سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

خبر درگذشت محمد نوری زاد

چکیده :معروف است که اگر خدای متعال عزت کسی را اراده فرماید ، بسیج همه بشریت برای تحقیر و درهم کوفتن او بجایی نمی رسد . و البته بالعکس .من از موضع یک دوست می گویم : این عزت الهی ، اکنون ، به نام میرحسین موسوی رقم خورده است . این نکته را نه از منظر گرایش سطحی سیاسی و شخصی یک فعال فرهنگی بیان می کنم . بلکه می گویم : با کمی تامل و درایت می توان برکات این عزت مندی را در جمال مبارک مردمی که تا دیروز - بهر دلیل - از انقلاب و آدمهای انقلاب رمیده بودند و امروز به میرحسین موسوی و سیره و مسلمانی وی متمایلند و بهمراه او به جانب انقلاب و قانون اساسی روی آورده اند ، تماشا کرد ....


كلمه: محمد نوری زاد در وصیت نامه خود ، ازهمه آنانی که خطایی از او دیده و جفایی از او مشاهده کرده اند ، و یا احیانا از کلام و قلم او رنجیده و به هر دلیل او را تا کنون نبخشوده اند ، عاجزانه حلیت طلبیده است . محمد نوری زاد همچون همه رفتگان ، با مرگ خود ، رفت و به تاریخ پیوست تا بنا به آخرین نوشته اش ، او باشد و پرونده ای که جز پریشانی در او هیچ نیست .

از محمد نوری زاد دست نوشته هایی چند باقی است که از همه نافذتر همین وصیت نامه چند خطی اوست . وصیت نامه ای که با نام خدا شروع می شود و بعد از چهار خط ، با نام خدا پایان می پذیرد . محمد نوری زاد ، با همه های و هویی که داشت ، با همه خنده ها و اشک ها و لبخند هایش ، اکنون دراین روزگار سرد ، برهنه تن ، در گور خود غنوده است . اینک ، اوست و اعمال او . نوری زاد در یک چنین روزی : نوزدهم آذرماه سال سی و یک به دنیا آمد و در یک چنین روزی : نوزدهم آذرماه هشتادوهشت رخ در نقاب خاک کشید .

در آخرین دیداری که با او داشتیم ، حسرت مند عمری بود که مفت و با شتاب از کف داده . و غصه ناک فرصت هایی بود که در قیل و قال سیاست و فرهنگ و مراودات تلخ این اواخر عمر هدر داده است . محمد نوری زاد ، این روستایی بی نشان ، هر که بود ، اینک ، لقمه موران گور خود است تا از آنچه او به حلال و حرام بلعیده ، سیر بخورند .

از محمد نوری زاد هیچ بجای نمانده جز هیاهو . روستا ، دانشگاه ، انقلاب ، خانه ، خانواده ، جهاد سازندگی ، تلویزیون ، بشاگرد ، جبهه ، و نوشته ای چند و فیلمی چند . اینها همه ی دارایی های یک عمر فعالیت اوست . نوری زاد به تلخی جان کند . و به سختی چشم از این دنیا گرفت .

این اواخر ، او برای جبران خطاهای بیشمار خود به خدا التماس می کرد تا مگر او را در این عرصه بیچارگی مدد فرماید . و این زمزمه را مرتب به زبان می آورد که : اگر خدا مرا به گناهان شخصی ام ببخشاید ، با گناهانی که به حق مردم مربوط است چه کنم ؟

خبر مرگ محمد نوری زاد ، همین روزها ، مثل خیلی از خبرها ، منحنی ظهور و سقوط خود را طی می کند . مثل خبر مرگ صدام . مثل خبرمرگ امام . خبرمرگ بوش و کلینتون و اوباما و موسوی و کروبی و خاتمی و هاشمی و احمدی نژاد و خامنه ای . این مسیراجتناب ناپذیری است که همه ما در همه ساعات عمر خود با آن مواجهیم . کودکی که بدنیا می آید ، در حقیقت یک کنتور دقیق لحظه شمار ، به نام شخص او فعال می شود . خصیصه این کنتور، روند معکوس شمارگان اوست .

از عمر محمد نوری زاد چند روز ، و چند ساعت مانده است ؟ از عمر موسوی و کروبی و خاتمی ؟ از عمر احمدی نژاد و رهبر چه ؟ نمی دانیم . اما همه به این اطمینان داریم که کنتور هرکدام ما فعال است . از همان روز میلادمان . کنتوری که خواب و خرابی ندارد . و به کسری از ثانیه ها نیز پایبند است .

