سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماینده آبادان: بالا رفتن بی‌رویه قیمت‌ها قبل از هدفمندی یارانه‌ها، نگرانی‌ها ر...

نماینده آبادان: بالا رفتن بی‌رویه قیمت‌ها قبل از هدفمندی یارانه‌ها، نگرانی‌ها را دوچندان می‌کند

چکیده :بالا رفتن بي‌رويه قيمت‌ها و عدم توان پرداخت مردم همراستا با افزايش هزينه‌هاي جاري روزمره، برق و آب و نان و.... و اينكه هنوز اطلاع‌رساني كافي در اين مورد مشاهده نشده نگراني‌ها را دوچندان مي‌كند كه متوليان بايد قبلا از اجراي كامل طرح نسبت به رفع آن اقدام...


یک نماینده عضو کمیسیون انرژی ضمن ابراز نگرانی نسبت به تبعات ناگوار اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها، تصریح می‌کند که: “بالا رفتن بي‌رويه قيمت‌ها و عدم توان پرداخت مردم همراستا با افزايش هزينه‌هاي جاري روزمره، برق و آب و نان و…. و اينكه هنوز اطلاع‌رساني كافي در اين مورد مشاهده نشده نگراني‌ها را دوچندان مي‌كند كه متوليان بايد قبلا از اجراي كامل طرح نسبت به رفع آن اقدام كنند.”

عبدالله کعبی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان، همچنین نسبت به ناهماهنگی دستگاههای دولتی در اجرای طرح هدفمندی هشدار می‌دهد و می‌گوید: “نبود هماهنگي ميان اين ارگان و سازمان‌ها اعم از دولت، مجلس و ناظران و حتي خود مردم مساله را جدي مي‌كند.”

نماینده آبادان در ارزیابی طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، به ابهامات این طرح اشاره می‌کند و می‌گوید: “بحث هدفمندكردن يارانه‌ها بنا بود از ابتداي سال جاري عملياتي شود، اما اكنون كه قريب به هشت ماه از سال مي‌گذرد تازه به اين مرحله رسيده است و همين تاخيرهاي پديدآمده تا حدودي آينده اجراي طرح را دچار ابهام مي‌كند.”

وی به ابهامات موجود در زمینه طرح هدفمندی یارانه‌ها اشاره می‌کند که به زعم وی، باید هرچه سريع‌تر متوليان نسبت به برطرف كردن آن اقدام كنند، و نیز می‌گوید: “تا امروز كه قريب به دو هفته از واريز اين پول‌ها به حساب مردم مي‌گذرد و به نوعي گام‌هاي اصلي در اجراي طرح برداشته شده، بنده به‌عنوان نماينده مردم در خانه ملت هنوز اطلاع دقيقي از قيمت حامل‌هاي انرژي بعد از اجراي كامل قانون ندارم.”

این عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس می‌افزاید: “ما نمي‌دانيم قيمت حامل‌هايي از جمله بنزين و گازوئيل كه نقش مهمي در مسائل اقتصادي جامعه دارد، به چه صورت است. اين در حالي است كه عضو هيات‌رئيسه كميسيون انرژي هستم و اين امر جاي ابهامات و سوالات بسياري را براي بنده به‌عنوان يك نماينده پديد آورده است، و اين همان چيزي است كه سيستم‌هاي اجرايي بايد نسبت به آن پاسخگو باشند.”

کعبی در ارزیابی شیوه اطلاع رسانی دولت در این باره نیز می‌گوید: “بايد قبول كنيم هرگونه اطلاع‌رساني نادرست مشكلات اين طرح را دوچندان مي‌كند و موجبات تورم و نگراني در جامعه را پديد مي‌آورد. ”

وی می‌افزاید: “علاوه بر كمبود اطلاع‌رساني در اين زمينه، هنوز بسترها در ساير حوزه‌ها مانند حوزه حمل و نقل شهري اجرايي نشده و اين به نفع طرح نيست. طبق مفاد تبصره 13 بايد با توسعه و ارتقاي حمل و نقل عمومي و تسهيل آن بسياري از نگراني‌ها را كاهش مي‌داديم كه هنوز اتفاق خاصي در اين حوزه رخ نداده و تمام اين موارد از آن دست اقداماتي است كه بايد جدي‌تر به آن نگريست.”

این نماینده همچنین به صحبت‌هاي وزير نيرو كه ادعا کرده بود فقط چهار هزار تومان به قبوض برق اضافه مي‌شود، واکنش نشان می‌دهد و خاطرنشان می‌کند: “درحال حاضر از برخي خانه‌ها و آپارتمان‌ها كه مستندات آن هم موجود است، مبلغ قبوض به 420 هزارتومان هم رسيده كه با صحبت‌هاي ارائه‌شده همخواني ندارد.”

وی با تاکید بر اینکه “بايد صحبت‌هايي كه از سوي متوليان امر در اين خصوص انجام مي‌گيرد، براساس مستندات دقيق باشد” اضافه می‌کند: “تمام اين مسائل يك طرف؛ بحث درخصوص ساير كالاها از جمله قيمت برنج و نان و … يك طرف.”

نماینده آبادان با بیان اینکه “در حال حاضر اين طرح به صورت جدي اجرا نشده”، از اینکه “در برخي موارد قيمت‌ها افزايش يافته” ابراز نگرانی می‌کند و می‌افزاید: “اگر بنا باشد به همين روال ادامه يابد بايد در انتظار تبعات بيشتري بود.”

وی از قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی نیز ابراز بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: “برخي مي‌گويند بنزين دونرخي يا سه‌نرخي مي‌شود كه هيچ اظهارنظر دقيقي در اين خصوص وجود ندارد چون هنوز وزارت نفت به‌عنوان متولي اصلي اطلاعيه‌اي در اين مورد ارائه نكرده و همچنان آمار دقيقي در اين خصوص وجود ندارد.”


  • هر ایرانی، یک رسانه سبز

    جناب کعبی، امروز هر حرفی بزنیم؛ علیه خودمان استفاده می‏شود.
    به نظر من، فعلا اصلاح‏طلبان و جنبش سبز، سکوت مطلق همراه با روشن‏اندیشی و آمادگی لازم را داشته‏باشند. سکوتی که بهانه‏ای برای هرج و مرج طلبان فتنه‏جو نباشد. سکوتی علوی در برابر ظلم و بیداد و تبلیغات نادرست. سکوتی روشنگرانه و خردورزانه. سکوتی که امام جمعه‏های … از آن برای …بهره نگیرند. سکوتی تلخ و دردمندانه و بشکیب.
    آری. باید در این انفعال ظاهری، تنها مردم را به خدا واگذاشت. چنان که عبدالمطلب کعبه را در برابر ابرهه به خدا واگذارد. البته بحث‏های دینی، بحث‏های اخلاقی و اجتماعی، نظریه‏پردازی اقتصادی و سیاسی در دانشگاه‏ها و … .