سو و آن سو سرگردانند.

زنانی که فقدانشان ، اسارتشان به خاموش شدن روشنایی کاشانه اشان منجر شده و همسران رشیدشان بی صبرانه انتظار دیدنشان را دارند و دلهاشان نگران پاکی و معصومیتی است که به اسارت بازجویان در آمده است . بسیاری از آنها را، با انواع قرص ها و مخدرها و داروهای روانگردان به اعترافاتی پوچ و غیرواقع وادار کرده اند و ره اورد این همه رفتار خارج از قوانین انسانی و اخلاقی انواع بیماریها مانند فلج شدن و… بوده است .

البته واضح است که چنین اعترافاتی اگر هم به ظاهر با موفقیت برای خشونت طلبان همراه باشد فاقد ارزش است . بانوان وکیل که در عین مصونیت وکالت در حین انجام وظایف شغلی از آن وظایف باز مانده و موکلانشان سرگردان و فرزندان خردسالشان بی پناه و همسرانشان سرگردان دادگاه و زندان . و چنین است فهرستی بزرگ از همه اقشار دیگر دانشجو و استاد و محقق و معلم و کارمند وکارگر و خانه دار…،زنان گمنام بی پناهی که خودشان هم نمی دانند چرا دستگیر،زندانی و یا تبعید شده اند؟ چرا ترور شده اند؟چرا زیر ماشین رفته اند؟

و متاسفانه این قصه واقعی است، واقعیتی جانسوز که به زندان ها ختم نمی شود.

آقای قاضی القضات

بیرون این زندانهای کوچک و مخوف چون اوین و کهریزک، گوهر دشت و بهبهان و ایذه و بابل و ساری و کرمانشاه و مشهد و شیراز واهواز سایر زندانهای ریز و درشت و پنهان و آشکار دیگر ، که در گوشه و کنار مملکت برپا کرده اند ایران سرتاسر زندانی بزرگ با شنودها و تعقیبها و مراقبتها و محیط سرتاسر پلیسی تبدیل شده است .

در پرده ای دیگر از این روایت محنت بار دردآور در کشوری که قرنها پایمال شدن حقوق زنان بوده است این فشار بر آنان شدید تر است، هنگامی که خود با چشمانشان نظاره گر زندان های طویل المدت ، شکنجه ها، توهین ها و بازجویی ها و تازیانه های بی رحم و تماس کاسه توالت با دهان حق گو و ذکر گوو ویا بدتر ازآن ، درحق همسران دلاور و فرزندان سلحشور و حق طلب شان اند .

آقای قاضی القضات

این شقشقه عریضه واررا از آن روی می نویسم که بر این باورم اگر امور به طور طبیعی و درچارچوب آرمانهای مشروطه و ارزشهای فراموش شده آغازانقلاب اسلامی جریان داشت این همه انحراف و ظلم و ستم اتفاق نمی افتاد و اگر هم به طور نسبی جنایت و جرمی بود، باید قوه قضائیه پاسخگوی آن می بود .

در عین حال تقارن عید غدیر با روز مبارزه با خشونت علیه زنان می تواند اتفاق تقدیر باشد تا به مبارکی و عظمت آن ، فرصتها از دست نروند و همه اقشار مردم به خصوص زنان این معلمین بزرگ انسانیت و سرچشمه های لطف ومحبت از خشونت سیاسی نجات یابند .

زهرا رهنورد


 • IRANE MAAAAAAAAAAAA

  Dorood be Sedaghat, Paki, Roshanaee, Eshgh, Dorood bar khanoome RAHNAVAD, delsuze setamdidegan,,, Jameee Iran dar rahe residan be azadi, yek moshgele asasi dashte, ke doshman, ba neghabe ESLAM be name Eslam zire parchame Eslam, safaraee karde, hatta be name Eslam, khono behtarihara be zamin rikhtand, be name ESLAM shir zanane ma dar zendan hastand, va bayad hamangone ETERAZ ba ferone ESLAMI, ke rahbariat ra be ohde darad, efshagario mobarze konim, na enerzhi baraye khordepaha, 1 mah tul nemikeshad va natijee SHEKASTE SHODANE BOTE TU KHALI RA MELLAT BE CHASHME KHOD KHAHAND DID, VA AN ROOZ NAZDIK MIBASHAD