هرکدام ما بنا به حوزه عملمان ، و میزان نفوذ و تاثیری که در اجتماع اطراف خود داشته و داریم ، در تنگنای محاسبات الهی گرفتارخواهیم شد . هر چه محدوده عملمان وسیع و گسترده ترباشد ، و مردمان بیشتری با تصمیمات وخواست و دستور ما به چپ وراست خزیده باشند ، به همان میزان در مظان بازخواست موشکاف خداوندیم در محشر .

از این چند نفری که اسم بردم ، کدامین شان با حوزه وسیع عمل و اختیار مواجهند ؟ آیا جز رهبرمان ؟ که به خواست او ، مناسبات داخلی و خارجی ما رقم خورده و جماعتی از ما ، به صلاحدید او و هدایت او و فرمان او و خواست او و اخم او و لبخند او به سمتی متمایل شده ایم ؟

بدیهی است که پرونده هرکدام ما اگر برای پاسخگویی سنگین باشد ، پرونده ایشان از همه سنگین تر است . امام عزیز در وصیت نامه اش نوشت : با دلی آرام و قلبی مطمئن و روحی شاد و ضمیری امیدوار به فضل خدا از خدمت خواهران و برادران مرخص و بسوی جایگاه ابدی سفر می کنم….. کدامیک از ما شهامت نگارش یک چنین الفاظی را در وصیت نامه خویش داریم ؟ به جرات می گویم : هیچکدام !

اما من برای رهبرمان آرزوی الفاظی ناب تر و زیباتر و خدایی تر دارم . حادثه های خونبار اخیر ، و عقب ماندگی های گسترده کشورمان چه در سطح منطقه و چه در سطح بین المللی ، که همه ، خواه ناخواه ، انگشت اشاره به سمت شخص ایشان دارند ، نگرانی های عمده ای را برما که خواهان عاقبت خوب و خیر برای ایشانیم ابراز می کنند . من نگرانی های خود را از باب رفاقت و دوستی ، یک به یک شماره می کنم تا شاید حضرت ایشان با توجه به ذات این نکات ، تاملی و التفاتی در چند و چون ما وقع ماههای اخیر و اختیارات بی شمار خویش بفرمایند . من خدای خوب را به سلامت سخنان خود شاهد می گیرم که قصدی جز خیرخواهی درمیان نیست . بهترین هدیه ما برای عزیزی که بسیار دوستش می داریم چه می تواند باشد الا اینکه او را به هر طریق و به هر سخن ، یکقدم به بهشت رضایت خدای متعال نزدیک تر سازیم ؟ مگر امربه معروف و نهی از منکر ، روح دیگری دارد ؟

1 – رهبر ما باید سخت نگران رهبری بعد از خود باشند . با اطمینان می گویم : رهبر بعد از ایشان ، بهیچوجه ، آرامش سالهای طولانی رهبری ایشان را نخواهد داشت . حضرت آیت الله خامنه ای زمانی رهبری جامعه را بعهده گرفت که اکثریت مردمان کشور با آغوش گشوده ، وی را با جان و دل پذیرفتند . این گشودگی ، هرگز برای رهبری دینی بعد از ایشان فراهم نیست .

رهبر بعدی – هرکه باشد – در میان التهابی زایدالوصف سکان اداره کشور را بعهده خواهد گرفت . با مردمانی که عمدتا دل به او ندارند و یا با او نیستند . چه خوب می شد اگر رهبر ما ، بستری از تمایل عمیق مردم را برای رهبر بعد از خود فراهم می آورد . همان بستری از تمایل قلبی و مردمی که امام برای رهبری ایشان پدید آورد تا جناب ایشان بتوانند بی هیچ اضطراب و التهابی ، بیست سال تمام برمسند رهبری این کشور قرار گیرند و مانعی برسرراه خود نبینند .

۲ – رهبر بعدی – هرکه هست – حتما علاقه مند است اختیارات بی شمار رهبر فعلی را داشته باشد . از کجا معلوم توانمندی وی بحدی باشد که دیگران در او نفوذ نکنند و اختیارات بی شمار او را به نفع خود مصادره نکنند . امان از مشاوران کم خردی که بیوت علما را محاصره کرده اند و با نفوذ در زیر و بالای دستگاهها ، به بدیهی ترین شکل ممکن قانون را از ریخت می اندازند .

