سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نظر مراجع در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی...

نظر مراجع در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی

چکیده :آیت‌الله موسوی اردبیلی ، از مراجع تقلید نیز ادامه تقلید از آیت‌الله صانعی را بلامانع عنوان...


کلمه: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به سئوال جمعی از استادان و فضلای حوزه علمیه قم در زمینه مرجعیت آقای صانعی اعلام کرد: آقای صانعی فاقد ملاک‌های لازم برای تصدّی مرجعیت است

سایت «فردا» با توجه به درخواست کابران خود و پاسخ به شبهات ایجاد شده در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی ، در تماس با دفتر مراجع، نظرات دیگر آیات عظام را در این خصوص جویا شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی «فردا» دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به این موضوع رجوع به یکی از مراجع تقلید و نظر این مراجع را در این خصوص یادآور شده است .

همچنین دفتر آیت الله سیستانی با اشاره به اینکه جامعه مدرسین مرجع تشخیص صلاحیت مراجع نیست گفت: در این موارد نظر شخص مقلد ارجح است اما دفتر آیت‌الله سیستانی ابتدا شخص آیت‌الله سیستانی را اعلم برای مرجعیت می‌داند و بعد از ایشان نیزآیت‌الله وحید خراسانی را معرفی می نماید.

آیت‌الله موسوی اردبیلی ، از مراجع تقلید نیز ادامه تقلید از آیت‌الله صانعی را بلامانع عنوان کردند.

در پاسخ دفتر آیت‌الله نوری همدانی درباره این موضع نیز آمده است: به سادگی نمی‌توان صلاحیت یک مرجع تقلید را زیر سوال برد اما اگر شخص مقلد با تحقیقات از آیت آلله صانعی پیروی می‌کند می‌تواند ادامه دهد تا زمانی که فسق مرجع مورد نظر اثبات شود.

همچنین در پی تماسی که با دفتر آیت الله مکارم شیرازی گرفته شد، اعلام گردید: در ادامه پیروی از آیت‌الله صانعی ایرادی وارد نیست و همانطور که امام خمینی دیدگاههای سیاسی آیت‌الله منتظری را مردود می‌دانستند اما به مرجعیت ایشان خللی وارد نشد و ایشان هم‌چنان مقلدانی داشتند، در موضوع آیت‌الله صانعی نیز به همین‌گونه برخورد شود.

دفتر آیت‌الله وحید خراسانی نیز عنوان کردند که در این‌باره نمی‌توانند نظر دهند و از اعلام نظر خودداری کردند ولی در عین حال خواستار تماس با دفتر مقام معظم رهبری شدند.

در پایان نظر آیت‌الله جوادی آملی نیز در این خصوص توسط دفتر ایشان به این صورت اعلام شد: در این موضع تشخیص به عهده خود مقلد است و اگر قول و حرف جامعه مدرسین برای مقلد حجت است باید از پیروی از آیت الله صانعی برگردد.


 • http://MAR333@GOOGLE.COM MARYAM

  باید ببینیم تز دروغ بگو حکومت کن ، چقدر توانایی دارد آیا می تواند مرجعیت شجاع ، مستقل و اصیل شیعه را تخریب و تحقیر کند و یا بر عکس با این اولیاء الهی هرکس در افتاد برافتاد.

 • http://mor19@gmail.com مرتضی

  من تا بحال فکر می کردم مرجعیت یک موضوع کاملاً الهی و غیر سیاسی و غیر حکومتی و غیر فرمایشی است. اما گویا مرجعیت یک موضوع باندی و جناحی است. و اگر اینطور باشد فاتحه مرجعیت خواندست.

 • من

  شاید هم مرجعیت ایشون سیاسی بوده

 • ناشناس

  مرجع مردمی یعنی صانعی آیت ا… صانعی را شماها نصب نکردید که حالا بتوانید عزلش کنید مردم برای جامهعه نمیدونم چیچی قم تره هم خورد نمیکنند

 • http://rss ايران

  هر چقدر فکر می کنم می بینم این رفتار و گفتار به رفتار و گفتار اموی نزدیک است تا به سیره ی نبوی!

 • ناصر

  مرجعیت یک صفت است
  مانند صفتهای چون : دانایی – استادی – خبرگی – مهارت و غیره که دارنده آن صفت وقتی دارای آن شد دیگر نمیتوان صفت را از وی منفک و جدا نمود.
  بطور مثال یک فرد وقتی در اثر آموزش و ممارست دارای صفتی همچون استادی در فلسفه یا منطق شد دیگر امکان خلع این صفت از وی وجود ندارد.
  حالا عده ای نابخرد بخواهند بگویند آقای صانعی سواد و حکمت مرجعیت را قبلا داشته ولی حالا ندارد ، صرفا بی اطلاعی خود را از ساده ترین دانسته ای منطق نشان داده اند نه بیشتر از این !!!!!