 • هادی

  سلام خدا بر زهرای ما که همچون زینب اینگونه در مقابل استبداد یزیدی فریاد عدالت سر میدهی‌ و به شجاعت معنی‌ جدیدی می‌بخشی

 • هر ایرانی، یک رسانه سبز

  سلام، عید غدیر خم بر شما نیز مبارک. تبریک و تهنیت و شادباش را به میرحسین عزیز نیز برسانید و بفرمایید که ما بیعتی با میرمان داشتیم که امیدواریم بیعت شکن نباشیم. و فریب نخوریم. بیدار باشیم و روشنگر. زنده باد جنبش سبز دین‏خواهی و استبدادستیز ایران.

 • بامداد سبز

  از زهرا رهنورد عزیز ممنونیم که پی گیر مسائل و ظلم هایی که به زنان زندانی می رود هستند
  فقط یک نکته:
  شما را به خدا برای نوری زاد عزیز هم کاری بکنید…آنهایی که کاری از دستشون بر میاد….این بنده خدا چقدر نامه داد درخواست کمک کرد هل من ناصرن ینصرنی سر داد….دل سنگ هم بود تا الان به درد اومده بود و صداش در اومده بود….چرا کسی کاری نمی کنه برای این بنده خدا ….کاری کنید که حداقل این هیولاهای اطلاعاتی اجازه بدهند عفونت دهان و دندان ایشان را معالجه کنند…به خدا این رسمش نیست….حضرت علی حتا با قاتل خودش اینگونه رفتار نکرد که این مدعیان با اسیران خود می کنند….مگر این نوریزاد چه کار کرده قتل کرده دزدی کرده که مستوجب چنین رفتار وحشیانه ای است (البته فقط منظورم نوری زاد نیست بلکه بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی هم هستند)
  یا حسین

 • گیتی

  خانم رهنورد در عین توافق با نوشته های شما باید عرض کنم در ایران زن بودن جرم است. خشونت اصل جداناپذیر از اکثر خانواده هایی است که حتی دختر بچه ای در میان آنها زندگی میکند. با همسر شدن و مادر شدن این خشونت ها مضاعف میشود. همانطور که گفتید، ایران زندانی بزرگ است، اما برای تمام زنان و دختران حتی در میان خویشان است. زندانی که با اشاره ای جان زنان توسط حتی نزدیکانشان گرفتنی میشود و البته بدون هیچ نگرانی و تعقیب قانونی. قانونی که خود در صورت اعمال صحیح خشونتی دیگر علیه زنان است.

 • سحر سبز

  چقدر زیبا بود. گریستم با این همه درد…

 • ناشناس

  درود بر بانوی خردمند سبز ایران رهرو واقعی حضرت زهرا وزینب کبرا

 • حسن

  چه قلم شیوایی لرزه بروجود خشن متجاوزین و ظالمین میندازه
  خوشا به سعادتت خانم رهنورد که زندگیت را برای دفاع مظلومین گذاشتی
  درود بر مقاومتو شرفت

 • Sorosh karimi

  عالی بود.درود بر شرفت ای شیر زن!
  تا اخرین قطره خون در این راه پشت سرت ایستادهایم

 • فكرت سبز

  به نام خداوند سبحان ، باسلام و درود خدمت شما بانوی محترم ،شجاع و اندیشمند . آیا فکر نمی کنید این کمی خلاف واقع یاشد که تاکنون تاریخ کشور این همه خشونت سیاسی درخصوص زنان را به یاد ندارد؟ اگر پاسخ شما منفی است خواهشمندیم ما را بیشتر آگاه سازید .( چون ما آن چه از زبان افرادی مانند خانم دباغ از جنایات ساواک درقبل از انقلاب شنیده ایم را همیشه از وحشیانه ترین رفتارها در طول تاریخ دانسته ایم )

 • حجت

  سلام خانم دکتر
  شما به که نامه می نویسی بهتر است این نامه به خدا مینوشتی تا به این …
  خدا ایا هست؟

 • ناشناس

  سلامت باد بانوی سبز ایران زمین

 • علي

  خواهرم غمگین مباش یزیدیان در برابر همچون شما شیر زنان این مرز وبوم زانو خواهند زد صبح صادق نزدیک است

 • arezoo

  cheghadr ziba bood, mamnon.

