سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » در آخرین روز آبان، هنوز تکلیف سهمیه‌بندی یا آزادسازی قیمت بنزین آذر‌ماه مشخص نیس...

در آخرین روز آبان، هنوز تکلیف سهمیه‌بندی یا آزادسازی قیمت بنزین آذر‌ماه مشخص نیست

چکیده :آخرین گمانه زنی ها حاکی از ان است که از آذر ماه امسال، بنزین به صورت تک نرخی عرضه خواهد شد و این احتمال می رود که در سال اول اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها بنزین به نرخ 400تومان بفروش برسد. اما تا کنون هیچ یک از مسوولان دولتی در این خصوص اظهارنظر نکرده اند و هنوز مشخص نیست آذر امسال هم بنزین سهمیه ای عرضه خواهد شد یا...


در روزهای گذشته این احتمال که از ابتدای آذرماه امسال بنزین به صورت تک نرخی و با افزایش قیمت در راستای اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها عرضه شود، تشدید شده است. با این حال تا کنون هیچ یک از مسوولان دولتی در این خصوص اظهارنظر نکرده اند و هنوز مشخص نیست آذر امسال هم بنزین سهمیه ای عرضه خواهد شد یا خیر.

به گزارش خبر، برخی از گمانه زنی ها حاکی از آن است که هنوز تصمیم جدی در این خصوص گرفته نشده و امروز قرار است مسوولان دولتی گرد هم بیایند تا بنزین آذرماه را تعیین و تکلیف کنند. البته بنابر اظهارات مسوولان دولتی اگر قرار باشد بنزین به صورت تک نرخی و با افزایش قیمت عرضه شود این خبر تا دقیقه های آخر اعلام نخواهد شد تا شاید از این طریق بتوان جلوی عواقب ناشی از افزایش قیمت و هجوم یکباره متقاضیان به جایگاه های بنزین را گرفت .

از سویی دیگر ، از ابتدای مهرماه دولت برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در نیمه دوم سالجاری تصمیم گرفت تا سهمیه بندی بنزین یارانه ای خودروها به صورت ماهانه اختصاص یابد. بر این اساس، در دو ماه نخست پاییز سالجاری ماهانه ۶۰ لیتر بنزین یارانه ای به کارت هوشمند سوخت خودروهای شخصی واریز شده است.

در این مدت سهمیه سواری بنزینی و دوگانه سوز شخصی ماهانه ۶۰ لیتر، موتورسیکلت ۲۵ لیتر، تاکسی بنزینی ۵۰۰ لیتر، دوگانه سوز و ال پی جی سوز ۲۰۰ لیتر، آژانس (بنزینی ۳۰۰ لیتر)، دوگانه سوز و ال پی جی سوز ۲۰۰ لیتر، مسافربر شخصی دوگانه سوز و ال پی جی سوز نیز ۲۰۰ لیتر تعیین شد. همچنین به وانت بنزینی ماهیانه ۲۰۰ لیتر، وانت دوگانه سوز ۱۰۰ لیتر، بنزینی نوع دو ۴۰۰ لیتر و دوگانه سوز نوع دو نیز ۲۰۰ لیتر، کامیون و کامیونت بنزینی ماهیانه ۴۰۰ لیتر و خودروهای دوگانه سوز در این گروه ۲۰۰ لیتر سهمیه بنزین یارانه ای اختصاص یافته است.

قرار است دولت به نحوی آزادسازی قیمت بنزین را اعلام کند که تجربه تلخ تیر ماه ۸۶ ناشی از سهمیه بندی بنزین و تخریب پمپ بنزین ها و برخی از فروشگاه های زنجیره ای و … تکرار نشود.

در عین حال آخرین گمانه زنی ها حاکی از ان است که از آذر ماه امسال، بنزین به صورت تک نرخی عرضه خواهد شد و این احتمال می رود که در سال اول اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها بنزین به نرخ ۴۰۰تومان بفروش برسد.

همزمان با نزدیک شدن زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و آزاد سازی یارانه حاملهای مختلف انرژی، متوسط مصرف بنزین ایران هم پس از گاز طبیعی در سالجاری روندی رو به کاهش را در پیش گرفته است. از ابتدا سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه ۶۱ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی حدود چهار میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

در این میان، از ابتدای آبان ماه امسال با وجود کاهش برودت هوا، بازگشایی مدارس، دانشگاهها و پیش بینی افزایش مصرف بنزین اما مصرف این حامل انرژی روندی کاهشی را تجربه کرده است. در دومین ماه پاییز سالجاری مصرف بنزین یارانه ای با کاهشی ۶ درصدی به حدود ۶۰ میلیون لیتر در روز رسیده است. اما متوسط فروش بنزین نیمه یارانه ای (بنزین ۴۰۰ تومانی) در سطح جایگاه‌های کشور با افزایشی ۲۵۰ درصدی (حدود ۲٫۵ برابر) از مرز ۲۰ میلیون لیتر در روز عبور کرده است.


 • ناشناس

  شما بفرمایید چقدر مصرف گاز هم بالاتر رفته
  فکر میکنم مفید باشه

 • جعفرخان

  حاکمیت فعلی منتظر خواب نما شدن برای شروع قانون هدفمند کردن یارانه ها است ،چون اصولا با ” برنامه – مرنامه ” رابطه ای ندارد. شما هم دندان روی جگر بگذارید چند ماه – چند سال تاخیر برای اجراء ” قانون – مانون ” در مقابل عمر بشر ناچیز است و عجله هم کار شیطان است .

 • کنجکاو

  دولت که میخواد همه چیز رو جهانی حساب کنه حقوق مردم رو هم جهانی حساب کنه. دوستان خوبه یه سری به سایت یاهو که خوشبختانه هنوز فیلتر نشده! بزنید و در قسمت Yahoo Hot jobs یا Autos شغل مشابهی که در ایران دارند و یا اتومبیلی که آرزو دارند را جستجو کنند به نتایج جالبی میرسند! یک لیسانسیه مهندسی با حداقل ۲ سال سابقه کار حقوق ماهیانه ۹ میلیون تومان دریافت و با حقوق یکماه یک اتومبیل عالی میخرد. هروقت شرایط اینطور شد ما حاضریم بنزین ۲۰۰۰ تومانی بزنیم.

  ولی فعلا به همه پیشنهاد میکنم از پرداخت قبض آب و برق و گاز و تلفن و موبایل و …… خودداری کنند. به این میگن مبارزه بدون خشونت!