سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه همسر محمدنوری زاد خطاب به مردم ایران...
» دادستان گفته است تا افکار نوری زاد مهار نشود ،از حق ملاقات محروم خواهد بود.

نامه همسر محمدنوری زاد خطاب به مردم ایران

چکیده :خانم نوری زاد هفته گذشته برای شرح رنج هایی که در این مدت بر او و فرزندانش رفته است به ملاقات دادستان تهران رفت تا به او یاد آور شود که اکنون همسرزندانی اش از کمترین حقوق شهروندی یعنی تماس با خانواده محروم است. فاطمه ملکی از دادستان تهران درخواست کردکه به خانواده اجازه ملاقات، تماس تلفنی و پیگیری پرونده همسرش داده شود .دادستان در پاسخ به اعتراض همسرنوری زاد گفته است که تا زمانی افکار ایشان مهار نشود ،به هیچ یک از خواسته های شما پاسخ داده نخواهد...


کلمه :فاطمه ملکی ،همسر محمد نوری زاد پس از گذشت یکماه که از زندانی بودن همسرش می گذرد هنوز نتوانسته با او ملاقات  ویا حتی تماس تلفنی داشته باشد .در این مدت خبر اعتصاب غذای محمد نوری زاد نیز بر نگرانی های خانواده او افزوده است .خانم نوری زاد هفته گذشته برای شرح رنج هایی که در این مدت بر او و فرزندانش رفته است به ملاقات جعفری دولت آبادی ،  دادستان تهران رفت تا به او یاد آور شود که اکنون همسرزندانی اش از کمترین حقوق شهروندی یعنی تماس با خانواده محروم است. فاطمه ملکی از دادستان تهران درخواست کردکه به خانواده اجازه ملاقات، تماس تلفنی و پیگیری پرونده همسرش داده شود .دادستان  در پاسخ به اعتراض همسرنوری زاد گفته است : ” تا زمانی افکار ایشان مهار نشود ،به هیچ یک از خواسته های شما پاسخ داده نخواهد شد.”

به گزارش کلمه ،خانم نوری زاد در همین زمینه نامه سرگشاده ای خطاب به مردم ایران نوشته است که متن کامل آن به این شرح است :

بسمه تعالی

مردم شریف و آگاه  ایران

بیش از یک ماه از بازداشت همسرم، محمد نوری زاد، می گذرد؛ بی آنکه هیچگونه اطلاعی از وضعیت ایشان داشته باشیم. در ملاقاتی که در تاریخ 23/10/88 با دادستان تهران  صورت گرفت، ایشان جرم همسرم را “بسیار بسیار سنگین” اعلام کردند و نهایتاً درمقابل درخواست تماس، ملاقات و پیگیری پرونده فرمودند: “تا زمانی که افکار ایشان مهار نشود، به هیچ یک از این خواسته ها پاسخ داده نخواهد شد.”

البته با درنظرگرفتن آنچه که در چند ماه اخیر بر مردم بیگناه و آگاه کشورمان گذشت و انبوه جمعیتی که هنوز بعد از گذشت هفت ماه، روبروی ساختمان دادگاه انقلاب اسلامی، با نگاهی نگران و مستاصل، چشم انتظار عزیزانشان هستند و از همه دردناکتر سکوتی است که بر فضا حاکم است و یا در قالب وارونه انگاری وقایع خود را نشان می دهد، مشاهده ی چنین برخوردی نیز چندان دور از انتظار نبود.

اگر “مهار افکار افراد” در قوانین اسلامی، مدنی و یا انسانی ما، حقیقتاً از جایگاه قابل اعتنایی برخوردار است، و اگر امروز به جایی رسیده ایم که باید شمشیرها را علیه “اندیشه”ی افراد بالا ببریم، باکی نیست. چه؛ او خودش سال ها پیش در مناجات روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان،* خطاب به ابوذر می نویسد: “…هان ای ابوذر خوب، تو مگر چه گفتی و چه کردی که تو را به این ورطه ی بلا تبعید کرده اند؟ تو نه از اشراف بودی، نه سپاه داشتی و نه زور؛ تو اساساً جز زبانت که سرخ و صریح بود و از ایمانت گرما می گرفت، هیچ نداشتی. تو ای ابوذر خوب، نه وامدار کسی بودی و نه انتظار داشتی مردمان به خاطر سالها مجاهدت و یاوری پیامبر خدا، مطیع و دست به سینه ی تو باشند. نه بابت سالها خون دل خوردن و شمشیر زدن و پاک بودن و گرسنگی کشیدن از کسی طلبکار بودی و نه ایمانت را از سر راه آورده بودی که اجازه بدهی نوکیسه ها و ازراه رسیده ها و سراسیمگان، هرکس که می خواهند باشند، به اسم اینکه حالا منصبی یافته اند و موقعیتی به دست آورده اند، پوست از تن دین خدا بکنند و هیچ از او به جا نگذارند…”

و عجیب که امروز، خود، گویی مصداق ابوذر زمان شده است. و چه حقیقت دردناکی که جزای بر زبان آوردن کلمه ی حق، آن هم در محترمانه ترین و دلسوزانه ترین وجه ممکن، این چنین تلخ و غیرمنصفانه است.