 • محمد امی

  به نام خدا
  سلام
  با عرض ادب، احترام و تبریک نسبت به سرکار خانم رهنورد
  جنبش زنان ایران امروز، من را به یاد انقلاب اسلامی میاندازد ! ساختار همان است. تعدادی آرزو در ساختار کلماتی مبهم که هیچ هدفی را دنبال نمیکند و صرفا از جهشهای نفس آدمی برای طلب بیشتر حکایت دارد. اگر اوایل انقلاب را به یاد داشته باشید همه میخواستند شاه برود ولی از چیزهایی ناراضی بودند که امروز به تعداد آنها افزوده شده است. شما اشتباه ما را تکرار مکنید. بنویسید آزادی و بگویید آزادی یعنی آزادی حق انتخاب یا … شما میخواهید فرهنگ را با قانون عوض کنید ؟ اینکار نشدنی است ولی از شدت مصیبت میکاهد. فرهنگ را با افزایش دانایی میتوانید تغییر بدهید. دو طرف خط خشونت علیه زنان را افرادی با تفکرات یکسان میبینم. یکی یقین دارد دیگری اشتباه میکند و دلیلیش این است که ۱۴۰۰ سال پیش پیامبر برای فرهنگ عرب آن روز یک قوانینی وضع کرده است و دیگری باور دارد باید به روز بود و نمیداند این به روز بودن چیست و کدام بخشهایش با فرهنگ متعالی _آنچه جامعه را به سمت تعقل و تفکر بالا میبرد_ در تناقض است. ناراحتی شما از زندان تعدادی بیگناه است و عمده ناراحتی من از تفکراتی محبوس شده است. فکری برای قدرت اندیشیدن به یغما رفته کنیم.
  با تشکر
  یکی از بیشماران

 • بی شماران

  سلام خدا بر زهرای ما

 • ساسان

  با سلام به شما مادر بزرگوار تمام جوانان سبز ایران
  کاش مهندس به مناسبت این عید برای مردم ایران عیدی داشت هرچند حق بود ما خدمت این سید جلیل القدر می رسیدیم …
  شما نماد زن مسلمان ایرانی امروز هستید
  بمانید و مقاومت کنید

 • عالمي

  موسوی ، رهنورد
  تساوی زن و مرد

 • ناشناس

  سرنیزه هارا بردار ید تا ببینید چقدر طرفدار دار ید- امام خمینی

 • hagh goo

  Ya rahe Hossin peshe makon ya ke ze jan bazi andisheh makon . Mage hameh Hor abne reyahe meshan ke khanom Rahnavrd be in aghyoon nameh menevisid . inha zohre ashora ro bad az 14 gharn to emtehanesh sherkat kardan va nomrashon pishe khodast . !!!!

 • زن

  ایکاش کلامی نیز در باب افتخار آفرینان مظلوم هم می نوشتید
  ورزشکارانی که علی رغم محدودیت ها و فشار ها رفتند تا با زبان پهلوانی به جهانیان زنان ایرانی را معرفی کنند اما اسیر خشونت و تبعیض گردیدند چرا؟؟ چرا ؟؟؟؟؟؟؟
  خشونت علیه زنان جنبه های مختلف دارد و به مدد دولت کریمه هر روز بیشتر از دیروز

 • مهرداد از کرج

  درود بر رهنورد ظلم ستیز و همسر گرامیش مهندس میرحسین موسوی.

 • بابك

  درود بر بانوی سبز ایران

  حضور تو در کنار میرحسین ، قوت قبلی هست برای همه ما .
  آنجا که شیخ را قاضی القضات می خوانی.

