سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماینده آبادان: بالا رفتن بی‌رویه قیمت‌ها قبل از هدفمندی یارانه‌ها، نگرانی‌ها ر...

نماینده آبادان: بالا رفتن بی‌رویه قیمت‌ها قبل از هدفمندی یارانه‌ها، نگرانی‌ها را دوچندان می‌کند

چکیده :بالا رفتن بي‌رويه قيمت‌ها و عدم توان پرداخت مردم همراستا با افزايش هزينه‌هاي جاري روزمره، برق و آب و نان و.... و اينكه هنوز اطلاع‌رساني كافي در اين مورد مشاهده نشده نگراني‌ها را دوچندان مي‌كند كه متوليان بايد قبلا از اجراي كامل طرح نسبت به رفع آن اقدام...


یک نماینده عضو کمیسیون انرژی ضمن ابراز نگرانی نسبت به تبعات ناگوار اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها، تصریح می‌کند که: “بالا رفتن بی‌رویه قیمت‌ها و عدم توان پرداخت مردم همراستا با افزایش هزینه‌های جاری روزمره، برق و آب و نان و…. و اینکه هنوز اطلاع‌رسانی کافی در این مورد مشاهده نشده نگرانی‌ها را دوچندان می‌کند که متولیان باید قبلا از اجرای کامل طرح نسبت به رفع آن اقدام کنند.”

عبدالله کعبی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان، همچنین نسبت به ناهماهنگی دستگاههای دولتی در اجرای طرح هدفمندی هشدار می‌دهد و می‌گوید: “نبود هماهنگی میان این ارگان و سازمان‌ها اعم از دولت، مجلس و ناظران و حتی خود مردم مساله را جدی می‌کند.”

نماینده آبادان در ارزیابی طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، به ابهامات این طرح اشاره می‌کند و می‌گوید: “بحث هدفمندکردن یارانه‌ها بنا بود از ابتدای سال جاری عملیاتی شود، اما اکنون که قریب به هشت ماه از سال می‌گذرد تازه به این مرحله رسیده است و همین تاخیرهای پدیدآمده تا حدودی آینده اجرای طرح را دچار ابهام می‌کند.”

وی به ابهامات موجود در زمینه طرح هدفمندی یارانه‌ها اشاره می‌کند که به زعم وی، باید هرچه سریع‌تر متولیان نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنند، و نیز می‌گوید: “تا امروز که قریب به دو هفته از واریز این پول‌ها به حساب مردم می‌گذرد و به نوعی گام‌های اصلی در اجرای طرح برداشته شده، بنده به‌عنوان نماینده مردم در خانه ملت هنوز اطلاع دقیقی از قیمت حامل‌های انرژی بعد از اجرای کامل قانون ندارم.”

این عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس می‌افزاید: “ما نمی‌دانیم قیمت حامل‌هایی از جمله بنزین و گازوئیل که نقش مهمی در مسائل اقتصادی جامعه دارد، به چه صورت است. این در حالی است که عضو هیات‌رئیسه کمیسیون انرژی هستم و این امر جای ابهامات و سوالات بسیاری را برای بنده به‌عنوان یک نماینده پدید آورده است، و این همان چیزی است که سیستم‌های اجرایی باید نسبت به آن پاسخگو باشند.”

کعبی در ارزیابی شیوه اطلاع رسانی دولت در این باره نیز می‌گوید: “باید قبول کنیم هرگونه اطلاع‌رسانی نادرست مشکلات این طرح را دوچندان می‌کند و موجبات تورم و نگرانی در جامعه را پدید می‌آورد. ”

وی می‌افزاید: “علاوه بر کمبود اطلاع‌رسانی در این زمینه، هنوز بسترها در سایر حوزه‌ها مانند حوزه حمل و نقل شهری اجرایی نشده و این به نفع طرح نیست. طبق مفاد تبصره ۱۳ باید با توسعه و ارتقای حمل و نقل عمومی و تسهیل آن بسیاری از نگرانی‌ها را کاهش می‌دادیم که هنوز اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداده و تمام این موارد از آن دست اقداماتی است که باید جدی‌تر به آن نگریست.”

این نماینده همچنین به صحبت‌های وزیر نیرو که ادعا کرده بود فقط چهار هزار تومان به قبوض برق اضافه می‌شود، واکنش نشان می‌دهد و خاطرنشان می‌کند: “درحال حاضر از برخی خانه‌ها و آپارتمان‌ها که مستندات آن هم موجود است، مبلغ قبوض به ۴۲۰ هزارتومان هم رسیده که با صحبت‌های ارائه‌شده همخوانی ندارد.”

وی با تاکید بر اینکه “باید صحبت‌هایی که از سوی متولیان امر در این خصوص انجام می‌گیرد، براساس مستندات دقیق باشد” اضافه می‌کند: “تمام این مسائل یک طرف؛ بحث درخصوص سایر کالاها از جمله قیمت برنج و نان و … یک طرف.”

نماینده آبادان با بیان اینکه “در حال حاضر این طرح به صورت جدی اجرا نشده”، از اینکه “در برخی موارد قیمت‌ها افزایش یافته” ابراز نگرانی می‌کند و می‌افزاید: “اگر بنا باشد به همین روال ادامه یابد باید در انتظار تبعات بیشتری بود.”

وی از قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی نیز ابراز بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: “برخی می‌گویند بنزین دونرخی یا سه‌نرخی می‌شود که هیچ اظهارنظر دقیقی در این خصوص وجود ندارد چون هنوز وزارت نفت به‌عنوان متولی اصلی اطلاعیه‌ای در این مورد ارائه نکرده و همچنان آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد.”


  • هر ایرانی، یک رسانه سبز

    جناب کعبی، امروز هر حرفی بزنیم؛ علیه خودمان استفاده می‏شود.
    به نظر من، فعلا اصلاح‏طلبان و جنبش سبز، سکوت مطلق همراه با روشن‏اندیشی و آمادگی لازم را داشته‏باشند. سکوتی که بهانه‏ای برای هرج و مرج طلبان فتنه‏جو نباشد. سکوتی علوی در برابر ظلم و بیداد و تبلیغات نادرست. سکوتی روشنگرانه و خردورزانه. سکوتی که امام جمعه‏های … از آن برای …بهره نگیرند. سکوتی تلخ و دردمندانه و بشکیب.
    آری. باید در این انفعال ظاهری، تنها مردم را به خدا واگذاشت. چنان که عبدالمطلب کعبه را در برابر ابرهه به خدا واگذارد. البته بحث‏های دینی، بحث‏های اخلاقی و اجتماعی، نظریه‏پردازی اقتصادی و سیاسی در دانشگاه‏ها و … .