 • علی از قم

  واقعا برای بعضی مراجع متاسفم که استقلال سیاسی یا فکر ندارن . زنده باد صانعی

 • http://dsfdsfds@yahoo.com علی

  بازماندگان دکتر بهشتی . آیت ا..مطهری . امام خمینی , شهید باکری , جهان آرا , همت , رجایی ,چیت سازیان .و…. مورد تهاجم این از خدا بیخبران هستند چه رسد به ایت ا..صانعی ها و ….که در قید حیاتند.وبایداز صحنه بیرون شوند

 • http://akbaraghayi@yahoo.com akbar

  سلام
  بنده به عنوان یک ایرانی شرم می آید که یک عده روحانی درباری به من بگویی از کی تقلید کن از کی تقلید نکن. این یک توهین به شعور ایرانی است.

 • کاشمر

  من که سنی هستم. ولی آیت اله صانعی را فرد آزادهای میدانم. درود بر تمام آزاد مردان جهان

 • ناشناس

  من اهان العلما خسر الدین

 • ashkan_k35

  زنده باد صانعی مرجع مردمی …

 • پرویز

  صانعی مرجع بزرگ انقلابی است

 • پرویز 1

  صانعی زنده باد

 • http://maryam_karaj2001@yahoo.com مریم

  تقلید از کسی که اعتقاد راسخ به آزادی و آزادگی بندگان خداوند دارد زبیاترین تقلید است. امیدوارم تا زنده ام مرجع تقلیدم زنده باشد. که مادام از او تقلید کنم.درود بر صانعی

 • http://mosafer316@yahoo.com نخل استوار جنوب

  من نگویم که کنون با که نشین وچه بنوش
  که تو خود دانی اگر زیرک وعاقل باشی..
  .قال امام الحسین علیه السلام:بترسید از ستم کردن بر کسانی که به جز خدا یاوری ندارند.
  قال امام علی :بدترین توشه برای آخرت ستم بر بندگان خداست

 • http://www.yosef.ir یوسف

  جاامعه مدرسین تکلیف مردم راروشن کرده است درزمان حیات حضرت امام نیزدرموردسیدکاظم شریعتمداری نیزاین نوع نظرراداده بودند احسنت به جامعه مدرسین مرگ برضدولایت فقیه

 • جواد

  ولی برای من سوال است که شما خیلی وقت ها به حرف مراجع گوش نمی دهید و به حرف رهبر گوش نمی دهید ولی این مرجع چون حامی شما بوده به دفاع از مرجعیت او پرداخته اید و نگران مراجع شده اید!

 • amin
 • مير علي

  واقعا درست گفت مریم
  دروغ بگو حکومت کن همین امروز جمعه خبرگزاری ها اعلام کردند تمامی مطالب از دفاتر نوری همدانی مکارم شیرازی و … دروغ محض بوده و ایشان هیچ اظهار نظری نکردند چه جوری این خبرها رو درست میکیند بسه دیگه دروغ پراکنی من مقلد هیچ احدالناسی نیستم از بابام هم تقلید نمیکنم ولی چیزی که میدونم اینه که نباید با قران و ایات قران بازی کرد و تفسیر به رای کرد اقای صانعی برای ما خیلی عزیزه ولی ایشون از ایات قران چیزی میفهمه که ارباب مفسرها نگفتند و تفسیر هم نکردند چه جوری میشه نمیدونم قران ۴ تا زن گفته میشه بگیری حالا کی گرفته کی نگرفته کاری نداریم ولی گفته ۴ تا حلاله ولی ایشون میگه ۲ تا هم نمیشه گرفت مگر زن اولت بگه و اجازه بده !!!!!! این بدعت نیست این مخالفت با نص صحیح قران نیست ؟۱
  ان کس که بداند و نداند که بداند بیدار کنیدش تا خفه نماند

 • http://ali.r1407@yahoo.com علی

  سلام به مسئولان سایت و بینندگان عزیز
  نمی دانم می گزارند نظر بنده را یا خیر ولی بلاخره نوشتنشن حداقل برا شخصی که اول میخونه شاید مفید بشه
  لازم به ذکره نه من و نه دیگر عزیزان بی تخصص در حدی نیستیم که در مورد مراجع قضاوت کنیم مگر در مواردی که علم داریم
  ۱-تساوی دیه زن و مرد۲-رد فاضل دیه۳-عقد موقت۴- محرمیت فرزندخوانده۵-ربا در قرض‌های استنتاجی۶- پاک بودن پوست غیر مذکی۷- تشکیک در حکم ارتداد۸-ارث بردن کافر از مسلمان۹-ازدواج مجدد، از جمله موضوعاتی است که فتواهای آیت الله صانعی با دیگر مراجع مغایر است ما که نمی دانیم خدا می داند انشاالله خدا به داد این مردم برسه که مرجعیت به کجارفته یک بزرگوار از این طرف و یه بزرگوار از اون طرف (البته خدا ان شاالله ادبیات حضرات را هم درست کنه که به شخصی ولو فاسق نسبت ناپاکی تولد نزنند هر چند من از آن شخص دل خونی دارم)