  ایران برای ما خواهد بود . بی تبعیض

 • مادر سبز

  خانم رهنورد عزیز از اینکه کماکان دلیرانه در کنار مردم ایستاده اید هم خودتان و هم همسر محترمتان اقای موسوی عزیز از شما سپاسگزاریم . از شما می خواهیم به عنوان یک تجربه جدید این نامه ها را برای همسران و دختران این اقایون بنویسید و شرح کامل مظالمی که بر این زنان و دختران قهرمان و دلیر رفته است را بنو یسید من مطمئنم که فشار انها بر همسرانشان چاره ساز خواهد بود. اگر خانواده ها انها هم تحت فشار عذاب وجدان ناشی از این بی عدالتی ها قرار گیرند هر چقدر هم خانواده مرد سالار باشد اثر خود را خواهد کرد .با ارزوی برقراری ارزوی دیرنه ی مردم ایران یعنی ازادی و دمو کراسی و حقوق بشر در ایران عزیزمان.

 • رشيد

  زنهای روشنفکر و آزاده نه فقط امید زنان که رهبر مردانند به سوی حقیقت .
  در شرایطی هستیم که چیزی برای از دست دادن نداریم جز زنجیرهای بندگی و بردگی و نادانی وتعلقات سخیف غیرانسانی.
  بیائید همراه میرحسین عزیز و زهرا رهنورد شجاع راه رسیدن به حقیقت را هموار کنیم .
  در دنیائی که ارزشها و مفاهیم و اصول انسانی گرفتار ایده اولوژی سرمایه داری و خرافات و نسبی گرائیست قدر انسانهائی
  این چنین پایبند به حقیقت و اصول انسانی را بدانیم و گذشته و حالمان را رستگار کنیم در راه سرزمین رویاهای انسانی .
  نور حقیقت در نوشته های رهنورد و بیانیه های موسوی خاموش نمیشود و رهنمود همه است .

 • فرزند اقا روح الله

  امام با انقلاب غربالی پدید آورد که تمام این جماعتی که دعوی دارند و مدعی خط امام‌اند، باید بیایند در این غربال آزمایش شوند و دروغگویان و لاف زنان و پشیمان شدگانشان ریزش و سقوط کنند. این غربال همیشگی است و هیچ‌گاه متوقف نمی شود

  • رشيد

   آقای خمینی که حالا نیستند که بگویند کدام برداشت ها از حرفهایشان درست است
   اما مردم هستند و انسانهای پاک و آزاده را غربال میکنند
   موسوی و رهنورد در خط مردم قدم میزنند
   مردمی که امام قدرتش را از آنها داشت
   خود آقای خمینی گفت حق هر ملتیست که حکومت مطلوب خود را انتخاب کند
   اما حق ندارد برای نسل پس از خود تعیین تکلیف کند
   درضمن یک نفر به تنهائی نمیتواند انقلاب کند .گروههای مختلفی با عقاید متفاوت که برعلیه استبداد شاهی متحد شده بودند انقلاب
   کردند که بیشترشان پس از انقلاب قتل عام شدند .
   این تاریخه که حقیقت را غربال کرده و خواهد کرد و کسی جلودارش نیست خوشبختانه .
   تاریخ را نمیشه به جرم اقدام علیه نظام در بند کرد .

  • رشيد

   خودم شنیدم که امام گفت : حق یک ملتیست که حکومت مطلوب خود را انتخاب کند ولی حق ندارد برای نسل بعد از خود هم
   شکل حکومت را معلوم و برای آنها تعیین تکلیف کند .انسانهای پاک و آزاده وبزرگ از غربال تاریخ میگذرند .