باری؛ در پایان این نامه، باز از کلمات همسرم کمک می گیرم که در جایی دیگر از مناجات هایش، خدا را اینطور می خواند: “خدایا، به سیاسیون و سیاست مداران ما، سینه ای فراخ برای شنیدن و تحمل سخن مخالفان خود عنایت فرما. یعنی همان خصلتی که قرن های قرن، پیامبران و امامان ما، جانانه، و نه در شعار، به انجام آن همت می کرده اند. خدایا سیاسیون ما را آنچنان هوشمندی عنایت فرما که نگاهشان در کوچه پس کوچه های هم طریقان و حاجت های صنفی شان متوقف و محدود نشود. و آنچنان صداقتی نصیبشان کن که اگر خطا کرده اند و می کنند و یا در انجام کاری توانایی ندارند، مرد و مردانه از مردم پوزش بخواهند و مسئولیت خطاهای خود را بپذیرند…”

آمین. یا رب العالمین.

فاطمه ملکی

اول بهمن ماه هزار و سیصد و هشتاد و هشت

*”یک، دو، سه: روزه”- محمد نوری زاد- موسسه فرهنگی هنری پویا نقش- تهران1386


 • صمد

  راستی از کاریکاتور انقلاب 57 چه خبر …..
  حسابی حال کردیم، از الله اکبر دیگه خبری نیست؟ یا سرودهایی مثل : «موسوی ای امام، موسوی ای امام …. » یا « دیو چو بیرون رود موسوی در آید…»
  خداییش خیلی بامزه می شه، با مزه تر از الله اکبر گفتن های بعضی از مردم شمال شهر نشین تهران.
  جون من ادامه بدین. ممنون

 • Setade 88

  Khoda Ba Mast.Baad Vazido Hame Asrar Ayan ShoD

 • ناشناس

  درود بر حر بن ریاحی زمان جناب آقای محمد نوری زاد

 • ناشناس

  ما در کنار شما و دیگر دوستان ارزشمند در بند که برای آزادی این مرز و بوم تلاش می کنند
  تا آخرین لحظه ایستاده ایم

 • مهسا

  گاهي اوقات به اين جمله شك مي كنم كه آيا ” پايان شب سيه سپيد است ” ؟؟؟

 • من با همین نام دلقک که ریشه درباورهای فلسفی ام دارد از وضعی که داریم با نوریزاد شجاع مغازله می کردم در وبلاگش. لطفاً انتشارش دهید.
  1- نوری زاد مردم ایران دردوسه ماهی که فرصت یافت وبلاگ بنویسد؛ همواره با یک سؤال کلیشه ای از سوی شکاکان روبرو بود: “توچرابازداشت نمی شوی؟”
  2- پاسخ خودمحمدآقا به این سؤال یک سؤال متقابل بود: “سؤال کننده فکرمیکند چرا؟”
  3- من اما از همان روز ابتدا معتقد بودم که بازداشت نکردن نوری زاد یک مشکل است ولی بازداشت کردن او هزار مشکل. واین را بهتر از همه عملۀ ظلم می دانستند.
  واقعیت این است که همسر محترم نوری زاد عزیز بهترین توصیف وبهترین تمثیل را برگزیده اند از میان خیل مناجات های محمد: “محمد مثل ابوذر”. سخت است وطاقت فرساست رویارویی با انسانی که حاضر نباشدحقیقت یافته اش را با هیچ مابه ازای اعتباری وبیرونی تاخت بزند.
  4- سخنی که دادستان تهران گفته به همسر نوری زاد اوج درماندگی دستگاه عریض وطویل نا امنی وظلم وبیداد را عریان می کند که ترجمۀ تحت اللفظی سخنان دادستان عبارت می شود از: “افکار محمد نوریزاد چنان شفاف وشجاع وصادق وغیرقابل تأویل وتفسیر وتحلیل و… است ؛ وخودمحمد نوریزاد چنان پاک وبی آلایش وغیرسیاسی وتنها و متمرکز به دردهای مردم است که واقعاً نمی شود با او هیچ کاری کرد. چون هیچ سلاح ظلمی بر بدن وروح رویین تن او سازگار نیست . من به دستگاههای امنیتی تسلیت می گویم و استیصال شان رادرک می کنم درمقابل مردی که درباران آمد(محمدنوری زاد)
  5- سلام محمد نوری زاد نازنین. یا…هو

 • نور

  نميدانم پس از مرگم چه خواهم شد.
  نمي خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت.
  ولي بسيار مشتاقم ، که از خاک گلويم ، سوتکي سازد.
  گلويم سوتکي باشد بدست کودکي گشتاخ و بازيگوش.
  و او ، يک ريز و پي در پي ، دم گرم و خمودش را در گلويم سخت بفشارد،
  و خواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد.
  بدينسان بشکند دائم ، سکوت مرگ بارم را دکتر علي شريعتي .