3 – اگر رهبر بعدی بخواهد یک به یک فرماندهان سپاه و ارتش و نمایندگان مجلس خبرگان و اعضای شورای نگهبان و اعضای مجمع تشخیص مصلحت و امامان جمعه تهران و شهرستانها و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و روسای صداوسیما و بنیاد شهید و بنیاد مستضعفان و تولیت آستان قدس رضوی و سازمان تبلیغات و نمایندگان ولی فقیه در دانشگاهها و وزارت خانه ها و سایر نهاد ها و دستگاهها را از کار برکنار و نمایندگان جدید خود را به ذوق و خواست و سلیقه شخصی خویش بیاراید ، لاجرم در گزینش و میزان نفوذ تک تک اینان به یک یک قدم های رهبر فعلی استناد خواهد کرد و ادامه مسئولیت رهبر فعلی را در خیر و شر رفتار خود همچنان ترو تازه نگاه خواهد داشت .

4 – رهبر بعدی یا شورای رهبری – هرکه هست و هرکه هستند – علاقه مندند از تمامی رویه های رهبرفعلی برای گشودن درهای بسته قانونی مثل دخالت در امر مجلس و دستگاه قضایی و سایر دستگاههای دولتی سود برند . بدیهی است که به آنها استناد خواهند کرد و قانون را و اجرای قانون را به حاشیه خواهند برد .

5 – پیشنهاد خیرخواهانه این حقیر برای زیبایی الفاظ آن وصیت نامه ناب این است که رهبر ما – حضرت آیت الله خامنه ای عزیز – تا دیر نشده و فرصت هست ، با آرامش ، تغییرات و محدوده اختیارات رهبری خود و رهبری بعد از خود را نهادینه و قانونی کنند . اغلب یا بخش قابل توجهی از وظایف خود را به عهده قانون وانهند و برای خود شانی نظارتی اختیار کنند .

6 – از میلیونها مردم رنجیده ، به شیواترین وجه ممکن دلجویی کنند و حقوق تضییع شده آنان را شخصا استیفا نمایند .

7 – معروف است که اگر خدای متعال عزت کسی را اراده فرماید ، بسیج همه بشریت برای تحقیر و درهم کوفتن او بجایی نمی رسد . و البته بالعکس .

من از موضع یک دوست می گویم : این عزت الهی ، اکنون ، به نام میرحسین موسوی رقم خورده است . این نکته را نه از منظر گرایش سطحی سیاسی و شخصی یک فعال فرهنگی بیان می کنم . بلکه می گویم : با کمی تامل و درایت می توان برکات این عزت مندی را در جمال مبارک مردمی که تا دیروز – بهر دلیل – از انقلاب و آدمهای انقلاب رمیده بودند و امروز به میرحسین موسوی و سیره و مسلمانی وی متمایلند و بهمراه او به جانب انقلاب و قانون اساسی روی آورده اند ، تماشا کرد .

امروز اگر همه دستگاههای نظامی و انتظامی ودولتی و قضایی ما ، و شخصیت های صاحب نفوذ ما ، چه درداخل و چه خارج ، دست بدست هم بدهند تا او را – میرحسین موسوی را – از گردونه اعتماد مردم بدور اندازند ، هم لکه ای برپاکی دامان او نمی نشانند ، هم گره ای برکار او نمی افزایند . و اتفاقا در نقطه مقابل ، میزان محبوبیت و درخشندگی او را مضاعف می کنند .

پیشنهاد دوستانه من برای تلو لو آن وصیت نامه ناب رهبرمان این است که وی ، شخصا ، در این عزت مندی الهی که بر ناصیه میرحسین موسوی نشسته است ، سهمی محوری اختیار فرمایند و در بروز مقدمات آن نقش داشته باشند .

فرداست که خبر درگذشت محمد نوری زاد ، مثل خبر درگذشت رفتگان بیشمار تاریخ منحنی ظهور و سقوط خود را طی کند . بعد از هیاهوهای متداول و مجالس هفت و چهل و سال و یادبودهای خانواده و دوستان ، این تنها خود اوست که در پیشگاه عدل الهی حضور می یابد . با اعمالی که در چنته دارد .

در محشر الهی ، آنچه در پیشگاه شاهدان ، به تمامی ، رعایت می شود این است : ای بنده من ، پیش بیا و بگو با آنهمه نعمتی که عطایت کردیم ، از انسانیت ، به چه میزان بهره مندی!