 • http://فيلترشده كامران

  با عرض سلام و تبریک عید بزرگ مسلمین به سرور مان میرحسین و بانوی زحمتکش و رزمنده او خانم رهنورد
  انشاء ا… همیشه سرزنده و پاینده باشید

 • خوب

  این اقذامات شرافتمندانه ما را امید می دهد

 • محسن

  با سلام!
  خانم رهنورد در نامه خود از «انواع قرص ها و مخدرها و داروهای روانگردان» نوشته اند. این داروها که معروفترین آنها«LSD» است توسط سیا در دهه ۱۹۶۰ ساخته شد و روزی بسیاری از آمریکاییها و زندانیان آزمایش شد. این داروها اولین بار توسط دانشمندان آلمانی در زمان هیتلر کشف شد و سیا در زمان جنگ سرد برخی از این دانشمندان استخدام کرد.
  بعداً سیا روشهای دیگری را کشف کرد که می توانند نتایج بسیار قوی تر از این داروها داشته باشند، بدون اینکه اثری از خود باقی بگذارند. امواج الکترومگنتیک با فرکانس بسیار کم بروی فعالیت مغز تاثیر شگفت انگیزی می گزارد. به آین امواج به انگلیسی«Extremely low frequency یا elf» گفته می شود. آنها نوعی „هیپنوتیزم “ در فرد ایجاد می‌کنند. شخصیت انسان را تغییر می‌دهند و ازقربانی انسانی چند شخصیتی بوجود می‌آورند. این امواج قادرند که انسان را ناخودآگاه به خودکشی تشویق و ترغیب نمایند. قربانی اصلاً نمی‌داند تحت تأثیر این اموج قرار دارد. این امواج علاوه براین دردهای موضعی، عضلانی و سرددر های شدید در فرد ایجاد می کنند. این امواج می‌توانند موجب فلج شدن فرد شوند. اینکه این امواج کدام یک از این عوارض را ایجاد کنند، بسته به این دارد که چه ترکیبی از طول موجهای مختلف این امواج و با چه شدت بکار گرفته شوند. به این سوء استفادها «کنترل ذهن» ( mind control) گفته می شود. با جستجو گر google میتوان اطلاعات زیادی در این خصوص در اینترنت کسب کرد.
  من خود این امواج را تجربه کرده‌ام و در این خصوص تجربه زیادی دارم.

  محسن از آلمان

 • حبیب تبریزیان

  با درود به خانم دکتر رهنورد
  قاضی القضات دیار ما به این نامه ها پاسخ نخواهد داد ولی در فردای امروز که به پاسخگوئی کشیده شود به التماس خواهد افتد و طلب بخشش خواهد کرد. من یکی او را نمی بخشم!

 • جانباز

  خانم رهنورد، اگر برای ثبت در تاریخ مینگارید که هیچ، وشاید هم لازم. اما مطلب مهم دیگر اینکه، از حکومتی که هنوز به پرونده مرتضوی ورادان و…گوشش بدهکار نیست، چه انتظاری میرود!؟ کار دیگری باید ساخت!. حقوقدانان کشور، ایا امروز روز شما نیست؟! شاید در اینده به خاطر سکوتتان شمارا نبخشایند! بیایید علی وار به قصد ایجاد عدالت نظراتتان را فریاد کنید، که فردا دیر است

 • SABRE SABZ AGHAHI

  Parchame Azadikhahi, Bar Gollehaye, Basteye Estebdad, SABZ Bad. ,,,,,,AZAD BOODAN AZADEGI MIKHAHAD,,,,, Magar,,,, Soutudeha, Bahareha, che goftando che khastand, ke in nezame NEZAMI, inchenin mikonad, nemigoeem RAYE, ma koo? Enghelabi ke khod kardim, AZADIASH koo? doroode bipayan bar RAHNAVARDE,, AZIZ

 • سبز اندیش

  با سلام
  سر کار خانم زهرا رهنورد با تشکر از نامه ای که از سر دلسوزی نوشتید
  اما ای کاش دوران پهلوی اول را که زنان را به زور سر نیزه اصلحه کشف حجاب میکردند را در نامه خود می اوردید
  موفق باشید

 • IRsssssssssssssssssssssAN

  Dashte SABZ,,,, Ze Door Dasthaye SABZ Be Hamrahe Esme Shab, Fara Mikhanam Tora AZADI, Va Ba Ahange Rahaee Taraneee Hamradife Ba Nafas Hayat Mikhanam Tora, To Oboor Mikoni Ze Faselehaye Zolmat, Va Mipeyvandi Be Jonbeshe SABZ, Va Ma Ba Ham Gozar Mikonim Ze Zendanha, Va azadira Gesmat Mikonim, Va Ma Irani Ra Faryad mikonim, Ke Jonbesh SABZ Jonbeshe AZADISSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSST

 • علی–مشهد

  درود بر این شیرزن شجاع و به امید آزادی آزادگان در بند بیدادگاهها درود بر تمامی طرفداران و سران اصلاحات و جنبش سبز ایران.