 • که گفتت برو دست رستم ببند
  نبندد مرا دست چرخ بلند “فردوسی”

 • رضا

  درود بر نوری زاد عزیز وخدا پشتیبان خانواده محترم ایشان باشد.

 • حامد الف

  دلم میگیره وقتی یاد محمد نوری زاد میوفتم مثل وقی که یاد سهراب اعرابی میوفتم این دو نفر برای من با همه فرق می کنن

 • ساقی

  برای هر بیگناهی که به زندان می رود , زندان دروازه ی آزادی و افتخار است….گاندی

 • علي رضا

  طاقت بيار رفيق ما هر دو بي كسيم …
  آفرين بر مردان حرّي كه آزادگي مرام ايشان است و صد احسنت بر شير زناني كه استواري را همچون زينب به ما مي آموزند.

 • آریایی

  گیرم که بر سر دار بنشسته در کمین پرنده ای پرواز را علامت ممنوع می زنید.
  با جوجه های خفته در آشیانه چه می کنید ؟؟؟؟

 • جهرمی

  اگر حجت آقایان سخنان ابطحی است… حجت ما سخنان محمد نوری زاد است.
  چه زیبنده است نام ابوذر برای زبان او.
  و چه گویاتر و افشاکننده تر است حبس و سکوتش.
  که در حکومت علی دشمنان نیز به جرم سوال به زندان نرفتند.
  و در حکومت غاصبان دوستان به جرم دلسوزی به تبعید رفتند.
  خداوند ما را با او محشور گرداند.

 • man ham ba shoma hamdard hastam we ba sabr in obash yazid ra be biroon mirizim
  dr bashu az alman

 • رها

  آزادگي رسم مردان بزرگ است. آنان كه نه نان به نرخ روز خورده اند و چه خوب سخن بزبان راند محمد نوري زاد عزيز كه در عين ادب و نزاكت اما نه گوش شنوايي بود و دل فراخي كه تحمل كند و او خود يك تنه اول شنيد و يكه و تنها قدم در راه آرمان انقلابي و انساني مردم گذاشت.

 • AZAD MARD

  MARDAN KHODA PARDE PENDAR DARIDAND YANI HAMEJA GHERE KHODA YAR NADIDAN
  KHODAYA MOHAMAD RA BE TO MISEPARAM

 • نمیدانم تا کی قرار هست تمام افکار ،رفتار،حقانیت و گفتار ما با شاقول دین و روایتهای دینی ازصدر اسلام تا انقلاب اسلام سنجیده و بیان شود!
  پس منطق و شعور خودمان کجاست؟ چرا نمی فهمید که همین حالا هر جنایتی داره با یک تفسیر دیگر از همین علی (ع) و ابوذر و قران و احادیث میشه.
  با احترام به همه مقدسات باید بگم از هرچی حمله یا دفاع بر مبنای یاداوری گفتار و رفتار امامان صورت میگیره بیزاریم چون همش سو استفاده از معصومین برای توجیه خودمونه… کمی فکر کنید این کافرها که هیچ کدوم از این محمد (َص)،علی(ع) ،زینب ، حسین ، خوارج و نهروان و امام خمینی (ره)و اینها رو ندارن چه جوری مباحثه می کنند چه جوری دلیل میارند و چه جوری حکومت عدل می کنند…
  یادم میاد مدرسه که میرفتیم رو در دستشویی بزرگ نوشته بودنند …نظافت من الایمان… و من همیشه فکر میکردم اونهایی که ایمان ندارند نظافت نمی کنندو از کثافت زود می میرند…
  بخدا من مسلمانما ، ولی دور از وطن نگران دین و وطنم

 • ابومجد

  چه شفاف و روشن می گویند که با افکار انسانها مشکل دارند . بله اگر قرار به جرم بودن تفکر و اندیشه باشد جرم محمد نوری زاد بسیار بسیار سنگین است . مثل همه ی آزاد اندیشان .
  خدای بزرگ که نوری زاد همیشه او را خدای خوب می خواند , به شما صبر عطا کند .

 • سبز سبزم

  برای شما آرزوی صبر و برای همسرتان آرزوی آزادی را دارم هرچند ایشان آزادند
  من از طرفداران مطالبشون هستم ومنتظر و امیدوار تا به زودی مطالب جدیدشون رو بخونم به امید آزادی ایران

 • ناشناس

  مادرم صبور باش زینب وار