منبع: گاه نوشت های محمد نوری زاد


 • حسین

  محمد نوری زاد عزیز آرزو میکنم همیشه سالم و پاینده باشید.میر حسین موسوی.. آری این مسلمان دوست داشتنی که بر ناصیه اش عزتمندی الهی نقش بسته است.اویی که چه انسانهایی عاشقانه دوستش دارند و با چهره و کلام مبارکش به سیره و مسلمانی و انقلاب متمایل گشته اند.چقدر ظلم میکنند به این مرد به این انقلاب به این کشور که میخواهند مردم را از او محروم کنند.چقدر به او تهمت میزنند چقدر به او اجحاف میکنند چقدر نیرنگ میکنند؟ چقدر به ایران ظلم میکنند؟ آری میرحسین موسوی عزتمند الهی است.با همه نیرنگها و دسیسه ها و ظلمها میزان محبوبیت و درخشندگی میرحسین را مضاعف می کنند.چرا که خدا با اوست.میرحسین چه میگوید که اینگونه در قلبهاست؟ او به آینده ایران و نه فقط اکنون،و به پس از مرگ همه ما چه دارای مسئولیت و چه بدون آن می اندیشد،به اینکه که این راه سعادت و بزرگی ایران نیست که اکنون اینگونه حکومت میشود.ایران حقش اینگونه دولت و حکومتی که به آنان بزرگی میفروشد و تحقیرش میکند نیست.مسئله فقط انتخابات نیست سرنوشت یک ملت است.اینها حرفهای اوست و اینگونه است که خدا مهرش را بر دلهای جوانان و زنان و مردان حقیقت جو نهاده است.آری با خدا باش پادشاهی کن.

 • یه حسینی

  عالی بود!! خدا حفظ کنه! امیدوارم عمر تو امثال تو از این شعبان بی مخ های زمان به مراتب بیشتر باشد. یا حسین میرحسین

 • احمد

  ترو خدا بگید این بنده خدا زنده است یا نه؟

 • یا حسین میر حسین

  عالی بود

 • سید رضا حسینی

  sarbooland bashi norizade aziza

 • ماهان

  جدا عاشق نوشته این فرد شدم . جناب نوری زاد سبز سبز شده . خیلی شرف داره . خدا همیشه سلامت نگهش داره و دشمنان مردم سبز ایران رو تیکه تیکه کنه و قبل مرگ آبروی آنها را مقابل دوست و دشمن ببره . ان شا الله . مکر و مکرالله والله خیر و الماکرین .

 • alireza

  احسنت ، من که خدا وکیلی کف بر شدم از اینکه آقای نوری زاد فرضی چطور یک شبه 180 درجه پشت و رو شده . اینم از کرامات حضرت میر حسینه دیگه ، احسنت!!!!!!!!!!
  دم شما نویسنده این بیانیه سیاسی درد نکنه ولی یه جایی اش رو گاف دادی که خودت هم نفهمیدی یا شاید هم فهمیدی خودت رو به اون راه زدی که گاو مش حسین زده .
  نفهمیدی که بالاخره وصیت نامه واسه این مرحوم نوشتی یا بیانیه تسوسه حساب عقده هات و با امام و رهبر و هر کی که با هاش مشکل داشتی.
  دو کلمه هم با مسوولین سایت ، می دونم که مطلب من رو نمی دارید ثبت بشه ولی نوشتم که بدونید همه هم یابو نیستن به قول دوست شما چیز …. چیز …. چیز… چیز …. خودتی قارداش!

 • siroos

  آقای علیرضای نه چندان عزیز حقیقت تلخه و شنیدنش دشوار..بگو عزیزم بگو تا سبک شی..درکت میکنم..البته در مورد چیز..میدونی چیزای ما تیزن /گلاب به روت چیزای تو از چیز لبریزن

 • رضا

  خدا انشا الله عمر با عزت وپربرکتی بشما بدهد.خداوکیلی تیتر را که دیدم دلم لرزید.امیدوارم قلمت همواره برای این ملت افکارت وتجربیاتت را منعکس کند.

 • مهدی

  از نوشته های این آقای علیرضا که در کامنت ها گذاشته میشود پی برد با چجور انسانهایی طرفیم!…

 • az Australia

  damesh garm,kheyli ziba va delneshin bood

 • علي

  افتخار جنبش سبز به دانشتن اين چنين انديشمندان است افراط گرايان كور كسانشان چيست؟ مرتضوي رادان نقدي احمدي نژاد …

 • حمید

  کافر همه را به کیش خود پندارد. جناب نوری زاد : فکر میکنی که چون خودت و طرفداران موسوی او را دوست دارند پس تمام مردم جهان او را دوست دارند . هر موقع کسی پیدا نشد تا مثل من و امثال من از او متنفر نباشند بعدا این نامه عاشقانه رو بنویس. مطمئن باش که اینور قضیه همه حالشون از میرحسین بهم میخوره. عینکتو بردار و دشمن های میرحسین رو هم ببین. او برای شما عزیزه و فکر میکنی خدا بهش عزت داده . برای ما کسی دیگر عزیز است و او را دوست داریم و از دشمنانش متنفریم. پس واقع بین باش و برای خودت و میر حسین و طرفداراش نوشابه باز نکن.