 • ناشناس

  سلام خانم دکتر رهنورد من زمانی که نامه شما را خواندم
  خیلی خوشحال شدم که ما در ایران شیر زنانی همچون شماوهمسر اقای رضا خندان و …را داریم. من زمانی که از اوضاع و احوال این زندانیان در بند سیاسی در اینترنت با خبر می شوم برای انها که چه زجرهایی کشیدند و می کشند اشک می ریزم برای خودشان و خانواده هایشان و بچه هایشان دعا می کنم که انشا الله هر چه زودتر ازاد شوند . امیدوارم این نامه شما تیشه ای بر ریشه اشان شود .به امید روزی که ایرانمان سبزو سبزتر شود.ایلار از هند

 • نوید

  بانوی گرامی‌ ، اینها مردم ایران را به گروگان گرفته‌اند . به هیچ چیزی غیر از قدرت خویش اهمیت نمیدهند. ما همه گروگانه این دولت هستیم . این باید برام مردم ایران روشن شود.

 • ایمان

  درود

 • محمود

  زهرا رهنورد نماد فرهنگ اصیل ایرانیست به خود میبالم که ایرانی هستم

 • moha

  یا حسین، زهرا خانم گریه امان نمی دهد که در سخنتان دقیق شوم

 • fatemeh

  dorod va salam be shoma va hame shir zanan kash seday mazlomiyat ma ra goshi beshnavad

 • احمد

  چرا زنانی مثل خانم کروبی وخانم رهنورد نامه ای خطاب به همسر رهبر نمی نویسند

 • http://n/a reza

  خانم رهنورد شما که از اول انقلاب در جریان بیشترامور بودیدو یا توسط همسر محتر م خبر ها به خانواده شما میرسید چرا از وقتی که بهر دلیل شما بصف منتقدان پیوستید از خود نمپرسید قلم شما در سال ۶۷ یا ۱۸ تیر کجا بود و چه مینوشت حالا از انقلابیون جزایر کاراییب یاد میکنئد وبا اینکارها ونامه ها خودتا ن و همسرتان را تطهیر میکنید شما و همسرتان میدانئد که شیخ صادق کیست ودرجه وابستگی وشهوتئ که این خانواده برای کسب قدرت دارند چه اندازه است چطور رغبت میکنید برای شماارزوی سلامتی دارم مقا م اگر ماندنئ بود بتو نمیرسید امام علی

 • علی

  ای شیر زن خدا از شما راضی باشه انشالله
  از رئیس جمهور ما هم مواظبت کن اول بخدا میسپاریمش بعدا به شما شیر زن قهرمان

 • مردسبز

  درود برمادر سبزخانم دکتر زهرا رهنورد افتخار تاریخ زنان ایران سرفراز. همیشه پایدار. سرفراز و سبز باشی و درود بر همسر مبارز و سبزتان

 • شیما

  یا حسین میر حسین

 • SABZE MARDOMIE IRAN V

  Khanoome RAHNAVAD, Seyle asheghane be ensaniate shoma donya BAHS shode, va shayad bavar nakhonied ZIRE ZAREBINE TAJJOBE jahanian mibashid, vojoude shoma eftekhare mellist

 • سایه

  احسنت بر بانوی شجاع مومن و روشنفکر خانم رهنورد

 • مهرداد

  زنده باد ازادی شجاعت خانم رهنورد و دیگر شیر زنان ایرانی همچن نسرین ستوده و شیوا نظراهاری و… ستودنی است.(زنده باد جنبش سبز ما بی شماریم)

 • masood

  bavaram nemishod ke nazar man ham roozi da in safhe chap nashe! hatman terafic nazarat bud.
  hamishe ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssabz bashim