 • سبز

  خدا نگهت داره نوری زاد عزیز
  واقعا تاثیر گذار بود

 • بابک

  به این کسی که این مطلب را نوشته هیچ وقت فرصت نوشتن مطلب دیگری را ندهید.بسیار مشول مرگ است و مطلقا از موضع مدرن نمینویسد

 • عليرضا جان٠ آدم قابلى هستى ولى كم مطالعه ميكنى بهتره نوشته ها و مصاحبه هاى قبلى نورى زاد رو وقتى زنده بود هم يه نگاه بندازى شايد نظرت عوض بشه٠ ديدار به روز قيامت

 • آقای علیرضا مگه چی گفته که انقدر عصبانی شدی؟ گفته هممون يه روز می میریم و اونجاست که تنهاییم و باید به خدا جواب بدیم.
  يکی از مواردی هم که شما باید جواب بدی، همین مسخره کردن دیگرانه که گناه کبیره است خودتو اماده کن

 • رضا

  به آقای حمید
  میرحسین نخست وزیرامام بودوامام (ره)او را دوست داشت.ما هم هرآنچه را که ایشان دوست داشتند دوست داریم.درثانی،اگر شما ذره ای خیانت،جنایت،بی تدبیری وسوء مدیریت ازایشان سراغ داشتی ،خوب حق هم داشتی از او بدت بیاید.ولی او که رفتاری خلاف شئونات را باعث نشده که شما برادر ارجمند اینگونه برایش قلم می زنی.میرحسین،کروبی وخاتمی یک تفکری هستند که متفکرینی مانندآقای نوری زاد ودکترافروغ ها پی به حقانیت شان پی برده ودرمقابل تفکر دیگر که منهدم وازبین بردن یادگارهای امام خمینی(ره)ازآنان دفاع می کنند. موفق باشی ان شاالله

 • نفرین خدا و اولیا و انبیای الهی بر همه کسانی که از موسوی در دل هایشان کینه و نفرت دارند

 • ahmad

  سلام.اولین نامه آقای نوری زاد به رهبری رو که خوندم حس عجیبی داشتم.غروب جمعه بود و از اینکه در این جو غیر منصفانه و یکطرفه فردی ارزشی آنطور عاشقانه و آزادمردانه خطاب به مقتدای خویش آن نامه را نوشته بود و انتقاد کرده بود دچار حس غریبی شاید مشابه حس رزمنده های زمان جنگ(آن دوران سراسر افتخار)شدم.خیلی دوست داشتم سایر افراد ارزشی هم که بازمانده آن دوران هستند اگر نظری مشابه ایشان دارند بیان میکردند تا ما که آرمانمان رسیدن به ارزشهای اصیل انقلاب(آزادی و عدالت و غیره) و دوران دفاع مقدس هست(البته با داشتن دیدی نو به دنیاایعنی صولگرایی اصلاح طلبانه عین خود میرحسین) با استحکام بیشتری چه برای درون خود و چه اقناع سایر برادران ارزشی بسیج و سپاه و…به نظرات این افراد استناد میکردیم.اعتراف کنم با تمام تردیدهایی که برایم در درستی این مسیری کر میرحسین میرود پیش آمده(چون به هر حال آدمهای موجهی که با میرحسین مخالف هستند هم کم افرادی نیستند)ولی به مفهوم آیه شریفه (تعز من تشاء و تذل من تشاء)که در حرف ایشان آمده تاکنون دقت نکرده بودم که چرا میر حسین بعد از بازگشت 20 ساله اینطور محبوب نسلی شده که از او جز اسمی نشنیده بودند.ببخشید که زیاد شد فقط دو نکته
  1)واقعا در انتخابات چقدر تقلب شد(خطاب به میرحسین و نزدیکانش) و2)خواهشا این نظر را بگذارید تا عکس العمل سایر دوستان را بدانم.

 • امیر

  سلام بر آقای محمد نوری زاد به همین ماه محرم انشاء الله که امام حسین پشت و پناهت باشه مرد. سایه ات سالیان سال بر سر زن و بچه ات باشه و ما هم از قلمت بی نصیب نمونیم. یا علی مدد.